Start arrow Wydarzenia arrow Aktualności 2014 arrow Pielgrzymka do kościoła św. Aleksego na Awentynie w Rzymie
 

Pielgrzymka do kościoła św. Aleksego na Awentynie w Rzymie PDF Drukuj Email
10.09.2014.
Awentyn to jedno z siedmiu wzgórz, na których poÅ‚ożony jest Rzym, stolica WÅ‚och. Dlaczego piszemy o nim na naszych stronach? Otóż znajduje siÄ™ tam KoÅ›ciół Å›w. Bonifacego i Aleksego, w którym jest kaplica patrona parafii Przedbórz, Å›w. Aleksego, gdzie spoczywajÄ… jego szczÄ…tki. Poniżej przedstawiamy relacjÄ™ Andrzeja Stoleckiego z Praszki z pielgrzymki do tego miejsca.

  

Pielgrzymka do kościoła św. Aleksego na Awentynie w Rzymie

  

Na przełomie czerwca i lipca tego roku uczestniczyłem z żoną w diecezjalnej pielgrzymce autokarowej z Opola do Rzymu. Najpierw pojechaliśmy do Padwy i tamtejszej bazyliki, gdzie spoczywa św. Antoni. Potem udaliśmy się do Asyżu i kościoła św. Franciszka.

Ostatnim etapem tej pielgrzymki był Rzym i Bazylika św. Piotra, która zachwyca swoim ogromem, pięknem i bogactwem. Obowiązkowo nawiedziliśmy, znajdujący się tutaj, grób św. Jana Pawła II - największego ze wszystkich Polaków. Po zwiedzeniu tych najciekawszych miejsc postanowiłem zrezygnować z innych wspaniałych atrakcji dla oczu i ducha. Za zgodą przewodnika, 3 lipca 2014 roku postanowiłem odłączyć się od grupy na prawie 3 godziny i odnaleźć kościół św. Aleksego na Awentynie, który jest oddalony od placu św. Piotra o około 4 kilometrów.

Moja droga przebiegała najpierw ulicą Via dei Conciliacione, wybudowana za czasów dyktatora Mussoliniego, w kierunku Castel Sant' Angelo, dalej przez most Sant' Angelo na Tybrze i wzdłuż wschodniego brzegu bulwarem w dół rzeki aż do mostu Ponte Sublicio.

Przed mostem zobaczyÅ‚em wielkie wzgórze Awentyn, jedno z siedmiu na których zbudowany byÅ‚ starożytny Rzym. Przed wzgórzem zaciekawiÅ‚y mnie umocnienia żelbetowe wysokiej, bardzo stromej skarpy która musiaÅ‚a siÄ™ powoli kruszyć, a jej odÅ‚amki spadać na ruchliwÄ… ulicÄ™ tuż przy Tybrze. Na pewnej dÅ‚ugoÅ›ci skarpy byÅ‚y prowadzone roboty budowlane zwiÄ…zane z umocnieniem skarpy. ÅšwiadczyÅ‚y o tym ogrodzenie z siatki stalowej przemysÅ‚owej. Tam na wzgórzu na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 30 m widać byÅ‚o bardzo maÅ‚y fragment dachu absydy koÅ›cioÅ‚a Å›w. Aleksego. Do koÅ›cioÅ‚a Å›w. Aleksego zbliżaÅ‚em siÄ™, idÄ…c pod górÄ™ ulicÄ… Porta Lavernale,  która Å‚Ä…czy siÄ™ z ulicÄ… Å›w. Sabiny. Przy skrzyżowaniu ul. Å›w. Sabiny i Å›w. Aleksego od strony zachodniej zobaczyÅ‚em fasadÄ™ piÄ™trowego budynku z bramÄ… wjazdowÄ… poÅ›rodku. Na portalu bramy byÅ‚y wbudowane po bokach dwie marmurowe biaÅ‚e tablice - po lewej Basilica a po prawej Alessio. Gdy podszedÅ‚em do zamkniÄ™tej stalowej bramy, zobaczyÅ‚em kolejny piÄ™trowy fronton zabudowy koÅ›cioÅ‚a wraz z tympanonem nad nawÄ… głównÄ… i górujÄ…cÄ… wieżą dobudowanÄ… z kamienia z boku koÅ›cioÅ‚a. Od strony północnej znajduje siÄ™  maÅ‚y park Å›w. Aleksego, z którego zrobiÅ‚em zdjÄ™cie koÅ›cioÅ‚a od strony absydy. Z tego miejsca jest piÄ™kny widok na zachodni Rzym, na wzgórze Zatybrze, na Watykan, na monument króla Wiktora Emanuela II. Ponownie powróciÅ‚em do wejÅ›cia głównego i nacisnÄ…Å‚em przycisk dzwonka. W drzwiach pojawiÅ‚ siÄ™ mÅ‚ody mężczyzna o azjatyckich rysach twarzy ubrany w ciemnÄ… koszulÄ™ i czarne spodnie. Na mojÄ…  proÅ›bÄ™ w jÄ™zyku angielskim, że chciaÅ‚bym zobaczyć koÅ›ciół,otrzymaÅ‚em odpowiedź, że nie mogÄ™, i  mężczyzna wskazaÅ‚ rÄ™kÄ… na tablicÄ™ informacyjnÄ…, na której podano, że o godz. 14  wciąż obowiÄ…zuje sjesta, czyli czas wolny dla mieszkaÅ„ców tego przybytku. Na mojÄ… usilnÄ… proÅ›bÄ™, że jestem z Polski, że Å›w. Aleksy jest patronem mojego koÅ›cioÅ‚a, mężczyzna zmieniÅ‚ zdanie i wpuÅ›ciÅ‚ mnie do Å›rodka, i pozostawiÅ‚ mnie samego.

Po arkadami przed wejÅ›ciem bocznym do koÅ›cioÅ‚a, po prawej stronie stoi posÄ…g papieża Benedykta XIII, fundatora odbudowy koÅ›cioÅ‚a. Jego pontyfikat trwaÅ‚ w latach 1724 – 1730. KoÅ›ciół ten w poprzednich wiekach byÅ‚ wielokrotnie przebudowywany. Jego poczÄ…tki siÄ™gajÄ… koÅ„ca IV wieku, choć to nie jest udokumentowane. Do koÅ›cioÅ‚a od strony poÅ‚udniowej dobudowany jest klasztor Ojców Somaschi, pochodzÄ…cych z Hiszpanii.

WczeÅ›niej patronem tego koÅ›cioÅ‚a byÅ‚ Å›w. Bonifacy, rzymianin, mÄ™czennik z koÅ„ca III wieku, który wyjechaÅ‚ do Cylicji obecnie w Turcji, aby pomagać przeÅ›ladowanym chrzeÅ›cijanom. Sprowadzone do Rzymu jego szczÄ…tki pochowano w tym miejscu. Po upÅ‚ywie prawie jednego wieku spoczęło tu także ciaÅ‚o Å›w. Aleksego.  Od tego czasu rodzi siÄ™ tu kult i legenda tego Å›wiÄ™tego, patrona żebraków i pielgrzymów. To tu w latach 989 - 992 przebywaÅ‚ czeski biskup Pragi Adalbert, benedyktyn, późniejszy Polski biskup i mÄ™czennik Å›w. Wojciech. Przy koÅ›ciele byÅ‚ wtedy monastyr benedyktyÅ„ski.

Jak podaje ilustrowany przewodnik dla turystów w jÄ™zyku angielskim, jest to barokowy,  trójnawowy, z nawÄ… głównÄ… wspartÄ… na piÄ™ciu filarach, koÅ›ciół o dÅ‚ugoÅ›ci 50 m, szerokoÅ›ci 28 m i wysokoÅ›ci 15 m. Wieża dobudowana w XVIII wieku ma okoÅ‚o 30 m wysokoÅ›ci.

Oś główna kościoła jest skierowana na Watykan. Można powiedzieć, że kościół św. Aleksego jest dwa razy dłuższy od kościoła w Przedborzu. Wnętrze kościoła jest piękne jak wszystkich kościołów rzymskich, widać bogactwo malarskie ścian i sufitu, piękna kamienna posadzka. Na końcu nawy głównej, pod absydą, na niewielkim podwyższeniu znajduje się cyborium, czyli obudowa stołu liturgicznego składająca się z czterech kolumn podtrzymujących baldachim w formie kopuły. Zaraz przy wejściu głównym po lewej stronie znajduje się mała kaplica poświęcona św. Aleksemu. Przed tym prostym ołtarzem widać gipsową rzeźbę św. Aleksego w pozycji jakby pół leżącej.

W prawej ręce trzyma krzyż, a w lewej w ściśniętej garści zwój papieru. Nad nim widać fragment pozłoconych schodów, pod którymi mieszkał nierozpoznany przez 17 lat w domu swego ojca. Pomiędzy drugim a trzecim filarem jest kamienna studnia z domu św. Aleksego.

CieszÄ™  siÄ™, że byÅ‚em tu chyba jako pierwszy parafianin. ModliÅ‚em siÄ™ tu w intencji wÅ‚asnej, naszej parafii i jej duchowych pasterzy. Warto byÅ‚o tu przybyć.

W drodze powrotnej wracałem ulicą św. Sabiny, dalej obok Circo Massimo i ruin wzgórza Palatynu, dalej bulwarem w górę rzeki Tybr aż do Placu św. Piotra, gdzie było umówione wcześniej miejsce ponownego spotkania się naszej pielgrzymki.

  

Andrzej Stolecki z Praszki

  

Kościół św. Aleksego

Nawa kościoła

Cyborium

Kaplica św. Aleksego

Kaplica św. Aleksego

Sklepienie nawy głównej

Widok na kościół z parku

Widok na kościół z ulicy

Skarpa pod kościołem

Widok od strony skarpy

Awentyn z satelity

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański