Start arrow Historia arrow Parcelacja Pohulanki (Micha艂 Paszkowski)

Parcelacja Pohulanki (Micha艂 Paszkowski) PDF Drukuj Email
30.10.2012.
Okres od uw艂aszczenia ch艂op贸w do pierwszej wojny 艣wiatowej charakteryzowa艂 si臋 masow膮 parcelacj膮 wielkich maj膮tk贸w ziemskich. Po 1864 r., czyli od zniesienia pa艅szczyzny w Kr贸lestwie Polskim, maj膮tki ziemskie nie potrafi艂y przystosowa膰 si臋 do nowej sytuacji ekonomicznej i spo艂ecznej. Nie potrafi膮cy przestawi膰 si臋 na nowe tory gospodarowania w艂a艣ciciele wielkich gospodarstw i folwark贸w coraz cz臋艣ciej odczuwali brak pieni臋dzy potrzebnych na zakup inwentarza oraz na wynaj臋cie robotnik贸w rolnych. Zmusza艂o ich to do sprzedania swego maj膮tku poprzez podzielenie na mniejsze cz臋艣ci. Dodatkowym czynnikiem, kt贸ry wywo艂a艂 taki stan by艂 niezaspokojony reformami uw艂aszczeniowymi i rosn膮cy pod wp艂ywem du偶ego przyrostu naturalnego ch艂opski g艂贸d ziemi. Szybko powi臋ksza艂a si臋 liczba coraz to mniejszych gospodarstw powstaj膮cych w wyniku dzielenia du偶ych maj膮tk贸w pomi臋dzy ch艂op贸w. Sytuacja ta nie omin臋艂a r贸wnie偶 maj膮tku ziemskiego Pohulanka.

    

Maj膮tek Pohulanka

Nazw臋 Pohulanka miejscowa tradycja wywodzi od karczmy, kt贸ra mia艂a si臋 tam znajdowa膰. By膰 mo偶e by艂a miejscem odpoczynku i zabaw g艂贸wnie robotnik贸w zatrudnionych w fabryce sukna. Informacj臋 o niej podaje A. Marczewska w pi艣mie „Zorza” z 1869 r: "Poza Wol膮 w 艂adnym po艂o偶eniu jest pi臋kny murowany budynek, ale pusty, przez biednych komornik贸w zamieszka艂y tylko. W czasach 艣wietnych Przedborza by艂 wystawiony jako miejsce zabawy i wytchnienia fabrykant贸w - jest w nim wielka wysoka sala z galerj膮 dla muzyki i par臋 przybocznych pokoi. W tej sali, jak mi opowiada艂 jeden z s臋dziwych mieszka艅c贸w Przedborza, odbywa艂y si臋 艣wietne bale - a nawet teatra amatorskie (...)".

  

  
Mapa z 1815 r. Zaznaczona droga w miejscu Pohulanki

  

Pohulanka w贸wczas le偶a艂a w po艂udniowej cz臋艣ci Kr贸lestwa Polskiego w guberni Radomskiej, w powiecie Koneckim, w gminie Przedb贸rz. Po艂o偶ona by艂a tu偶 pod Przedborzem. Od po艂udnia grunty graniczy艂y z Folwarkiem Wola Przedborska, od p贸艂nocy do maj膮tku przylega艂a wie艣 D臋ba-Majstry oraz Pysowy, od zachodu Korytno a od wschodu nachylony w t臋 stron臋 teren ogranicza艂a rzeka Pilica. Zar贸wno Korytno na zachodzie jak i D臋ba-Majstry na p贸艂nocy nale偶a艂y ju偶 do innej guberni, mianowicie do Piotrkowskiej. Omawiany zatem maj膮tek le偶a艂 na peryferiach guberni Radomskiej i podobnie rzecz wygl膮da艂a (tak jest do dzi艣) z przynale偶no艣ci膮 ko艣cieln膮 Pohulanki. Nale偶a艂a bowiem do parafii  Przedb贸rz, rozci膮gaj膮cej si臋 g艂贸wnie po wschodniej stronie rzeki Pilicy a samo miasto Przedb贸rz i pobliska Pohulanka le偶膮ca po zachodniej stronie to najdalej wysuni臋te na zach贸d kra艅ce parafii. Nie wiadomo kiedy tym miejscem pierwszy raz zainteresowali si臋 ludzie. Jak podaj膮 autorzy S艂ownika Geograficznego Kr贸lestwa Polskiego i Innych Kraj贸w S艂owia艅skich, to folwark Wola Przedborska istnia艂 ju偶 w 1573 r. i by膰 mo偶e ju偶 od tego czasu rozpocz臋艂o si臋 karczowanie las贸w na terenie, gdzie po ponad 300 latach mia艂a powsta膰 Pohulanka. Na  mapie powsta艂ej ok. 1815 r. znajdziemy ju偶 drog臋 odrywaj膮c膮 si臋 za Przedborzem od drogi piotrkowskiej i biegn膮c膮 dalej wzd艂u偶 rzeki Pilicy – to przysz艂a Pohulanka. Miejsce to odnotowali w 1887 r.  autorzy wspomnianego S艂ownika Geograficznego Kr贸lestwa Polskiego podaj膮c, 偶e Pohulanka posiada 2 domy i 7 morg贸w ziemi w艂o艣cia艅skiej. Nie nale偶y m贸wi膰 o 贸wczesnej Pohulance jako okre艣lonej jednostce osadniczej – by艂 to raczej tylko zamieszka艂y okre艣lony teren, lokalnie przez ludno艣膰 nazywany Pohulank膮, kt贸ry do 1902 r. wchodzi艂 w sk艂ad Folwarku Wola Przedborska. Pohulank臋 czeka艂y jednak wielkie zmiany, kt贸re na trwa艂e mia艂y zmieni膰 偶ycie 贸wczesnej ludno艣ci ca艂ego kraju.

  


Teren Pohulanki zaznaczony na mapie z 1914 r.

  

Ksi臋ga wieczysta maj膮tku Pohulanka

O parcelacji Pohulanki informuj膮 nas 藕r贸d艂a, w tym przypadku ksi臋ga wieczysta maj膮tku za艂o偶ona w 1902 r. kiedy to z Folwarku Wola Przedborska nale偶膮cego do Stanis艂awa Rudnickiego wydzielono grunty i oficjalnie nazwano je Pohulanka. Wydzielono je zapewne z przeznaczeniem na sprzeda偶 poniewa偶 ju偶 najp贸藕niej w 1906 r. rozpocz臋艂y si臋 formalno艣ci zmierzaj膮ce do parcelacji maj膮tku pomi臋dzy ch艂op贸w za po艣rednictwem Banku W艂o艣cia艅skiego.

  


Fragment ksi臋gi wieczystej. Spis w艂a艣cicieli.

  

Dzia艂 II ksi臋gi wieczystej podaje spis nazwisk os贸b, kt贸re naby艂y ziemi臋 na Pohulance. Jest to r臋kopis starannie sporz膮dzony cyrylic膮 przez pisarza hipotecznego w kancelarii znajduj膮cej si臋 prawdopodobnie w Radomiu. Nazwiska ponumerowane od 1 do 31 (bo na tyle parceli zosta艂a podzielona ziemia) to w g艂贸wnej mierze m臋偶czy藕ni, cho膰 jest w艣r贸d nich 1 kobieta a 5 dzia艂ek naby艂y ma艂偶e艅stwa. Jest 7 nazwisk, kt贸re wyst臋puj膮 dwu- lub trzykrotnie i mo偶na s膮dzi膰 偶e osoby o tym samym nazwisku s膮 ze sob膮 spokrewnione. W przypadku 3 takich nazwisk z bardzo du偶ym prawdopodobie艅stwem stwierdzi膰 mo偶na, 偶e osoby te to rodze艅stwo i s膮 to: Wincenty i Jakub 艢widerscy; Tomasz, Ludwik i Piotr Wi臋c艂awscy oraz Micha艂 i Jan Grabalscy. Wskazuje na to, zapisane jako drugie, imi臋 odojcowskie (Otczestwo - ros. Отчество) tzn. imi臋 pochodz膮ce od imienia ojca u偶ywane zapewne tylko formalnie przy zapisach urz臋dowych i nie u偶ywane przez nich w 偶yciu codziennym.
Dzia艂 II ksi臋gi okre艣la tak偶e  powierzchni臋 nabytego terenu oraz jego koszt. W zaborze rosyjskim w tym czasie powierzchni臋 grunt贸w wyra偶ano w jednostce zwanej dziesi臋cin膮 (dziesi臋cina sk艂ada艂a si臋 z 2400 s膮偶ni2, jeden s膮偶e艅2 to 4,55 m2 a w konsekwencji dziesi臋cina r贸wna jest 1,09 ha). Zastanawia fakt, 偶e po zamianie oryginalnej jednostki (dziesi臋ciny) na morgi, w贸wczas powierzchnie poszczeg贸lnych dzia艂ek przyjmuj膮 okr膮g艂e warto艣ci, wprost przeciwnie do warto艣ci zapisanych w dziesi臋cinach i s膮偶niach. Sk艂ania to do stwierdzenia, 偶e powierzchni臋 dzia艂ek okre艣lano w dziesi臋cinach tylko ze wzgl臋d贸w formalnych i z uwagi na obowi膮zuj膮ce wymogi, a w spo艂ecze艅stwie powszechnie pos艂ugiwano si臋 morgami. Wbrew narzuconemu carskiemu porz膮dkowi sprytnie zatem przemycono system morgi do podzia艂u parceli.

  


Fragment mapy parcelacyjnej Pohulanki.

  

Teren Pohulanki o 艂膮cznym obszarze 318 morg贸w czyli 178 ha (1 morga = 0,56 ha) podzielono na 31 parceli o r贸偶nej powierzchni. Najmniejsze dzia艂ki mia艂y 3 morgi czyli 1,7 ha – takie nabyli Tomasz Wi臋c艂awski i Andrzej Skrzypczyk, najwi臋ksze za艣 mia艂y 29 morg贸w czyli 16,2 ha (Feliks Marian oraz ma艂偶onkowie Sylwester i Julianna Marian). Wiele parceli posiada艂o tak膮 sam膮 powierzchni臋. Dla przyk艂adu, najwi臋cej bo a偶  9 dzia艂ek mia艂o po 6 morg贸w ka偶da, a 12-morgowe by艂y 4 parcele. Ta regularno艣膰 warto艣ci (tereny najcz臋艣ciej o wielokrotno艣ci 3 morg贸w) pokazuje, 偶e powierzchni臋 ustalano odg贸rnie wed艂ug jakiej艣 zasady. Nie wiadomo natomiast czy dzia艂ki, r贸wnie偶 odg贸rnie, przydzielano losowo ch艂opom czy mo偶e mieli oni swobod臋 w wyborze wcze艣niej ju偶 podzielonych grunt贸w.

Oczywistym jest, 偶e teren zosta艂 ch艂opom sprzedany. Za ca艂y teren sprzedaj膮cy uzyska艂 sum臋 36610 rubli i 70 kopiejek. Rubel rosyjski (100 kopiejek) by艂 w tym czasie obowi膮zuj膮c膮 walut膮 w zaborze rosyjskim. Na drodze ca艂kowitej rusyfikacji systemu pieni臋偶nego na ziemiach polskich w XIX wieku wypar艂 polskiego z艂otego. Tak jak wyst臋powa艂y du偶e r贸偶nice w wielko艣ci parceli tak i tu wida膰 du偶膮 rozbie偶no艣膰 mi臋dzy cen膮 najmniejszych i najwi臋kszych dzia艂ek. Najmniejsz膮, 3 morgow膮 wyceniono na 345 rubli, najwi臋ksza kosztowa艂a 3335 rubli. Ziemi臋 Pohulanki wyceniono zatem na 115 rubli za morg臋 lub 205,5 rubli za hektar.

  


Spis nazwisk nabywc贸w dzia艂ek na Pohulance.

  

Cena i warto艣膰 parcel

Maj膮c okre艣lone kwoty, mo偶liwa jest dok艂adniejsza analiza warto艣ci parcel, co mo偶e da膰 wst臋pne i og贸lne wyobra偶enie o zamo偶no艣ci nabywc贸w ziem, kt贸rzy t膮 kwot膮 dysponowali. Do tego pos艂u偶y膰 mo偶e trofa. Trofa to poj臋cie zdefiniowane przez Zbigniewa 呕abi艅skiego. W skr贸cie trofa to wska藕nik, kt贸ry pozwala na okre艣lenie si艂y nabywczej pieni膮dza, czyli co i ile za dan膮 sum臋 mo偶na kupi膰. To ,,co艣” to koszt dziennego wy偶ywienia 艣rednioci臋偶ko pracuj膮cego m臋偶czyzny, kt贸re dostarczy mu przeci臋tn膮, potrzebn膮 do prze偶ycia ilo艣膰 kalorii, czyli ok. 3000 na jeden dzie艅. Jest to uniwersalny wska藕nik niezale偶ny od czasu, miejsca oraz sytuacji gospodarczej i spo艂ecznej. Jest on zawsze taki sam, tak jak biologiczne zapotrzebowanie cz艂owieka na 偶ywno艣膰. Dla przyk艂adu w 1900 r. 1 trofa kosztowa艂a 15 kopiejek, co oznacza 偶e w 1900 r. za 15 kopiejek mo偶na by艂o wy偶ywi膰 jednego cz艂owieka przez 1 dzie艅. Zatem za 1 rubla cz艂owiek ten m贸g艂 wy偶ywi膰 si臋 przez 6,66 dni. Nale偶y pami臋ta膰 偶e trofa to koszt tylko wy偶ywienia i nie uwzgl臋dnia tej nadwy偶ki pieni臋dzy, kt贸r膮 cz艂owiek wydawa艂 na cele inne ni偶 偶ywno艣膰, np. na rozrywk臋. Przyjmuj膮c zatem 偶e w momencie sprzeda偶y Pohulanki trofa by艂a podobna jak w 1900 r., to teraz ju偶 z 艂atwo艣ci膮 mo偶na wyobrazi膰 sobie z jakimi sumami pieni臋dzy mamy do czynienia w przypadku ka偶dego nabywcy parceli.

Na przyklad Tomasz Wi臋c艂awski naby艂 najmniejsz膮 3 – morgow膮 parcel臋 wart膮 345 rubli. Je艣li wiemy 偶e za jednego rubla jeden cz艂owiek wy偶ywi艂 si臋 przez 6,66 dni to za 345 rubli b臋dzie to 6 lat i 4 miesi膮ce. Natomiast cena najdro偶szej 29 – morgowej parceli (3335 rubli) to r贸wnowarto艣膰 wy偶ywienia jednego cz艂owieka przez... 61 lat! Dla por贸wnania dzi艣 (lipiec 2012 r.) trofa wynosi 8 z艂. 30 gr., i aby zapewni膰 sobie 61-letnie wy偶ywienie trzeba dysponowa膰 kwot膮 184 000 z艂. S膮 to oczywi艣cie przyk艂ady najdro偶szej i najta艅szej parceli na Pohulance. Obecnie te kwoty za dzia艂ki o takich powierzchniach wydaj膮 si臋 ma艂e, jednak wtedy by艂y to okaza艂e sumy. Nasuwa si臋 wi臋c pytanie jak biedny cz臋sto ch艂op m贸g艂 pozwoli膰 sobie na zakup ziemi? W zaborze rosyjskim pom贸g艂 mu w tym Bank W艂o艣cia艅ski.

  

Bank W艂o艣cia艅ski

Sposobem na zdobycie pieni臋dzy by艂a po偶yczka. W kasie gminnej mo偶na by艂o po偶yczy膰 tylko na okres roku co nie pozwala艂o na kupno ziemi nie m贸wi膮c ju偶 o kosztach zagospodarowania si臋 na niej. Tak偶e zapo偶yczanie si臋 u lichwiarzy, cz臋sto 呕yd贸w, wi膮za艂o si臋 z ryzykiem sp艂at bardzo du偶ych odsetek. Kolejnym sposobem na uzyskanie po偶yczki by艂 Bank W艂o艣cia艅ski i to w艂a艣nie t膮 drog膮 dosz艂o do parcelacji Pohulanki. Bank by艂 instytucj膮 stworzon膮 przez rz膮d carski i dzia艂aj膮c膮 na terenie Rosji. Po d艂ugiej publicznej debacie na 艂amach prasy i czasopism o tematyce gospodarczo-rolnej w 1890 r. otwarto pierwszy oddzia艂 w Kr贸lestwie Polskim, a w interesuj膮cym nas powiecie koneckim parcelacj臋 rozpocz臋to w 1894 r. Bank pe艂ni艂 rol臋 po艣rednicz膮c膮 mi臋dzy dziedzicem a nabywcami np. wykupuj膮c maj膮tek od sprzedaj膮cego, a wtedy instytucja ta by艂a bezpo艣rednim sprzedaj膮cym co mia艂o swe skutki np. w wyg贸rowanych cenach ziemi a co, jak wiemy, ch艂op贸w nie powstrzyma艂o.

Z cesarstwa przeniesiono do nas zasad臋 towarzystw parcelacyjnych tzn. 偶e wniosek na kupno konkretnego maj膮tku ziemskiego sk艂ada艂y g艂贸wnie grupy ludzi (towarzystwa) samodzielnie utworzone przez ch臋tnych na zakup ziemi, cho膰 bywa艂y i wnioski indywidualne. Cz艂onkowie takich towarzystw mogli rekrutowa膰 si臋 z jednej wsi, lub z kilku s膮siaduj膮cych ze sob膮 a nawet z do艣膰 dalekich odleg艂o艣ci tak jak po cz臋艣ci w przypadku towarzystwa ,,Pohulanka”, kt贸re kupi艂o Pohulank臋. Wiadomo mianowicie, 偶e Bracia 艢widerscy pochodzili ze wsi Kukur臋dy mi臋dzy Skotnikami a Parady偶em a rodziny Grabalskich i Stoleckich by艂y miejscowe tzn. 偶e mieszka艂y w maj膮tku Pohulanka na uw艂aszczonym terenie jeszcze przed parcelacj膮 na co dowodem s膮 wpisy w ksi臋gach parafialych parafii Przedb贸rz, w kt贸rych widniej膮 wpisy o ma艂偶e艅stwach zawartych na Pohulance przez Macieja Grabalskiego i Micha艂a Stoleckiego kolejno w 1867 i 1873 r. Wprowadzenie zasady towarzystw mia艂o sw贸j cel, mianowicie by艂o to korzystne dla banku, bo nabywcy lepszych parcel pomagaj膮 znale藕膰 kandydat贸w na kupno gorszych. Z tego wniosek, 偶e przynajmniej cz臋艣膰 uczestnik贸w towarzystwa 艂膮czy艂a dalsza lub bli偶sza wi臋藕 s膮siedzka lub znajomo艣膰 a nawet, co ju偶 wiemy, wi臋zy rodzinne.

Analizuj膮c wysoko艣ci po偶yczek uzyskanych przez ch艂op贸w wynika, 偶e bank dop艂aca艂 wszystkim z Pohulanki tyle samo tzn. 72,5% warto艣ci ziemi cho膰 w艂a艣ciwsze by艂oby stwierdzenie, 偶e to ch艂opi p艂acili Bankowi 27,5% za ziemi臋, kt贸r膮 Bank naby艂 od dziedzica ju偶 wcze艣niej. Reszta pieni臋dzy jako po偶yczka mia艂a by膰 sp艂acana w przysz艂o艣ci.

Dla przyk艂adu Wincenty 艢widerski otrzyma艂 od Banku W艂o艣cia艅skiego po偶yczk臋 w kwocie 1000 rubli czyli 380 rubli dop艂aci艂 sam. Jego brat Jakub do po偶yczki w wysoko艣ci 670 rubli musia艂 do艂o偶y膰 250 rubli a najwi臋ksza dop艂ata wynosi艂a 917 rubli za dzia艂k臋 nr 12 i 13. Po偶yczka by艂a w swym zamy艣le d艂ugoterminowa a termin sp艂aty by艂 zmieniany wraz ze zmianami w ustawie bankowej, kt贸ra to regulowa艂a. Ze wzgl臋du na okrojony zakres 藕r贸de艂 nie wiadomo na jaki termin Bank po偶yczy艂 pieni膮dze w przypadku Pohulanki. Wiadomo jednak 偶e terminy owe to m贸g艂 by膰 okres rz臋du 20 lub 30 lat a po zmianach w 1898 r. nowe maksymalne terminy ustalono na 51 lat. Oprocentowanie po偶yczki dla Pohulanki tak偶e nie jest znane. Generalnie po 1898 r. oprocentowanie wynosi艂o 6,5% oraz 7,5%. W ka偶dym razie ch艂op贸w czeka艂 d艂ugi i trudny okres sp艂aty po偶yczki, tym bardzej trudny, 偶e ponie艣li na pocz膮tek koszty zagospodarowania, i budowy domostw. Nie wszyscy unie艣li ten ci臋偶ar i kilkana艣cie lat p贸藕niej odnajdujemy w dokumentach wiele nowych nazwisk, kt贸re wesz艂y w posiadanie gospodartsw w wyniku ma艂偶e艅stw, albo by膰 mo偶e w艂a艣nie poprzez kupno ziemi od przygniecionego sp艂at膮 d艂ugu poprzedniego w艂a艣ciciela.

  

Warto艣膰 dop艂at

Tutaj ponownie ale ju偶 dok艂adniej mo偶na okre艣li膰 kwoty i ich warto艣膰, jakie zmuszeni byli da膰 ch艂opi za parcele. Nie s膮 to ju偶 kwoty rz臋du tysi臋cy rubli lecz tylko kwoty dop艂at do po偶yczek. Pos艂uguj膮c si臋 ju偶 do ko艅ca przyk艂adem Wincentego 艢widerskiego (dza艂ka nr 6) – zap艂aci艂 on 380 rubli. Dla por贸wnania w贸wczas w 艁odzi pensja w dobrze p艂atnym zawodzie motorniczego tramwaju wynosi艂a 32 ruble miesi臋cznie. Obliczaj膮c to za pomoc膮 trofy, 380 rubli to r贸wnowarto艣膰 7-letniego wy偶ywienia jednego cz艂owieka i dzi艣 jest to 21 tys. z艂. Dzisiaj taka kwota, kt贸r膮 trzeba wyda膰 jednorazowo z w艂asnej kieszeni jest nieosi膮galna dla wi臋kszo艣ci ludzi i tak samo by艂o wtedy. Czy mo偶na zatem stwierdzi膰 偶e nabywcy Pohulanki byli zamo偶nymi lud藕mi? Nie nale偶y odrzuca膰 tej opcji, jednak mimo tego co m贸wi膮 liczby, raczej odpowied藕 jest negatywna. Nie mo偶na oczywi艣cie wykluczy膰 偶e w艣r贸d nabywc贸w ziemi nie by艂o ludzi zamo偶nych, jednak powszechno艣膰 parcelacji na terenie ca艂ego kraju podpowiada, 偶e takie sumy, mimo 偶e wysokie, wielu ludzi by艂o w stanie w jaki艣 spos贸b zdoby膰. Z drugiej za艣 strony, podajac za Krzysztofem Groniowskim: ,,Jednorazowy wydatek z艂o偶ony z dop艂aty wraz z zagospodarowaniem, wynosz膮cy oko艂o 300 rs. odsuwa prawie ca艂膮 ludno艣膰 bezroln膮 od mo偶liwo艣ci skorzystania z po偶yczek.” tak wi臋c najprawdopodobniej wi臋kszo艣膰 nabywc贸w Pohulanki nie zalicza艂o si臋 do grupy najbiedniejszej, lecz conajmiej do grupy 艣redniozamo偶nej. Pr贸cz ziemi nabytej na Pohulance posiadali cz臋sto ziemie w miejscach, sk膮d pochodzili i to z niej czerpali zyski. Co sk艂ania艂o ludzi do zakupu ziemi? - zapewne bogatsi kierowali si臋 ch臋ci膮 powi臋kszenia swych w艂o艣ci. Biedniejsi w wyniku dzia艂贸w rodzinnych zmuszeni byli do znalezienia sobie nowej ziemi, cz臋sto daleko od domu a pieni膮dze uzyskane ze sp艂at pozosta艂ego rodze艅stwa sta艂y si臋 bardzo przydatne przy zakupie ziemi. Wiadomo, 偶e w艂a艣cicielom mniejszych parceli by艂o 艂atwiej zdoby膰 pieni膮dze. W艂a艣ciciele wi臋kszych by膰 mo偶e oszcz臋dzali na to wiele lat, pracowali za granic膮, korzystali z pomocy rodzic贸w, kt贸rzy chcieli zapewni膰 im lepsz膮 egzystencj臋. Nale偶y tak偶e wspomnie膰, 偶e znane s膮 w kraju przypadki, kiedy to uczestnicy towarzystw wp艂acali zadatek ju偶 na etapie wnioskowania o po偶yczk臋 a by艂o to cz臋sto kilka lat wcze艣niej. Ewentualny zadatek wp艂acany wcze艣niej zmniejsza艂 zatem w konsekwencji jeszcze bardziej kwot臋 jak膮 dop艂acali z w艂asnej kieszeni ch艂opi rozk艂adaj膮c j膮 na dwie wp艂aty odleg艂e w czasie i tak mog艂o by膰 w tym przypadku.

  

Rok 1921

Lata mija艂y. Jedni zagospodarowali si臋 na nowej ziemi, inni by膰 mo偶e nie dali rady sp艂aca膰 swego d艂ugu. Gdy emocje po odzyskaniu przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci min臋艂y, w艣r贸d politycznych i gospodarczych przemian nast膮pi艂 ci膮g zda偶e艅, kt贸ry by艂 zako艅czeniem d艂ugiego procesu parcelacji na ziemiach polskich i okaza艂 si臋 prawdziw膮 ulg膮 dla polskiego ch艂opa i innych posiadaczy ziemi. Oto po kilkunastu latach w ksi臋dze hipotecznej odnajdujemy 艣lady, kt贸re ka偶膮 podejrzewa膰 偶e po偶yczki zosta艂y umorzone. Wpisy jakich dokona艂 b臋d膮cy w贸wczas pisarzem hipotecznym W. Michalski w 1921 r. m贸wi膮 o wykre艣leniu  z dzia艂u IV ksi臋gi wieczystej d艂ug贸w i zobowi膮za艅 wobec Banku W艂o艣cia艅skiego. Mo偶na wnioskowa膰, 偶e nast膮pi艂a jaka艣 mniej lub bardziej powszechna akcja, w wyniku kt贸rej po偶yczki zaci膮gni臋te na rzecz Banku W艂o艣cia艅skiego jeszcze w czasie zaboru rosyjskiego, zosta艂y teraz umorzone. Po ust膮pieniu carskiej w艂adzy przesta艂 tak偶e funkcjonowa膰 kontrolowany przez ni膮 Bank W艂o艣cia艅ski, a odrodzone pa艅stwo poprzez swoje nowo utworzone urz臋dy zacz臋艂o porz膮dkowa膰 sytuacj臋 pozostawion膮 przez zaborc贸w.

Procedura przeprowadzona by艂a przez Zarz膮d Likwidacyjny Oddzia艂贸w Banku W艂o艣cia艅skiego, kt贸ry by艂 cz臋艣ci膮 G艂贸wnego Urz臋du Ziemskiego. Najpierw zainteresowany sk艂ada艂 w tym偶e urz臋dzie podanie. Nast臋pnie nale偶a艂o w Kasie Skarbowej w Ko艅skich wp艂aci膰 ma艂膮 sum臋, pieni臋dzy, jak np. w przypadku Wincentego 艢widerskiego 2940 marek polskich co w przeliczeniu na czasy nam wsp贸艂czesne daje ok 50 – 60 z艂 czyli kwot臋 wr臋cz symboliczn膮. Zarz膮d Likwidacyjny umarza艂 po偶yczk臋 i wystawia艂 za艣wiadczenie o umorzeniu, kt贸re przysy艂a艂 do w贸jta gminy Przedb贸rz a ten wr臋cza艂 je zainteresowanemu. Z za艣wiadczeniem mieszka艅cy Pohulanki udawali si臋 do Radomia aby dokona膰 tam wpisu o wykre艣lenie d艂ug贸w z ksi臋gi wieczystej. Konieczno艣膰 wp艂aty w markach polskich oraz zakaz sp艂aty w rublach i przerachowanie zobowi膮za艅 rublowych na marki polskie wprowadza艂a ustawa z dnia 29 kwietnia 1920 r.

Dnia 30 pa藕dziernika 1921 r. w kancelarji hipoteki  swe za艣wiadczenia przedstawili: J贸zef Ba艂a, W艂adys艂aw Cie艣likiewicz, Jakub 艢widerski, Jan Rutowicz, W艂adys艂aw Rogozi艅ski, Walenty Krawczyk, Stanis艂aw Lizi艅czyk, Marcin Pe艂ka, Andrzej Chudy, Jan Margas, Micha艂 Poborski, Karol Poborski, Micha艂 Grabalski, Jan Grabalski oraz Feliks Stolecki a dnia 31 grudnia 1921 r. Wincenty 艢widerski oraz J贸zef Bobras. Pozostali w艂a艣ciciele zapewne r贸wnie偶 z艂o偶yli swe za艣wiadczenia w tym samym roku. Jest tu wiele nowych nazwisk nie wyst臋puj膮cych w pierwszym spisie w艂a艣cicieli Pohulanki, a kt贸rzy jako w艂a艣ciciele wnioskuj膮 o umorzenie po偶yczki – s膮 to ludzie kt贸rzy w wyniku ma艂偶e艅stw, kupna lub inn膮 drog膮 wchodzili w posiadanie dzia艂ek przez kilkana艣cie lat od parcelacji.

  


Za艣wiadczenie o umorzeniu po偶yczki z 1921 r.

  

Z t膮 chwil膮 uwalniaj膮c sie od ci臋偶aru sp艂aty d艂ugu i zobowi膮za艅 wszyscy oni stali si臋 jedynymi w艂a艣cicielami swych gospodarstw. Tym zdarzeniem zako艅czy艂 si臋 proces przej艣cia Pohulanki z r膮k dziedzic贸w i pan贸w ziemskich do r膮k ch艂opstwa i mieszcza艅stwa.

  

Micha艂 Paszkowski

  

Bibliografia

  
Archiwalia

Archiwum Pa艅stwowe w Piotrkowie Trybunalskim

Zesp贸艂 1119 – Hipoteka powiatu koneckiego, sygn. 39

  

Opracowania

C h l e b o w s k i Bronis艂aw (red.), W a l e w s k i W艂adys艂aw (red.),  S艂ownik Geograficzny Kr贸lestwa Polskiego i Innych Kraj贸w S艂owia艅skich, Warszawa 1887, 1888.
G r o n i o w s k i Krzysztof, Bank W艂o艣cia艅ski w Kr贸lestwie Polskim. [w:] ,,Przegl膮d Historyczny”, red. S. Kieniewicz, Warszawa 1984.
I h n a t o w i c z Ireneusz, M 膮 c z a k Antoni, Z i e n t a r a Benedykt, 呕 a r n o w s k i Janusz, Spo艂ecze艅stwo polskie od X do XX wieku, wyd. 5, Warszawa 2005.
I h n a t o w i c z Ireneusz, B i e r n a t Andrzej, Vademecum do bada艅 nad histori膮 XIX i XX wieku, wyd. 2,  Warszawa 2003.
K o s t r o w i c k a Irena, L a n d a u Zbigniew, T o m a s z e w s k i Jerzy, Historia gospodarcza Polski XIX i XX wieku, b. m. 1978.
M a l e w s k i Jan Tadeusz, Przemin臋艂o, Warszawa 1989.
M a r c z e w s k a Anna, Jarmark w Przedborzu i kilka wspomnie艅 z przesz艂o艣ci., [w:] ,,Zorza, pismo niedzielne dla ludu miejskiego i wiejskiego”,  nr 46, Warszawa 1869.
S t o l e c k i Andrzej, Ko艣ci贸艂 艣w. Aleksego w Przedborzu, Kluczbork 2007.
S z w a g r z y k J贸zef Andrzej, Pieni膮dz na ziemiach polskich X – XX w., wyd II, Wroc艂aw, Warszawa, Krak贸w, Gda艅sk, 艁贸d藕 1990.
呕 a b i 艅 s k i Zbigniew, Systemy Pieni臋偶ne na Ziemiach Polskich, Wroc艂aw, Warszawa, Krak贸w, 艁贸d藕, Gda艅sk 1981.

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski