Start arrow Historia arrow Patrz Ko艣ciuszko na nas z nieba! (Wojciech Zawadzki)

Patrz Ko艣ciuszko na nas z nieba! (Wojciech Zawadzki) PDF Drukuj Email
24.03.2014.
Gdy 220 lat temu w ostatnim odruchu wolnej jeszcze I Rzeczypospolitej nar贸d chwyci艂 za bro艅, to nie kr贸l i nie szlachta stan臋li w pierwszym szeregu jej obro艅c贸w. W贸dz tego zrywu nazwa艂 siebie Naczelnikiem, a przysi臋g臋 wierno艣ci z艂o偶y艂 24 marca 1794 r. na bruku krakowskiego rynku.

 


Przysi臋ga Ko艣ciuszki

  

Na obrazach z epoki najcz臋艣ciej widzimy go w ch艂opskiej sukmanie i konfederatce. Niewielu ju偶 pami臋ta, 偶e tak nazywano w贸wczas i d艂ugo jeszcze p贸藕niej, popularn膮 rogatywk臋.

By艂 dobrze wykszta艂conym in偶ynierem, zawodowym wojskowym. By艂 genera艂em, s艂awnym zwyci臋zc膮 pod Ziele艅cami i Dubienk膮 w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja, kawalerem dopiero co ustanowionego orderu za odwag臋 i m臋stwo na polu walki „Virtuti Militari”. Kto艣 policzy艂, 偶e gdyby zebra膰 w jednym szeregu wszystkich polskich 偶o艂nierzy za te z g贸r膮 200 lat, by艂oby ich jakie艣 3 miliony i gdyby rozkazano wyst膮pi膰 z szeregu kawalerom tego orderu, to krok wprz贸d uczyni艂oby ich ledwie 15 tysi臋cy. Nie byle to jaki wi臋c order. Walczy艂 tak偶e o niepodleg艂o艣膰 Stan贸w Zjednoczonych Ameryki. Ufortyfikowa艂 tam obozy m. in. pod Saratog膮 i West Point. Awansowany na genera艂a armii ameryka艅skiej otrzymane honorarium przeznaczy艂 na wykupienie wolno艣ci i kszta艂cenie niewolnik贸w Murzyn贸w. Takim to by艂 Tadeusz Ko艣ciuszko, Naczelnik Ko艣ciuszko. 

Cho膰 mimo kilku zwyci臋stw nad Moskalami, z tym pod Rac艂awicami na czele, powstanie upad艂o, a Rzeczpospolit膮 rozgrabi艂y 3 czarne or艂y, legenda Ko艣ciuszki bohatera narodowego przetrwa艂a czasy zabor贸w.

  

Mogi艂a czyli kopiec

Naczelnik po r贸偶nych kolejach losu zmar艂 na emigracji w szwajcarskiej Solurze 15 X 1817 r. Wkr贸tce, ju偶 w 1820 r. zrodzi艂 si臋 pomys艂, aby w Krakowie wzorem staro偶ytnych kurhan贸w, usypa膰 z ziemi i g艂az贸w symboliczn膮 mogi艂臋 bohatera. Mia艂a na wieki upami臋tni膰 Jego Czyn i Osob臋. Pion i 艣rodek kopca stanowi艂a wysoka jod艂a ze 艣l膮skich las贸w. Pierwsze taczki ziemi wysypano, nie mog艂o by膰 inaczej, z kulami armatnimi z pola bitwy pod Rac艂awicami. Idea kopca Ko艣ciuszki trafi艂a do szerokich mas spo艂ecze艅stwa i udzia艂 w jego budowie sta艂 si臋 wype艂nieniem patriotycznego obowi膮zku. Jego budowa zaj臋艂a 3 lata.

Na fali przedpowstaniowych wydarze艅 niepodleg艂o艣ciowych, w 1861 r. przypad艂y te偶 obchody 44. rocznicy 艣mierci Tadeusza Ko艣ciuszki. Z tej okazji kolejny kopiec usypano w Olkuszu. Jednak dopiero w 1917 r., w ko艅cowym okresie I wojny 艣wiatowej, gdy niemal ka偶dego dnia ros艂y szanse na odrodzenie Polski Niepodleg艂ej, wr臋cz konieczno艣ci膮 stawa艂o si臋 skupienie w艂a艣nie w tym czasie wszystkich si艂 narodu pod jednym symbolem. I stawa艂 si臋 taki cud – 15 X przypada艂a 100. rocznica 艣mierci Naczelnika. Spod kopca, z krakowskich Oleandr贸w w 1914 r. ruszy艂a kompania kadrowa Legion贸w i teraz te偶 z Krakowa poszed艂 w lud apel o uczczenie pami臋ci Naczelnika Ko艣ciuszki. Miasta i wsie prze艣ciga艂y si臋 pomys艂ami upami臋tnie艅. Przewa偶a艂y pomniki i rzeczywi艣cie powsta艂o ich sporo, ale i ros艂y pami膮tkowe kopce. Jeszcze dzi艣 mo偶na doliczy膰 si臋 w kraju prawie 30 kopc贸w Ko艣ciuszki. W wojew贸dztwie 艂贸dzkim osta艂 si臋 tylko jeden taki, w Kiernozi opodal 艁owicza.

  

Kopiec Ko艣ciuszki w Przedborzu 

Nie spos贸b dzi艣 ustali膰 kto i dlaczego rzuci艂 pomys艂 w艂膮czenia Przedborza w nurt og贸lnopolskich dzia艂a艅. Powstanie Ko艣ciuszkowskie nie wywo艂a艂o w Przedborzu szczeg贸lnych wyst膮pie艅, a najbli偶sza bitwa rozegra艂a si臋 pod Szczekocinami. Za to w obozie pod pobliskimi Radoszycami 16 XI 1794 r. rozegra艂 si臋 ostatni akt powstania.  Zadecydowa艂y jednak patriotyczne uczucia inicjator贸w: przypomnienie tego bohatera narodowego wobec i przez Przedborzan by艂o tutejsz膮 deklaracj膮 pragnienia wolno艣ci i niepodleg艂o艣ci. Na posiedzeniu Rady Miasta Przedborza 18 wrze艣nia 1917 r. zreferowa艂 go, ju偶 w imieniu komitetu organizacyjnego, dr Wies艂aw 艢wierczy艅ski. By艂 on szefem ekipy szpitala epidemicznego przyby艂ej niedawno z Warszawy, w zwi膮zku z panuj膮c膮 w Przedborzu epidemi膮 tyfusu. W gronie tego komitetu znale藕li si臋 wsp贸艂pracuj膮cy z doktorem, proboszcz ks. Antoni Aksamitowski i aptekarz Boles艂aw Lipi艅ski. Komitet proponowa艂, aby w Ogrodzie Saskim usypa膰 pami膮tkowy Kopiec Ko艣ciuszki. By艂o to miejsce nobilituj膮ce i honorowe, wzorowane na znanym warszawskim XVIII-wiecznym za艂o偶eniu parkowym. W warunkach Przedborza zagospodarowywano w艂a艣nie na ten cel 艂膮k臋 przy ul. Trytwa o powierzchni ok. 1 ha. Wcze艣niej przynale偶a艂a do rosyjskich koszar. Symbolika miejsca usypania kopca mia艂a wi臋c tak偶e istotne znaczenie.

Od pocz膮tku te偶 owe za艂o偶enie parkowe zwano w艂a艣nie Ogrodem Saskim. Od wschodu otwiera艂 si臋 ze艅 pi臋kny krajobraz nadpiliczny, z widokiem na uk艂adaj膮cy si臋 na 艂agodnym zboczu wzg贸rza stary Przedb贸rz, z wynios艂膮 kulminacj膮 ko艣cio艂a 艣w. Aleksego. Na zachodzie park zamkni臋to szpalerem strzelistych topoli. W projekcie ogrodu wytyczono alej臋 g艂贸wn膮, obwodowe i 艂膮cz膮ce. Wszystkie oczyszczone z chwast贸w, wysypano cienk膮 warstw膮 piasku, kt贸ry ubito i wyr贸wnano. Trawniki obsadzono wieloma odmianami drzew li艣ciastych (jesiony, klony, wi膮zy, brzozy, d臋by, lipy, graby, robinie), iglastych (sosny i srebrne 艣wierki) i krzew贸w ozdobnych (m.in. r贸偶e). Rozstawione 艂awki sprawi艂y, i偶 Przedborzanie szybko zaakceptowali ogr贸d jako powszechne, ale i presti偶owe miejsce wypoczynku „towarzystwa”. 呕ydzi za偶ywali przechadzek po ogrodowych alejach przewa偶nie w sobotnie  popo艂udnia. Alejki by艂y zat艂oczone do tego stopnia, 偶e trudno si臋 by艂o przecisn膮膰. Z kolei Polacy odwiedzali ogr贸d w niedziel臋.

Projekt umiejscowienia Kopca Ko艣ciuszki przy ko艅cu g艂贸wnej alei ogrodu doskonale wi臋c wpisywa艂 si臋 w jego ide臋. Rada wyrazi艂a zgod臋 i prace zosta艂y niezw艂ocznie podj臋te. W okresie trwaj膮cej jeszcze wojny, braku pieni膮dza, zastoju handlu i bezrobocia, niemal bezinwestycyjne usypanie kopca mog艂o wydawa膰 si臋 spraw膮 艂atw膮 i prost膮. Pocz臋to wi臋c od razu w gromadzi膰 ziemi臋 od darczy艅c贸w. Jest jednak ma艂o prawdopodobne, by kopiec by艂 gotowy na rocznic臋 艣mierci bohatera, tj. 15 pa藕dziernika 1917 r. Za to na pewno w niedziel臋 14 pa藕dziernika odby艂 si臋 „wieczorek ko艣ciuszkowski” w sali widowiskowej u Abramsona, w pobliskich dawnych koszarach. „Patrz Ko艣ciuszko na nas z nieba…”- recytowa艂 syn aptekarza Zdzis艂aw Lipi艅ski, a w programie muzycznym znalaz艂y si臋 m.in. „Kozak” Stanis艂awa Moniuszki i pie艣艅, prawie hymn „Z dymem po偶ar贸w”; przygrywa艂y skrzypce I i II, flet i cytra. By艂a te偶 zwyk艂a przy takich okazjach kwesta na kopiec, a darczy艅cami Polacy i 呕ydzi. Pewnie w贸wczas po艂o偶ono akt erekcyjny pod sypanie kopca, mo偶e i jakie艣 pami膮tki… Nie jest pewne, cho膰 prawdopodobne, i偶 by艂y ju偶 gotowe kamienie wie艅cz膮ce kopiec: sp艂aszczona kostka z napisem: „Rodacy Przedborza” s艂u偶膮ca za podstaw臋 szczuplejszego, wyd艂u偶onego prostopad艂o艣cianu z dedykacj膮: „Tadeuszowi KO艢CIUSZCE w 100-letni膮 rocznic臋 艣mierci 15 X 1917 roku”. To na nim mia艂o w przysz艂o艣ci stan膮膰 popiersie bohatera. Elementy te wykona艂 w piaskowcu miejscowy kamieniarz Antoni Paruzel.

  

West Point nad Pilic膮

Pewnie te偶 wtedy, a mo偶e dopiero z wiosn膮 1918 r., bo jesieni膮 prace przerwa艂a pogoda, a nadto przecie偶 ca艂y ten czas Przedb贸rz zmaga艂 si臋 z okrutn膮, 艣mierteln膮 epidemi膮 tyfusu, zrodzi艂 si臋 pomys艂 wymurowania wewn臋trznej konstrukcji kopca. Mia艂aby ona zapobiega膰 osuwaniu si臋 ziemi na skutek dzia艂ania si艂 przyrody, ale te偶 zapewni膰 mu 艂adny regularny kszta艂t. Kto艣 jednak podsun膮艂 cz艂onkom komitetu pi臋knie wydan膮 przez Franciszka Bondego we Wiedniu w 1909 r. ksi膮偶k臋 Kazimierza Bartoszewicza „Dzieje Insurekcji Ko艣ciuszkowskiej”. Ta cenna publikacja zawiera艂a ilustracj臋 przedstawiaj膮c膮 pomnik Ko艣ciuszki w West Piont nad rzek膮 Hudson w Ameryce. Dzi艣 ju偶 nie spos贸b ustali膰, kiedy ta inspiracja nast膮pi艂a, przed czy po 18 stycznia 1918 r.? Wtedy to bowiem ameryka艅ski prezydent Woodrow Wilson og艂osi艂 s艂ynn膮 deklaracj臋 na temat zawarcia pokoju 艣wiatowego, kt贸ra w 13. punkcie przewidywa艂a odtworzenie niepodleg艂ej Polski. Czy zadecydowa艂y proameryka艅skie sympatie Przedborzan, czy zwyczajna megalomania, ale pomys艂 zosta艂 przyj臋ty. Postanowiono zrealizowa膰 pomnik wg projektu z West Point.

 


Pomnik Ko艣ciuszki w West Point nad rzek膮 Hudson

  

Klasycyzuj膮ca budowla w naszym Ogrodzie Saskim… to musia艂o wp艂ywa膰 na wyobra藕ni臋. Ostros艂up 艣ci臋ty o podstawie kwadratu i wysoko艣ci ok. 2,5 m m贸g艂 powsta膰 z kamieni polnych, spojonych z wykorzystaniem rumoszu przedborskiego piaskowca. Na tle drzew – pi臋kne proporcje. 

O ile zgromadzenie kamieni nie by艂o trudne, to pozyskanie fundusz贸w na materia艂y budowlane i zap艂at臋 murarzy w tych warunkach, z pewno艣ci膮 nie by艂o 艂atw膮 spraw膮. To wszystko musia艂o trwa膰 czas jaki艣, zatem do murarki pomnika zabrano si臋 najwcze艣niej wiosn膮 1918 r. Ziemi膮 wype艂niono wn臋trze coko艂u.

Gdy ten by艂 gotowy okaza艂o si臋, 偶e przygotowane ju偶 elementy pomnika, kt贸ry mia艂 stan膮膰 na kopcu, s膮 zbyt ma艂e i gin膮 na tle kamiennego coko艂u.  Wymurowano wi臋c na nim w臋偶szy, otynkowany blok podstawy ok. 80 cm wysoko艣ci. Do艂o偶ono te偶 redukcyjn膮 kostk臋 piaskowca. Na tej podbudowie ustawiono wcze艣niej przygotowane elementy. Wy偶ej stan臋艂a jeszcze ok. 2 metrowa kolumna o zgrabnej bazie i pi臋knej g艂owicy. Wszystkie te elementy wykona艂 z piaskowca Antoni Paruzel. On te偶 wyrazi艂 gotowo艣膰 wyrze藕bienia popiersia Ko艣ciuszki. Jednak jako dzie艂o bardziej kosztowne, decyzj臋 od艂o偶ono w czasie. Zadanie by艂o wi臋c wykonane.

  


Pomnik Ko艣ciuszki w Przedborzu. Stan przed 1927 r. Fot. ze zbior贸w autora.

  

Nb. na pomniku w West Point w pierwotnej wersji tak偶e nie by艂o rze藕by bohatera. Dopiero p贸藕niej na kolumnie stan臋艂a rze藕ba Ko艣ciuszki w pe艂nej postaci.

Tragicznie zako艅czy艂 偶ycie dr 艢wierczy艅ski, zarazi艂 si臋 tyfusem i zmar艂 18 stycznia 1919 r. Przyjaciele ufundowali mu w przedborskim ko艣ciele tablic臋 memorialn膮. R贸wnie偶 kolejny inicjator pomnika, obrany w 1918 r. przewodnicz膮cym Rady Miasta Przedborza, ks. Antoni Axamitowski zara偶ony tyfusem, zmar艂 27 czerwca 1919 r. Epidemia ta zabra艂a w Przedborzu poka藕ne 偶niwo poch艂aniaj膮c 偶ycie co najmniej 884 mieszka艅c贸w.

  

W wolnej Polsce

Pomnik zyskiwa艂 akceptacj臋 wraz z rosn膮c膮 popularno艣ci膮 Ogrodu Saskiego. W towarzyskich rozmowach popularny stawa艂 si臋 pogl膮d o konieczno艣ci dostawienia na kolumn臋 popiersia Ko艣ciuszki. Jednak okres walk o granice i niepodleg艂o艣膰 Pa艅stwa Polskiego lat 1919/21 nie sprzyja艂 powodzeniu inicjatyw spo艂ecznych. Dlatego te偶 i doko艅czenie budowy pomnika zawis艂o na kilka lat. Dopiero 31 sierpnia 1925 r. Rada Miejska uchwali艂a decyzj臋 o uj臋ciu w planie bud偶etowym na r. 1926 kwoty 250 z艂 na zakup popiersia Tadeusza Ko艣ciuszki. Warto wspomnie膰, 偶e w贸wczas po艂ow臋 g艂os贸w w Radzie Miejskiej posiadali 呕ydzi. Brakuje informacji, kto by艂 autorem popiersia. Wg niepotwierdzonej informacji wykona艂 je Antoni Paruzel. Wg innej, popiersie zakupiono u kamieniarza w 呕arnowie. Jednak na 110. rocznic臋 艣mierci Ko艣ciuszki w 1927 r. sta艂 ju偶 pomnik kompletny.

  


W tle pomnik Ko艣ciuszki w Ogrodzie Saskim w Przedborzu. Stan we wrze艣niu 1936 r. Fot. ze zbior贸w autora.

  

Ale to nie koniec historii pomnika. Jego uroda nie zadowala艂a w艂odarzy miasta, bo na 120. rocznic臋 艣mierci postanowiono przebudowa膰 go ponownie. Burmistrz Konstanty Kozakiewicz, jako autor pomnika marsza艂ka J贸zefa Pi艂sudskiego i Obro艅c贸w Ojczyzny, wystawionego w 1931 r. na ul. Cz臋stochowskiej, by艂 cz艂owiekiem o sprawdzonych ju偶 uzdolnieniach plastycznych. On to zdecydowa艂 wyra藕nie „odchudzi膰” cok贸艂, 贸w pierwotny ostros艂up wzd艂u偶 bok贸w g贸rnej „dostawki” w d贸艂, z niewielkim rozszerzeniem ku ziemi.

  


Pomnik Ko艣ciuszki w tle, stan 15 VIII 1938 r. Fot. ze zbior贸w autora.

  

Pomnik zyska艂 na sylwecie, by艂a l偶ejsza, smuklejsza, cho膰 nieco dziwna: dolny cok贸艂 by艂 nadal z kamieni polnych, nad nim otynkowana nadstawka, na niej dopiero piaskowcowe prostopad艂o艣ciany z tekstem, kolumna i popiersie. G艂azy z rozbi贸rki zaleg艂y klomb wok贸艂 pomnika. W takim stanie pomnik Ko艣ciuszki zasta艂a wojna w 1939 r.

  

Wojna

Ju偶 2 wrze艣nia o godz. 18-ej do Przedborza od strony Wielgom艂yn wkroczy艂 niemiecki patrol rozpoznawczy na motocyklach i samochodach pancernych. Padli pierwsi zabici i ranni mieszka艅cy. Niemc贸w pr贸bowali zatrzyma膰 polscy policjanci. W bezpo艣rednim s膮siedztwie parku, na mo艣cie trwa艂a walka przez kilka godzin, po kt贸rych naje藕d藕cy wycofali si臋. 3 wrze艣nia wr贸g ponownie wkroczy艂 do miasta z wi臋kszymi si艂ami. Obrony miasta w tej samej okolicy podj臋li nieliczni 偶o艂nierze WP z udzia艂em miejscowych ochotnik贸w. Miasto p艂on臋艂o od ognia z czo艂g贸w i transporter贸w. Wr贸g po pr贸bie z艂amania oporu obro艅c贸w, zn贸w opu艣ci艂 miasto. Rano 4 wrze艣nia obron臋 miasta podj膮艂 Oddzia艂 Wydzielony kpt. Stefana Sopo膰ki. Pod pomnikiem Naczelnika zaj臋艂a stanowisko ogniowe dru偶yna kpr. Antoniego Gorzuli z 1 ckm-em. Noc膮 4/5 wrze艣nia niemiecka kolumna samochod贸w zamierza艂a wjecha膰 do miasta. Podst臋pnie, na czele kolumny z saperskimi pontonami do budowy mostu jecha艂y auta z Czerwonym Krzy偶em. Kpr. Gorzula zatrzyma艂 ich ogniem z ckm-u spod pomnika. Tego dnia Niemcy jednak wkroczyli do Przedborza od W艂oszczowy i po walkach w Rynku, 偶o艂nierze polscy oddali miasto. Niemcy w odwecie spalili 60% miasta.   

Na temat los贸w pomnika podczas wojny s膮 rozbie偶ne informacje. Przewa偶aj膮 jednak g艂osy tych, kt贸rzy bywali podczas okupacji w parku i widzieli pomnik bez uszkodze艅. Dopiero po wyzwoleniu odnotowano, 偶e fragmenty pomnika cz臋艣ciowo zniszczone le偶膮 obok coko艂u. Wydaje si臋 zasadn膮 teza, 偶e zosta艂 on zburzony podczas walk 16 stycznia 1945 r. Sta艂 na linii wymiany ognia mi臋dzy Wehrmachtem i Armi膮 Czerwon膮. Jest to o tyle prawdopodobne, 偶e skutkiem ognia artyleryjskiego leg艂o tak偶e kilka drzew. Sp艂on臋艂a r贸wnie偶 przysta艅 kajakowa, kt贸ra stan臋艂a w Ogrodzie Saskim nad brzegiem Pilicy w 1938 r.  

  

W Polsce Ludowej

Odbudowa pomnika odwleka艂a si臋 przez kilka powojennych lat z powodu pustki w miejskiej kasie. Nie pomog艂y nawet obchody 200. rocznicy urodzin bohatera, og艂oszone Rokiem Ko艣ciuszkowskim w 1946 r. Skutecznie wyremontowali go rzemie艣lnicy przedborscy dopiero w 1952 r. Na otynkowanym w ca艂o艣ci cokole na p艂ycie kamiennej podstawy wykuto napis: „Wyremontowali rzem.[-mie艣lnicy] m. Przedborza 1952 r.”. Na nim stan臋艂y dwa ocala艂e bloki z tekstami fundacyjnymi i popiersiem Tadeusza Ko艣ciuszki. Prace kamieniarskie wykona艂 syn Antoniego, Stefan Paruzel. Teren wok贸艂 pomnika uprz膮tni臋to i okolono murowanym fundamentem na planie kwadratu. W naro偶nikach i przed pomnikiem stan臋艂y murowane, 艂adnie wyko艅czone metrowe, obielone s艂upy ogrodzeniowe, a pomi臋dzy nimi drewniane p艂oty.

  


Stan pomnika Ko艣ciuszki w latach 1952-89 wg popularnej poczt贸wki. Ze zbior贸w autora.

  

Wok贸艂 pomnika posadzono kwiaty. W nowym systemie politycznym zmieni艂o si臋 „towarzystwo” i nazwa Ogr贸d Saski zosta艂a zast膮piona „parkiem”. Cieszy艂 si臋 on popularno艣ci膮 i w letnie dni niekiedy trudno by艂o znale藕膰 woln膮 艂awk臋. Odbywa艂y si臋 tutaj „zabawy ludowe”, kt贸rych w艂adza nie sk膮pi艂a obywatelom szczeg贸lnie z okazji 艣wi膮t pa艅stwowych 1 Maja i 22 Lipca. Na te potrzeby wylano nawet betonowy kr膮g. Pod koniec lat 50-tych w miejscu spalonej przystani kajakowej postawiono du偶y, pi臋kny obiekt stanicy kajakowej PTTK. Nieco p贸藕niej na skwerze za pomnikiem Ko艣ciuszki stan臋艂y jeszcze domki campingowe przez wiele lat ciesz膮ce si臋 znacznym ob艂o偶eniem. S艂awa miejsca wi臋c ros艂a w miar臋 up艂ywu czasu. Taki stan rzeczy utrzymywa艂 si臋 do ko艅ca PRL-u.

  

Wsp贸艂czesno艣膰

Po odzyskaniu niepodleg艂o艣ci – o ironio! – przenios艂a Ko艣ciuszk臋 w odstawk臋. Zaniedbywany coraz bardziej park ulega艂 stopniowej degradacji, a chuligani kilkakrotnie zrzucali popiersie bohatera z piedesta艂u. Domki campingowe zlikwidowano, a stanica wodna ponownie sp艂on臋艂a. Jeszcze w 1993 r. podj臋to pr贸b臋 naprawy pomnika. Zlikwidowano murek p艂otu, a otoczenie wy艂o偶ono modnym wtedy polbrukiem, po czym wszystko szybko wr贸ci艂o do stanu poprzedniego.
Dzi艣 stan pomnika i za艣miecone jego otoczenie w centralnej cz臋艣ci miasteczka siej膮 groz臋, bo chlub膮 przesta艂y by膰 dawno. W艂adze od lat nie umiej膮 wykorzysta膰 ani dobrodziejstwa rzeki, ani walor贸w parku. Kr膮偶y gdzie艣 nawet pomys艂, aby pomnik Ko艣ciuszki „dla wygody” przenie艣膰 bli偶ej ulicy, tylko co wtedy zrobi膰 z w艂adzami?

  

Wojciech Zawadzki

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski