Start arrow Historia arrow Przedborska fabryka porcelany (Paweł Zięba)

Przedborska fabryka porcelany (Paweł Zięba) PDF Drukuj Email
04.03.2013.
W dziejach wielu miast i miasteczek, są historie zapomniane i ukryte w przeszłości dziejów. Ulotna ludzka pamięć nie przekazała ich potomnym. Tak jest też w przypadku Przedborza. Skąpość materiałów źródłowych, niszczonych przez pożary czy zaginionych podczas wojen, jak również znikoma liczba przeprowadzonych na jego terenie prac archeologicznych, w sposób dość dotkliwy ogranicza szersze poznanie dziejów miasta i jego mieszkańców. Jedną z wielu zapomnianych kart historii Przedborza, jest budowa fabryki porcelany.

Miasteczko to miaÅ‚o maÅ‚o szczęścia w swojej historii. Jednym z okresów wzglÄ™dnej prosperity i wielkiej szansy na rozwój, byÅ‚y dla Przedborza lata 20 XIX wieku. Miasto zaczęło rozwijać siÄ™ dziÄ™ki temu co daÅ‚a mu natura. PowstaÅ‚a fabryka sukna oraz kamienioÅ‚om piaskowca. SÄ… to sprawy w miarÄ™ zbadane i znane.  Jak by w ich cieniu pozostaje historia zwiÄ…zana z próbami uruchomienia na Widomie w Przedborzu, fabryki porcelany. I w tym przypadku, nie bez znaczenia byÅ‚o to co tej ziemi daÅ‚a natura, czyli woda oraz zÅ‚oża glinki ogniotrwaÅ‚ej, odkrytej tutaj w znacznych iloÅ›ciach wÅ‚aÅ›nie w trzecim dziesiÄ™cioleciu XIX w. Jak na razie nie wiele wiadomo na ten temat. UdaÅ‚o siÄ™ jedynie zebrać szczÄ…tkowe wiadomoÅ›ci, rozsiane w publikacjach książkowych i prasowych, które stanowiÅ‚y podstawÄ™ do napisana tego skÄ…pego artykuÅ‚u.

Produkcja porcelany na ziemiach polskich, rozwinęła się w czasach panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pierwsze polskie fabryki porcelany powstały w kresowym Korcu a następnie Tomaszowie Lubelskim. Ich dyrektorem był Franciszek de Mezer, potomek osiadłej w Polsce francuskiej rodziny, która przybyła nad Wisłę w XVII wieku. W prowadzonych przedsięwzięciach wspomagał go brat Michał. Musieli oni być szczegółowo obeznanymi fachowcami w dziedzinie wyrobu fajansu i porcelany, skoro powierzono im budowanie fabryk oraz wyrób porcelany nieomalże od samych podstaw. Świadczyć to może o utrzymywaniu kontaktów przez Mezerów z rodzinną Francją, i nabywaniu przez nich wiedzy i praktyki w dziedzinie wyrobu tego towaru, w słynnej fabryce porcelany w Sevres pod Paryżem.

Sejm, doceniajÄ…c wybitne osiÄ…gniÄ™cia Franciszka  Mezera na niwie produkcji biaÅ‚ego zÅ‚ota, jak zwykÅ‚o siÄ™, ze wzglÄ™du na dochodowość produkcji, nazywać  porcelanÄ™, nadaÅ‚ jemu i jego rodzinie polskie szlachectwo.

Pod fachowym okiem ojca wiedzy i praktyki, w prowadzeniu porcelanowego interesu, nabieraÅ‚ jego syn – Karol, który miaÅ‚ po ojcu przejąć zarzÄ…dzanie tomaszowskÄ… fabrykÄ…. Ta niestety zaczęła podupadać, ze wzglÄ™du na zmiany granic jakie dokonaÅ‚y siÄ™ na skutek utworzenia KsiÄ™stwa Warszawskiego a nastÄ™pnie Królestwa Polskiego, zwanego potocznie KongresówkÄ…. Zmiany te odcięły wytwórniÄ™ porcelany w Tomaszowie Lubelskim od terenów, bogatych w doskonaÅ‚ej jakoÅ›ci glinkÄ™, które pozostaÅ‚y pod panowaniem austriackim.

Narodził się wtedy pomysł przeniesienia fabryki na tereny, w których glinki kaolinowej, niezbędnej do produkcji porcelany, będzie pod dostatkiem. Rząd Królestwa zezwolił współudziałowcom upadającej fabryki na poszukiwania odpowiedniego surowca na terenie woj. sandomierskiego. W taki właśnie sposób, Karol de Mezer trafił do Przedborza. W podaniu skierowanym do Komisji Spraw Wewnętrznych z dnia 30 kwietnia 1827 roku, Karol w związku z tym, że fabryki w Tomaszowie Lubelskim utrzymać nie może, a pod Przedborzem znalazł odpowiednie złoża glinki, prosi Komisję o pożyczkę w wysokości 20 000 polskich złotych na założenie wytwórni porcelany w tym miasteczku.

W tym samym roku tomaszowska fabryka zaprzestaje produkcji. Nie wiadomo czy w części, czy w caÅ‚oÅ›ci, jej wyposażenie zostaje przeniesione do nowo wybudowanej fabryki porcelany w Przedborzu. Czy fachowcy również siÄ™ do Przedborza przenieÅ›li? Tego nie wiadomo. Faktem jest, że fabryka zostaÅ‚a tu wybudowana a przynajmniej zainicjowano jej powstanie. Jej istnienie poÅ›wiadcza plan miasta Przedborza i Widomy z roku 1828, autorstwa J.W. Jarockiego. Zabudowania fabryki zlokalizowane byÅ‚y w miejscu, w którym obecnie stoi bar Oberża i rozciÄ…gaÅ‚y siÄ™ mniej wiÄ™cej, na wprost od wylotu ulicy Majowa Góra, która nosiÅ‚a wtedy nazwÄ™ Fabryczna,  do granicy z WolÄ… PrzedborskÄ…. Niedaleko zatem od fabryki sukiennej wybudowanej przez Wojciecha Lange.

W kolejnym podaniu do Komisji RzÄ…dowej z dnia 13 marca 1828 roku, Karol Mezer informuje, że zostawiÅ‚ fabrykÄ™ w Tomaszowie i prosi znów o pożyczkÄ™ na uruchomienie fabryki w Przedborzu. Tym razem jednak jest to kwota 3 000 zÅ‚. 

Na  Å‚Ä…cznÄ… wnioskowanÄ… sumÄ™ 23 000 zÅ‚, Karol Mezer, otrzymaÅ‚ tylko 4 000 zÅ‚. pożyczki. Prawdopodobnie zadecydowaÅ‚o to, że wyrób porcelany w przedborskiej fabryce nigdy nie ruszyÅ‚. Otrzymane Å›rodki musiaÅ‚y okazać siÄ™ zbyt szczupÅ‚e na uruchomienie nowej fabryki. Nie wiadomo na ile też, szczere byÅ‚y intencje otwarcia tej fabryki przez Mezera.

  

Fragment mapy z 1828 roku, W.J. Jarockiego „Plan Przedborza i PrzedmieÅ›cia Widoma”,  z naniesionymi na niÄ… zabudowaniami fabryki porcelany przy ul. Piotrkowskiej.

  

Sprawa odzyskania udzielonej Mezerowi  zapomogi, we wspomnianej kwocie 4 000 zÅ‚, ciÄ…gnęła siÄ™ do roku 1835.  RzÄ…d nie mógÅ‚ odnaleźć dÅ‚użnika w granicach Królestwa Kongresowego, który prawdopodobnie osiadÅ‚ w należącej do cesarstwa austriackiego, Galicji.  Wierzyciel próbujÄ…c odzyskać chociaż część pożyczonych pieniÄ™dzy, próbowaÅ‚ zlicytować budynki, w których miaÅ‚a powstać wytwórnia porcelany. Nie byÅ‚o do nabycia nieruchomoÅ›ci jednak chÄ™tnych. Bezskutecznie próbowano sprzedać też formy do odlewania naczyÅ„, Lewinowi Sunderlandowi, wÅ‚aÅ›cicielowi fabryki fajansu w Iłży. 

W taki to sposób, zamknÄ…Å‚ siÄ™, trwajÄ…cy krótko jeden z wielu epizodów w historii maÅ‚ego nadpilickiego miasteczka. 

Czy Przedbórz, miał okazję ku temu by zasłynąć z wyrobu porcelany, tak jak Korzec czy ćmielów? Tego zapewne nigdy się nie dowiemy.

  

PaweÅ‚ ZiÄ™ba - czÅ‚onek Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Przedborza

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański