Start arrow Historia arrow Przynale偶no艣膰 administracyjno-terytorialna Przedborza na przestrzeni wiek贸w (Pawe艂 Zi臋ba)

Przynale偶no艣膰 administracyjno-terytorialna Przedborza na przestrzeni wiek贸w (Pawe艂 Zi臋ba) PDF Drukuj Email
04.08.2010.

W histori臋 Przedborza wpisana jest bogata w zmiany jego przynale偶no艣膰 administracyjno-terytorialna. Zmieniaj膮ce si臋 przynale偶no艣ci do ksi臋stw, wojew贸dztw, powiat贸w, departament贸w, guberni, a nawet cyrku艂贸w zwi膮zane to by艂 艣ci艣le z losami naszego pa艅stwa. Dzi艣 ma艂o kto zdaje sobie spraw臋 z tego, 偶e przechodz膮c przez most na Pilicy mija w艂a艣nie niegdysiejsz膮 granic臋 pa艅stwa b膮d藕 departamentu.

Przep艂ywaj膮ca przez Przedb贸rz rzeka Pilica stawa艂a si臋 cz臋sto naturaln膮 granic膮 mi臋dzy ksi臋stwami podczas rozbicia dzielnicowego, podzia艂贸w administracyjnych kraju jak i te偶 granic膮 mi臋dzy pa艅stwami w czasach zabor贸w. Zmianie przynale偶no艣ci terytorialnej Przedborza i teren贸w w ko艂o niego po艂o偶onych sprzyja艂o te偶 jego po艂o偶enie mi臋dzy dwiema wielkimi krainami geograficzno-historycznymi, czyli Ma艂opolsk膮 i Wielkopolsk膮. Najciekawszymi i najbarwniejszymi czasami pod wzgl臋dem zmian przynale偶no艣ci terytorialnej Przedborza by艂y czasy rozbicia dzielnicowego oraz wiek XIX. Czasy 艣redniowieczne s膮 s艂abo udokumentowane 藕r贸d艂owo pod tym wzgl臋dem i opisuj膮c ten temat opiera膰 si臋 mo偶na przewa偶nie na hipotezach historyk贸w. Hipotez pod wp艂ywem 偶mudnych bada艅 i docieka艅 powsta艂o kilka, cz臋sto sprzecznych ze sob膮 ale wartych przytoczenia. Prze艂om wiek贸w XVIII i XIX jak i ca艂y wiek XIX przyni贸s艂 Przedborzowi cz臋ste i do艣膰 szybkie zmiany przynale偶no艣ci pa艅stwowej, jak i administracyjnej. Najspokojniejszym okresem by艂y lata od panowania ostatnich Piast贸w na tronie Polski do ko艅ca istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narod贸w. Wiek XX odbi艂 swe pi臋tno dwiema wojnami 艣wiatowymi, podczas kt贸rych to okupanci decydowali o zmianie granic te偶 tych wewn臋trznych naszego kraju.

 

X wiek - 1793 rok

Ziemie po艂o偶one nad 艣rodkow膮 Pilic膮 i na wsch贸d od niej w czasach formowania si臋 pa艅stwa polskiego pierwszych Piast贸w zwi膮zane by艂y z ziemiami plemion 艂臋czycko-sieradzkich (mapa 1). Przy艂膮czenie tych teren贸w do pa艅stwa Mieszka I zapewne na drodze podboju wewn臋trznego nast膮pi艂o oko艂o po艂owy X wieku (mapa 2). Ksi膮偶臋 ustanowi艂 na podbitym terytorium swoj膮 administracj臋 w postaci okr臋g贸w grodowych, kt贸re z biegiem lat sta艂y si臋 kasztelaniami, a podbite ziemie wi臋kszych plemion nazwane zosta艂y przez historyk贸w prowincjami. Tereny, na kt贸rych le偶y Przedb贸rz nale偶a艂y do kasztelani ma艂ogoskiej prowincji 艂臋czyckiej. Si臋ga艂a ona, poprzez trzy kasztelanie: skrzy艅sk膮, 偶arnowsk膮 i ma艂ogosk膮 (ma艂ogojsk膮), na prawy brzeg Pilicy. Za tak膮 przynale偶no艣ci膮 przemawia pokrycie si臋 tego podzia艂u z podzia艂em administracyjnym ko艣cielnym powsta艂ym ok. roku 1000, gdy za panowania Boles艂awa Chrobrego te trzy zapilickie kasztelanie podporz膮dkowane zosta艂y archidiakonatowi kurzelowskiemu, kt贸ry wchodzi艂 w sk艂ad archidiecezji gnie藕nie艅skiej.

Tak wi臋c w epoce wczesnofeudalnej istnienia pa艅stwa polskiego tereny, na kt贸rych le偶y Przedb贸rz, zwi膮zane by艂y poprzez archidiecezj臋 gnie藕nie艅sk膮 i prowincj臋 艂臋czyck膮 z Wielkopolsk膮. Przynale偶no艣膰 terytorialn膮 teren贸w Przedborza w 艣redniowieczu mo偶na prze艣ledzi膰 na podstawie przynale偶no艣ci prowincji 艂臋czyckiej i kasztelanii ma艂ogoskiej. I tak:

- w roku 1099 na skutek walk ksi臋cia W艂adys艂awa Hermana z synami Boles艂awem Krzywoustym i Zbigniewem ksi臋stwo polskie zostaje podzielone przez Hermana mi臋dzy syn贸w z zachowaniem zwierzchno艣ci Hermana. Ziemia 艂臋czycka wraz z kasztelani膮 ma艂ogosk膮 dostaje si臋 w sk艂ad dzielnicy przyznanej Zbigniewowi. Stan taki jednak nie trwa d艂ugo, poniewa偶 po 艣mierci W艂adys艂awa Hermana dochodzi do wojny mi臋dzy bra膰mi i w roku 1108 Boles艂aw Krzywousty jednoczy ziemie pa艅stwa w艂膮czaj膮c ziemi臋 艂臋czyck膮 wraz z innymi prowincjami odebranymi bratu do swego ksi臋stwa;

- rok 1138 przynosi prawie dwustuletnie rozbicie dzielnicowe. Wed艂ug statutu Krzywoustego po jego 艣mierci pa艅stwo zostaje podzielone mi臋dzy jego syn贸w. Nie ma jednak zachowanego dok艂adnego podzia艂u kraju, dlatego te偶 jest kilka koncepcji podzia艂u. Interesuj膮ca nas ziemia 艂臋czycka wraz z zapilickimi kasztelaniami w tym ma艂ogosk膮, a wi臋c i Przedborzem wedle jednej hipotezy przypa艣膰 mia艂y wdowie po Boles艂awie Krzywoustym Salomei z Bergu, jako tzw. odprawa wdowia. Kolejna z hipotez zak艂ada, i偶 tereny te sta艂y si臋 cz臋艣ci膮 dzielnicy pryncypialnej nale偶膮cej do najstarszego z syn贸w Krzywoustego seniora W艂adys艂awa II Wygna艅ca. Mo偶na te偶 przyj膮膰, 偶e uposa偶enie wdowy Salomei wchodzi艂o w sk艂ad dzielnicy seniora (mapa 3);

- 1144 rok, umiera ksi臋偶na Salomea. Mi臋dzy ksi膮偶臋tami dochodzi do wojny o ziemie po jej oprawie wdowiej. Mieszko III Stary i Boles艂aw K臋dzierzawy zajmuj膮 ziemi臋 艂臋czyck膮, jednak senior W艂adys艂aw w艂膮cza ziemie kasztelani ma艂ogoskiej na nowo do dzielnicy pryncypialnej;

- w roku 1146, w kolejnej wojnie domowej, W艂adys艂aw Wygnaniec zostaje pokonany przez m艂odszych braci i ob艂o偶ony kl膮tw膮 ko艣cieln膮 ucieka do Niemiec. W艂adz臋 po nim obejmuje Boles艂aw IV K臋dzierzawy, kt贸ry trzy zapilickie kasztelanie wraz z Przedborzem od艂膮cza od ziemi 艂臋czyckiej i dzielnicy senioralnej i nadaje je Henrykowi Sandomierskiemu. Przedb贸rz w艂膮czony tym samym zostaje po raz pierwszy do ksi臋stwa sandomierskiego. I tu zn贸w historycy wiod膮 sp贸r co do czasu trwania tej przynale偶no艣ci kasztelanii ma艂ogoskiej do tego ksi臋stwa. Wedle jednych wraca ona do ziemi 艂臋czyckiej, a wi臋c i dzielnicy seniora wraz ze 艣mierci膮 Henryka Sandomierskiego w 1166 roku inni dowodz膮 na podstawie kroniki Kad艂ubka, 偶e sta艂o si臋 to dopiero w latach 1199-1202, kiedy to Mieszko III Stary jako zwierzchni ksi膮偶臋 Polski zbrojnie j膮 oderwa艂 wraz z dwiema pozosta艂ymi kasztelaniami zapilickimi od ksi臋stwa sandomierskiego.

W latach 20-tych XIII wieku interesuj膮ce nas tereny na skutek walk o zwierzchno艣膰 nad dzielnic膮 Ma艂opolsk膮 zostaj膮 opanowane przez Konrada Mazowieckiego i w艂膮czone do jego mazowieckiej domeny. Stan taki trwa do momentu kl臋sk Konrada w walce o dzielnice sandomiersk膮 i krakowsk膮. I tu zn贸w nie ma jasnej odpowiedzi, kiedy ju偶 na sta艂e kasztelania ma艂ogoska wraz z Przedborzem zosta艂a w艂膮czona do ksi臋stwa sandomierskiego. Mo偶na powo艂ywa膰 si臋 na dwie daty. Pierwsza to rok zjazdu w Przedborzu, czyli rok 1239. To tu, jak domniemaj膮 niekt贸rzy badacze tematu, Konrad Mazowiecki przekaza艂 te tereny na rzecz Boles艂awa Wstydliwego ksi臋cia sandomierskiego inni natomiast przesuwaj膮 t膮 dat臋 na rok 1243 i wielkiej kl臋ski Konrada w bitwie z Wstydliwym pod Suchodo艂ami. Od tamtych wydarze艅 ju偶 na dobre Przedb贸rz znalaz艂 si臋 w ksi臋stwie sandomierskim, kt贸re zaliczane jest do dzielnicy ma艂opolskiej. Od roku 1267 na skutek podzia艂u ziemi 艂臋czyckiej od zachodu Przedb贸rz zaczyna s膮siadowa膰 z ksi臋stwem sieradzkim (mapa 4).

Stan takiego podzia艂u utrwali艂 si臋 na dobre i przetrwa艂 do rozbior贸w Rzeczpospolitej w ko艅cu XVIII wieku (mapa 5). Jedynie w dobie jednoczenia pa艅stwa przez W艂adys艂awa 艁okietka na pocz膮tku XIV wieku nazwa "ksi臋stwa" zamieniona zosta艂a na "ziemie", a od wieku XV wprowadzone zostaj膮 wojew贸dztwa. Tak wi臋c Przedb贸rz nale偶a艂 w XIV wieku do Ziemi Sandomierskiej, a od wieku XV do wojew贸dztwa sandomierskiego. W drugiej po艂owie XIV wieku w systemie podzia艂u terytorialnego kraju pojawiaj膮 si臋 na miejsce kasztelanii powiaty, na czele kt贸rych stoj膮 starostowie. Teren kasztelani ma艂ogoskiej staje si臋 powiatem ch臋ci艅skim. Przedb贸rz staje si臋 starostwem niegrodowym si臋gaj膮cym na prawy brzeg Pilicy, o czym 艣wiadczy przynale偶no艣膰 teren贸w tam po艂o偶onych np Pratkowic czy 艁膮czkowic do parafii przedborskiej. Tak wi臋c granica woj sandomierskiego nie przebiega po samej Pilicy lecz jest odsuni臋ta nieznaczne na zach贸d od niej. W sk艂ad sandomierskiego wchodzi zapewne te偶 teren przysz艂ego przedmie艣cia Widoma (mapa 6).

Zmiany w tym zakresie nast膮pi艂y dopiero wraz z II rozbiorem Polski w roku 1793.

 

1793-1918

Lata rozbior贸w sprowadzi艂y Przedb贸rz do roli miasteczka granicznego, a granica, kt贸ra stan臋艂a na Pilicy, podzieli艂a ten teren na 16 lat. W roku 1793 na zachodnim brzegu Pilicy stan臋艂a granica zaboru pruskiego dwa lata p贸藕niej w 1795 Przedb贸rz zajmuj膮 Austriacy. Po oby dw贸ch brzegach rzeki postawione zostaj膮 komory celne. Wraz z nowym panowaniem zmienia si臋 te偶 podzia艂 administracyjny zaj臋tych przez Hohenzollern贸w i Habsburg贸w teren贸w. W zaborze pruskim Widoma dostaje si臋 w sk艂ad powiatu radomszcza艅skiego w departamencie 艂臋czyckim, kt贸rego siedziba jeszcze w tym samym 1793 roku zostaje przeniesiona do Piotrkowa a co za tym idzie zmieniono te偶 nazw臋 na departament piotrkowski (mapa 7). Ten z kolei nale偶a艂 administracyjnie do prowincji Kr贸lestwa Prus o nazwie Prusy Po艂udniowe (mapa 8). Po trzecim rozbiorze w 1795 roku w艂adze Prus przeprowadzi艂y reorganizacje podzia艂u administracyjnego i na miejsce departamentu piotrkowskiego powstaje departament kaliski.

W zaborze austriackim na mocy patentu cesarza Franciszka II z marca 1796 roku, z teren贸w III zaboru utworzono Galicj臋 Zachodni膮 (Nowa Galicja) ze stolic膮 w Krakowie, a Przedb贸rz znalaz艂 si臋 w obr臋bie cyrku艂u koneckiego (mapa 9). W latach 1803-1809 Galicja Zachodnia zosta艂a podporz膮dkowana gubernium we Lwowie.

Zmian臋 takiego stanu rzeczy przynios艂y wojny napoleo艅skie. Po pokoju zawartym w lipcu 1807 roku w Tyl偶y miedzy Napoleonem a w艂adcami Rosji i Prus z ziem II i III zaboru pruskiego utworzono Ksi臋stwo Warszawskie, w sk艂ad kt贸rego dosta艂o si臋 przedmie艣cie Widoma (mapa 10). Zachowano jednak pruski podzia艂 administracyjny ustanawiaj膮c departamenty jako g艂贸wn膮 jednostk臋 administracyjn膮. Przedb贸rz pozostaje miastem nadgranicznym, jednak ma ju偶 na zachodnim brzegu za s膮siada Ksi臋stwo Warszawskie. Na kolejne zmiany nie trzeba by艂o d艂ugo czeka膰, poniewa偶 wybucha kolejna wojna, tym razem Napoleona z Austriakami i wojna polsko-austriacka. Po jej zako艅czeniu Galicja Zachodnia zostaje w艂膮czona do Ksi臋stwa Warszawskiego na mocy pokoju zawartego w Schonbrunn w pa藕dzierniku 1809 roku. Ziemie po obu stronach Pilicy zosta艂y w艂膮czone do jednego organizmu pa艅stwowego. Austriack膮 cz臋艣膰 zaboru przy艂膮czon膮 do Ksi臋stwa obj膮艂 nowy prz膮dek administracyjny i Przedb贸rz znalaz艂 si臋 w powiecie koneckim departamentu radomskiego (mapa 11). Na rzece stan臋艂a jednak granica administracyjna rozdzielaj膮ca departamenty. Po upadku Napoleona Przedb贸rz znalaz艂 si臋 w granicach utworzonego na mocy traktat贸w wiede艅skich z lat 1815-1816 Kr贸lestwa Polskiego po艂膮czonego personalnie poprzez osob臋 rosyjskiego cara jako kr贸la Polski. Wraz z pierwsz膮 reform膮 z roku 1816 Przedb贸rz znalaz艂 si臋 w granicach powiatu koneckiego, obwodu opoczy艅skiego w  wojew贸dztwie  sandomierskim ze stolic膮 w Radomiu (mapa 12). Widoma za艣  wchodzi艂a w sk艂ad wojew贸dztwa kaliskiego i dopiero w 1823 roku na mocy decyzji namiestnika genera艂a Zaj膮czka zosta艂a przy艂膮czona do woj. sandomierskiego wraz z Wol膮 Przedborsk膮. Spraw膮 o tyle ciekaw膮 jest fakt, i偶 w roku 1828 miasto wraz z rozbudowuj膮cym si臋 przedmie艣ciem obj臋to nadzorem Komisji Wojew贸dztwa Mazowieckiego. Spowodowane to by艂o nienale偶yt膮 dba艂o艣ci膮 w艂adz woj. sandomierskiego o rozw贸j przemys艂u jak i komplikacjami zwi膮zanymi z przesy艂aniem raport贸w i informacji na temat rozwijaj膮cego si臋 kompleksu fabrycznego. Nadz贸r ten trwa艂 do lat pi臋膰dziesi膮tych XIX wieku. Po powstaniu listopadowym przeprowadzono reform臋 maj膮c膮 na celu zatarcie odr臋bno艣ci Kongres贸wki od reszty ziem cesarstwa i wojew贸dztwa przemianowano w roku 1837 na gubernie. W roku 1842 obw贸d opoczy艅ski przemianowano na powiat a powiat konecki na okr臋g s膮dowy. Trzy lata p贸藕niej w roku 1845 Przedb贸rz znalaz艂 si臋 w granicach guberni radomskiej utworzonej z po艂膮czenia guberni sandomierskiej i kieleckiej (mapa 13). W roku 1867 z powiatu opoczy艅skiego wydzielono powiat konecki, do kt贸rego w艂膮czono Przedb贸rz (mapa 14). Stan taki zachowa艂 si臋 do roku 1914 (mapa 15), kiedy to po wybuchu I wojny 艣wiatowej miasto dostaje si臋 pod okupacj臋 niemieck膮, a w latach 1915-1918 wchodzi w sk艂ad austriackiej jednostki administracyjno-terytorialnej nazwanej Generalnym Gubernatorstwem z siedzib膮 w Lublinie, kt贸re to wraz z niemieckim Generalnym Gubernatorstwem z siedzib膮 w Warszawie na mocy Aktu z 5 listopada 1916 roku wydanego przez cesarzy Niemiec i Austro-W臋gier, tworz膮 Regencyjne Kr贸lestwo Polskie, ca艂kowicie uzale偶nione od okupant贸w, ale b臋d膮ce zal膮偶kiem niepodleg艂ego pa艅stwa polskiego (mapa 16).

 

1918-1998

Po odzyskaniu niepodleg艂o艣ci Przedb贸rz znalaz艂 si臋 oczywi艣cie w granicach II Rzeczpospolitej, kt贸ra w 1919 roku podzielona zosta艂a na wojew贸dztwa. Wchodz膮cy w sk艂ad powiatu koneckiego Przedb贸rz znalaz艂 si臋 w granicach woj. kieleckiego (mapa 17). Na kr贸tko jednak przed wybuchem II wojny 1 kwietnia miasto wraz z powiatem koneckim zostaje przeniesione do woj 艂贸dzkiego. Po tragicznym wrze艣niu 1939 roku rozpoczyna si臋 okupacja niemiecka, wraz z kt贸r膮 nast臋puje nowy podzia艂 kraju maj膮cy na celu zatarcie tradycyjnych i historycznych granic wewn臋trznych. W pa藕dzierniku 1939 roku na cz臋艣ci teren贸w okupowanych przez Niemc贸w utworzono Generalne Gubernatorstwo, kt贸re istnia艂o do roku 1945. Przedb贸rz le偶膮cy na jego terenie w艂膮czony zosta艂 z powiatem koneckim do dystryktu radomskiego (mapa 18). Po II wojnie 艣wiatowej w艂adze przeprowadzi艂y kilka razy zmienia艂y map臋 administracyjn膮 kraju. Te dotycz膮ce Przedborza to:

- lata 1945-1950 - Przedb贸rz tak jak tu偶 przed wybuchem wojny znalaz艂 si臋 z powiatem koneckim w granicach woj. 艂贸dzkiego (mapa 19);

- w lipcu 1950 roku przeniesiono Przedb贸rz i powiat konecki do woj kieleckiego (mapa 20) i stan taki przetrwa艂 do roku 1975;

- od 1 czerwca 1975 roku zacz膮艂 obowi膮zywa膰 dwustopniowy podzia艂 administracyjny kraju, utworzono 49 wojew贸dztw, gmina Przedb贸rz wesz艂a w sk艂ad nowego woj. piotrkowskiego.

 

Obecnie, od 1 stycznia 1999 roku, miasto i gmina Przedb贸rz znajduj膮 si臋 w powiecie radomszcza艅skim, woj. 艂贸dzkie (mapa 21).

Jako ciekawostk臋 i uzupe艂nienie mo偶na napisa膰, i偶 do roku 1954 nale偶膮ce dzi艣 do gminy Przedb贸rz G贸ry Mokre stanowi艂y osobn膮 gmin臋 (mapa 22), a w roku 1969 uszczuplono granice miasta od艂膮czaj膮c od Przedborza tereny Wyr臋bisk, Woli Przedborskiej oraz Pohulanki.

 

Pawe艂 Zi臋ba

Autor jest cz艂onkiem Towarzystwa Mi艂o艣nik贸w Przedborza

 

Mapy pochodz膮 z Wilkipedi oraz z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg
6.
06.jpg
7.
07.jpg
8.
08.jpg
9.
09.jpg
10.
10.jpg
11.
11.jpg
12.
12.jpg
13.
13.jpg
14.
14.jpg
15.
15.jpg
16.
16.jpg
17.
17.jpg
18.
18.jpg
19.
19.jpg
20.
20.jpg
21.
21.jpg
22.
22.jpg

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski