Start arrow Historia arrow Zamek kr贸lewski w Przedborzu (Pawe艂 Grabalski)

Zamek kr贸lewski w Przedborzu (Pawe艂 Grabalski) PDF Drukuj Email
30.08.2011.
Przedb贸rz to bardzo stare miasto, o bogatej historii. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1145 roku w tzw. Falsyfikacie trzemesze艅skim jako villa (wie艣), ale trudno stwierdzi膰, kiedy powsta艂a pierwsza osada, tym bardziej, 偶e osadnictwo na tych terenach jest bardzo stare, jeszcze z czas贸w przed chrze艣cija艅skich.

Z pewno艣ci膮 wp艂yw na rozw贸j miasta mia艂o po艂o偶enie na wa偶nych szlakach handlowych, 艂膮cz膮cych wsch贸d z zachodem, istnia艂a tutaj tak偶e przeprawa na Pilicy. Prawa miejskie Przedb贸rz otrzyma艂 prawdopodobnie za panowania Kazimierza Wielkiego, ale nie zachowa艂 si臋 偶aden dokument. Prawa te odnowi艂 W艂adys艂aw Jagie艂艂o w 1405 roku. Na przestrzeni wiek贸w Przedb贸rz si臋 rozwija艂, istnia艂o tu rzemios艂o, fabryki, przemys艂. Miasto odgrywa艂o wa偶n膮 rol臋 w 偶yciu gospodarczym kraju. Le偶a艂o na wa偶nym szlaku handlowym, o charakterze nie tylko krajowym, ale te偶 i europejskim.

Wiele razy Przedb贸rz ucierpia艂 wskutek po偶ar贸w i wojen, po kt贸rych nie wr贸ci艂 ju偶 do dawnej 艣wietno艣ci. Wraz z miastem zniszczone zosta艂y jego zabytki, z kt贸rych do dzi艣 niewiele przetrwa艂o. Takim najciekawszym zabytkiem na pewno by艂by zamek, gdyby istnia艂.

Pierwsza powsta艂a w Przedborzu budowla kr贸lewska, kt贸r膮 potwierdzaj膮 藕r贸d艂a historyczne, zwi膮zana jest z kr贸lem Kazimierzem Wielkim. Nim powsta艂 zamek murowany, by膰 mo偶e istnia艂o tu jakie艣 inne, zapewne drewniane, miejsce obronne. Wielu autor贸w publikacji dotycz膮cych Przedborza stawia tak膮 tez臋, ale nie potwierdzaj膮 tego 偶adne ze znanych dotychczas dokument贸w. W wyniku podzia艂u Polski na dzielnice testamentem Boles艂awa Krzywoustego z 1138 roku Pilica sta艂a si臋 rzek膮 graniczn膮 mi臋dzy dzielnicami i ksi臋stwami. Na Pilicy w Przedborzu przebiega艂a tak偶e granica pomi臋dzy ziemi膮 sieradzk膮 i sandomiersk膮 i istnia艂a tutaj przeprawa, co mo偶e przemawia膰 za istnieniem w Przedborzu jakiej艣 warowni strzeg膮cej tej przeprawy. W Przedborzu odbywa艂y si臋 wiece rycerstwa. Pierwszy z nich mia艂 miejsce 9 lipca 1239 roku, a drugi w grudniu 1260 roku. Nie mamy 偶adnej informacji o obiekcie, w kt贸rym te zjazdy si臋 odbywa艂y, ale Feliks Kiryk w swojej ksi膮偶ce „Urbanizacja Ma艂opolski. Wojew贸dztwo sandomierskie XIII-XVI wiek” uwa偶a, 偶e fakt ten sugeruje istnienie dworu ksi膮偶臋cego i dobrze rozwini臋tej osady, a dw贸r ten, b膮d藕 gr贸dek, m贸g艂 by膰 poprzednikiem zamku kazimierzowskiego. Poza tym musia艂 istnie膰 jaki艣 obiekt zapewniaj膮cy bezpiecze艅stwo tak wa偶nym osobom i kt贸ry by pomie艣ci艂 ca艂y orszak ksi膮偶臋cy. Kr贸lewski kronikarz Jan z Czarnkowa pisze o wybudowaniu „na nowo” dworu i miasta, a wi臋c to tak偶e mo偶e nam nasuwa膰 sugesti臋 o wcze艣niejszym istnieniu tu jakich艣 umocnie艅.

 

Zamek czy dw贸r?

Pierwsz膮 historyczn膮 wzmiank臋, potwierdzaj膮c膮 istnienie rezydencji kr贸lewskiej w Przedborzu, znajdujemy w Kronice Jana z Czarnkowa. Kronikarz ten 偶y艂 w latach panowania Kazimierza Wielkiego, podr贸偶owa艂 cz臋sto z kr贸lem i opisa艂 r贸wnie偶 jego pobyt we wrze艣niu 1370 roku „in curia Przedb贸rz per ipsum oppido et curia de novo fundatis et pulcherrime ac sumptose constructis”, czyli „na dworze Przedb贸rz, przeze艅 na nowo razem z miastem za艂o偶onym, a przepi臋knie i zbytkownie urz膮dzonym”. Kronikarz u偶ywa tu terminu curia, podobnie jak Jan D艂ugosz, kt贸ry w swoich kronikach tak偶e opisuje 贸w pobyt kr贸la w Przedborzu. Znaczenie tego s艂owa nie jest do ko艅ca jasne w 藕r贸d艂ach 艣redniowiecznych, mog艂o to by膰 po prostu okre艣lenie siedziby, chocia偶 dok艂adniejsze znaczenie mo偶e nam przybli偶y膰 kontekst. Poj臋cie to wyst臋puje obok takich poj臋膰 jak fortalitium (okre艣laj膮cego niewielk膮 budowl臋 posiadaj膮c膮 cechy obronne) i castrum (oznaczaj膮cego zamek, fortec臋), ale w literaturze przedmiotu najcz臋艣ciej przyjmuje si臋, 偶e curia to by艂 po prostu dw贸r (m贸g艂 to by膰 dw贸r obronny, ale nie musia艂), a wi臋c raczej nie by艂 to zamek. Charakter zamku obiekt m贸g艂 uzyska膰 dopiero w XV wieku po przebudowie i otoczeniu go murem przez W艂adys艂awa Jagie艂艂臋. Jednak przy braku sprecyzowania charakteru budowli powszechnie przyj臋艂o si臋 po prostu okre艣lenie zamek.

Zamek przedborski po艂o偶ony by艂 w p贸艂nocno-zachodniej cz臋艣ci miasta, pomi臋dzy dzisiejszymi ulicami Mostow膮, Koneck膮 i Podzamcze. Trudno odtworzy膰 jego wygl膮d. W miejscu, gdzie sta艂 dzi艣 s膮 zabudowania, a z zamku nie zachowa艂o si臋 prawie nic. Jedynymi 藕r贸d艂ami, kt贸re dostarczy膰 nam mog膮 bli偶szych informacji na ten temat s膮 opisy lustracyjne z XVII i XVIII wieku oraz wyniki bada艅 archeologicznych. Badania archeologicznych na terenie Przedborza prowadzone by艂y kilkakrotnie, w r贸偶nych miejscach, ale badania stricte zwi膮zane z zamkiem prowadzone by艂y w sierpniu 1991 roku pod kierunkiem Jerzego Augustyniaka z 艁贸dzkiego Oddzia艂u Pa艅stwowej S艂u偶by Ochrony Zabytk贸w na terenie, gdzie kiedy艣 sta艂 zamek.

 

Funkcje zamku

W okresie swego istnienia obiekt pe艂ni艂 r贸偶ne funkcje. By艂 rezydencj膮 my艣liwsk膮 kr贸l贸w, gdy偶 w okolicznych lasach by艂o du偶o zwierz膮t i niekt贸rzy kr贸lowie upodobali sobie te miejsca na polowanie. Prawdopodobnie w ko艅cu XV wieku zamek przesta艂 by膰 rezydencj膮 kr贸lewsk膮 i przeszed艂 w formie dzier偶awy, jako niegrodowe starostwo, w r臋ce dzier偶awc贸w. Starostwo niegrodowe w Przedborzu funkcjonowa艂o w okresie od XV do XVIII w. i w贸wczas zamek by艂 siedzib膮 starosty. W XV wieku na zamku w Przedborzu odbywa艂y si臋 te偶 s膮dy (Przedb贸rz by艂 wtedy siedzib膮 s膮du pierwszej instancji). Przez Przedb贸rz prowadzi艂 ustalony przez W艂adys艂awa Jagie艂艂臋 trakt do Piotrkowa i miasto by艂o ostatnim przystankiem dla jad膮cych orszak贸w kr贸lewskich na sejm, a wi臋c zapewne na zamku zatrzymywa艂o si臋 kilku r贸偶nych kr贸l贸w wraz z ca艂ym dworem (udokumentowane jest kilka pobyt贸w w Przedborzu m. in. Kazimierza Jagiello艅czyka). Jako ciekawostk臋 mo偶na doda膰, 偶e w艣r贸d lokator贸w zamku znalaz艂 si臋 tak偶e b艂azen kr贸lewski. W tzw. Formularzu Wilanowskim znajdujemy informacj臋, 偶e Miko艂aj Twar, b艂azen W艂adys艂awa Jagie艂艂y, za lata wiernej s艂u偶by u boku kr贸la, dosta艂 na staro艣膰 do偶ywotnie utrzymanie na zamku w Przedborzu, wraz ze s艂ug膮. Kr贸l zobowi膮za艂 tak偶e burgrabi臋 do dostarczania mu sukna na ubranie oraz koni dla niego i jego s艂u偶膮cego. Ale chyba g艂贸wn膮 funkcj膮, do kt贸rej zosta艂 wybudowany by艂a obrona przeprawy przez Pilic臋. 艢wiadczy o tym jego usytuowanie oraz po艂o偶enie na wzg贸rzu. Dzi艣 mo偶e tego nie wida膰, ale w 艣redniowieczu ukszta艂towanie terenu by艂o inne. W miejscu dzisiejszej ul. Podzamcze przebiega艂 g艂臋boki par贸w, a w miejscu, gdzie dzi艣 znajduje si臋 ul. Mostowa by艂o znaczne obni偶enie terenu.

 

Lata budowy

W literaturze podaje si臋 r贸偶ne lata budowy zamku: po 1340 roku, lata 1350-1360, albo te偶 w trzeciej 膰wierci XIV wieku. Pierwszy potwierdzony pobyt Kazimierza Wielkiego w Przedborzu przypada na wrzesie艅 roku 1364, byli wraz z kr贸lem kr贸lowa El偶bieta oraz ca艂y dw贸r kr贸lewski, a wi臋c zamek ju偶 musia艂 by膰 gotowy do przyj臋cia go艣ci. Kr贸l budowniczy by艂 na zamku jeszcze raz w 1370 roku, tak偶e we wrze艣niu, sk膮d wyruszy艂 na swoje s艂ynne ostatnie polowanie. Cz臋stszym go艣ciem by艂 W艂adys艂aw Jagie艂艂o, kt贸ry wed艂ug wg "Itinerarium Kr贸la W艂adys艂awa Jagie艂艂y 1386-1434" odwiedza艂 Przedb贸rz 13 razy, kr贸l ten rozbudowa艂 zamek.

 

Archeologia za terenie zamku

Wspomniane wcze艣niej badania archeologiczne, prowadzone przez Jerzego Augustyniaka w 1991 roku, mia艂y na celu g艂贸wnie okre艣lenie przebiegu mur贸w zamkowych. Prace by艂y utrudnione z tego wzgl臋du, 偶e na obszarze, gdzie znajdowa艂 si臋 zamek, dzi艣 jest g臋sta zabudowa i niemo偶liwe by艂o zlokalizowanie wykop贸w w dowolnych miejscach. Wykonano 18 wykop贸w o 艂膮cznej powierzchni 153 m. kw., z czego jeden mia艂 d艂ugo艣膰 55 m i przecina艂 ca艂e wzg贸rze zamkowe. Prace te mia艂y charakter wycinkowy, dlatego przebieg mur贸w jest przypuszczalny. Opr贸cz fragment贸w fundament贸w odkryto r贸偶ne przedmioty, fragmenty kafli, szkie艂, jednak nie wszystkie zwi膮zane by艂y z histori膮 zamku.

 

Pr贸ba rekonstrukcji wg J. Augustyniaka 
Pr贸ba rekonstrukcji za艂o偶enia zamkowego wg J. Augustyniaka (1 – zamek XIV wieczny, 2 – mur obronny z pocz. XV w., 3 – przebudowa w XVII w.)

 

Materia艂em budowlanym by艂 piaskowiec miejscowego pochodzenia, 艂膮czony zapraw膮 wapienn膮. W wykopie w okolicach miejsca, w kt贸rym sta艂a wie偶a znaleziono te偶 ceg艂y, le偶膮ce luzem, pochodz膮ce prawdopodobnie z XIV-wiecznej budowli, ale wszystkie z odkrytych w wykopach fragment贸w mur贸w wykonane by艂y z piaskowca. Grubo艣膰 mur贸w budynku mieszkalnego to 130 cm, 艣cian wewn臋trznych dzia艂owych 120-130 cm, mury wie偶y mia艂y grubo艣膰 145-150 cm. Wed艂ug Augustyniaka dachy budynk贸w pocz膮tkowo przykryte by艂y dach贸wk膮 typu mnich-mniszka, dopiero po przebudowach zast膮piono je gontem, o czym mo偶emy si臋 dowiedzie膰 z jednej z XVII-wiecznych lustracji. Posadzki wy艂o偶one by艂y zielon膮 glazur膮, a potem, na co wskazuje tak偶e wspomniana lustracja, pawimentem, czyli drewnian膮 posadzk膮 dekoracyjn膮, mozaik膮. Pomieszczenia ogrzewane by艂y piecami kaflowymi.

 

Dzieje zamku

O pocz膮tkach zamku i pierwotnym jego wygl膮dzie niewiele mo偶emy powiedzie膰. Pierwszy dok艂adniejszy opis znajdujemy dopiero w lustracji z I po艂owy XVII wieku. Na podstawie bada艅 archeologicznych ustalono, 偶e w sk艂ad pierwotnego, XIV-wiecznego za艂o偶enia wchodzi艂 budynek mieszkalny, tzw. d艂ugi dom, wyst臋puj膮cy w wielu zamkach kazimierzowskich (np. w Szyd艂owie, Przyszowie czy Bochni) o wymiarach 31 x 13 m, do kt贸rego przybudowana by艂a czworoboczna wie偶a o wym. 4,7 x 5,2 m, pe艂ni膮ca najprawdopodobniej rol臋 kaplicy. G艂贸wna o艣 budynku przebiega艂a wsch贸d-zach贸d.

Drugi etap dziej贸w zamku zwi膮zany jest z kr贸lem W艂adys艂awem Jagie艂艂o. 2 kwietnia 1405 roku kr贸l odnowi艂 spalone przywileje Przedborza. Zmieni艂 si臋 wtedy uk艂ad urbanistyczny miasta, ale nowy wygl膮d zyska艂 te偶 sam zamek. Wybudowany zosta艂 mur obronny o grubo艣ci 1,3 m, wykonany z piaskowca. Od strony p贸艂nocnej mur przebiega艂 skrajem wzg贸rza zamkowego (lini臋 muru wida膰 jeszcze na XIX-wiecznych planach miasta, np. na planie Przedborza i przedmie艣cia Widoma wyk. w 1828 roku przez J. W. Jarockiego). Jednym kra艅cem najprawdopodobniej 艂膮czy艂 si臋 ze 艣cian膮 p贸艂nocn膮 budynku zamkowego, drugim dochodzi艂 do przypory, stoj膮cej dzi艣 przy ul. Podzamcze i dalej skr臋ca艂 na po艂udnie. Ten odcinek mia艂 d艂ugo艣膰 ok. 47 m i znajdowa艂a si臋 w nim brama wjazdowa na dziedziniec. Dalej mur skr臋ca艂 pod k膮tem prawie prostym i dochodzi艂 do po艂udniowo-wschodniej przypory wie偶y. Ten odcinek mia艂 d艂ugo艣膰 50 m. Tak zamkni臋ty obszar mia艂 ok. 2300 m. kw. powierzchni. Zamek za czas贸w W艂adys艂awa Jagie艂艂y mia艂 podobny uk艂ad do zamku w Szyd艂owie. Po 1405 roku Przedb贸rz sta艂 si臋 siedzib膮 s膮du pierwszej instancji. W sk艂ad orszaku kr贸lewskiego wchodzi艂o nawet 300-400 os贸b, a wi臋c mo偶na te偶 przypuszcza膰, 偶e opr贸cz du偶ego domu na terenie zamku znajdowa艂y si臋 r贸wnie偶 inne zabudowania, prawdopodobnie drewniane. Nie wiemy nic na temat przebudowy samego budynku zamkowego, nie wiemy te偶 dok艂adnie w jakich latach mia艂y miejsce te prace. Kr贸l przebywa艂 w Przedborzu m. in. w latach 1405, 1406 i 1409, wtedy mog艂y si臋 odbywa膰 prace budowlane na zamku, ale to jedynie przypuszczenie.

Trzeci etap historii zamku przypada na wiek XVI. Materia艂y znalezione podczas wykopalisk oraz odkryty w 1960 roku podczas kopania fundament贸w pod budynek Izby Rzemie艣lniczej blok piaskowca, stanowi膮cy fragment nadpro偶a (znajduj膮cy si臋 obecnie w przedborskim muzeum) potwierdzaj膮, 偶e w XVI wieku budynek zamkowy mia艂 charakter renesansowy. Jego przebudowa w tym okresie wi膮zana jest z rodem Le偶e艅skich, kt贸rzy dzier偶awili ekonomi臋 i starostwo przedborskie w latach 1515-1569, a przede wszystkim z osob膮 Jana Le偶e艅skiego, kt贸ry po 艣mierci ojca, Abrahama (ok. 1529 roku) zosta艂 starost膮 przedborskim. By艂 to okres sprzyjaj膮cy dla rozwoju Przedborza. W 1520 roku istnia艂a tu szko艂a, w 1540 roku wymieniana jest 艂a藕nia publiczna, a w 1545 roku szpital. Jak uwa偶a Augustyniak, wtedy te偶 przypuszczalnie przebudowano i zamek. W 1550 roku miasto nawiedzi艂 po偶ar, w wyniku kt贸rego zapewne ucierpia艂 te偶 zamek i to mog艂o by膰 powodem jego przebudowy. Pierwsza znana lustracja zamku przedborskiego pochodzi z 1636 roku, opisuje obiekt w miar臋 dok艂adnie i najprawdopodobniej przedstawia jego wygl膮d podobny do tego, jaki zyska艂 w wyniku przebudowy przez Le偶e艅skiego.
Wjazd do zamku znajdowa艂 si臋 od strony miasta i prowadzi艂 przez wie偶臋 bramn膮. Przed bram膮 by艂 dziedzi艅czyk ogrodzony „drylowaniem”. Wrota otwiera艂y si臋 na dwie strony, po ich prawej stronie by艂a psiarnia. Za wrotami, po lewej stronie znajdowa艂a si臋 izdebka dla „wrotnego” z piecem kaflowym i kominem, o jednym oknie. Dalej, tak偶e po lewej stronie, by艂 „wschod drzewiany” na g贸r臋. W jego po艂owie by艂 schowek na siano i s艂om臋, a na pi臋trze izba z komnat膮. W izbie znajdowa艂 si臋 piec z zielonych kafli, mia艂a ona trzy szklane okna. W komnacie by艂o okno bez szyb oraz komin. Dach nad bram膮 pokryty by艂 gontem, a „szczyty od miasta po prusku murowane”. Pod bram膮 by艂a sklepiona piwnica. Przy bramie po lewej stronie znajdowa艂a si臋 stajenka, a nad ni膮 spichlerz. Obok stajnia wi臋ksza, a przy niej przy murze miejsce na drewno. Naprzeciw stajni by艂a wozownia. Na dziedzi艅cu znajdowa艂a si臋 tak偶e studnia „z bani膮 guntami pobita, kube艂 偶elazem skowany”.

Do budynku wchodzi艂o si臋 przez sie艅. Na parterze, po lewej stronie za wej艣ciem usytuowana by艂a „izba sto艂owa” o trzech szklanych oknach, w niej piec „pstrych kafli” i w k膮cie komin. Przy kominie drzwi do izby bocznej o jednym oknie szklanym z piecem i kominem, z niej przej艣cie do kolejnej, w sumie (opr贸cz „izby sto艂owej”) siedem „izdeb i izdebek”, maj膮cych 艂膮cznie 13 okien i wyposa偶onych w 7 piec贸w z pstrymi kaflami, z kominami, a na pod艂ogach pawiment.

Na pi臋trze znajdowa艂a si臋 „izba wielka sto艂owa”, w kt贸rej by艂 piec kaflowy z pstrymi kaflami, z kominem i „parkiem dla muzyki (…) okien wniey sklannych niema艂ych 5. pawiment z tarcic w Szachownic臋”. Obok by艂a „sioneczka” o trzech szklanych oknach i z okiennicami na zewn膮trz, na pod艂odze „pawiment drzewiany”. Znajdowa艂 si臋 tam tak偶e „piec pstry z herbami Kr贸lJMo艣ci” oraz murowany komin. Za piecem „wschodek” na d贸艂. „Po艂ap” (sufit?) malowany. Dalej „z izby tey Wielkiey nazad id膮c s膮 drzwi na ganek, z kt贸rego drzwi do kaplicy, w kt贸rej pod wierzchem Ganek dla muzyki, okien 5”. W sumie na pi臋trze by艂o tak偶e 13 otwor贸w okiennych. Mog艂y one mie膰 r贸偶ne wymiary.

Budynek by艂 cz臋艣ciowo podpiwniczony, mia艂 dwie „sklepiste” piwnice. Dach by艂 pokryty gontem.

Po om贸wieniu budynku mieszkalnego zamku, lustratorzy opisali ogr贸dek w艂oski, w kt贸rym po艣rodku by艂a „bania z tarcic budowana” (szopka drewniana? altanka?), a wok贸艂 „quadrat贸w cztery r贸偶nym zielem wysadzone”. Ogr贸dek dochodzi艂 a偶 do samej rzeki i by艂 dost臋pny „prosto z pa艂acu”. Dalej nast臋powa艂 kr贸tki opis starego drewnianego domu. Na koniec lustratorzy stwierdzaj膮, 偶e mur dooko艂a jest dobry.

Po tej lustracji zamek prawdopodobnie sp艂on膮艂 wraz z ca艂ym miastem, podczas wielkiego po偶aru, jaki nawiedzi艂 Przedb贸rz w 1638 roku. Zniszczenia musia艂y by膰 bardzo du偶e, gdy偶 po przebudowie zmieni艂 si臋 uk艂ad budynku. Z poprzedniego, XVI-wiecznego wykorzystano jedynie wschodni膮 jego cz臋艣膰 wraz z wie偶膮, co mo偶e sugerowa膰, 偶e cz臋艣膰 pozosta艂a nie nadawa艂a si臋 do remontu. Nowy budynek dostawiony by艂 od po艂udnia prostopadle do poprzedniego za艂o偶enia i mia艂 d艂ugo艣膰 18 m (nie uda艂o si臋 ustali膰 jego szeroko艣ci). Teraz o艣 g艂贸wna budynku przebiega艂a w kierunku p贸艂noc-po艂udnie. Jak czytamy w sprawozdaniu archeologicznym, „fragment poprzedniego za艂o偶enia wystawa艂 teraz od zachodu w formie ryzalitu i taki zarys budowli zapami臋ta艂 Ferdynand Nax w roku 1776. Na bardzo schematycznym rysunku zamku w Przedborzu Nax usytuowa艂 jeszcze jak膮艣 wie偶臋 w p贸艂nocno-zachodnim naro偶niku” [Chodzi tu o map臋 „Bieg Pilicy od Przedborza do uj艣cia”, autorstwa architekta Ferdynanda Naxa, powsta艂膮 w roku 1776 w zwi膮zku z prowadzonymi przez niego robotami wodnymi na Pilicy. Mapa, o wym. ok. 50 cm szeroko艣ci na ponad 3 metry d艂ugo艣ci, znajduje si臋 w zbiorach AGAD w Warszawie, o mapie mo偶na przeczyta膰 TUTAJ]. Jak ustali艂 Jerzy Augustyniak, na podstawie odnalezionego materia艂u oraz relikt贸w mur贸w, przybli偶ony czas powstania nowego budynku przypada mi臋dzy rokiem 1638 a 1655. W tym okresie starost膮 przedborskim by艂 Stanis艂aw Koryci艅ski.

 

Losy zamku po „potopie szwedzkim”

W latach 1655-1656 przychodzi „potop szwedzki”. Bardzo ucierpia艂o wtedy miasto, w kt贸rym zosta艂o tylko 30 dom贸w, ale i zamek, kt贸ry ju偶 niestety nie zosta艂 odbudowany. W lustracji z 1660 roku czytamy, 偶e „jest zamek w Przedborzu murowany, w dolnych izbach dwu s膮 piece i okna, w inszych g贸rnych pokojach okien i piec贸w nie masz, jeno pod nie fundamenta wystawione, przeto偶 zalecamy p. staro艣cie, aby wcze艣nie zabie偶a艂 [zapobieg艂] dalszej ruinie tak pi臋knego pa艂acu, mianowicie dachem nowym opatrzy膰 kaza艂”. Przy tych ruinach by艂 browar, ale tak偶e zniszczony i ograbiony ze sprz臋t贸w, „kot艂a w nim, ani garnca nie masz”. Mo偶na z tego opisu wywnioskowa膰, 偶e budynek zamkowy musia艂 by膰 okaza艂y. Nie wiemy jednak czy apel ten odni贸s艂 jaki艣 skutek. Kolejna lustracja starostwa przedborskiego zosta艂a przeprowadzona dopiero w 1768 roku, ale w jej opisie zamek by艂 ju偶 ca艂kowicie opuszczony i zrujnowany: „Zamek w starych murach spustosza艂y, zrujnowany, nad trzema izbami mia艂 dach, reszta wali si臋...” Dalsze lustracje pokazuj膮 ju偶 tylko coraz gorszy obraz. Ta z 1789 roku zasta艂a w mie艣cie tylko ruiny zamku, nie zamieszka艂e i niezagospodarowane, informuje te偶 o sprzedaniu cz臋艣ci budynk贸w 呕ydom: „Mi臋dzy austeryami staro艣cie艅skiemi, s膮 rudera zamku do niczego niezdatne. Do mur贸w zamkowych s膮 przystawione chatki 3, ledwie mieszkalne i upadaj膮ce (…). Jest tak偶e dom贸w do zamku nale偶膮cych 2, 偶ydom sprzedanych”.

W zbiorach wroc艂awskiego Ossolineum znajduj膮 si臋 „Dzienniki Gustawa Kaliksta Biron” z lat 1791-1793, kt贸ry podczas swoich podr贸偶y po Polsce odwiedzi艂 Przedb贸rz i w owych dziennikach naszkicowa艂 ruiny przedborskiego zamku. Na rycinach widzimy dwa fragmenty mur贸w, najprawdopodobniej budynku, z przej艣ciami na dole i otworami okiennymi na g贸rze, o r贸偶nej wielko艣ci, wida膰 te偶 kilka detali architektonicznych.

Zamek istnia艂 w ruinie jeszcze do pocz膮tku XIX wieku. W opisie Przedborza z 1812 roku znalaz艂 si臋 tak偶e opis terenu zamku: „Dom Bugaj przy murzysku starym od zamku w ulicy na ko艅skim targowisku (...) Zamek kr贸lewski, z kt贸rego tylko u艂omki mur贸w pokazuj膮, obwodu ma 艂okci 84 kwadratowych. Pomi臋dzy rozwalinami tego zamku przystawili sobie mieszczanie i 呕ydzi domy (...). Pod zamkiem tym s膮 piwnice, z kt贸rych 5 na u偶ytek skarbu s膮 obr贸cone, reszta puste i cz臋艣ciami zawalone”. Wymieniony w opisie "Dom Bugaj" by艂a to jedna z kilku karczem, sta艂a pod zamkiem, mia艂a wielk膮 izb臋 i jedn膮 komor臋. W 1834 roku Przedb贸rz nawiedza kolejny ogromny po偶ar. Jak uwa偶a Jerzy Augustyniak, w wyniku porz膮dkowania wzg贸rza zamkowego ruiny zosta艂y ca艂kowicie rozebrane, a materia艂 sprzedany b膮d藕 wykorzystany do budowy dom贸w. Wtedy mog艂a tak偶e powsta膰 brama przy ul. Koneckiej, kt贸ra mylnie jest wi膮zana z zamkiem. XIX-wieczne czasopisma opisuj膮 jeszcze zrujnowane budynki nale偶膮ce do zamku. Przyjaciel Ludu z grudnia 1836 roku przedstawia rycin臋, na kt贸rej s膮 „szcz膮tki domu Kazimierza W. w Przedborzu”. Autor artyku艂u pisze: „dom, w kt贸rym spoczywa艂 stoi (…) bez dachu, w zupe艂nem zniszczeniu. (…) wst膮pi艂em do tego starodawnego budynku (…) Ka偶dy kamie艅 patrza艂 na mnie okiem przesz艂o艣ci, i zdawa艂o si臋, 偶e chcia艂 si臋 m艣ci膰 za zniewa偶on膮 staro偶ytno艣膰 gro偶膮c upadkiem; lecz jak膮 bole艣膰 uczu艂em, gdy wszed艂szy g艂臋biej, zamiast cieni贸w kr贸la (…) zasta艂em brudnego 呕yda, przy ma艂ej 艣wieczce, bystremi oczyma rachuj膮cego ca艂odzienn膮 lichw臋 (…) Przej臋ty smutnemi uczuciami tera藕niejszo艣ci, gdzie zabytki wielko艣ci tak ma艂o s膮 szanowane, opu艣ci艂em te progi”. Opis mo偶e dotyczy膰 jednego z dw贸ch dom贸w nale偶膮cych do zamku i sprzedanych 呕ydom, o kt贸rych mowa w lustracji z 1789 roku.

 

Dom Kazimierza W. w Przedborzu (Przyjaciel Ludu) 
Szcz膮tki domu Kazimierza W. w Przedborzu (Przyjaciel Ludu nr 22 z 3.12.1836 roku)

 

W jednym z numer贸w Tygodnika Ilustrowanego z 1863 roku tak偶e znajdujemy artyku艂 o zamku, w kt贸rym czytamy: „nawiedzali to miejsce i kr贸l W艂adys艂aw Jagie艂艂o (…) i nast臋pcy jego, mi艂o艣nicy 艂owiectwa, zt膮d bywa艂 zawsze do tego celu przygotowany i starannie utrzymywany. Zniszczyli go dopiero wraz z miastem Szwedzi (…) tak dalece, 偶e lustracya z r. 1660 mury bez dachu, a pokoje bez okien i piec贸w zasta艂a. Gdy za艣, pomimo zakaz贸w danych starostom ze strony lustrator贸w, napraw膮 uszkodze艅 si臋 nie zaj臋to, zamek w Przedborzu do zupe艂nej nachyli艂 si臋 ruiny i dzi艣 tylko z niego szcz膮tki pozosta艂y, tak jak na (…) drzeworycie s膮 przedstawione”. Ilustracja E. Fabija艅skiego przedstawia fragment czworobocznej wie偶y (baszty), prawdopodobnie wie偶y bramnej, a wi臋c jeszcze w 1863 roku jakie艣 fragmenty zabudowa艅 istnia艂y.

 

Ruiny Zamku w Przedborzu (Tygodnik Ilustrowany) 
Szcz膮tki zamku w Przedborzu, rys. Fabija艅ski (Tygodnik Ilustrowany nr 186 z 1863 roku s. 156)

 

  
Przedb贸rz i okolice. Fragment Mapy Zachodniej Galicji A. Meyera von Heldensfelda z lat 1801-1804, Wiede艅, Österreichisches Staatsarchiv-Krigsarchiv. Widoczny zarys terenu zamkowego. 

 

Do dnia dzisiejszego z zamku nie zosta艂o prawie nic. Mo偶emy ogl膮da膰 jedynie niewielki relikt muru (przypory?), pochodz膮cy z XV w., kt贸ry znajduje si臋 przy ul. Podzamcze. Zachowa艂y si臋 tak偶e fragmenty piwnic, ale wej艣cie do nich znajduje si臋 na terenie prywatnej posesji. Nale偶y tylko ubolewa膰, 偶e historia tak obesz艂a si臋 z zamkiem przedborskim. Szkoda, 偶e nie zachowa艂y si臋 cho膰 fragmenty budynku, wtedy mo偶na by by艂o wi臋cej powiedzie膰 na temat zamku, a i Przedb贸rz by mia艂 ciekaw膮 atrakcj臋 turystyczn膮.

 

Pawe艂 Grabalski

 

Bibliografia:

1) J. Augustyniak, Sprawozdanie z bada艅 archeologicznych na zamku w Przedborzu w 1991 r. (maszynopis);

2) D. Kalina, „Pozosta艂e zamki i rezydencje kr贸lewskie na terenie dawnego wojew贸dztwa sandomierskiego”, [w:] „P贸藕no艣redniowieczne zamki na terenie dawnego wojew贸dztwa sandomierskiego”, Kielce 2005, s. 258-266;

3) J. Pietrzak, „Archeologia o Przedborzu, czyli co mo偶na powiedzie膰 o dziejach miasta w 艣wietle dotychczasowych bada艅”, Zeszyty Radomszcza艅skie tom III, Radomsko 2009, s. 153-164;

4) S. Wr贸blewski, „Zamki i dwory obronne wojew贸dztwa sandomierskiego w 艣redniowieczu”, Nowy S膮cz 2006, s.96-97, 132;

5) F. Kiryk, „Urbanizacja Ma艂opolski. Wojew贸dztwo sandomierskie XIII-XVI wiek”, Kielce 1994, s. 106-107;

6) T. Poklewski-Kozie艂艂, „Zniszczona przestrze艅 rynku w Przedborzu nad Pilic膮. Dzieje kszta艂towania si臋 (XVII - XX w.), mo偶liwo艣ci odtworzenia”, Kwartalnik Architektury i Urbanistyki, rok: 1998, T. 43, z. 1-2 , s. 135-143;

7) T. A. Nowak, „Najstarsze dzieje Przedborza”, Gazeta Radomszcza艅ska nr 7 z 2009 r., s. 6;

8) „Kronika Jana z Czarnkowa”, t艂. J贸zef 呕erbi艂艂o, Krak贸w 2009, s. 23;

9) M. Wilska, „B艂azen na dworze Jagiellon贸w”, Warszawa 1998, s. 27, 103, 133, 174, 234;

10) Przyjaciel Ludu nr 22, z 3.12.1836 r., s. 172;

11) Tygodnik Ilustrowany nr 186, z 1836 r., s. 156.

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski