Start

Koronowane g艂owy, ksi膮偶臋ta i inni znani, kt贸rzy odwiedzili Przedb贸rz (Pawe艂 Zi臋ba) PDF Drukuj Email
01.06.2010.
Uwaga: aktualizacja 20.01.2011 r.

Przedborski gr贸d na przestrzeni kilku stuleci swego istnienia go艣ci艂 w swych progach wiele znakomitych postaci, w艣r贸d kt贸rych bywali kr贸lowie, ksi膮偶臋ta czy te偶 biskupi jaki i inni znani Polacy i nie tylko Polacy. 

Pierwszymi udokumentowanymi wizytami s膮 wizyty ksi膮偶膮t piastowskich w XIII wieku na colloquiach czyli wiecach z udzia艂em mo偶nych duchownych i rycerstwa. I tak w lipcu 1239 roku dochodzi w Przedborzu  do spotkania ksi膮偶膮t Konrada I Mazowieckiego i jego syna Siemowita z trzynastoletnim Boles艂awem Wstydliwym, kt贸ry przyby艂 ze sw膮 matk膮 ksi臋偶n膮 Grzymis艂aw膮, wdow膮 po Leszku Bia艂ym. W wiecu uczestniczy艂 te偶 arcybiskup gnie藕nie艅ski Pe艂ka-Fulko. Dochodzi wtedy do ugody mi臋dzy dwoma ksi膮偶臋tami, na mocy kt贸rej Konrad zrzeka si臋 na korzy艣膰 Boles艂awa pretensji do ksi臋stwa sandomierskiego. Wystawiony te偶 zostaje przez Boles艂awa Wstydliwego z dat膮 9 lipca 1239 roku, dokument, w kt贸rym potwierdza on nadanie przez biskupa Pe艂k臋 wsi K臋pino dla klasztoru cysterskiego w Sulejowie. W dokumencie tym pojawia si臋 nazwa Przedb贸rz zapisana jako Predbor. Historycy oceniaj膮, 偶e zapad艂a te偶 wtedy decyzja o 艣lubie ksi臋cia Boles艂awa z ksi臋偶niczk膮 w臋gierska King膮.

Po raz kolejny Konrad I Mazowiecki r贸wnie偶 ze swym synem Siemowitem pojawia si臋 w naszym grodzie w listopadzie 1241 roku w otoczeniu dostojnik贸w 艣wieckich jak np. wojewodowie 艂臋czycki Bogusz i krakowski M艣ciw贸j. Fakt ten potwierdza nadanie jakiego dokona艂 Konrad w postaci cz臋艣ci wsi Bogumi艂贸w, na rzecz zniszczonego przez najazd tatarski, klasztoru Benedyktynek ze Stani膮tek. Pojawia si臋 w tym dokumencie kolejny zapis Przedborza jako Predbrij.

2 grudnia 1260 roku Przedb贸rz go艣ci艂 uczestnik贸w nast臋pnego wiecu pod przewodnictwem Boles艂awa Wstydliwego, na kt贸ry przybyli zwa艣nieni mi臋dzy sob膮 synowie zmar艂ego Konrada Mazowieckiego: Siemowit Mazowiecki oraz ojciec W艂adys艂awa 艁okietka - Kazimierz I Kujawski. Przy udziale arcybiskupa gnie藕nie艅skiego Janusza i biskup贸w kujawskiego i krakowskiego doprowadzono do ugody mi臋dzy walcz膮cymi o sched臋 po Konradzie bra膰mi.

Spo艣r贸d Piast贸w odwiedzaj膮cych Przedb贸rz by艂 te偶 kr贸l Kazimierz III Wielki, kt贸rego udokumentowane s膮 dwie wizyty w roku 1364 oraz 1370. Druga jego wizyta zwi膮zana jest z wypadkiem, jakiego dozna艂 podczas polowania w lesie pod wsi膮 呕elazne Nogi (obecnie 呕ele藕nica) 9 wrze艣nia 1370 roku podczas kt贸rego spadaj膮c z konia 艂amie lew膮 gole艅. Na skutek os艂abienia organizmu po tym wypadku i swojej nieroztropno艣ci, Kazimierz umiera w listopadzie jako ostatni z Piast贸w na tronie Polski.

W艂adc膮, kt贸ry najcz臋艣ciej odwiedza艂 Przedb贸rz by艂 kr贸l W艂adys艂aw Jagie艂艂o. Z jego woli nast臋puje rozbudowa wystawionego przez Kazimierza Wielkiego murowanego zamku. Z jego ponad dwudziestu wizyt najwa偶niejsze to ta z roku 1405, kiedy to 2 kwietnia lokuje miasto na prawie magdeburskim zr贸wnuj膮c Przedb贸rz z powiatowymi w贸wczas Ch臋cinami, pr贸buj膮c w ten spos贸b d藕wign膮膰 miasto ze zniszcze艅 powsta艂ych po po偶arze. Kr贸lowi, co po艣wiadczone jest w akcie lokacyjnym, w przedborskim zamku towarzyszy mi臋dzy innymi Miko艂aj Kurowski, arcybiskup gnie藕nie艅ski, kt贸ry jako kanclerz koronny spisa艂 akt lokacyjny. Druga znacz膮ca w dziejach wizyta w艂adcy to ta z 29 lipca 1423 roku, podczas kt贸rej W艂adys艂aw II Jagie艂艂o nadaje tu dokument lokacyjny oparty na prawie magdeburskim dla wsi Lodzia - p贸藕niejszej 艁odzi. Kr贸l W艂adys艂aw przebywa艂 na przedborskim zamku np. jeszcze 1 maja 1388 roku co udokumentowane jest wydaniem przywileju dla Sulejowa, nadaj膮cemu mieszka艅com tego miasta prawa i swobody takie same jak mieszka艅com Piotrkowa oraz prawo organizowania tam w 艣rody targ贸w; 15 sierpnia 1419 roku sp臋dza tu 艣wi臋to Wniebowzi臋cia NMP.

W zwi膮zku z po艂o偶eniem Przedborza na szlaku z Krakowa do Piotrkowa w kt贸rym odbywa艂y si臋 si臋 sejmy cz臋stymi go艣膰mi s膮 nast臋pcy W艂adys艂awa Jagie艂艂y np. Kazimierz IV Jagiello艅czyk, kt贸ry 3 lipca 1453 przebywa艂 w naszym mie艣cie ze sw膮 matk膮  i wdow膮 po W艂adys艂awie Jagielle - Zofi膮 Holsza艅sk膮. Inne jego wizyty przypadaj膮 na lata: 1451, 1452 czy 1461, kiedy to w miesi膮cu czerwcu zatrzyma艂 si臋 tu na post贸j b臋d膮c w drodze na wypraw臋 przeciwko Krzy偶akom. Przedb贸rz go艣ci艂 te偶 Jana Olbrachta, a o jego wizytach 艣wiadcz膮 zapiski dotycz膮ce wydatk贸w kr贸lewskich wymieniaj膮ce Przedb贸rz jako ostatnie miejsce postoju przed Piotrkowem.

Zygmunt Stary przebywa艂 tu np. w 1531 roku w oktaw臋 po Trzech Kr贸lach czyli 13 stycznia. Wtedy to rozstrzygn膮艂 sp贸r pomi臋dzy starost膮 przedborskim Janem C膮偶y艅skim a mieszczanami tutejszymi, dotycz膮cy po艂owu ryb przez tych ostatnich w rzece Pilicy. Kr贸l staj膮c po stronie mieszczan daje im zezwolenie na po艂awianie ryb z wyj膮tkiem miejsca zwanego Przemsza.

Wybitn膮 osobisto艣ci膮, jakie widzia艂y mury przedborskiego zamku by艂 bez w膮tpienia ostatni Wielki Mistrz Krzy偶acki i siostrzeniec polskiego kr贸la Zygmunta Starego Albrecht Hohenzollern, kt贸ry przebywa艂 tu ju偶 jako 艣wiecki w艂adca w Prusach. Jego wizyty datowane s膮 na 21 sierpnia 1535, kiedy to go艣ci艂 wraz ze sw膮 偶on膮 ksi臋偶n膮 Dorot膮 w drodze na wesele Jadwigi Jagiellonki z elektem Joachimem II w Krakowie i w kwietniu 1543 roku r贸wnie偶 w drodze do Krakowa na 艣lub tylko ju偶 Zygmunta Augusta z El偶biet膮 Habsbur偶ank膮. Z kolejnej  jego wizyty pozosta艂 list datowany na 15 sierpnia 1548 roku adresowany do Gabriela Tar艂o - dworzanina kr贸la Zygmunta Augusta. W li艣cie tym ksi膮偶臋 Albrecht daje upust swej mi艂o艣ci do Katarzyny Jagiellonki siostry kr贸la Zygmunta Augusta, kt贸r膮 chcia艂 poj膮膰 jako wdowiec za 偶on臋.

Je艣li przebywa艂 w Przedborzu ostatni z Piast贸w na tronie kr贸lestwa, to zabrakn膮膰 nie mog艂o te偶 i ostatniego kr贸la z rodu Jagiellon贸w. I tak np. w roku 1550 pod膮偶aj膮c na sejm piotrkowski Zygmunt II August zatrzymuje si臋 w Przedborzu i po偶ycza od starosty przedborskiego Jana Le偶e艅skiego 1000 z艂. pod zastaw kr贸lewszczyzny.

W mie艣cie przebywa艂 te偶 kr贸l Stefan Batory, kt贸ry 3 czerwca 1576 przebywaj膮c tu kr贸tko po swej koronacji wzywa st膮d biskupa kujawskiego Stanis艂awa Karnkowskiego na narad臋 do Piotrkowa. Celem narady by艂o znalezienie sposobu na pozyskanie przychylno艣ci prymasa Ucha艅skiego - przeciwnika Batorego a zwolennika Habsburga na tronie Polski. Natomiast 11 marca 1585 Stefan Batory wystawia w Przedborzu dokument dla Kacpra Soko艂owskiego, w kt贸rym nadaje mu dziesi臋膰 opuszczonych w艂贸k ziemi ko艂o zamku Rze偶yca w do偶ywocie. Zapewne towarzyszy艂 kr贸lowi wtedy hetman wielki litewski bliski wsp贸艂pracownik Batorego Lew Sapieha, poniewa偶 znany jest list napisany przez niego w艂a艣nie w Przedborzu z 12 marca 1585 roku.

Bez w膮tpienia wa偶nym wydarzeniem w mie艣cie by艂a wizyta legata papieskiego kardyna艂a Henryka Gaetano. Przyby艂 on do Polski jako legat papie偶a Klemensa VIII z misj膮 nam贸wienia polskiego kr贸la Zygmunta Waz臋 do udzia艂u w koalicji antytureckiej. Zapis tego pobytu znajdujemy u jego sekretarza Paulo Mucante. Legat przyby艂 do Przedborza w drodze z  Warszawy do Krakowa dok膮d zmierza艂 na pogrzeb Anny Jagiellonki. Wizyta ta mia艂a miejsce z 8 na 9 (pi膮tek/sobota) listopada 1596 roku. Legat zatrzyma艂 si臋 na nocleg w zamku, a rano nast臋pnego dnia wzi膮艂 udzia艂 w mszy 艣w. w ko艣ciele parafialnym, do kt贸rego z powodu wielkiego b艂ota dojecha膰 musia艂 karet膮. Orszak przyby艂y do Naszego grodu zapewne by艂 znaczny i towarzyszy艂o legatowi wiele os贸b. Wystarczy tylko wspomnie膰, 偶e orszak ten w drodze do Stolicy liczy艂 sobie 25 karet, ok. 250 koni i 300 os贸b.

Podczas szwedzkiego najazdu, 13 wrze艣nia 1655 roku pod Przedborzem roz艂o偶y艂 si臋 obozem ze swymi wojskami Jan Kazimierz Waza, sk膮d ruszy艂 na bitw臋 pod 呕arnowem, po przegraniu kt贸rej 16 wrze艣nia 1655 roku, ucieka艂 przez Przedb贸rz wraz z Stefanem Czarnieckim w kierunku W艂oszczowy i dalej na Krak贸w. W po艣cigu za nim Szwedzi zaj臋li miasteczko, kt贸re zniszczyli wraz z zamkiem.

Kolejnym kr贸lem, cho膰 nie polskim, kt贸ry by艂 w mie艣cie podczas Potopu, by艂 Karol X Gustaw - kr贸l Szwecji, dow贸dca wojsk pal膮cych i grabi膮cych nasz kraj. Znalaz艂 si臋 tu wraz z Erikiem Jönsonem Dahlberghem - szwedzkim marsza艂kiem, budowniczym, kartografem i rysownikiem, kt贸ry pozostawi艂 po swoim rocznym pobycie w Polsce dzie艂o De rebus a Carolo Gustavo Sueciae Rege gestis, w kt贸rym zamie艣ci艂 rysunki zamk贸w i miast polskich, jak i wydarzenia z czas贸w szwedzkiego najazdu na nasz kraj. Z dziennika prowadzonego przez Dahlbergha dowiadujemy si臋, i偶 wraz ze szwedzkim kr贸lem przebywali w Przedborzu b臋d膮c w drodze na po艂udnie Polski. Mia艂o to miejsce 4 kwietnia 1657 roku. Zapewne przeje偶d偶aj膮c przez Przedb贸rz mieli okazj臋 "podziwia膰" dzie艂o r膮k swoich 偶o艂dak贸w, kt贸rzy 2 lata wcze艣niej zniszczyli i spalili miasto i zamek.

W latach 1758-1767 starost膮 przedborskim by艂 wielki krajczy koronny Adam Ma艂achowski herbu Na艂臋cz s艂yn膮cy na ca艂膮 Rzeczpospolit膮 z pijackich uczt wystawianych w swym dworze w B膮kowej G贸rze.

Ze 艣wiata nauki wymieni膰 wypada Jana Ferdynanda Naxa, ekonomist臋, in偶yniera i architekta zwi膮zanego z obozem reform Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego, kt贸ry w latach 70-tych XVIII wieku bada艂 Pilic臋 w Przedborzu i jego okolicach w celu mo偶liwo艣ci wykopania kana艂u 艂膮cz膮cego t膮 rzek臋 z Wart膮. Pod jego kierownictwem zacz臋to te偶 prace nad poprawieniem sp艂awno艣ci Pilicy na odcinku od Przedborza do Tarasu. Prace ze wzgl臋du na brak finans贸w przerwano. W 1825 roku Przedb贸rz wizytowa艂 sam Stanis艂aw Staszic, ogl膮daj膮c mi臋dzy innymi fabryk臋 sukna oraz kamienio艂om piaskowca na Majowej G贸rze. Swe spostrze偶enia z wizytacji zawar艂 w raporcie pt. "Uwagi przy obje藕dzie dr贸g, rzek i fabryk w roku 1825 miesi膮cu wrze艣niu." Raport ten niestety sp艂on膮艂 w czasie powstania w Warszawie w 1944 roku.

W maju roku 1799 przez Przedb贸rz przeje偶d偶a艂 Wojciech Bogus艂awski, aktor, 艣piewak operowy, re偶yser, pisarz propagator idei o艣wieceniowych dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie, nazywany ojcem teatru polskiego. W swym pami臋tniku opisa艂 moment przekraczania granicy w Przedborzu jaka wtedy istnia艂a na Pilicy mi臋dzy Austri膮 a Prusami.

W Wielki Pi膮tek 27 marca 1807 roku przez zielon膮 granic臋 na Pilicy w okolicy Przedborza przekroczy艂 przysz艂y genera艂, adiutant samego cara Aleksandra I, szef wywiadu wojska powsta艅czego w 1831 roku oraz komendant Gwardii Narodowej w Lwowie podczas Wiosny Lud贸w - J贸zef Bonawentura Za艂uski. Pragn膮c dosta膰 si臋 do Ksi臋stwa Warszawskiego wyruszy艂 z Ma艂opolski i przez Ch臋ciny dotar艂 w okolice Przedborza. Do swego te艣cia pana Czaplickiego w Bobrownikach skierowa艂 go jeden z mieszczan z Ch臋cin. Czaplicki chcia艂 Za艂uskiego przeprowadzi膰 przez granic臋 w Przedborzu gdzie by艂 most i komora celna. Jednak z obawy, 偶e Bonawentura mo偶e by膰 przez Austriak贸w zatrzymany z powodu braku paszportu i 偶e zniweczy to jego plany postanowiono wybra膰 inn膮 drog臋. Nijaki Relicki z R膮czek pom贸g艂 mu w nielegalnym przekroczeniu granicy do kt贸rego wykorzystano miejscowych flisak贸w kt贸rzy przewiezli na swej tratwie Za艂uskiego z brzegu austriackiego na stron臋 Ksi臋stwa Warszawskiego.

Budowniczymi przedborskiej fabryki sukna byli John Cockerill i Wojciech Lange. Pierwszy z nich by艂 belgijskim przedsi臋biorc膮 i przemys艂owcem, tw贸rc膮 funkcjonuj膮cych do dzi艣 pod nazw膮 kombinatu "Cockerill-Sambre" zak艂ad贸w przemys艂u metalowego, konstruktor pierwszej lokomotywy parowej na kontynencie europejskim. By艂 jednym z najwi臋kszych potentat贸w przemys艂owych pierwszej po艂owy XIX wieku w Europie. Wojciech Lange natomiast zas艂u偶ony bardzo dla Przedborza jako w艂a艣ciciel ekonomi przedborskiej by艂 jednym z bliskich wsp贸艂pracownik贸w namiestnika Kr贸lestwa Polskiego genera艂a J贸zefa Zaj膮czka, blisko zwi膮zany ze 艣rodowiskami naukowymi i ekonomicznymi w Warszawie.

W latach 20 XIX wieku w naszym mie艣cie mieszka艂 i pracowa艂 jako nauczyciel trzech c贸rek przysz艂ego burmistrza Leskiego - Piotr 艢ciegienny, p贸藕niejszy ksi膮dz katolicki, dzia艂acz niepodleg艂o艣ciowy i przyw贸dca ch艂opski, zes艂aniec. Po latach 23 pa藕dziernika 1844 roku spotka艂 w seminarium kieleckim syna swego chlebodawcy z Przedborza. Syn burmistrza Leskiego postanowi艂 bowiem zosta膰 ksi臋dzem. 艢ciegienny ju偶 jako ksi膮dz tak przedstawi艂 moment spotkania: "Widzia艂em si臋 tak偶e z klerykiem Leskim, kt贸rego, b臋d膮c u ojca jego w Przedborzu na r臋kach piastowa艂em".

W Przedborzu i jego okolicach swe badania ska艂 przeprowadza艂 pochodz膮cy z Saksoni znany geolog Jerzy Bogumi艂 Pusch. Przyjecha艂 on do Polski, aby obj膮膰 stanowisko wyk艂adowcy w organizowanej z inicjatywy Stanis艂awa Staszica Szkole G贸rniczej w Kielcach. Pocz膮tkowo wyk艂ada艂 chemi臋 og贸ln膮, metalurgiczn膮, analityczn膮 i hutnictwo, wkr贸tce potem obj膮艂 tak偶e dwa najwa偶niejsze przedmioty: geologi臋 i  mineralogi臋. Stwierdzaj膮c, 偶e znajomo艣膰 budowy geologicznej Polski jest bardzo s艂aba, ju偶 w pierwszym roku pobytu podj膮艂 badania geologiczne. Badania te wykracza艂y poza granice Kr贸lestwa Kongresowego, rozpocz膮艂 je od okolic, w kt贸rych wyst臋powa艂y z艂o偶a surowc贸w mineralnych: Wieliczki, Bochni, Olkusza, Swoszowic i Czarkowych. Prowadzi艂 je nieprzerwanie przez ca艂y okres pobytu w Kielcach 1816-1826, a ich wyniki przedstawi艂 w swym g艂贸wnym dziele "Geognostische Beschreibung von Polen so wie des übrigens Nordkarpathenländer von Georg Gottlieb Pusch" wydanym w Stuttgarcie w dw贸ch cz臋艣ciach (w 1833 i 1836 roku). 

Podczas Powstania Styczniowego w Przedborzu toczy艂y walki odzia艂y pod dow贸dztwem genera艂a Jeziora艅skiego w lutym 1863 roku i kapitana J贸zefa Oxi艅skiego 27 czerwca 1863. W jednej z potyczek pod Przedborzem w lutym 1863 roku bra艂 udzia艂 s艂u偶膮cy w oddzia艂ach Jeziora艅skiego J贸zef Karol Nieczuja Miniewski, posta膰 niezmiernie ciekawa i z bogatym 偶yciorysem. Ten urodzony na Mazowszu syn ziemianina kszta艂cony na wojskowego w petersburskich szko艂ach Miko艂ajewskiej Szkole In偶ynierii i Akademii In偶ynierii Wojskowej, wst臋puje jako carski oficer do nielegalnego Ko艂a Oficer贸w Polskich. Tropiony przez tajn膮 policj臋 uznany zostaje za rewolucjonist臋. Obawiaj膮c si臋 aresztowania zwalnia si臋 ze s艂u偶by wojskowej i wraca do rodzinnego maj膮tku. Rok p贸zniej przyst臋puje do powstania styczniowego. Swoja drog臋 w powstaniu rozpoczyna walkami w Gr贸jcu, nast臋pnie nad rzek膮 Pilic膮, gdzie bije si臋 w Bia艂obrzegach i Przedborzu w艂a艣nie. Walczy te偶 pod rozkazami Langiewicza pod Ma艂ogoszcz膮 i Pieskow膮 Ska艂膮. Po kl臋sce pod Grochowiskami przekracza granic臋 i udaje si臋 do Krakowa. W Galicji ju偶 z awansem na pu艂kownika organizuje Korpus Mazowiecki z艂o偶ony z 500 ochotnik贸w w tym z ok 30 W艂och贸w i Francuz贸w. Na czele oddzia艂u wkracza do Kr贸lestwa i stacza 3 zwyci臋skie bitwy. Z powodu wyczerpania ludzi i zapas贸w wraca na tereny austriackie. Organizuje jeszcze jedn膮 wypraw臋 z Lwowa na Wo艂y艅. Po upadku powstania, tropiny przez carsk膮 policj臋 udaje si臋 do Pary偶a gdzie zostaje zatrudniony przez in偶yniera Ferdynanda Lessepsa do dobrze p艂atnych prac projektowych przy budowie Kana艂u Sueskiego. Wyjecha艂 do Algierii i Egiptu, do 1871 roku pracowa艂 w rejonie Suez - Port Said. Po powrocie do Europy osiedla si臋 we Lwowie. Prowadzi tam 偶yw膮 dzia艂alno艣膰 patriotyczn膮 i spo艂eczn膮. Maj膮c lat 77 wspiera Orl臋ta Lwowskie w walkach o to miasto 1918/1919. W roku 1921 J贸zef Pi艂sudski odznaczy艂 go Krzy偶em Srebrnym Virtuti Militari (V Kl.), a rok p贸藕niej odznaczony zostaje Krzy偶em Walecznych. Genera艂 J贸zef Miniewski zmar艂 we Lwowie w wieku 85 lat. Zosta艂 pochowany na cmentarzu 艁yczakowskim (?).

Przez Przedb贸rz wraz z warszawsk膮 pielgrzymk膮 w roku 1894 przechodzi艂 przysz艂y Noblista W艂adys艂aw Stanis艂aw Reymont, kt贸rego rodzina mieszka艂a w Przedborzu. Zapisuj膮c swe wra偶enia w reporta偶u pt. "Pielgrzymka do Jasnej G贸ry" wyrazi艂 niezbyt pochlebne wra偶enia na temat naszego miasteczka, por贸wnuj膮c je do obdartej przekupy. Nie by艂 to jednak jedyny pobyt Reymonta w Przedborzu. Odwiedza艂 go kilkakrotnie podczas swego wakacyjnego pobytu w Strzelcach Ma艂ych w roku 1897 u rodziny Wend贸w. Cz臋sto zagl膮da艂 do swej rodziny w Przedborzu, o czym 艣wiadczy list napisany w Strzelcach Ma艂ych adresowany do brata pisarza - Franciszka, z dnia 26 VIII 1897 roku. W li艣cie W艂adys艂aw Reymont pisze: "W Przedborzu bywam cz臋sto, ju艣ci膰, 偶e pozna艂em si臋 z Walerkiem Rejmentem, dobry ch艂opak ale strasznie prowincjonalny farmak. Ma 偶y艂k臋 do konika, do fuzyjki i do niewiastek, a natomiast nie pali, nie hula, sk艂ada pieni膮dze i jest przeci臋tnie g艂upi.Dobry zreszt膮 ch艂opak ale wi臋cej nad now膮 odmian臋 ma艣ci topolowej wymy艣li膰 nie zdo艂a."

Walery Rejment to brat Micha艂a. Reymont pisze w li艣cie o wymy艣leniu ma艣ci topolowej poniewa偶 Walery pracowa艂 w przedborskiej aptece a jego prze艂o偶onym w niej by艂 pan D艂ugoszewski. Apteka funkcjonowa膰 musia艂a dobrze poniewa偶 D艂ugoszewskiego, jak wynika z listu pisanego ju偶 przez samego Walerego, sta膰 by艂o na wyjazdy wakacyjne za granic臋.

W艂adys艂aw Reymont spotka艂 si臋 te偶 podczas tego lata z przysz艂ym lekarzem Micha艂em Rejmentem, kt贸ry studiowa艂 w tamtym czasie medycyn臋 w dalekim Kijowie. Jego te偶 opisuje w tym samym li艣cie, jednak zdecydowanie lepiej: "(...) Micha艂 by艂 r贸wnie偶 kilka tygodni w Przedborzu u matki, kt贸ra tutaj mieszka czasowo. Jest na czwartym kursie medycyny. Siarka nie ch艂op,gwa艂towny, 偶ywy, sprytny, blagier i szeroka natura,w dodatku z odcieniem szlacheckim.Lata za dziewczynami, strzela jak Tell, p艂ywa jak szczupak a przy tym g艂adysz."

Podczas I wojny 艣wiatowej jesieni膮 1914 roku wraz z cofaj膮cym si臋 frontem przeszed艂 przez Przedb贸rz  rosyjski poeta Niko艂aj Gumilow m膮偶 poetki Anny Achmatowej. Dwa razy odznaczony Krzy偶em 艣w. Jerzego(po raz pierwszy za odwag臋 w walkach mi臋dzy Piotrkowem a Be艂chatowem). Zosta艂 zamordowany przez bolszewik贸w w 1921 roku. Swoje prze偶ycia wojenne w spos贸b bardzo realistyczny opisuje w pami臋tniku maj膮cym form臋 list贸w - pocz膮wszy od Koluszek, poprzez Be艂chat贸w, okolice Piotrkowa, przekroczenie Pilicy na wysoko艣ci Paskrzyna, pobyt na plebanii w Skotnikach i walki w przedborskich lasach oraz cofanie si臋 jednostek rosyjskich w kierunku na wsch贸d przez Czermno, Fa艂k贸w.

Jesieni膮 22 pa藕dziernika 1914 roku do Przedborza dotarli 偶o艂nierze 1-go Pu艂ku U艂an贸w Legion贸w Polskich J贸zefa Pi艂sudskiego. W jego szeregach znajdowa艂 si臋 Andrzej Strug (1871-1937) - w艂a艣ciwe nazwisko Tadeusz Ga艂ecki. By艂 on pisarzem i publicyst膮. Podczas zabor贸w wi臋ziony w Cytadeli w Warszawie za dzia艂alno艣膰 niepodleg艂o艣ciow膮. Zes艂any na Syberi臋, po powrocie do kraju aktywnie uczestniczy艂 w dzia艂alno艣ci rewolucyjnej. Z tego te偶 powodu musia艂 wyjecha膰 do Pary偶a. Dzia艂acz PPS. W roku 1918 wsp贸艂tworzy艂 Rz膮d Ludowy w kt贸rym pe艂ni艂 funkcj臋 wiceministra propagandy. Do ko艅ca 偶ycia by艂 aktywnym dzia艂aczem spo艂ecznym i politycznym. Wraz z nim do Przedborza wkroczy艂 Boles艂aw Wieniawa-D艂ugoszowski - przysz艂y adiutant Marsza艂ka oraz genera艂 dywizji. Przed I wojn膮 wsp贸艂za艂o偶yciel Towarzystwa Artyst贸w Polskich w Pary偶u. Tam偶e w艂膮czy艂 si臋 w dzia艂alno艣膰 powstaj膮cego oddzia艂u Zwi膮zku Strzeleckiego. Po wybuchu wojny przyjecha艂 do Krakowa, by walczy膰 w Legionach. Bra艂 udzia艂 w przygotowaniach operacji wile艅skiej 1919 r. i kijowskiej 1920. By艂 jedn膮 z najbarwniejszych postaci II RP, znanym z umi艂owania do kobiet, koni i hucznej zabawy. Wi臋cej na portalu Wikipedia. Zainteresowanych dziejami Andrzeja Struga w pierwszych latach Wielkiej Wojny odsy艂am do jego ksi膮偶ki "Odznaka za wiern膮 s艂u偶b臋" w kt贸rej opisuje wydarzenia i prze偶ycia wojenne z naszej okolicy.

Na tle tych wszystkich os贸b wyr贸偶ni膰 nale偶y pochowanego na przedborskim cmentarzu genera艂a J贸zefa Lipkowskiego - in偶yniera, wynalazce, konstruktora, dzia艂acza emigracyjnego, pisarza i poety, genera艂a brygady Wojska Polskiego. Studia odbywa艂 w Petersburgu i Pary偶u, podczas wojen ba艂ka艅skich by艂 doradc膮 sztabu armii bu艂garskiej. Wsp贸艂za艂o偶yciel Stowarzyszenia Artyst贸w i Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia In偶ynier贸w i Technik贸w Polskich we Francji. Posiada艂 zak艂ady przemys艂owe na terenie Rosji, Polski i Francji. Opatentowa艂 schematy 艣mig艂owc贸w wielowirnikowych. Tw贸rca B艂臋kitnej Armii we Francji. Los po II wojnie 艣wiatowej rzuci艂 go do Przedborza, gdzie zamieszka艂 u swej siostry. Jego dok艂adny 偶yciorys zamieszczony jest w Przedborskim S艂owniku Biograficznym.

 

Pawe艂 Zi臋ba

Autor jest cz艂onkiem Towarzystwa Mi艂o艣nik贸w Przedborza

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski