Start arrow Wydarzenia arrow Aktualno艣ci 2013 arrow Promocja ksi膮偶ki Tomasza Kolmasiaka
 

Promocja ksi膮偶ki Tomasza Kolmasiaka PDF Drukuj Email
25.02.2013.
W niedziel臋 24 lutego w galerii radomszcza艅skiego Muzeum Regionalnego odbywa艂a si臋 prezentacja ksi膮偶ki Tomasza Micha艂a Kolmasiaka, dziennikarza oraz administratora zaprzyja藕nionego portalu wielgomlyny.eu Ksi膮偶ka nosi tytu艂 „艁az贸w. Przyczynki do dziej贸w wsi”.

Podczas prezentacji autor om贸wi艂 swoj膮 ksi膮偶k臋, opowiedzia艂 o jej powstawaniu, gromadzeniu materia艂贸w oraz o tym jak dosz艂o do jej napisania, odpowiada艂 na pytania zainteresowanych s艂uchaczy. W spotkaniu, kt贸re poprowadzi艂 dyrektor muzeum Krzysztof Zygma, udzia艂 wzi膮艂 m. in. Janusz Czapla, w贸jt gminy 呕ytno, kt贸ra wspar艂a publikacj臋. Patronami spotkania by艂o Muzeum Regionalne oraz Polskie Towarzystwo Historyczne w Radomsku.

Ksi膮偶ka, jak sam jej tytu艂 wskazuje, opisuje histori臋 艁azowa, niewielkiej wioski le偶膮cej w gminie 呕ytno. Podzielona jest na dwie cz臋艣ci. Pierwsza dotyczy samej wsi, genealogii jej nazwy, najstarszych wzmianek oraz dziej贸w od XIX wieku do lat powojennych. Du偶a cz臋艣膰 po艣wi臋cona jest okresowi II wojny 艣wiatowej i dzia艂aniom wojennym. Druga cz臋艣膰, zatytu艂owana „Bogu na chwa艂臋, ludziom na po偶ytek”, przedstawia zarys dziej贸w 艂azowskiej stra偶y ogniowej od powstania, do czas贸w wsp贸艂czesnych. Ca艂o艣膰 uzupe艂niona jest kopiami dokument贸w archiwalnych oraz dawnymi i wsp贸艂czesnymi fotografiami.

Tomasz Kolmasiak jest cz艂onkiem PTH w Radomsku. Jest tak偶e autorem wielu artyku艂贸w, g艂贸wnie dotycz膮cych historii gminy Wielgom艂yny, gdzie mieszka, ale jest to jego pierwsza publikacja ksi膮偶kowa. Dlaczego wyb贸r pad艂 na t膮 wiosk臋?

- 艁az贸w le偶y na terenie parafii Maluszyn, a z t膮 parafi膮 s膮 zwi膮zane r贸wnie偶 dzieje mojej rodziny, bo stamt膮d pochodzimy, aczkolwiek motywacje by艂y troszeczk臋 inne. Pewien nie偶yj膮cy ju偶 mieszkaniec 艁azowa skontaktowa艂 mnie z innym mieszka艅cem tej wsi, kt贸ry przechowywa艂 unikatowe stare dokumenty dotycz膮ce stra偶y w 艁azowie, z pocz膮tk贸w jej powstania, znalezione podczas rozbi贸rki starego domu. Chcia艂em te dokumenty opracowa膰 i przekaza膰 przysz艂ym pokoleniom, poniewa偶 nie ma ich w 偶adnych archiwach, tylko u tego pana. W miar臋 pisania dociera艂em do nowych informacji, powstawa艂y nowe rozdzia艂y i postanowi艂em nie skupia膰 si臋 na samej stra偶y, ale opisa膰 r贸wnie偶 dzieje wsi - wyja艣nia.

Ksi膮偶k臋 mo偶na zakupi膰 w Muzeum Regionalnym w Radomsku.

(pg)

  

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski