Start arrow Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca
Kościół św. Aleksego PDF Drukuj Email
Skutkiem pożarów w r. 1341-1638-1834 spłonęły dokumenty dotyczące miasta i świątyni. - Notatki na trumnach domyślać się każą, że kościół został zbudowany w r. 1278 - kaplice zostały później przybudowane - taki napis widnieje przy wejściu do nawy głównej kościoła przedborskiego.
Czytaj ca³o¶æ
 
Relikt zamku PDF Drukuj Email
Zamek nie przetrwaÅ‚ do dziÅ›, zostaÅ‚ zniszczony podczas "potopu szwedzkiego", a w XIX w. caÅ‚kowicie rozebrany, oglÄ…dać możemy jedynie jego relikt w postaci narożnika muru (budynku) z przyporÄ… przy ul. Podzamcze, pochodzÄ…cy z XV w. Przy ul. Koneckiej znajduje siÄ™ fragment muru z bramÄ…, ale mylnie jest on uważany za pozostaÅ‚ość po zamku, prawdopodobnie wybudowany zostaÅ‚ w wieku XVI w wyniku porzÄ…dkowania wzgórza zamkowego.
Czytaj ca³o¶æ
 
Cmentarz parafialny w Przedborzu PDF Drukuj Email
Cmentarz rzymskokatolicki - znajduje się między ul. Cmentarną a Krakowską, zajmuje powierzchnię 2,5 ha. Powstał w XVIII w. obok nieistniejącego już cmentarza przy byłym kościółku św. Leonarda. W 1989 roku z inicjatywy proboszcza Wacława Tomczyka wybudowano kaplicę cmentarną.
Czytaj ca³o¶æ
 
Ratusz miejski PDF Drukuj Email
Ratusz w Przedborzu, wybudowany został w latach 1838-1840. Budynek murowany, z kamienia, w stylu późnoklasycystycznym architektury belwederskiej. Dwukondygnacyjny, na planie prostokąta, podpiwniczony, piwnice o sklepieniu kolebkowym.
Czytaj ca³o¶æ
 
Rynek przedborski PDF Drukuj Email
Kiedyś brukowany, czworokątny na wzór petersburski, przy którym znajduje się kilka kamieniczek z kompleksem piwnic kolebkowych z XVII i XVIII w.,
Czytaj ca³o¶æ
 
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego PDF Drukuj Email
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się na ul. Częstochowskiej. Sama ul. Częstochowska składa się z dwóch osobnych jezdni w każdą stronę oraz pasażu między nimi, na którym 11.11.1931 r. postawiono pomnik Marszałkowi Piłsudskiemu.
Czytaj ca³o¶æ
 
Pomnik Partyzantów Ziemi Przedborskiej PDF Drukuj Email

Pomnik znajduje się przy końcu mostu, obok ronda. Zbudowany w formie obelisku składającego się z 9 brył sześciennych z białego piaskowca, ustawionych jedna na drugiej. Na szczytowej bryle wykuty Orzeł Polski, pomalowany, a na środkowej daty: 1939-1945. Obelisk ustawiony jest na prostokątnej płycie z łamanego marmuru.

Czytaj ca³o¶æ
 
Budynek po dawnej karczmie (obecnie siedziba muzeum) PDF Drukuj Email
Budynek pochodzi z XVII w., znajduje siÄ™ na rogu ul. Kieleckiej i Pocztowej, blisko koÅ›cioÅ‚a. MieÅ›ciÅ‚a siÄ™ w nim karczma, jedna z 19 dawnych przedborskich karczem, w której wg Tadeusza Michalskiego bawiÅ‚ kiedyÅ› WÅ‚adysÅ‚aw Reymont, urodzony w pobliskich Kobielach Wielkich. Budynek byÅ‚ także siedzibÄ… gminy oraz szkoÅ‚y rolniczej. Od 1999 roku mieÅ›ci siÄ™ w nim Muzeum Ludowe.
Czytaj ca³o¶æ
 
Kamienica przy ul. Koneckiej PDF Drukuj Email
Kamienica z charakterystycznym stromym dachem, wybudowana w XIX w. Mieścił się w niej Zbór Ewangelicki dla ewangelików przybyłych z Prus do powstającej w Przedborzu manufaktury sukienniczej Wojciecha Lange. Obecnie budynek jest własnością prywatną. W 2010 roku spłonął, dziś jest w stanie ruiny.
Czytaj ca³o¶æ
 
Przedborska manufaktura PDF Drukuj Email
W latach 20-tych XIX w. powstała w Przedborzu fabryka sukna założona przez Wojciecha Lange, Inspektora Generalnego Budowli Wodnych Królestwa Polskiego. Była to jedna z pierwszych i większych fabryk w Królestwie Polskim. W II połowie XIX w. fabryka zbankrutowała, a w okresie międzywojennym jej budynki popadły w ruinę i zostały rozebrane podczas okupacji hitlerowskiej.
Czytaj ca³o¶æ
 
Bożnica żydowska PDF Drukuj Email
Jak piszą Maria i Kazimierz Piechotkowie w książce "Bożnice drewniane" (W-wa 1957 r.) pierwsza wzmianka o istnieniu przedborskiej bożnicy datowana jest na rok 1638. Jest tam szczegółowy opis jednej z piękniejszych bożnic modrzewiowych w Polsce.
Czytaj ca³o¶æ
 
Cmentarz żydowski PDF Drukuj Email
Cmentarz żydowski (kirkut), jeden ze starszych cmentarzy w Polsce pochodzący w XVI w. Położony po lewej stronie rzeki Pilicy koło Zalewu porośnięty świerkami. Macewy (kamienie nagrobne) są bardzo zniszczone.
Czytaj ca³o¶æ
 
Cmentarz ewangelicki PDF Drukuj Email
Cmentarz ewangelicki przy ul. Częstochowskiej. Powstał w XIX w., kiedy Wojciech Lange założył w Przedborzu fabrykę sukna, a do pracy w niej przybyli m.in. ewangelicy z Prus. Cmentarz jest zniszczony.
Czytaj ca³o¶æ
 
Inne obiekty warte obejrzenia PDF Drukuj Email
 Pomnik Tadeusza KoÅ›ciuszki w Parku po zachodniej stronie Pilicy, wybudowany przez spoÅ‚eczeÅ„stwo miasta 17 października 1917 roku (jeden z najstarszych pomników w Polsce).  

 Dla uczczenia pamiÄ™ci pochodzÄ…cego z Przedborza Mariana Wnuka, rektora ASP w Warszawie, zostaÅ‚a wmurowana tablica pamiÄ…tkowa na filarze zabytkowego budynku w Rynku nr 27, gdzie od 1986 do 1998 miaÅ‚o siedzibÄ™ SpoÅ‚eczne Muzeum Ludowe.  

 Kapliczka Å›w. Jana Chrzciciela na BÅ‚oniach nad PilicÄ…. 
 

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański