Start arrow Wydarzenia arrow Aktualno艣ci 2013 arrow Troch臋 sobie po艣piewa艂em
 

Troch臋 sobie po艣piewa艂em PDF Drukuj Email
26.02.2013.
W艂adys艂awa Obarzanka, lokalnego animatora kultury i mi艂o艣nika zwierz膮t, zna chyba ka偶dy w Przedborzu i okolicy. Cz臋sto gdy idzie ulic膮 towarzyszy mu gromadka ps贸w, kt贸re dokarmia. Nie wszystkim taki widok si臋 podoba. W艂adys艂aw Obarzanek przede wszystkim jest jednak organizatorem wielu imprez artystycznych i konkurs贸w, od 1990 roku nieprzerwanie pe艂ni mandat radnego. Ma艂o kto wie, 偶e wiele lat temu zrezygnowa艂 z kariery estradowej w stolicy na rzecz dzia艂alno艣ci kulturalnej w swojej ma艂ej ojczy藕nie - G贸rach Mokrych i Przedborzu.

W艂adys艂aw Obarzanek urodzi艂 si臋 30 kwietnia 1950 roku w G贸rach Mokrych. Jego rodzice, Felicja i J贸zef, prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne. M艂ody W艂adek ju偶 od ma艂ego lubi艂 艣piewa膰. Uko艅czy艂 7-klasow膮 szko艂臋 podstawow膮, potem Zwi膮zek M艂odzie偶y Wiejskiej skierowa艂 go do Uniwersytetu Ludowego w Klenicy ko艂o Zielonej G贸ry. W 1969 roku wzi膮艂 udzia艂 w konkursie piosenki amator贸w i zdoby艂 4 miejsce. Do dalszej edukacji muzycznej Obarzanka zach臋ci艂a jedna z nauczycielek UL, Zofia Kaczor, kt贸r膮 do dzi艣 mi艂o wspomina. Zda艂 egzamin na wydzia艂 wokalny do 艣redniej szko艂y muzycznej w Kielcach, by po roku przenie艣膰 si臋 do Warszawy i tam kontynuowa膰 nauk臋 na wydziale wokalno-piosenkarskim Pa艅stwowej Szko艂y Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina.

- Dosta艂em dodatkowe punkty za pochodzenie ch艂opskie. Tam by艂o trudno si臋 dosta膰, by艂o 10 os贸b na jedno miejsce, a dosta艂o si臋 tylko 6 os贸b. Warszawa by艂a dla mnie wielkim miastem. Dosta膰 si臋 tam z takiej ma艂ej miejscowo艣ci to by艂o co艣, a jeszcze przebywa膰 tam na co dzie艅. Pozna艂em du偶o ludzi, inn膮 kultur臋. Do tej pory mam wiele znajomo艣ci z tamtych czas贸w - wspomina Obarzanek.

  

  

W tym samym czasie co W艂adek do tej szko艂y ucz臋szczali wybitni dzi艣 arty艣ci, tacy jak Lidia Stanis艂awska, kt贸ra razem z nim uczy艂a si臋 艣piewu, Edyta Geppert czy Marlena Drozdowska (fot, powy偶ej), z kt贸r膮 w tym samym roku ko艅czyli szko艂臋. Drozdowska niedawno go艣ci艂a w G贸rach Mokrych i w Przedborzu, bardzo ciep艂o wspomina Obarzanka.

- Ja studiowa艂am piosenkarstwo, a W艂adek 艣piew operowy. By艂 bardzo dobrze zapowiadaj膮cym si臋 tenorem, do tego gra艂 na kilku instrumentach. Jego profesorka od 艣piewu pok艂ada艂a w nim du偶e nadzieje. Nasze drogi cz臋sto przecina艂y si臋 z racji podobnych zaj臋膰 i upodoba艅. By艂 osob膮 bardzo pomocn膮 i uczynn膮, a s艂ysz臋, 偶e do dzi艣 taki jest, co nie ukrywam, bardzo mnie cieszy. Cz臋sto wys艂uchiwa艂 moich 艣piew贸w, a wtedy kr贸lowa艂a moja piosenka „Rado艣膰 o poranku”. W szkole pomagali艣my sobie nawzajem i doradzali艣my jak wej艣膰 w wielki, a nawet wtedy dla nas bardzo wielki 艣wiat muzyki. W艂adek by艂 pilnym i sumiennym uczniem, du偶o przebywaj膮cym na terenie szko艂y. Ka偶dy go zna艂 i lubi艂 - m贸wi nam artystka. - Ja spotka艂am si臋 z W艂adkiem dopiero niedawno, prawie po ponad dwudziestu latach, gdy zaprosi艂 mnie na koncert do siebie do G贸r Mokrych. By艂o to urocze spotkanie, tym bardziej 偶e to w艂a艣nie on przed laty o艣wiadcza艂 mi si臋 nieustannie (艣miech). Nic z tego nie wysz艂o, jednak nasze kontakty odnowione po latach s膮 bardzo mi艂e i nostalgiczne. Mo偶e szkoda, 偶e wybra艂 tak膮 drog臋 偶yciow膮, ale je艣li si臋 w tym dobrze czuje, to mo偶e tak mia艂o by膰? W czasie naszej nauki muzycznej wyst臋powali艣my razem z Violett膮 Villas i ona wr贸偶y艂a mu karier臋. Tak czy inaczej dobrze, 偶e jest, bo widz臋 偶e jest lubiany i doceniany, a to jest co艣 w tych niepouk艂adanych czasach.

Okres pobytu w Warszawie by艂 dla Obarzanka bardzo pracowity. Ucz臋szczaj膮c do szko艂y muzycznej jednocze艣nie przygotowywa艂 si臋 wieczorowo do matury, aby m贸c studiowa膰 i koncertowa艂, aby zarobi膰 pieni膮dze na utrzymanie, poniewa偶 na pomoc z domu nie m贸g艂 liczy膰. Nawi膮za艂 kontakt ze sto艂eczn膮 „Estrad膮”, ale 偶eby by膰 zawodowym artyst膮 i otrzymywa膰 w贸wczas 200 z艂otych za koncert, musia艂 dodatkowo zda膰 egzamin przed specjaln膮 komisj膮.

W艂adek do dzi艣 przechowuje pami膮tk臋 z tamtych czas贸w, jest to afisz z koncertu, kt贸ry odby艂 si臋 16 marca 1980 roku w warszawskiej Sali Kongresowej Pa艂acu Kultury i Nauki. Wyst膮pi艂 wtedy w艣r贸d trzydziestu artyst贸w, takich jak Violetta Villas, Wojciech M艂ynarski, Stanis艂aw Mikulski, Iga Cembrzy艅ska czy Kalina J臋drusik. Za艣piewa艂 dwie piosenki: „Wr贸膰 do Sorrento” i „La Donna e Mobile”. Doch贸d z koncertu przeznaczony by艂 na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierz膮t w Celestynowie.

        

    

- Takie koncerty by艂y trzy. Opr贸cz Sali Kongresowej jeden odby艂 si臋 w sali operetki warszawskiej przy Nowogrodzkiej. Wtedy te偶, na tych koncertach, po raz pierwszy spotka艂em Violett臋 Villas. Od tamtej pory dali艣my z Violett膮 kilka wsp贸lnych koncert贸w. W 1981 roku, kiedy wprowadzono stan wojenny, kupowa艂em r贸偶ne produkty i jedzenie dla zwierz膮t i zanosi艂em jej - wspomina Obarzanek. - Od tego czasu zaprzyja藕nili艣my si臋, spotykali艣my si臋, zaprasza艂a mnie do swojego domu w Magdalence, p贸藕niej przyje偶d偶a艂a do Przedborza i G贸r Mokrych. W innych miejscach koncerty odwo艂ywa艂a, a do nas przyje偶d偶a艂a, bo lubi艂a tutaj przyje偶d偶a膰.

 

  

Ale nie by艂y to jedyne koncerty Obarzanka wsp贸lnie ze znanymi artystami. W艂adek wymienia nazwiska takie jak Damian Dami臋cki, Kalina J臋drusik, Krystyna Sienkiewicz, Adam Zwierz... Kilkana艣cie koncert贸w za艣piewa艂 z Bohdanem 艁azuk膮. Pozna艂 te偶 Waldemara Koconia i Stana Borysa, z kt贸rymi widywa艂 si臋 podczas wyst臋p贸w.

Obarzanek otrzymywa艂 tak偶e wyr贸偶nienia. W 1985 roku zosta艂 laureatem Nagrody Artystycznej M艂odych im. Stanis艂awa Wyspia艅skiego I stopnia, przyznawanej m艂odym artystom i animatorom kultury, razem z Obarzankiem w tym samym roku t膮 nagrod臋 (ale w innej kategorii) otrzyma艂a Edyta Geppert, wtedy ju偶 jako znana piosenkarka.

Po uko艅czeniu szko艂y w Warszawie i po zdaniu matury, W艂adek dosta艂 si臋 do Pa艅stwowej Wy偶szej Szko艂y Muzycznej w Gda艅sku, ale nauk臋 przerwa艂 po 3 latach. Po powrocie z Gda艅ska przez rok 艣piewa艂 w ch贸rze w Teatru Wielkiego w Warszawie jako tenor, p贸藕niej wr贸ci艂 do rodzinnych G贸r Mokrych. Studi贸w w Gda艅sku ju偶 nie uko艅czy艂, ale mimo to nie spocz膮艂 na laurach i rzuci艂 si臋 w wir pracy artystycznej.

- Musia艂em wr贸ci膰 do domu bo mia艂em matk臋 chor膮, a wcze艣niej zmar艂 ojciec. Poza tym tam trzeba si臋 by艂o uczy膰, a mnie si臋 chcia艂o koncertowa膰 - m贸wi.

Jeszcze w okresie nauki Obarzanka w szkole muzycznej i z jego inicjatywy odby艂y si臋 pierwsze festiwale w Przedborzu i G贸rach Mokrych. W 1979 roku po raz pierwszy zorganizowano przegl膮d przy艣piewki ludowej. W 1980 roku odby艂y si臋 pierwsze Og贸lnopolskie Spotkania z Poezj膮 Marii Konopnickiej, w 70. rocznic臋 艣mierci poetki. Ju偶 wtedy by艂y to imprezy 3-dniowe, w贸wczas jedyne imprezy w wojew贸dztwie piotrkowskim, kt贸re urz膮d wojew贸dzki wspiera艂 finansowo. Przez ponad 30 lat w festiwalach wzi臋艂o udzia艂 wielu artyst贸w, byli jurorami, wyst臋powali z recitalami. W jednej z pierwszych edycji Og贸lnopolskich Spotka艅 z Poezj膮 Marii Konopnickiej w Przedborzu, w maju 1983 roku, drug膮 nagrod臋 zdoby艂 Artur 呕mijewski, wtedy ucze艅 liceum w Legionowie, a dzi艣 popularny aktor. Na pocz膮tku lat 90-tych, obok og贸lnopolskich spotka艅, zacz臋to organizowa膰 艣wiatowy festiwal poezji Marii Konopnickiej, z kt贸rego dzi艣 Przedb贸rz znany jest na ca艂ym 艣wiecie, przede wszystkim w 艣rodowiskach polonijnych. Festiwale te na przestrzeni lat zdoby艂y swoj膮 renom臋, przewin臋艂o si臋 przez nie wielu wykonawc贸w z blisko 70 kraj贸w. Ale festiwali by nie by艂o, gdyby nie mi艂o艣膰 Obarzanka do poezji Konopnickiej i powo艂anie przez niego oddzia艂u Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w G贸rach Mokrych.

- Lubi艂em wiersze Konopnickiej. Opisywa艂y czasy zabor贸w, bied臋. Te wiersze s膮 niby proste, ale jak bardzo przemawiaj膮ce, patriotyczne. Po przy艣piewce powsta艂 pomys艂, 偶eby stworzy膰 specjalny festiwal poezji Konopnickiej. Dwa lata wcze艣niej, w 1978 roku, powsta艂o w G贸rach Mokrych towarzystwo im. Marii Konopnickiej. Obecnie liczy ok. 30 cz艂onk贸w. Us艂ysza艂em w radio o Towarzystwie im. Marii Konopnickiej w Warszawie, zg艂osi艂em si臋 tam do zarz膮du i za艂o偶y艂em w G贸rach Mokrych oddzia艂 Towarzystwa - m贸wi Obarzanek.

Jako g艂贸wny tw贸rca festiwali udziela艂 wywiad贸w dla og贸lnopolskich stacji radiowych, nagra艂 te偶 kilka piosenek do wierszy Konopnickiej, a piosenka „Polskie dzieci” by艂a kilka razy emitowana w I Programie Polskiego Radia w audycjach po艣wi臋conych poetce. Sama Violetta Villas wspomina艂a podczas jednego z pobyt贸w w Przedborzu, 偶e s艂ysza艂a w radio piosenki w wykonaniu Obarzanka.

    

  

Propagowanie tw贸rczo艣ci Konopnickiej w Polsce nie wystarczy艂o Obarzankowi, chcia艂 dotrze膰 do 艣rodowisk polonijnych. 呕eby to zrealizowa膰, musia艂 przygotowa膰 specjalny program. Tu z pomoc膮 przyszed艂 Wojciech Siemion (fot. powy偶ej, z prawej), kt贸ry od 1979 roku przyje偶d偶a艂 do Przedborza i G贸r Mokrych ze swoimi recitalami. Zorganizowa艂 Obarzankowi w teatrze „Stara Prochownia” w Warszawie, kt贸rego by艂 dyrektorem, spektakl promocyjny, a sam zasiad艂 w jury i ocenia艂 przedstawiany program. B臋d膮c stypendyst膮 Ministra Kultury i Sztuki, Obarzanek dosta艂 na zorganizowanie spektaklu pieni膮dze, z kt贸rych musia艂 te偶 op艂aci膰 muzyka. Na przedstawienie 18 grudnia 1987 roku, zjecha艂o wiele r贸偶nych delegacji. Prezentacja, zako艅czona pomy艣lnym egzaminem pa艅stwowym, by艂a dla W艂adka przepustk膮 na podb贸j Europy. Z tym programem, po艣wi臋conym oczywi艣cie utworom Marii Konopnickiej, oraz ze swoim zespo艂em dotar艂 do Polonii w kilku krajach.

Pierwszy recital odby艂 si臋 w ambasadzie Polskiej w Belgii w kwietniu 1989 roku. Na widowni, w艣r贸d go艣ci, zasiedli tak偶e trzej konsulowie. Obarzankowi akompaniowa艂 Dariusz 艢winoga, kt贸ry kilkakrotnie go艣ci艂 w Przedborzu (ostatnio w pa藕dzierniku 2010 roku). P贸藕niej by艂o kilka wyst臋p贸w na Ukrainie, w Rumunii, Bu艂garii, Rosji, Norwegii i Szwecji. Ciekawostk膮 jest, 偶e do grupy jako recytatorzy i konferansjerzy do艂膮czyli, opr贸cz Obarzanka i 艢winogi, dyrektor przedborskiego MDK Ma艂gorzata B艂aszczyk oraz p贸藕niejsi burmistrzowie Lucjan Cerkaski i Wojciech 艢lusarczyk.

- P艂yn膮艂em okr臋tem, lecia艂em samolotem, by艂a to dla mnie wielka atrakcja jak na tamte czasy. I cieszy艂em si臋 偶e co艣 zwiedzi艂em - wspomina.

Dzi艣 Obarzanek zajmuje si臋 ju偶 tylko organizacj膮 festiwali. Kiedy艣 wyst臋powa艂 ze swoimi recitalami, w ostatnich latach 艣piewa艂 ju偶 tylko pojedyncze piosenki, ostatnio podczas obchod贸w 100 rocznicy 艣mierci Marii Konopnickiej za艣piewa艂 przy akompaniamencie Dariusza 艢winogi i Janusza Tylmana oraz z ch贸rem G艂os znad Niemna w 2010 roku (fot. poni偶ej).

  

     

- Kariery 艣wiatowej nie zrobi艂em, ale chocia偶 troch臋 sobie po艣piewa艂em - m贸wi po latach.

By膰 mo偶e gdyby Obarzanek pozosta艂 w Warszawie i kontynuowa艂 to, co zacz膮艂, dzi艣 jego nazwisko wymieniane by艂oby obok nazwisk znanych artyst贸w, ale wtedy Przedb贸rz i G贸ry Mokre nie mia艂yby swoich konkurs贸w i festiwali, kt贸re odbywaj膮 si臋 tu co roku, od wielu, wielu lat, na sta艂e wpisa艂y si臋 w kalendarz imprez lokalnych i rozs艂awi艂y Przedb贸rz w ca艂ej Polsce, a nawet poza jej granicami.

    

Tekst i fot. Pawe艂 Grabalski

Artyku艂 ukaza艂 si臋 w Gazecie Radomszcza艅skiej z 17 stycznia 2013 roku

    

Filmy:

W艂adys艂aw Obarzanek - "Polskie dzieci"

W艂adys艂aw Obarzanek - "Rota"

   

Z Ch贸rem G艂os znad Niemna, maj 2009

  

Z Janem Koz艂owskim (pierwszy z lewej) z kabaretu Genowefy Pigwy W艂adek chodzi艂 przez rok do szko艂y muzycznej w Kielcach

  

Z Krystyn膮 Gi偶owsk膮, sierpie艅 2012 rok

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski