Start arrow Historia arrow Szachy w Przedborzu (Wies艂aw Domaga艂a)

Szachy w Przedborzu (Wies艂aw Domaga艂a) PDF Drukuj Email
19.09.2011.

  

SZACHY w Przedborzu

 

 

Jest tylko jedna gra, kt贸ra nie jest ani nauk膮, ani sztuk膮. Jest czym艣, co jest w zawieszeniu pomi臋dzy obiema kategoriami ...  Jest jedyn膮 gr膮, kt贸ra nale偶y do wszystkich czas贸w i lud贸w. Nikt nie wie, kt贸ry z bog贸w sprowadzi艂 j膮 na Ziemi臋 by wyostrza艂a zmys艂y i zajmowa艂a dusz臋.

Zweig Stefan

 

 

 

 

 

 

Szachy, jak偶e magiczne s艂owo. Wielu z nas podziwia艂o i zazdro艣ci艂o innym, 偶e potrafi膮 pasjonowa膰 si臋 t膮 gr膮. W Przedborzu jest wiele os贸b, dla kt贸rych szachy to cz臋艣膰 ich 偶ycia. To nie tylko pasja i wspania艂y relaks przy szachownicy z koleg膮 czy kole偶ank膮, ale tak偶e okazja do spotka艅 towarzyskich. Wa偶n膮 rzecz膮 jest, nie tylko sama gra, ale tak偶e to, by j膮 popularyzowa膰, a do tego potrzeba prawdziwych pasjonat贸w i spo艂ecznik贸w. W Przedborzu tak膮 osob膮 by艂 i jest Kol. Wac艂aw Bracichowicz. W 1969 roku z chwil膮 podj臋cia pracy w Zak艂adach Doskonalenia Zawodowego zacz膮艂 zach臋ca膰 m艂odzie偶 do gry w szachy, uczy艂 ich, organizowa艂 turnieje. Jednocze艣nie upowszechnia艂 t膮 gr臋 na terenie miasta, najcz臋艣ciej w kawiarniach, ale tak偶e na otwartej przestrzeni, np. na Przedborskim Rynku, na b艂oniach. Z tego okresu zachowa艂a si臋 nast臋puj膮ca informacja:

 

Fot. 1. Pierwsza wzmianka o Mistrzostwach Przedborza w szachach.

Fot. 1. Pierwsza wzmianka o Mistrzostwach Przedborza w szachach.

 

Za pocz膮tek szach贸w jako sportu w Przedborzu nale偶y uzna膰 rok 1978. Wtedy to w Mi臋dzyzak艂adowym Klubie Sportowym „Pilica” powsta艂a sekcja szachowa. Oczywi艣cie g艂贸wn膮 rol臋 w jej powstaniu odegra艂 Kol. W. Bracichowicz, kt贸ry tak to wspomina: „To Kol. Leszek Grabowski, nie tylko nam贸wi艂 mnie do utworzenia tej sekcji, ale tak偶e du偶o mi pomaga艂 w sprawach organizacyjnych, pomagali tak偶e Kol. Henryk M艂ynek i Wies艂aw Boczkowski”. Swoj膮 pomoc okaza艂 Pan J贸zef Gromadzki, 贸wczesny Prezes Okr臋gowego Zwi膮zku Szachowego WFS w Piotrkowie Trybunalskim.

Nale偶y jasno powiedzie膰, jaki by艂 g艂贸wny cel powstania sekcji szachowej. Wiadomo, 偶e nuka gry w szachy ma pozytywny wp艂yw na m艂odego cz艂owieka: rozwija pami臋膰 i wyobra藕ni臋 przestrzenn膮, kszta艂ci umiej臋tno艣膰 abstrakcyjnego i logicznego my艣lenia, wp艂ywa na rozw贸j intelektu, zwi臋ksza aktywno艣膰 umys艂ow膮, rozbudza tw贸rcze zdolno艣ci. Z tych powod贸w, celem sta艂o si臋 przyci膮gni臋cie do klubu jak najwi臋kszej ilo艣ci dzieci i m艂odzie偶y, nauczenie ich tej pi臋knej gry, doskonalenie jej, umo偶liwienie im szerokiego uczestnictwa w r贸偶nego typu zawodach sportowych, nie tylko na terenie miasta, ale tak偶e na arenie og贸lnopolskiej.

Wa偶ny sta艂 si臋 aspekt wychowawczy, albowiem szachy ucz膮: odwagi i odpowiedzialno艣ci za w艂asne decyzje, cierpliwo艣ci, wytrwa艂o艣ci, pokory, szacunku do przeciwnika i samego siebie, koncentracji. Powiedzieliby艣my teraz, 偶e by艂a to ogromna inwestycja w umys艂y dzieci i m艂odzie偶y.

 

Organizacja pracy sekcji szachowej

 

Szkolenia treningowe odbywa艂y si臋 w 艢wietlicy Sp贸艂dzielni Mieszkaniowej, mecze rozgrywano w O艣rodku Nowoczesnej Gospodyni przy ulicy Warszawskiej, w 艣wietlicy ZDZ lub w Szkole Podstawowej.

 

Fot. 2. Dru偶yna „Pilicy” w czasie meczu. 

Fot. 2. Dru偶yna „Pilicy” w czasie meczu

(od lewej - T. Grabalski, W. Bracichowicz, W. Mularczyk, S. Padula i stoj膮cy W. Domaga艂a).

 

Zawodnicy spotykali si臋 dwa razy w tygodniu (czasami 3 razy) na oko艂o 4 godziny. Prowadzone by艂y wtedy zaj臋cia teoretyczne i gra praktyczna. Najcz臋艣ciej zawodnicy byli podzielenie na 3 grypy: A, B i C, a kryterium by艂a si艂a gry. Po zako艅czeniu rozgrywek danego cyklu dw贸ch zawodnik贸w spada艂o do ni偶szej klasy i jednocze艣nie dw贸ch awansowa艂o wy偶ej. Nad wszystkim opiek臋 sprawowa艂 W. Bracichowicz, jako s臋dzia i instruktor szachowy, pomagali mu: W. Domaga艂a T. Grabalski, G. Margas, W. Mularczyk, S. Padula i R. Symonides. Poni偶ej dokumenty Kol. W. Bracichowicza.

 

Fot. 3. Legitymacja Szachowa.

Fot. 3. Legitymacja Szachowa.

 

Fot. 4. Ksi膮偶ka Pracy Instruktora.

Fot. 4. Ksi膮偶ka Pracy Instruktora.

 

Fot. 5. Legitymacja Instruktora.

Fot. 5. Legitymacja Instruktora.

 

Opr贸cz tych, systematycznie prowadzonych zaj臋膰, odbywa艂y si臋 turnieje dost臋pne dla wszystkich, takie jak: klasyfikacyjne (mo偶na by艂o tutaj podnie艣膰 swoj膮 kategori臋 szachow膮), b艂yskawiczne na zako艅czenie roku, Mistrzostwa Przedborza i inne. Klub umo偶liwia艂 tak偶e uczestniczenie w r贸偶nych turniejach szachowych poza gmin膮 Przedb贸rz oraz tak偶e w rozgrywkach ligowych.

 

Kalendarium

 

Lata 1978 - 1980

Dru偶yna szachowa zosta艂a zg艂oszona do rozgrywek Klasy A wojew贸dztwa piotrkowskiego. Pierwszy „historyczny” mecz odby艂 si臋 w Piotrkowie Tryb. ze „Startem” II. Wynik 3:5. Sk艂ad dru偶yny: J. B艂asi艅ski, W. Boczkowski, W. Bracichowicz, G. Kami艅ski, H. M艂ynek, S. Padula, R. Symonides i D. Walczak. Pozosta艂e wyniki: z LZS Piotrk贸w – 3:5; z Concordi膮 II Piotrk贸w – 2:6; z MRKS „Stal” II Radomsko – 3,5:3,5; z LKS Be艂chat贸w – 5:3 (pierwsza wygrana); z „Wistomem” Tomasz贸w – 1:7 i ze „Startem” II Tomasz贸w – 5:3 (nast臋pna wygrana). Opr贸cz wcze艣niej wymienionych zawodnik贸w dru偶yn臋 reprezentowali: J. Kwiatkowski, W. Mularczyk, Z. Smok, J. Stolecki, J. Sztandera.

W sezonie 1978/79 i 1979/80 dru偶yna wyst臋powa艂a w Klasie A podnosz膮c swoje umiej臋tno艣ci i pozyskuj膮c coraz wi臋cej zawodnik贸w. Wymieni膰 tu nale偶y: R. Augu艣cika, Sz. Bali艅skiego, W. B艂otnickiego, M. Bobrasa, K. Bo偶ek, W. Domaga艂臋, T. Grabalskiego, K. Grygla, G. Margasa, G. Nowaka, K. Nowakowskiego, M. Naczy艅skiego, G. Rzepeckiego, J. St臋pnia, W. St臋pnia, K. Walczaka, G. 呕urawskiego. Dzi臋ki dobrej pracy, wyniki by艂y coraz lepsze, tak, 偶e dru偶yna wywalczy艂a awans do Ligii Wojew贸dzkiej na sezon 1980/1981.

 

Fot. 6. Plakietka sekcji szachowej z 1980 r. 

Fot. 6. Plakietka sekcji szachowej z 1980 r.

 

Jako ciekawostka: plan finansowy sekcji w roku 1980.

1. Diety i premie za wygrane mecze

2. Nagrody w Mistrzostwach Przedborza

3. Nagrody w turnieju b艂yskawicznym na zako艅czenie roku 

4. Nagrody dla najlepszych zawodnik贸w  w rozgrywkach dru偶ynowych

5. Op艂aty s臋dzi贸w

6. Dojazdy na mecze

- 14 400 z艂.

- 4 000 z艂.

- 1 600 z艂.

- 4 000 z艂.

- 6 000 z艂.

- 5 000 z艂.

 Razem:

 - 35 000 z艂.

 

Rok 1981

Coraz wi臋cej ch臋tnych do gry w szachy. Sekcja szachowa liczy艂a ju偶 31 zawodnik贸w, w tym:

• z kategori膮 II

• z kategori膮 III

• z kategori膮 IV

• z kategori膮 V 

- 1 osoba

- 6 os贸b

- 4 osoby

- 8 os贸b. 

 

Do rozgrywek zosta艂y zg艂oszone 2 dru偶yny. I dru偶yna gra艂a w Klasie Wojew贸dzkiej z takimi dru偶ynami jak MRKS Radomsko, LKS Be艂chat贸w, Concordia Piotrk贸w, Start Tomasz贸w, Start Piotrk贸w, zajmuj膮c 5 miejsce. Jednocze艣nie II dru偶yna graj膮c w Klasie A zaj臋艂a I miejsce.

 

Sk艂ad podstawowy:

K. Bo偶ek, Z. Char臋za, W. Domaga艂a, T. Grabalski, B. K膮dziela, G. Margas, W. Mularczyk, G. Nowak, S. Padula, R. Symonides.

 

Pozostali zawodnicy:

Seniorzy: W. B艂otnicki, W. Boczkowski, W. Bracichowicz, H. M艂ynek, J. Patek, Z. Smok.

Kobiety: Z. Grabowska, U. Relidzy艅ska, D. Walczak.

Juniorzy starsi: K. Grygiel, M. Mi艂osz, K. Niepsuj, G. Rzepecki.

Juniorzy m艂odsi: T. Ka艂uzi艅ski, K. Rzepecki, J. St臋pie艅.

Juniorki: A. Janik, B. Pe艂ka, A. Poborska, B. Wyciszkiewicz.

Niestety, od dnia 13 grudnia zaj臋cia sekcji zosta艂y zawieszone ze wzgl臋du na stan wojenny.

 

Rok 1982

W stanie wojennym legalna gra w szachy zosta艂a zakazana, nale偶a艂o uzyska膰 zgod臋 odpowiednich w艂adz:

 

Fot. 7. Pro艣ba o wyra偶enie zgody na prowadzenie zaj臋膰 szachowych w stanie wojennym.

Fot. 7. Pro艣ba o wyra偶enie zgody na prowadzenie zaj臋膰 szachowych w stanie wojennym.

 

Fot. 8. Decyzja zezwalaj膮ca na zaj臋cia szachowe w stanie wojennym.

Fot. 8. Decyzja zezwalaj膮ca na zaj臋cia szachowe w stanie wojennym.

 

Sekcja szachowa mog艂a rozpocz膮膰 dzia艂alno艣膰 od nowa.

By艂a tylko jedna dru偶yna, gra艂a w Klasie Wojew贸dzkiej, do艂膮czyli do niej nowi zawodnicy: M. Janowska, D. Nowak, A. Poborski, W. Tomczak.

W miesi膮cu wrze艣niu odby艂 si臋 Turniej Kwalifikacyjny dla zawodnik贸w klubu z udzia艂em 22 os贸b.

W. Domaga艂a zaj膮艂 4 miejsce w turnieju Horsta Podolskiego w 艁odzi i tym samym uzyska艂 prawo reprezentowania wojew贸dztwa w finale Mistrzostw Polski Nauczycieli.

 

Fot. 9. Efekt wyst臋pu na turnieju szachowym nauczycieli.

Fot. 9. Efekt wyst臋pu na turnieju szachowym nauczycieli.

 

Na zako艅czenie roku zorganizowano turniej b艂yskawiczny z pul膮 nagr贸d 2 300 z艂., wzi臋艂o w nim udzia艂 23 zawodnik贸w, oto wyniki:

1. R. Symonides 

2. W. Mularczyk 

3. T. Grabalski 

4. W. Bracichowicz

5. M. Naczy艅ski  

22 pkt (z 22)

21

19

17,5

16,5

 

Rok 1983

Istniej膮 dwie dru偶yny, jedna gra w Klasie Wojew贸dzkiej, druga w Klasie A. Do艂膮czaj膮 nowi zawodnicy: M. Aleksandrowicz, J. Gaj, N. Jo艅czyk, E. K艂obucki, A. Kowalewski, A. Kruk, K. Piwowarczyk, D. Stachurski, Cz. Stawiarski, P. Stawi艅ski, E. Stolecka, M. 艢lusarczyk, D. Todynek, M. Wilk.

Rozgrywany jest turniej kwalifikacyjny dla 18 junior贸w m艂odszych klubu, b臋d膮cy jednocze艣nie mistrzostwami Przedborza w tej kategorii, oto wyniki:

1. A. Kruk

2. J. Gaj

3. D. Stachurski

4. M. Aleksandrowicz

5. D. Nowak

6. M. Janowska 

16 pkt (z 17)

15 pkt

14 pkt

14 pkt

13,5 pkt

10,5 pkt

 

Zawodnicy Ci wype艂nili normy na V kategori臋 szachow膮. Otrzymali tak偶e cenne nagrody o 艂膮cznej wysoko艣ci 4 000 z艂, ufundowane przez Zarz膮d Sp贸艂dzielni Mieszkaniowej w Przedborzu.

Prowadzono dalsz膮 popularyzacj臋 szach贸w np. poprzez:

1. Zorganizowanie Turnieju Eliminacji X Og贸lnopolskiej Spartakiady M艂odzie偶y Makroregionu Centralnego junior贸w m艂odszych z udzia艂em 52 ch艂opc贸w i 23 dziewcz膮t z 8 wojew贸dztw.

 

Fot. 10. Dzia艂acze szachowi na Sali OSP w Przedborzu.

Fot. 10. Dzia艂acze szachowi na Sali OSP w Przedborzu.

 

Fot. 11. Awers i rewers pami膮tkowego ryngrafu. Podobne otrzymali uczestnicy spartakiady.

Fot. 11. Awers i rewers pami膮tkowego ryngrafu. Podobne otrzymali uczestnicy spartakiady.

 

2. Wyjazd uczni贸w ZSG do Piotrkowa Tryb. celem obserwacji Mistrzostw Polski w Szachach senior贸w.

 

Na zako艅czenie roku odby艂 si臋 kolejny turniej b艂yskawiczny, wzi臋艂o w nim udzia艂 22 zawodnik贸w, wyniki:

1. W. Domaga艂a

2. T. Grabalski 

3. W. Mularczyk

4. S. Padula

5. W. Bracichowicz 

6. M. Janowska 

41 pkt (z 42)

37

36,5

33,5

32,5

28,5 

 

Zwraca uwag臋 znakomity wynik m艂odej zawodniczki M. Janowskiej.

Kol. M. Mularczyk, T. Grabalski i W. Bracichowicz uczestniczyli IV Og贸lnopolski Turnieju Szachowym im. Mjr Hubala w Tomaszowie Maz. 

 

Rok 1984

Dru偶yna gra w Lidze Wojew贸dzkiej, bez wi臋kszych sukces贸w (IV miejsce) z wyj膮tek stanowi bardzo dobra gra M. Janowskiej - zaj臋艂a I miejsce na szachownicy juniorki.

Nowymi zawodnikami s膮: M. Arwar, J. Augu艣cik, J. Poborski, A. Rzadkowski, L. Todynek, A. Zasobniak, D. Ziomek.

Od pocz膮tku powstania sekcji szachowej Kol. W. Bracichowicz by艂 dzia艂aczem Okr臋gowego Zwi膮zku Szachowego. W tym roku otrzyma艂 Br膮zow膮 Honorow膮 Odznak膮 Polskiego Zwi膮zku Szachowego.

 

Fot. 12. Legitymacja Br膮zowej Honorowej Odznaki PZSz. 

Fot. 12. Legitymacja Br膮zowej Honorowej Odznaki PZSz.

 

Wyniki turnieju b艂yskawicznego na zako艅czenie roku (20 zawodnik贸w):

1. W. Mularczyk

2. T. Grabalski 

3. D. Stachurski

4. W. Bracichowicz

5. D. Todynek 

35,5 pkt (z 38)

35

33

30,5

26 

 

Rok 1985

Sekcja liczy 32 zawodnik贸w (4 z II kategori膮, 3 z III kategori膮, 2 z IV kategori膮, 4 z V kategori膮), posiada 2 instruktor贸w, 2 s臋dzi贸w z I i III klas膮 mistrzowsk膮.

W rozgrywkach uczestnicz膮 2 dru偶yny, pierwsza w lidze okr臋gowej, druga w klasie A, nowi zawodnicy: Z. Mrozi艅ski, P. Bednarczyk, S. Poborski, R. Aleksandrowicz, A. P臋cherzewski.
Ponownie znakomite wyniki w dru偶ynie M. Janowskiej (7,5 pkt z 8).

Zawodnicy klubu: M. Janowska i D. Stachurski reprezentuj膮 wojew贸dztwo piotrkowskie na XII Spartakiadzie M艂odzie偶y makroregionu centralnego.

Wyniki turnieju b艂yskawicznego na zako艅czenie roku (26 zawodnik贸w):

1. T. Grabalski

2. S. Padula

3. W. Mularczyk 

4. D. Stachurski 

46,5 pkt (z 50)

45,5

43

43 

5. W. Bracichowicz

6. P. Bednarczyk

7. M. Janowska  

 

37,5

34

33 

 

 

Od roku 1969 Zarz膮d G艂贸wny Zak艂ad贸w Doskonalenia Zawodowego organizuje OLIMPIADY SZACHOWE dla uczni贸w tych szk贸艂. W dniach od 4 do 6 maja w Przedborzu odby艂a si臋 XV Olimpiada. Organizatorem by艂a sekcja szachowa MZKS Pilica.

 

Fot. 13. Otwarcie XV Olimpiady Szachowej Szk贸艂 ZDZ.

Fot. 13. Otwarcie XV Olimpiady Szachowej Szk贸艂 ZDZ.

 

Rok 1986

Sekcja zrzesza 36 zawodnik贸w. Kapitanem dru偶yny senior贸w jest T. Grabalski a junior贸w D. Stachurski, obie dru偶yny graj膮 w Klasie Wojew贸dzkiej.

Zawodnicy klubu: M. Janowska (8 miejsce) i D. Stachurski reprezentuj膮 Wojew贸dztwo Piotrkowskie na XIII Spartakiadzie M艂odzie偶y makroregionu centralnego.

Wed艂ug sprawozdania rocznego KFT – 24 koszty utrzymania sekcji – 90 tys. z艂. (12,7 % koszt贸w ca艂ego klubu). 

 

Lata 1987 - 1990

Sekcja liczy 28 zawodnik贸w. W rozgrywkach uczestnicz膮 2 dru偶yny w lidze okr臋gowej senior贸w i junior贸w.

 

Fot. 14. Licencja zawodnicza Pana Z. Smoka.

Fot. 14. Licencja zawodnicza Pana Z. Smoka.

 

Zawodniczka klubu M. Janowska reprezentuje wojew贸dztwo piotrkowskie na XIV Spartakiadzie M艂odzie偶y makroregionu centralnego zajmuj膮c 5 miejsce.

Zawodnik klubu P. Bednarczyk zajmuje IV miejsce w Mistrzostwach Wojew贸dztwa Junior贸w Starszych.

W Mistrzostwach Wojew贸dztwa Piotrkowskiego Junior贸w E. K艂obucki zaj膮艂 8 miejsce.

Dla przyk艂adu w 1987 r. koszty utrzymania sekcji wynosi艂y 90 tys. z艂. (7,4 % koszt贸w ca艂ego klubu).

 

Lata 1993 - 1998

W zaj臋ciach szachowych czynnie bra艂o udzia艂 oko艂o 30 os贸b. W rozgrywkach ligi okr臋gowe uczestniczy dru偶yna junior贸w. Sukcesem jest to, 偶e w 1994 r. dru偶yna junior贸w w sk艂adzie: W. W艂odarski, H. Padula, P. Chudy, A. Chudy, 艁. Banaszczyk, D. Ja艅czak, D. Zaj膮c, A. Bracichowicz, A. Wilk, S. 艢lusarski, A. Metrycka i P. Metrycka i E. Boczkowska zdoby艂a Mistrzostwo Okr臋gu Piotrkowskiego, uzyskuj膮c mo偶liwo艣膰 walki o II lig臋. W roku nast臋pnym wyprawa do Aleksandrowa Kujawskiego by艂a nieudana (remis i 1 przegrany mecz) i szansa nie zosta艂a wykorzystana.

Rok 1998 to koniec dzia艂alno艣ci sekcji szachowej, ale to nie koniec szach贸w w Przedborzu. Nadal mo偶na przyj艣膰 do 艣wietlicy Sp贸艂dzielni Mieszkaniowej i sp臋dzi膰 czas przy szachownicy.

W roku szkolnym 2007/2008 z inicjatywy burmistrza w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym zorganizowano zaj臋cia ko艂a szachowego. Jednak z uwagi na brak ch臋tnych po roku odst膮piono od tego pomys艂u.

 

Mistrzostwa Przedborza w Szachach

 

Rok 

Wyniki 

 
1973 

1. J. Stolecki

2. S. Padula

3. W. Bracichowicz 

 
1979 1. W. Domaga艂a 
1981 

1. W. Domaga艂a

2. R. Symonides  

3. W. Mularczyk 

4. G. Margas 

5. T. Grabalski  

6. S. Padula

10,0 pkt (z 11)

9,5 pkt

8,5 pkt

8 pkt

7,5 pkt

6,5 pkt

1983

Juniorzy m艂odsi

1. A. Kruk

2. J. Gaj 

3. D. Stachurski

4. M. Aleksandrowicz

5. D. Nowak

6. M. Janowska

 

16 pkt (z 17)

15 pkt

14 pkt

14 pkt

13,5 pkt

10,5 pkt 

1984

22 zawodnik贸w 

Grupa senior贸w:

1. S. Padula

2. W. Domaga艂a

3. W. Bracichowicz

4. T. Grabalski 

 

Grupa junior贸w:

1. J. Gaj

2. D. Stachurski

3. M. Janowska 

4. M. Wilk

 

8,5 pkt (z 9)

8 pkt

6,5 pkt

6,5 pkt

 

 

10 pkt (z 11)

9,5 pkt

8,5 pkt

8 pkt

1985

32 zawodnik贸w

1. W. Domaga艂a

2. S. Padula

3. W. Mularczyk 

4. T. Ka艂uzi艅ski

5. W. Bracichowicz

6. T. Grabalski 

7. M. Janowska

8. S. Koce艂uch

9. G. Augu艣cik

10. D. Todynek

11. Z. Smok

12. D. Stachurski

9,5 pkt (z 10)

8,5 pkt

8 pkt

7,5 pkt

7 pkt

7 pkt

7 pkt

6,5 pkt

6,5 pkt

6 pkt

5,5 pkt

5,5 pkt

1987

26 zawodnik贸w

1. T. Grabalski 

2. W. Domaga艂a

3. P. Bednarczyk

4. W. Mularczyk 

5. M. Janowska

6. D. Stachurski

7. D. Todynek

8. M. Wilk

22. B. Grabalska

7,5 pkt (z 9)

7 pkt

7 pkt - Mistrz Przedborza junior贸w

5,5 pkt

5,5 pkt - Mistrz Przedborza juniorek

5,5 pkt

5,5 pkt

5,5 pkt

3,5 pkt - najm艂odszy zawodnik

1989

10 zawodnik贸w

Grupa senior贸w:

1. T. Grabalski

2. S. Padula

3. Z. Smok

 

Grupa junior贸w:

1. M. Chudy

2. 艁. Banaszczyk

3. A. Karbowiak

 

1991

10 zawodnik贸w

1. W. Bracichowicz

2. T. Grabalski

3. E. K艂obucki

 

1993

20 zawodnik贸w

1. T. Grabalski

2. W.  Mularczyk

3. W. Bracichowicz

5. H. Padula

6. A. Wilk

16. O. Metrycka

 

 

 

- Mistrz Przedborza junior贸w starszych

- Mistrz Przedborza junior贸w m艂odszych

- Mistrz Przedborza juniorek

1994

9 zawodnik贸w

1. W. Bracichowicz

2. W. Mularczyk

3. T. Grabalski

 

1995

23 zawodnik贸w

1. W. Domaga艂a  

2. W. Mularczyk 

3. W. Bracichowicz

P. Chudy

A. Chudy

P. Metrycka

10,5 pkt (z 13)

9 pkt

9 pkt

- Mistrz Przedborza junior贸w starszych

- Mistrz Przedborza junior贸w m艂odszych

- Mistrz Przedborza juniorek

1996

15 zawodnik贸w

1. T. Grabalski

2. W. Mularczyk

3. W. Bracichowicz

4. R. Symonides

5. D. Zaj膮c

 
2004

1. W. Domaga艂a

 

 

Fot. 15. Dyplomy z Mistrzostw Przedborza.

Fot. 15. Dyplomy z Mistrzostw Przedborza.

 

Sukcesy szk贸艂

 

Jednym z cel贸w dzia艂alno艣ci sekcji szachowej by艂o umo偶liwienie dzieciom i m艂odzie偶y szerokiego uczestnictwa w r贸偶nego typu zawodach sportowych, nie tylko na terenie miasta, ale tak偶e na arenie og贸lnopolskiej. Przyk艂adem, 偶e cel ten realizowano, s膮 sukcesy indywidualne i dru偶ynowe szk贸艂 z terenu miasta, 艣wiadczy to o znakomitym wyszkoleniu zawodnik贸w.

 

Rok szkolny 1979/80

1) Dru偶yna reprezentuj膮ca Szko艂臋 Podstawow膮 w Przedborzu w sk艂adzie: Katarzyna Bo偶ek, Mi艂osz Naczy艅ski i Grzegorz Nowak pod opiek膮 W. Domaga艂y wywalczy艂a I miejsce w Wojew贸dztwie Piotrkowskim i uzyska艂a awans do Mistrzostw Polski Szk贸艂 Podstawowych w Szachach. Mistrzostwa odbywaj膮ce si臋 w Broku nad Bugiem przynios艂y nast臋puj膮ce wyniki: Dru偶yna – 14 miejsce na 49 startuj膮cych, K. Bo偶ek – 19 (na 49), M. Naczy艅ski – w po艂owie stawki (na 98 zawodnik贸w) i G. Nowak - 9 miejsce w Polsce. Mo偶na to uzna膰 za jeden z najwi臋kszych (mo偶e nawet najwi臋kszy) sukces贸w sportowych uczni贸w Szko艂y Podstawowej. Warto doda膰, 偶e w grze b艂yskawicznej opiekun贸w W. Domaga艂a zaj膮艂 I miejsce.

2) Dru偶yna ZDZ Przedb贸rz (G. Margas, K. Grygiel) wzmocniona zawodnikiem ZDZ 艁贸d藕 (M. Konarski) wywalczy艂a I miejsce w kraju na XII OLIMPIADZIE Zak艂ad贸w Doskonalenia Zawodowego w Opolu. Witaj膮c si臋 z Panem Krzysztofem Gryglem wypada powiedzie膰: dzie艅 dobry MISTRZU.

 

Rok szkolny 1981/82

Dru偶yna Szko艂y Podstawowej w Przedborzu zaj臋艂a VI miejsce w mistrzostwach Wojew贸dztwa Piotrkowskiego (opiekun W. Domaga艂a).

 

Fot. 16. Dyplomy dla uczni贸w Zbiorczej Szko艂y Gminnej w Przedborzu.

Fot. 16. Dyplomy dla uczni贸w Zbiorczej Szko艂y Gminnej w Przedborzu.

 

Rok szkolny 1982/83

Dru偶yna reprezentuj膮ca Szko艂臋 Podstawow膮 w Przedborzu w sk艂adzie: Ma艂gorzata Janowska, Jaros艂aw Gaj i Mariusz Aleksandrowicz pod opiek膮 W. Domaga艂y wywalczy艂a I miejsce w wojew贸dztwie piotrkowskim. Oto wyniki:

 

Mistrzostwa Wojew贸dztwa Piotrkowskiego Szk贸艂 Podstawowych:

1. ZSG Przedb贸rz

2. SP 14 Piotrk贸w Tryb.

3. SP 3 Tomasz贸w Maz.

4. SP 2 Be艂chat贸w

5. ZSG Wolb贸rz

6. SP Prymusowa Wola

7. SP Gorz臋d贸w

8. ZSG Ujazd 

18,5 pkt

13,5 pkt

13,5 pkt

11,0 pkt

10,0 pkt

6,5 pkt

6,0 pkt

5,0 pkt

Nale偶y zwr贸ci膰 uwag臋 na ogromna przewag臋 szko艂y w Przedborzu nad innymi szko艂ami.

Dru偶yna uzyska艂a awans do Mistrzostw Polski Szk贸艂 Podstawowych w Szachach. W mistrzostwach odbywaj膮cych si臋 w Lublinie, dru偶yna zaj臋艂a 33 miejsce na 49 startuj膮cych.

 

Rok szkolny 1983/84

Dru偶yna reprezentuj膮ca Szko艂臋 Podstawow膮 w Przedborzu w sk艂adzie: Ma艂gorzata Janowska, Jaros艂aw Gaj i Maciej Wilk pod opiek膮 W. Domaga艂y wywalczy艂a I miejsce w wojew贸dztwie piotrkowskim i uzyska艂a awans do Mistrzostw Polski Szk贸艂 Podstawowych w Szachach we W艂oc艂awku.

 

Rok szkolny 1984/85

Dru偶yna Szko艂y Podstawowej w Przedborzu zaj臋艂a III miejsce w mistrzostwach Wojew贸dztwa. Piotrkowskiego (opiekun W. Domaga艂a).

Pewnie tych sukces贸w by艂oby wi臋cej, ale ta pi臋kna rywalizacja szachowa zosta艂a przerwana i Mistrzostwa Polski Szk贸l Podstawowych przez d艂u偶szy okres nie odbywa艂y si臋.

 

Fot. 17. Puchary zdobyte przez uczni贸w Zbiorczej Szko艂y Gminnej w Przedborzu.

Fot. 17. Puchary zdobyte przez uczni贸w Zbiorczej Szko艂y Gminnej w Przedborzu.

 

Rok szkolny1990/91

Indywidualne Mistrzostwa ZDZ w Przedborzu:

1. K艂obucki E.

2. M艂ynarczyk K.

3. Foksowicz R. 

4. Zieli艅ski E. 

5. Banaszczyk G.

6. Stefaniak W.  

8,5 pkt (z 10)

8,5 pkt

7 pkt

6 pkt

6 pkt

5,5 pkt 

 

Lista os贸b bior膮cych udzia艂 w rozgrywkach sekcji szachowej

 

1. Adamczyk Pawe艂
2. Aleksandrowicz Czes艂aw
3. Aleksandrowicz Lidia
4. Aleksandrowicz Mariusz
5. Aleksandrowicz Robert
6. Aleksandrowicz Wies艂aw
7. Arwar Ma艂gorzata
8. Augu艣cik Grzegorz
9. Augu艣cik Jacek
10. Augu艣cik Miros艂aw
11. Augu艣cik Rafa艂
12. Augu艣cik S艂awomir
13. Balcerek Mariola
14. Bali艅ski Szymon
15. Banasik Jacek
16. Banaszczyk Grzegorz
17. Banaszczyk 艁ukasz
18. Banaszczyk Przemys艂aw
19. Barabasz Artur
20. Barabasz Ewelina
21. Baran Adrian
22. Barska Klaudia
23. Bartnik Adam
24. Bartosz Grzegorz
25. Bednarczyk Przemys艂aw
26. Bielecki Bruno
27. Bielecki Mieszko
28. Bielecki Szymon
29. Bienias Piotr
30. B艂asi艅ski J贸zef
31. B艂aszczyk Pawe艂
32. B艂otnicki Wies艂aw
33. Bobras Mieczys艂aw
34. Boczkowska Eliza
35. Boczkowski S艂awomir
36. Boczkowski Wies艂aw
37. Boryca Sylwester
38. Bo偶ek Katarzyna
39. Bracichowicz Adam
40. Bracichowicz Wac艂aw
41. Bracichowicz Wojciech
42. Chabier Dariusz
43. Char臋za Zbigniew
44. Chudy Andrzej
45. Chudy Jaros艂aw
46. Chudy Marcin
47. Chudy Marian
48. Chudy Piotr
49. Cie艣lik Marek
50. Cuper Micha艂
51. Cwalina Mieczys艂aw
52. Domaga艂a Wies艂aw
53. Doroczy艅ski Tomasz
54. Du艅ski Krzysztof
55. Dutkiewicz Piotr
56. Dutkiewicz Zenon
57. Dziedzic Robert
58. Foksowicz Robert
59. Gaj Grzegorz
60. Gaj Jaros艂aw
61. Ga艂uwiaczek Tomasz
62. Glanda Rafa艂
63. Grabalska Beata
64. Grabalski Tadeusz
65. Grabowska Zofia
66. Grygiel Krzysztof
67. Janik Aldona  
68. Janik Krzysztof
69. Janowska Ma艂gorzata
70. Ja艅czak Dariusz
71. Jaworska Beata
72. Jeske Aleksy
73. Jeske Jerzy
74. Jo艅czyk Norbert
75. Ka艂uzi艅ski Tomasz
76. Kami艅ski Grzegorz
77. Karbowiak Artur
78. Karczewski Marek
79. K膮dziela Beata
80. K艂obucki Artur
81. K艂obucki Ernest
82. Koce艂uch Krzysztof
83. Koce艂uch Renata
84. Koce艂uch S艂awomir
85. Koski Domink
86. Koski Grzegorz
87. Koski Konrad
88. Koski Marcin
89. Kowalewski Artur
90. Krawczyk Marcin
91. Krawczyk Mariusz
92. Kruk Andrzej
93. Kularski Rafa艂
94. Kwiatkowski Jan
95. Lappe Karol
96. Majchrowski Grzegorz
97. Margas Grzegorz
98. Margas Piotr
99. Metrycka Aleksandra
100. Metrycka Paulina
101. Michalski Arkadiusz
102. Miszkowski Dariusz
103. Miszkowski Robert
104. Mi艣kowski Mariusz
105. M艂ynarczyk Krzysztof
106. M艂ynarczyk Przemys艂aw
107. M艂ynek Damian
108. M艂ynek Henryk
109. M艂ynek Roman
110. Mrozi艅ski Zdzis艂aw
111. Mularczyk Sebastian
112. Mularczyk Wojciech
113. Naczy艅ski Mi艂osz
114. Niepsuj Krzysztof
115. Nowak Artur
116. Nowak Darek
117. Nowak Grzegorz
118. Nowak Katarzyna
119. Nowak Mariusz
120. Nowak Wojciech
121. Nowakowski Krzysztof
122. Ocimek Ola
123. Padula Hubert
124. Padula Stanis艂aw
125. Patek Janusz
126. Pe艂ka Barbara
127. P臋cherzewski Andrzej
128. Piwowarczyk Karol
129. Plesi艅ski Kamil
130. Plesi艅ski Tadeusz
131. Poborska Anna
132. Poborski Adrian
133. Poborski Jacek
134. Poborski Sebastian  
135. Pytka Grzegorz
136. Pytka Norbert
137. Rabenda Jacek
138. Rabenda Rafa艂
139. Relidzy艅ska Urszula
140. Rutowicz Aleksandra
141. Rutowicz Mateusz
142. Rzadkowski Arkadiusz
143. Rzepecki Grzegorz
144. Rzepecki Karol
145. Rzepecki Miros艂aw
146. Saternus Marek
147. Skorupski 艁ukasz
148. Skowro艅ska Anna
149. Skowro艅ski 艁ukasz
150. S艂oniewski Daniel
151. Smok Zdzis艂aw
152. Stachurski Daniel
153. Stawi艅ski Czes艂aw
154. Stawi艅ski Przemys艂aw
155. Stefaniak Sylwester
156. Stefaniak Waldemar
157. Stelmaszczyk Bart艂omiej
158. St臋pie艅 Jaros艂aw
159. St臋pie艅 Katarzyna
160. St臋pie艅 Wojciech
161. Stolecka Ewa
162. Stolecki Jan
163. Symonides Ryszard
164. Sztandera Jolanta
165. 艢lusarczyk Ma艂gorzata
166. 艢lusarska Barbara
167. 艢lusarski Bogus艂aw
168. 艢lusarski S艂awomir
169. Todynek Dariusz
170. Todynek Luiza
171. Todynek Wojciech
172. Tomczak Wies艂aw
173. Twardowski J贸zef
174. Twardowski 艁ukasz
175. Walczak Dorota
176. Walczak Karol
177. Wi臋c艂awski D.
178. Wilk Artur
179. Wilk Maciej
180. Wilk Piotr
181. Wilk Wojciech
182. W艂odarczyk A.
183. W艂odarczyk B.
184. W艂odarski Maciej
185. W艂odarski Wiktor
186. Wolski Wojciech
187. Wyciszkiewicz B.
188. Wyciszkiewicz Piotr
189. Zaj膮c Daniel
190. Zalas El偶bieta
191. Zalas Jacek
192. Zalas Jaros艂aw
193. Zasobniak Artur
194. Zbysz Jaros艂aw
195. Ziarkowski W艂adys艂aw
196. Zieli艅ski Emil
197. Zimny Artur
198. Ziomek Dariusz
199. Zi贸艂kowska Iwona
200. 呕urawski Grzegorz
 
 


Podsumowanie

 

Fakty przedstawione powy偶ej mo偶na interpretowa膰 tylko pozytywnie. Niew膮tpliwym jest to, 偶e tak wielka liczba os贸b, mi艂o艣nik贸w szach贸w w Przedborzu, to zas艂uga niewielkiej grupki os贸b, ich pasja i zaanga偶owanie przynios艂y wiele dobrego, nie tylko graj膮cym w szachy, ale tak偶e dla ca艂ej spo艂eczno艣ci. St膮d ogromne wyrazy uznania dla Kol. W. Bracichowicza. To on by艂 tym motorem nap臋dowym. To on potrafi艂 skupi膰 wok贸艂 siebie grup臋 zapale艅c贸w, zawodnik贸w i dzia艂aczy, kt贸rzy tak偶e anga偶owali si臋 w organizacj臋 偶ycia szachowego. To on z pe艂nym zaanga偶owaniem umo偶liwia艂 podnoszenie umiej臋tno艣ci szachowych dzieci i m艂odzie偶y, ich sukcesy to tak偶e jego sukces. Dzi臋kujemy Wac艂awie. Ja przyznaj臋 Ci tytu艂: ZAS艁U呕ONY DLA PRZEDBORZA.

W obecnych czasach psychologowie bij膮 na alarm. Dzieci zostaj膮 w coraz wi臋kszym stopniu poch艂oni臋te przez gry komputerowe. Maria Braun-Ga艂kowska w nr 92 Edukacja i dialog, w artykule Gry komputerowe a psychika dziecka napisa艂a „Ju偶 obecnie liczba dzieci korzystaj膮cych z gier komputerowych jest bardzo du偶a, a czas po艣wi臋cany na nie stale ro艣nie. (…) Literatura, a tak偶e wizyta w dowolnym punkcie sprzeda偶y gier pokazuj膮, 偶e tre艣ci膮 oko艂o 95% gier jest agresja. Zabawa polega na walce z r贸偶nymi istotami - lud藕mi, zwierz臋tami lub ze stworzeniami fantastycznymi. Do walki u偶ywa si臋 rozmaitego typu uzbrojenia: dzid, rewolwer贸w, pi艂 tarczowych, maczug, broni laserowej. Gry s膮 tak skonstruowane, 偶e w polu widzenia uczestnika znajduj膮 si臋 przeciwnicy, a tak偶e jego r臋ka z broni膮, np. rewolwerem, wid艂ami.”

Problem agresywnych gier komputerowych b臋dzie narasta艂. Nale偶y szybko zmierzy膰 si臋 z tym problemem. St膮d m贸j apel: niech dzieci i m艂odzie偶, korzystaj膮ce z komputera wykorzystuj膮 go dla rozwijania swojego intelektu, niech wybieraj膮 gry logiczne, niech oczywi艣cie graj膮 w szachy. Najlepiej to robi膰 korzystaj膮c z dost臋pnych program贸w komputerowych, mo偶na te偶 gra膰 wykorzystuj膮c sie膰 Internet.  Idea艂em jest, by samemu uczy膰 dzieci tej kr贸lewskiej gry, a wi臋c rodzice do dzie艂a.

Opracowa艂em na podstawie materia艂贸w Kol. W. Bracichowicza, w艂asnych, klubu Pilica i w niewielkim stopniu rozm贸w z szachistami. Fakty przedstawione nie s膮 pe艂ne. Osoby chc膮ce je uzupe艂ni膰 proszone s膮 o kontakt: wdomagala4@wp.pl

Na koniec my艣l Flohr Salo: Szachy podobnie jak mi艂o艣膰, s膮 zara藕liwe bez wzgl臋du na wiek!

 

Wies艂aw Domaga艂a

 

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski