Start arrow Historia arrow List rajc贸w przedborskich do rajc贸w toru艅skich (Pawe艂 Zi臋ba) - dodano t艂umaczenie

List rajc贸w przedborskich do rajc贸w toru艅skich (Pawe艂 Zi臋ba) - dodano t艂umaczenie PDF Drukuj Email
14.03.2011.
W zbiorach Archiwum Pa艅stwowego w Toruniu znajduje si臋 list rajc贸w miasta Przedb贸rz adresowany do rajc贸w toru艅skich. Dokument ten napisany w 艢rod臋 Popielcow膮 nie zawiera daty rocznej, jednak jego powstanie datowane jest na po艂ow臋 wieku XV.

Jest to chyba jedyny dokument 艣redniowieczny, kt贸ry jako maj膮cy bezpo艣redni zwi膮zek z w艂adzami naszego miasta zachowa艂 si臋 do naszych czas贸w. W li艣cie tym przedborscy rajcy zwracaj膮 si臋 z pro艣b膮 do w艂odarzy miasta Toru艅 o rozpatrzenie przez nich skargi, jak膮 z艂o偶yli dwaj obywatele Przedborza Pawe艂 Jachta oraz Florian Poczew na toru艅skiego kupca Kacpra, kt贸ry oszukawszy ich sprzeda艂 im zepsute 艣ledzie. Ryby owe obiecane jako dobre w ca艂o艣ci by艂y zepsute i niespe艂niaj膮ce warunk贸w umowy. Rajcy przedborscy prosz膮 w tym li艣cie toru艅skich, by spraw臋 wyja艣nili i by za po艣rednictwem przedborskiego wys艂annika - Miko艂aja, kt贸ry list 贸w do Torunia dostarczy艂 zechcieli wykaza膰 dokonanie si臋 sprawiedliwo艣ci.

 

List rajc贸w przedborskich

 

List ten napisany zosta艂 na papierze. Posiada wymiary 20,2 na 13,6 cm. Na odwrocie listu opr贸cz adresata znajduje si臋 odcisk pi臋cz臋ci miejskiej z herbem w postaci jednej wie偶y. Piecz臋膰 ta, kt贸r膮 list by艂 zaklejony, mia艂a oko艂o 44 mm.

 

List rajc贸w przedborskich 

 

T艂umaczenie tre艣ci listu:

"Wam, kt贸rych sprawiedliwo艣膰 wszem i wobec jest znana, rajcom Torunia etc. Wysy艂amy wyrazy przyja藕ni, okazywanej troskliwie, s艂awni panowie i dobrodzieje nasi. Ze wzgl臋du na wiadom膮 przyja藕艅 jeste艣my pe艂ni wiary. Przybyli do nas rozs膮dni dwaj m臋偶owie, wsp贸艂obywatele naszego miasta, mianowicie Pawe艂 Jachta oraz Florian Poczew roztrz膮saj膮c ponownie sw膮 spraw臋 przed wsp贸lnym s膮dem i pod艂ug zwyczaju. Wasz wsp贸艂obywatel imieniem Kacper obieca艂 im dobre 艣ledzie, miast tego wielka szkod臋 i nieszcz臋艣cie spowodowa艂 z powodu z艂ego zapachu wy偶ej wspomnianych 艣ledzi, kt贸re w ca艂o艣ci by艂y zepsute i niespe艂niaj膮ce warunk贸w umowy. Pytamy zatem s艂awn膮 przyja藕艅 w ka偶dym sercu, gdy 偶adnej sprawiedliwo艣ci nie odmawiacie, jak d艂ugo od przedstawienia pro艣by naszej i do dokonania si臋 sprawiedliwo艣ci najpierw rozkazu opowiedzenia si臋 Kacprowi. Obecnemu tu pos艂owi imieniem Miko艂aj zechciejcie wykaza膰 dokonanie si臋 sprawiedliwo艣ci. Przyrzekamy wam w podobny lub lepszy spos贸b troskliwie si臋 odwdzi臋czy膰."

 

Pawe艂 Zi臋ba

Autor jest cz艂onkiem Towarzystwa Mi艂o艣nik贸w Przedborza

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski