Start
 

Relikwie bł. Jana Pawła II w Przedborzu PDF Drukuj Email
12.03.2014.
Parafia św. Aleksego w Przedborzu otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II. Relikwiarz, zawierający relikwię pierwszego stopnia (włosy papieża Polaka), podczas mszy świętej wieczornej we wtorek 11 marca wprowadził proboszcz parafii Przedbórz, ks. Henryk Dziadczyk.

Relikwie przedborskiej parafii przekazał brat Marian Markiewicz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego w Puszczykowie koło Poznania, a pochodzący z Sulejowa. Brat Marian osobiście znał Karola Wojtyłę, zanim jeszcze został papieżem. W 1978 roku pracował w Collegio Polacco w Rzymie, gdzie zatrzymywał się kardynał Karol Wojtyła podczas swoich przyjazdów do Wiecznego Miasta i był jego kierowcą. W 1978 roku dwukrotnie zawiózł kardynała Karola Wojtyłę na konklawe. Później wielokrotnie Wojtyła już jako papież przypominał bratu Markiewiczowi żartobliwie, że „jest tym winowajcą, który go tu przywiózł i zostawił”. Podczas pontyfikatu brat Marian wiele razy towarzyszył Janowi Pawłowi II, zarówno w Watykanie, jak i w czasie pielgrzymek papieża do Polski.

Brat Marian gościł w Przedborzu od 10 do 12 marca. W poniedziałek spotkał się z uczniami gimnazjum, noszącego imię bł. Jana Pawła II, a we wtorek także brał udział w uroczystościach wprowadzenia relikwii.

Po mszy św. koncelebrowanej, którą odprawili proboszcz parafii Przedbórz oraz ks. Jan Stańczyk, proboszcz parafii Stanowiska, odmówiono litanię do bł. Jana Pawła II, każdy mógł ucałować relikwie. W parafialnym Domu Formacji odbyło się spotkanie z bratem Marianem, który wspominał swoje spotkania z Janem Pawłem II i wyświetlał swoje prywatne zdjęcia z papieżem z różnych lat pontyfikatu.
W uroczystościach oprócz licznych mieszkańców Przedborza uczestniczyli księża z dekanatu przedborskiego.

(pg)

  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański