Start arrow Wydarzenia arrow Aktualności 2013 arrow Na ludowo z Drozdą
 

Na ludowo z DrozdÄ… PDF Drukuj Email
18.06.2013.
W niedzielę 16 czerwca, z udziałem kapel i zespołów ludowych z województw łódzkiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, lubelskiego i małopolskiego, nad zalewem w Przedborzu, odbyła się XXXV edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Organizatorami byli Miejski Dom Kultury oraz Towarzystwo im. Marii Konopnickiej. Gościem specjalnym był satyryk Tadeusz Drozda.

Jako pierwsi prezentowali się soliści, a po nich zespoły ludowe. Występy oceniało jury, któremu przewodniczył Janusz Tylman. Większość byli to stali bywalcy przedborskiego przeglądu przyśpiewki, ale byli tacy, którzy gościli tu po raz pierwszy, jak uczestnicy ze Stobiecka Szlacheckiego i Mielnika, czy 20-osobowa grupa z powiatu chełmskiego, którzy byli laureatami przeglądu powiatowego. Każdy z uczestników zaprezentował po jednej lub dwie piosenki. W kategorii dzieci i młodzieży wystąpiło jedenastu wykonawców (soliści, zespoły i duety), w kategorii dorosłych szesnaście osób, kapel i zespołów ludowych było sześć. W sumie w tegorocznym przeglądzie udział wzięło 120 osób.

W kategorii dzieciÄ™cej i mÅ‚odzieżowej I nagrodÄ™ zdobyÅ‚a Ela Grabowska z Rudolfin (gm. KamieÅ„, powiat cheÅ‚mski), II nagrodÄ™ – Weronika Nowak z Moszczenicy (powiat piotrkowski), III nagrodÄ™ - duet Aleksandra Kawka i Anna Michalska z Gór Mokrych (gm. Przedbórz). WÅ›ród dorosÅ‚ych wyniki uplasowaÅ‚y siÄ™ nastÄ™pujÄ…co: I nagroda - BogusÅ‚aw Lipski z Opoczna, II nagroda - Ewa Semeniuk z Rejowca (powiat cheÅ‚mski), II nagroda - Maria Drożdż z Mroczkowa GoÅ›cinnego (powiat opoczyÅ„ski), przyznano dwie III nagrody, otrzymaÅ‚y je WiesÅ‚awa BiaÅ‚ek z OdrzywoÅ‚u (powiat przysuski) oraz Helena Datczuk z Mielnika (powiat siemiatycki). WÅ›ród zespołów I nagrodÄ™ otrzymaÅ‚ zespół ludowy „Mroczkowianie” z Mroczkowa GoÅ›cinnego, II nagrodÄ™ - kapela „Tkacze” z Moszczenicy, tutaj także byÅ‚y dwie III nagrody, które przyznano zespoÅ‚om „Nowina” z Mielnika (powiat siemiatycki) oraz PieÅ›ni i TaÅ„ca „Gnieździska” z Gnieździsk (powiat kielecki). Oprócz nagród przyznano także liczne wyróżnienia.

- Uczestnicy prezentowali wysoki poziom artystyczny. Cieszy mnie fakt, że wiele zespołów miało charakter międzypokoleniowy, gdzie seniorzy wdrażają dzieci i młodzież do kultywowania tradycji ludowych, najstarsza uczestniczka festiwalu miała 72 lata, najmłodsza 12. Dobrze, że organizatorzy podejmują dalsze działania i kontynuują ten festiwal - mówi Halina Mikuszewska, członek jury.

Po rozdaniu nagród odbyÅ‚a siÄ™ krótka prezentacja najlepszych zespołów, a wieczorem ze swoim programem wystÄ…piÅ‚ popularny satyryk Tadeusz Drozda, znany z programów telewizyjnych "Dyżurny Satyryk Kraju", "Herbatka u Tadka" czy "Åšmiechu warte" (byÅ‚a to już druga wizyta artysty w Przedborzu). Na zakoÅ„czenie zaÅ›piewaÅ‚ utwór „Parostatek”, którego jest autorem (w oryginalnej wersji Å›piewany przez Krzysztofa Krawczyka). ArtyÅ›cie bardzo siÄ™ podobaÅ‚a przedborska publiczność, która wystÄ™p wielokrotnie nagradzaÅ‚a oklaskami. Po wystÄ™pie chÄ™tnie rozdawaÅ‚ autografy i pozowaÅ‚ do wspólnych zdjęć.

- Trudniej się występuje na powietrzu, niż na sali, czasami nie jest się w stanie zainteresować publiczności. Ja byłem zaskoczony, że atmosfera była taka jak w jakiejś sali domu kultury. Mnie tak często nikt nie zaprasza na tego typu imprezy, bo raczej zaprasza się piosenkarzy czy zespoły muzyczne, a jak się mówi tekst to zawsze potrzebna jest ta reakcja publiczności i zaskoczony byłem taką fajną publicznością - powiedział nam po występie. Dodał także, że bardzo mu smakował kugiel przedborski.

(pg)

  

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański