Start arrow Wydarzenia arrow 2013 arrow 艢wiatowy Przedb贸rz

艢wiatowy Przedb贸rz PDF Drukuj Email
22.08.2013.
W Przedborzu zako艅czy艂 si臋 XXII 艢wiatowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. Niekt贸rzy z uczestnik贸w przyje偶d偶aj膮 tu ju偶 od wielu lat, jest to dla nich cz臋sto jedyna okazja powrotu do ojczyzny swoich przodk贸w, z kt贸r膮 czuj膮 si臋 zwi膮zani, mimo 偶e mieszkaj膮 daleko st膮d. Wielu z nich urodzi艂o si臋 ju偶 poza Polsk膮, ale pami臋taj膮 o swoich korzeniach, ucz膮 si臋 j臋zyka polskiego, polskich ta艅c贸w ludowych, kultywuj膮 polskie tradycje. Jedn膮 z takich os贸b jest Orysia Capiw, kt贸ra na festiwal do Przedborza przyjecha艂a ju偶 po raz pi臋tnasty.

Orysia Capiw pracuje w Centrum Kulturalno-O艣wiatowym DOROTTI (skr贸t od: Dobro膰, O艣rodek, Rado艣膰, Ods艂ona, Talent, Tw贸rczo艣膰, Inteligencja) wsp贸lnoty polskiej Miasta Borys艂awia. Urodzi艂a si臋 w Borys艂awiu na Ukrainie, ale ma polskie korzenie. Jej babcia do 1930 roku mieszka艂a w Kro艣nie, ale z powodu du偶ego bezrobocia wyjecha艂a do Borys艂awia do pracy. Tam pozna艂a przysz艂ego m臋偶a i w 1932 roku wzi臋li 艣lub. Rodzina ze strony babci i dziadka Orysi do dzi艣 mieszka w Kro艣nie, a jeden z prawnuk贸w powr贸ci艂 do Polski, o偶eni艂 si臋 i zamieszka艂 w Kro艣nie (tak偶e bra艂 udzia艂 w festiwalach w Przedborzu). Oboje rodzice Orysi s膮 z pochodzenia Polakami, ale urodzili si臋 na Ukrainie. Dzieci wychowywane by艂y w polskiej tradycji.

- Babcia w domu zawsze m贸wi艂a po polsku, rozmawiali z dziadkiem po polsku, nigdy po ukrai艅sku ani rosyjsku. By艂a taka zasada, 偶e m贸wi艂a do mojej matki po polsku. Mojego ojca siostry chodzi艂y do polskiej szko艂y, ale po wojnie polskie szko艂y zlikwidowano i by艂 problem, bo nikt w domu nie uczy艂 j臋zyka rosyjskiego ani ukrai艅skiego. Tata to widzia艂 i 偶eby艣my my nie mia艂y problem贸w w szkole, m贸wi艂 do nas w j臋zyku ukrai艅skim, a do mamy po polsku, i my mieszkaj膮c w jednym domu s艂ysza艂y艣my jak tata do mamy m贸wi艂 po polsku, babcia do taty po polsku, a tata do nas po ukrai艅sku, my do babci mieszanie, a babcia nas poprawia艂a. Czyta膰 po polsku nauczy艂am si臋 z list贸w, kt贸re babcia otrzymywa艂a od rodziny z Krosna. W domu nie by艂o nigdy tak, 偶e j臋zyk ukrai艅ski jest gorszy od polskiego albo odwrotnie, by艂am wychowana w dw贸ch j臋zykach - opowiada Orysia Capiw. - W dzieci艅stwie obchodzili艣my polskie 艣wi臋ta, ale mieli艣my dw贸ch Miko艂aj贸w. Polski by艂 6 grudnia, ukrai艅ski 19 grudnia. Jak szli艣my do ukrai艅skiej szko艂y i dzieci ukrai艅skie dostawa艂y prezenty 19 grudnia, 偶eby nam nie by艂o przykro, to rodzice nam te偶 robili prezenty.

Studia wy偶sze Orysia uko艅czy艂a w Moskwie. W 1996 roku, w raz z siostr膮, postanowi艂a zebra膰 grup臋 dzieci ch臋tnych do nauki j臋zyka polskiego. Podczas studi贸w obie cz臋sto odwiedza艂y teatry, wystawy, muzea, chodzi艂y na koncerty. Kiedy wr贸ci艂y do Borys艂awia, brakowa艂o im tego. Widzia艂y, jak dzieciom i m艂odzie偶y r贸wnie偶 tego brakuje. Rodzice byli zaj臋ci prac膮 i nie mogli po艣wi臋ci膰 dzieciom du偶o czasu. Orysia i jej siostra chcia艂y jako艣 zach臋ci膰 dzieci do nauki j臋zyka polskiego. Z przyjazdem do Polski by艂 problem. W maju 1997 roku przypadkowo w jednej z gazet Orysia natrafi艂a na zaproszenie na konkurs poezji Marii Konopnickiej, odbywaj膮cy si臋 w 24. Szkole im. Marii Konopnickiej we Lwowie i zg艂osi艂a grup臋 uczestnik贸w. Na ten konkurs zaproszeni byli r贸wnie偶 przedstawiciele z Przedborza: W艂adys艂aw Obarzanek i Ma艂gorzata B艂aszczyk, kt贸rzy zwr贸cili uwag臋 na grup臋 Orysi. Jedna z uczestniczek, Ania Kropiwnicka z Drohobycza, gdzie Orysia prowadzi艂a zaj臋cia z j臋zyka polskiego, zdoby艂a wtedy I nagrod臋 i otrzyma艂a zaproszenie na sierpniowy 艣wiatowy festiwal poezji Marii Konopnickiej do Przedborza.

- Ania otrzyma艂a wtedy w Przedborzu III nagrod臋. Pomy艣la艂y艣my z siostr膮, 偶e to dodaje ch臋ci do nauki, pomaga szybciej nauczy膰 si臋 j臋zyka polskiego - m贸wi Orysia - Moja bratanica mia艂a problemy logopedyczne, nie wymawia艂a niekt贸rych g艂osek, si臋gn臋艂y艣my do utwor贸w Marii Konopnickiej i zauwa偶y艂y艣my z siostr膮, 偶e to jest dobra metoda logopedyczna. W 1998 roku bratanica bra艂a ju偶 udzia艂 w konkursie recytatorskim. Maria Konopnicka jakby zauroczy艂a te dzieci i m艂odzie偶.

Orysia Capiw nie tylko przygotowuje m艂odzie偶 do konkurs贸w, ale sama od pocz膮tku te偶 bierze w nich udzia艂, r贸wnie偶 w tym roku. Wraz z pierwsz膮 grup膮 z Borys艂awia przyjecha艂a na festiwal do Przedborza w 1998 roku. Wspomniana ju偶 Anna Kropiwnicka (obecnie Ki艂as), kt贸ra wtedy przyjecha艂a jako 7-letnia dziewczynka, w tym roku recytowa艂a w kategorii doros艂ych, zdobywaj膮c II nagrod臋, recytowa艂 tak偶e jej m膮偶, Ukrainiec, a w kategorii dzieci臋cej jej 4-letnia c贸reczka Ewa w kategorii dzieci臋cej.

- Cieszymy si臋, 偶e uczestnicy przyje偶d偶aj膮 na festiwal do Przedborza ca艂ymi rodzinami. Wyros艂a jakby druga generacja tych uczestnik贸w festiwali poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu. Cieszymy si臋, 偶e Przedb贸rz przyci膮ga ludzi, 偶e maj膮 ch臋膰 przyjazdu, przywo偶膮 tutaj swoich m臋偶贸w i dzieci. Dla nas jest to wielki sukces - m贸wi.

M艂odzie偶 ucz臋szczaj膮ca na zaj臋cia w DOROTTI ma mo偶liwo艣膰 tworzenia program贸w we w艂asnym zakresie, ale mog膮 liczy膰 na pomoc. Do prac w艂膮czaj膮 si臋 tak偶e absolwenci, kt贸rzy pomagaj膮 i wspieraj膮 m艂ode talenty.

Ale poezja Konopnickiej zach臋ci艂a do recytacji nie tylko m艂odzie偶. W ubieg艂ym roku na festiwalu w Przedborzu postanowi艂 spr贸bowa膰 swoich si艂 Micha艂 Miniw, wiceprezes sportu i turystyki w centrum DOROTTI i w tym roku tak偶e uczestniczy艂 w konkursie.

Na tegoroczny festiwal do Przedborza Orysia przyjecha艂a z kilkuosobowym zespo艂em P艂omyczki, ale przyje偶d偶a z r贸偶nymi osobami. Jej grupa wyst臋puje nie tylko w Przedborzu. 23 sierpnia pojad膮 na konkurs do Krosna, a w przysz艂ym roku wezm膮 udzia艂 w konkursie teatralnym Dziatwa w 艁odzi.

  


Micha艂 Miniw i Orysia Capiw z zespo艂em P艂omyczki

  

W tym roku wyst臋puj膮 dzieci, kt贸re rozpocz臋艂y pierwszy rok nauki j臋zyka polskiego. Centrum DOROTTI nie wymaga, aby by艂y tylko wy艂膮cznie dzieci z polskich rodzin, dlatego s膮 dzieci z rodzin mieszanych, z rodzin ukrai艅skich i rosyjskich, kt贸re chc膮 pozna膰 kultur臋 polsk膮, j臋zyk polski, przyjecha膰 do Polski, ale wymogiem jest, aby wszystkie dzieci, kt贸re uczestnicz膮 w zaj臋ciach, m贸wi艂y po polsku. W jednym z konkurs贸w w Przedborzu pierwsz膮 nagrod臋 zdoby艂 ch艂opiec z Borys艂awia, kt贸ry od pokole艅 jest rodowitym Ukrai艅cem.

- Bardzo si臋 ciesz臋, 偶e mi臋dzy lud藕mi pochodzenia ukrai艅skiego i polskiego, kt贸rzy mieszkaj膮 tu, jest przyja藕艅, 偶e mo偶emy po艂膮czy膰 t膮 m艂odzie偶, dzieci i doros艂ych w takiej zgodzie, 偶eby 艂膮czy艂a ich przyja藕艅. Zawsze powtarzamy, 偶e narodowo艣膰 nie powinna por贸偶nia膰 ludzi, powinna ich 艂膮czy膰. Kultura s艂owia艅ska powinna szuka膰 tego, co nas 艂膮czy, a nie r贸偶ni - m贸wi Orysia.

Mimo, 偶e tegoroczny festiwal ju偶 dobieg艂 ko艅ca, omawiane s膮 grupy i programy na kolejny rok. Programy maj膮 by膰 bogatsze i ciekawsze, obok recytacji i poezji 艣piewanej b臋d膮 formy teatralne, 艂膮cz膮ce recytacj臋 ze 艣piewaniem. W przysz艂ym roku grupa z Borys艂awia planuje zorganizowa膰 tak偶e wystaw臋 zdj臋膰 z ich uczestnictwa na festiwalach w Przedborzu w ci膮gu tych 15 lat oraz wystaw臋 haftowanych ilustracji do utwor贸w Marii Konopnickiej.

- Przywo偶臋 tutaj nowych ludzi, kt贸rzy chc膮 pozna膰 Przedb贸rz, gdzie ludzie s膮 go艣cinni, 偶yczliwi, mo偶na wypocz膮膰, zaprzyja藕ni膰 si臋, nawi膮za膰 kontakty, poszerzy膰 swoj膮 wiedz臋 i wzbogaci膰 si臋, bardzo mnie to cieszy. Zawsze s膮 jakie艣 owocne wyniki tych wyjazd贸w i tego uczestnictwa. Zawsze pogoda dopisuje. Tu jest uroczy klimat, taki przytulny. Czujemy si臋 jak u siebie w domu, w my艣l piosenki „bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Wzbogacamy si臋 na festiwalu, uczymy si臋 czego艣 nowego, pracuje wyobra藕nia i dlatego te偶 nawet ze mn膮 jest wice prezes ds. sportu i turystyki, kt贸ry r贸wnie偶 recytowa艂, a wi臋c u nas w Centrum recytuj膮 wszyscy - m贸wi Orysia na zako艅czenie.

  


Zesp贸艂 P艂omyczki podczas prezentacji program贸w dowolnych  

  

Za swoj膮 prac臋 Orysia Capiw oraz jej siostra otrzyma艂y Z艂ote Odznaki Towarzystwa Marii Konopnickiej, przyznawan膮 przez Zarz膮d towarzystwa, kt贸re wr臋czy艂 im nie偶yj膮cy ju偶 prawnuk Marii Konopnickiej, Jan Bielecki.

***************

Na tegoroczny festiwal, kt贸ry odbywa艂 si臋 od 12 do 15 sierpnia, zg艂osi艂o si臋 ponad 250 mi艂o艣nik贸w poezji Marii Konopnickiej. Przyjechali z Litwy, 艁otwy, Ukrainy, Rosji, Bia艂orusi, Estonii, Kazachstanu, a tak偶e z Wielkiej Brytanii. Najm艂odszymi uczestniczkami by艂y 4-latki: Ewa Ki艂as z Borys艂awia i Basia Piatkowa z Symferopola na Krymie.

Zdecydowana wi臋kszo艣膰 wola艂a si臋 sprawdzi膰 w konkursie recytatorskim, nieco mniej w konkursie poezji 艣piewanej. Podczas wyst臋p贸w pozakonkursowych by艂a okazja zaprezentowa膰 sw贸j dorobek artystyczny, programy niezwi膮zane z poezj膮 Konopnickiej, ale ciekawe chocia偶by pod wzgl臋dem barwnych stroj贸w i ta艅c贸w ludowych. Niezwyk艂e umiej臋tno艣ci akrobatyczne zaprezentowa艂a 12-letnia Tatiana Zarechneva z Omska.
Ostatniego dnia festiwalu w ratuszu odby艂 si臋 poranek poetycki z udzia艂em poet贸w polonijnych, podczas kt贸rego wr臋czone zosta艂y nagrody laureatom XXIV Og贸lnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Mojej Ojczy藕nie. Po po艂udniu og艂oszono wyniki konkurs贸w, wr臋czono nagrody, a zwyci臋zcy mieli jeszcze raz okazj臋 zaprezentowa膰 si臋 publiczno艣ci. Wieczorem, na zako艅czenie festiwalu wyst膮pili go艣cie specjalni. Kabaret Masztalscy bawi艂 dowcipami i skeczami, a sw贸j przeb贸j „Za zdrowie pa艅” i nie tylko za艣piewa艂 Edward Hulewicz.

Wyniki oraz galeria zdj臋膰 z festiwalu znajduj膮 si臋 TUTAJ.

(pg)

  


Tatiana Zarechneva z Omska (Rosja)

  


Tatiana z mam膮 i Bogus艂awem Nowakiem

  

  


Zesp贸艂 Kalinka z Wo艂偶ska (Rosja)

  

  

Zesp贸艂 Wita-M z Mi艅ska (Bia艂oru艣)

  


Duet Wiktoria i Franciszek z Rygi (艁otwa). Franciszek podczas pobytu w Przedborzu obchodzi艂 80 urodziny i by艂 najstarszym uczestnikiem festiwalu

  


Zesp贸艂 Gaik z Rygi (艁otwa)

  

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski