Start arrow Historia arrow Majowa G贸ra (Pawe艂 Zi臋ba)

Majowa G贸ra (Pawe艂 Zi臋ba) PDF Drukuj Email
30.03.2012.

Majowa G贸ra to wzg贸rze po艂o偶one po lewej stronie rzeki Pilicy, w p贸艂nocno-zachodniej cz臋艣ci miasta. Po艂udniowym swym zboczem opadaj膮ce ku cz臋艣ci miasta zwanego Widom膮. Roztacza si臋 z niej widok na malownicze wzniesienia Pasma Przedborsko-Ma艂ogoskiego. Patrz膮c w kierunku miasta wida膰 Bukow膮 G贸r臋, kt贸ra kszta艂tem przypomina ogromny trapez, a na lewo od niej najwi臋ksze wzniesienie wojew贸dztwa 艂贸dzkiego, czyli Fajn膮 Ryb臋. Za Majow膮 G贸r膮, przy drodze prowadz膮cej na Piotrk贸w, wznosi si臋 B膮kowa G贸ra z ruinami p贸藕no gotyckiego dworu obronnego. Patrz膮c za艣 w kierunku po艂udniowo-zachodnim wida膰 G贸r臋 Che艂mo. Na zach贸d od Majowej G贸ry, nawet przy z艂ej pogodzie dostrzec mo偶na dymi膮ce kominy Elektrowni Be艂chat贸w. Jest wi臋c Majowa doskona艂ym punktem obserwacyjnym z kt贸rego rozpo艣cieraj膮 si臋 malownicze widoki na przestrzeni kilkudziesi臋ciu kilometr贸w.

Wzg贸rze Majowej zbudowane jest z piaskowc贸w albskich uformowanych w okresie wczesnej kredy, czyli ska艂 maj膮cych ok. 100 milion贸w lat, oraz maj膮ce ok. 80 milion贸w lat ska艂y wapienne pochodz膮ce z okresu p贸藕nej kredy. By艂y to czasy, kiedy tereny te by艂y dnem morza, kt贸rego poziom wody by艂 wy偶szy od obecnego o jakie艣 200 metr贸w a temperatura powietrza na biegunach si臋ga艂a 4 stopni C. Podczas kilkakrotnych bada艅 geologicznych w utworach skalnych na Majowej G贸rze odnaleziono kilka skamienia艂ych gatunk贸w amonit贸w.

    


Odkryty piaskowiec w w膮wozie Majowej G贸ry, 艣lad po kamienio艂omie

                

Obecnie wzg贸rze  wznosi si臋 232 m n.p.m. a jego 艣rodek przeci臋ty jest w膮wozem, kt贸ry powsta艂 na skutek wydobywania kamienia piaskowego na potrzeby budownictwa. Dzi臋ki temu mo偶emy podziwia膰 ods艂oni臋te utwory skalne. Jan Lewi艅ski, znany geolog, kt贸ry bada艂 ska艂y Majowej G贸ry, w "Pasmie Przedborskim" z roku 1908, tak opisuje w膮w贸z:

Mianowicie wprost Przedborza, na zachodnim brzegu Pilicy, o trzy 膰wierci wiorsty od samej rzeki, le偶y do 40 m. wysoka g贸ra, zwana Majow膮, przez kt贸r膮 a偶 do szczytu ci膮gnie si臋 w膮w贸z w kierunku z po艂udniowego wschodu na p贸艂nocny zach贸d, o 艣cianach na 10-15 metr贸w wysokich. 艢ciana po艂udniowa tego w膮wozu sk艂ada si臋 z 偶贸艂tawego lub czerwono-brunatnego, 偶elazistego twardego piaskowca, u偶ywanego na lichsze budowle. W piaskowcu tym znajduj膮 si臋 liczne jamy 艣rednicy od 1 do 2 cm, wype艂nione sypkim piaskiem 偶elazistym, pr贸cz   tego pstrz膮 go liczne czerwone smugi i plamy.  艢ciana po艂udniowa sk艂ada si臋 u do艂u i do po艂owy wysoko艣ci z tego偶 piaskowca,u g贸ry mi臋kszego i bardziej sypkiego,nad kt贸rym le偶y mierz膮ca do 3,5 do 5 m. warstwa piaskowca szaro-zielonego, w stanie 艣wie偶ym, bia艂awego za艣 w stanie suchym, bardzo drobnoziarnistego, obfituj膮cego w mik臋, 艂atwo wietrzej膮cego (...) .Zar贸wno piaskowiec brunatny, jak i bia艂y rozpada si臋 na niegrube 艂awice o bardzo nier贸wnej powierzchni.

Teren Majowej G贸ry licz膮cy ok. 4 hektar贸w, jest poro艣ni臋ty lasem mieszanym ze zdecydowan膮 przewag膮 sosny. W艣r贸d drzew li艣ciastych przewa偶aj膮 biel膮c膮 si臋 sw膮 kor膮 brzozy. Wyst臋puj膮 te偶 d臋by, jarz臋bina czy kalina. Du偶o te偶 jest ro艣linno艣ci krzaczastej w艣r贸d kt贸rej dominuje, wsz臋dobylska 艣liwa tarnina, zwana powszechnie tarnin膮. Krajobraz urozmaica 偶arnowiec miotlasty. W podszyciu wyst臋puje p艂o偶膮ca si臋 je偶yna, wiele innych gatunk贸w ro艣lin. Jesieni膮 za艣 mo偶na znale藕膰 okaza艂e sztuki grzyb贸w. Ca艂膮 sw膮 ro艣linn膮 kras臋 wzg贸rze okazuje w miesi膮cu maju, kiedy to pokrywa je dywan r贸偶norakich kwiat贸w. Zapewne z tego wzgl臋du, wzg贸rze to, miesi膮cowi temu zawdzi臋cza swoj膮 nazw臋.

Bogato te偶 reprezentuje si臋 艣wiat zwierz臋cy. U po艂udniowego podn贸偶a stoku mr贸wki pieczo艂owicie buduj膮 wielkie mrowiska w kszta艂cie kopca. W s艂o艅cu wygrzewaj膮 si臋 te偶 tam jaszczurki zwinki. Ptaki reprezentowane s膮 w g艂贸wnej mierze przez sikory, zi臋by, dzi臋cio艂y, trznadle, drozdy czy ha艂a艣liwe sroki i s贸jki. W艣r贸d sosen gnie藕dzi si臋 te偶 najwi臋kszy z dziko 偶yj膮cych go艂臋bi, grzywacz. Na polach i 艂膮kach rozci膮gaj膮cych si臋 w ko艂o Majowej G贸ry wyst臋puj膮 skowronki, kuropatwy a nierzadko spotka膰 mo偶na ba偶anty a wysoko na niebie kr贸luj膮 wypatruj膮ce ofiar myszo艂owy. Przez ostatnie lata, mimo zbli偶enia si臋 siedzib ludzkich do Majowej G贸ry, liczniej zacz臋艂y tam wyst臋powa膰 gatunki ssak贸w. Do zaj臋cy i wiewi贸rek, do艂膮czy艂y kuny i lisy a od pewnego czasu w zagajnikach okalaj膮cych g贸r臋 wpa艣膰 mo偶na na stadko saren.

Majowa G贸ra posiada te偶 bogat膮 histori臋, kt贸ra wi膮偶e si臋 z istnieniem na jej terenie kamienio艂omu. Zacznijmy jednak od legendy jak膮 przytoczy艂 we wst臋pie do swego pami臋tnika przedwojenny burmistrz miasta Konstanty Kozakiewicz. Wedle tego podania Majowa G贸ra zwana by艂a te偶 przez mieszka艅c贸w Marzann膮. Na g贸rze tej mia艂o mie艣ci膰 si臋 s艂owia艅skie, poga艅skie cmentarzysko. Pochowany mia艂 by膰 na nim jeden z ostatnich obro艅c贸w wiary swych przodk贸w legendarny Przedbor, od imienia kt贸rego osada Przedb贸rz wzi臋艂a sw膮 nazw臋. Zgin膮艂 on w walce z krzewicielami nowej chrze艣cija艅skiej wiary. Jego zw艂oki spalone zosta艂y na stosie tak jak nakazywa艂 to obrz膮dek a prochy wraz z toporkiem wyszczerbionym od walki i pier艣cieniem w艂o偶ono do urny i zakopano na stoku Majowej G贸ry. Nad spopielonymi szcz膮tkami kap艂an boga Swaro偶yca uczyni膰 mia艂 zakl臋cie , i偶 kto prochy te naruszy, 艣mierci膮 rych艂膮 zginie, a bliskim jego s艂o艅ce blask odmieni.  Min臋艂o od tamtych czas贸w lat 800. W Przedborzu zagraniczni inwestorzy pobudowali fabryk臋 a wraz z ni膮 ca艂膮 infrastruktur臋 potrzebn膮 do produkcji sukna jak i zatrudnienia ludzi. Otworzyli te偶 na Majowej G贸rze kamienio艂om. W nim to podczas prac wydobywczych, pracownicy znale藕li urn臋 z prochami legendarnego rycerza Przedbora:

W pi臋kne czerwcowe popo艂udnie do kierownictwa budowy dano zna膰 o wykopaniu skarbu i m艂ody Zygfryd Bermond szybko uda艂 si臋 z mistrzem Johanem Thodynne w kierunku kamienio艂om贸w na Majowej G贸rze. Robotnicy podali mu glinian膮 urn臋, w kt贸rej by艂o troch臋 szarego popio艂u, pokryte grynszpanem ostrze topora i pier艣cie艅.  
Bermond pochyli艂 si臋 nad naczyniem, popatrzy艂 i nim Thodynne zdo艂a艂 mu przeszkodzi膰 kopn膮艂 urn臋 z ca艂ej si艂y. Prysn臋艂y skorupy, prochy rozsia艂y si臋 po ziemi, lecz Bermond cofn膮艂 z sykiem nog臋. Na szpicu buta pojawi艂a si臋 krew.
 - Przekl臋ty toporek - zakl膮艂.
 - No nic - udawa艂 weso艂o艣膰 - do jutra si臋 zagoi.
Thodynne zafrasowa艂 si臋.
 - To urna z cmentarzyska poga艅skiego - powiedzia艂 z wyrzutem.
 - Mo偶e obarczona gro藕nym jakim przekle艅stwem /zakl臋ciem/ - gwi偶d偶臋 na ich dziadowskie urny i zakl臋cia, daj mi lepiej co do opatrunku.
Wieczorem noga podobna by艂a do kloca, chory rzuca艂 si臋 w gor膮czce. Cztery pary koni gna艂y w cztery strony galopem do s膮siednich miast po lekarzy. Na trzeci dzie艅 nim s艂o艅ce zasz艂o, m艂ody Zygfryd nadzieja rodu Bermonn贸w 偶egna艂 艣wiat.

Kl膮twa rzucona przez poga艅skiego kap艂ana zadzia艂a艂a. Zmar艂 cz艂owiek kt贸ry naruszy艂 spok贸j  szcz膮tk贸w Przedbora. Z biegiem kl膮twa wype艂ni艂a si臋 te偶 w stosunku do fabryki, kt贸ra z dobrze prosperuj膮cego interesu stawa膰 si臋 zacz臋艂a ma艂o dochodowym przedsi臋wzi臋ciem , kt贸re dobija艂y nie tylko si艂y natury w postaci powodzi czy kl臋sk suszy ale te偶 przeciwno艣ci losu, takie jak np. mini臋cie Przedborza przy budowie kolei 偶elaznej. Wszystko to razem wzi臋te doprowadzi膰 mia艂o do bankructwa i zamkni臋cia fabryki. Los mia艂 si臋 zem艣ci膰 te偶 na ca艂ym miasteczku, kt贸re popad艂o w marazm i zast贸j gospodarczy.

Tyle m贸wi nam legenda. A teraz czas na troch臋 historii.

Podczas swego pobytu w Przedborzu i wizytowania fabryki sukna wybudowanej przez Wojciecha Lange, Majow膮 G贸r臋 i kamienio艂omy w niej bada艂 Stanis艂aw Staszic. Mia艂o to miejsce w roku 1825. Staszic stwierdzi艂 wtedy, 偶e w艂a艣ciwego i twardego piaskowca wolnego od i艂u szuka膰 nale偶y w g艂臋bi kamienio艂omu: ca艂y bowiem wierzch g贸ry pokryty jest 偶贸艂tym i艂em, kt贸ry s膮cz膮c si臋 w pory piaskowca i tworz膮c w nim 偶y艂y odbiera mu ca艂膮 jego moc a co za tym idzie ca艂膮 jego warto艣膰.  Niestety nie posiadamy ca艂o艣ci raportu Stanis艂awa Staszica z wizytacji przeprowadzonej w Przedborzu. Sp艂on膮艂 on razem z wi臋kszo艣ci膮 zbior贸w AGAD w Warszawie podczas Powstania 1944 roku. To co wsp贸艂cze艣nie wiemy znamy z przedwojennych publikacji, w kt贸rych wiadomo艣ci przekazano w formie szcz膮tkowej. To dzi臋ki Staszicowi mog艂y powsta膰 takie kamienio艂omy jak w Przedborzu czy te偶 Szyd艂owie. Kamienio艂omy te mia艂y dla stolicy najwi臋ksze znaczenie.  Z Przedborza kamie艅 sp艂awiano do Warszawy rzekami Pilic膮 a nast臋pnie Wis艂膮.

Pocz膮tki uruchomienia kamienio艂omu si臋gaj膮 roku 1817, kiedy to Wojciech Lange, przeprowadzaj膮c badania geologiczne w ko艂o Przedborza odkrywa na Majowej G贸rze z艂o偶a kamienia ciosawego.  Spraw膮 zaj臋艂a si臋 Komisja Rz膮dowa Spraw Wewn臋trznych i Policji, kt贸ra pismem z dnia 22 maja 1817 roku wys艂anym do Komisji Rz膮dowej Przychod贸w i Skarbu, prosi o to by pouczy膰 w艂adze Ekonomii Przedborskiej o tym by nie by艂y przeciwne budowie kamienio艂omu i by w jego tworzeniu okaza艂y pomoc:

Poniewa偶 z znajduj膮cych si臋 ska艂 pod miastem Przedborzem, w lasach narodowych do Ekonomii Przedborskiej nale偶膮cych, szczeg贸lnie w lasach tak zwanych Majow膮 G贸r膮 (…), nie tylko miasto Warszawa do brukowania ulic, ale nawet i rz膮d do dr贸g z polecenia Namiestnika nowo buduj膮cych si臋 w oko艂o miasta i.t.p. opatrzony by膰 mo偶e, w czem teraz wielkiej trudno艣ci doznaje, sprowadzanie za艣 kamieni z ska艂 wy偶 rzeczonych u艂atwia bardzo transport wod膮 przez Pilic臋 i Wis艂臋.
Z tych to przyczyn, ma honor uprasza膰 Komisj臋 Rz膮dow膮 Przychod贸w i Skarbu o wydanie zalecenia do w艂adzy miejscowej ekonomicznej, a偶eby upowa偶nienie i zlecenie od Komisji Rz膮dowej Spraw Wewn臋trznych i Policji maj膮cym otworzenie w rzeczonych g贸rach kopalni kamieni na rachunek Rz膮du wzbronionym nie by艂o, lecz owszem ile sposobno艣膰 miejscowa pozwoli, pomoc dana by膰 mog艂a.(…).

Powstanie kamienio艂omu 艣ci艣le by艂o wi臋c powi膮zane z rz膮dowymi projektami rozbudowy stolicy i pracami nad budow膮 dr贸g w kraju. By艂a to inwestycja rz膮dowa na kt贸rej rozpocz臋cie Wojciech Lange otrzyma艂 polecenie pisemne 30 maja 1817 roku. Z biegiem lat Lange sta艂 si臋 dzier偶awc膮 kamienio艂omu a Rz膮d zadowoli艂 si臋 op艂atami z jego dzier偶awy. Nie zmieni艂o to jednak faktu, 偶e Lange wydobywaj膮c kamie艅, dzia艂a艂 nadal w ramach rz膮dowego projektu przebudowy stolicy i budowy dr贸g. Zdobyte rz膮dowe kontrakty na wydobycie kamienia i wysy艂anie go do Warszawy, Lange scedowa艂 na Moj偶esza Binenthala, przedborskiego 呕yda i w艂a艣ciciela G贸r Mokrych. Jeden z takich kontrakt贸w zawarty by艂 na dostaw臋 40 tysi臋cy st贸p kamienia przy czym jedna stopa r贸wna by艂a ok. 29 cm. Binenthal zobowi膮zany by艂 te偶 do dostarczenia kamienia z Majowej do budowy obiekt贸w fabrycznych na przedmie艣ciu Widoma. Z tego te偶 kamienia powsta艂o osiedle robotnicze przy fabryce sukna. W 1838 roku ruszy艂a budowa przedborskiego ratusza stawianego przy obecnej ulicy Mostowej. Do jego budowy r贸wnie偶 wykorzystano piaskowiec 艂amany w kamienio艂omach na Majowej G贸rze.

W pocz膮tkowej fazie istnienia kamienio艂omu W.Lange do pracy w nim 艣ci膮gn膮艂 zagranicznych fachowc贸w. Mieli oni za zadanie nie tylko pracowa膰 w nim ale te偶 przyucza膰 do wydobywania piaskowca miejscow膮 ludno艣膰. Na u偶ytek kamienio艂omu w pobli偶u g贸ry wybudowano te偶 ku藕ni臋.

W publikacjach i czasopismach z XIX wieku odnajdujemy troch臋 wzmianek na temat kamienia wydobywanego na Majowej G贸rze oraz jego zastosowania. Kamie艅 z Majowej G贸ry u偶ywany by艂 w latach 20 XIX wieku, do wyk艂adania chodnik贸w na Krakowskim Przedmie艣ciu a dok艂adnie od rogu ul.Tr臋backiej wzd艂u偶 Krakowskiego Przedmie艣cia ku Placowi Saskiemu (obecnie Pi艂sudskiego) i jak zauwa偶a autor "Rysu historycznego miasta Warszawy" z 1848 roku sprowadzanym z Przedborza kamieniem do dzi艣 po wszystkich ju偶 znaczniejszych ulicach podobne chodniki s膮 wy艣cielane. Za艣 w „Bibliotece Warszawskiej” z 1843 czytamy: (…) kamie艅 pochodz膮cy z Przedborza u偶yto na chodnik Krakowskiego Przedmie艣cia naprzeciw Karmelit贸w i w ulicy Biela艅skiej, przed Mennic膮; lecz kamie艅 ten mi臋kki, piaskowy, wkr贸tce wydepta艂 si臋(…).

                           


Wzmianka z Kurjera Warszawskiego z 10.04.1824 r. o wykorzystaniu kamienia z Przedborza przy pracach budowlanych w stolicy
                                                 

Miko艂aj Rouget w swej "Nauce budownictwa praktycznego" podr臋czniku wydanym w 1827 roku zalicza kamie艅 przedborski do jednego z lepszych kamieni krajowych do wykorzystania w budownictwie. Kamie艅 z kamienio艂om贸w na Majowej  wykorzystany w stolicy by艂 te偶  do budowy bulwaru w Solcu nad Wis艂膮, na co Lange zawar艂 kontrakt w lutym 1824 roku. Po upadku powstania listopadowego w 1831 roku, kamie艅 z Majowej G贸ry zosta艂 wykorzystany do budowy Cytadeli Aleksandrowskiej w Warszawie Z kamienia wydobywanego na tej g贸rze korzystali te偶 miejscowi rzemie艣lnicy wyrabiaj膮c z niego 艂awki i stoliki do ogr贸dk贸w jak te偶 kamienie m艂y艅skie, 偶arnowe czy nawet ose艂ki.

Opr贸cz wspomnianego ju偶 Jana Lewickiego, ska艂y Majowej G贸ry ods艂oni臋te w kamienio艂omach badali te偶 inni wybitni geolodzy. W艣r贸d nich by艂 Edward Passendorfer. Bada艂 on Pasmo Przedborsko – Ma艂ogowskie kilkakrotnie w okresie mi臋dzywojennym. Z jednej z takich wypraw w ksi膮偶ce swego pt. „Ze wspomnie艅 geologa”, Passendorfer przedstawi艂 poni偶szy epizod zwi膮zany z Majow膮 G贸r膮:

W czasie mych w臋dr贸wek po jurze po艂udniowych zboczy G贸r 艢wi臋tokrzyskich pracowa艂em jaki艣 czas w Przedborzu. Pewnego dnia siedz臋 w g艂臋bokim w膮wozie tzw. Majowej G贸ry. Z jednej strony bia艂e wapienie, nale偶膮ce do g贸rno-jurajskiej formacji, nad nimi rdzawe piaskowce formacji kredowej. Pomi臋dzy nimi luka, obejmuj膮ca czas oko艂o 20 milion贸w lat. Wyt艂ukuj臋 skamienia艂o艣ci z bia艂ych wapieni jurajskich. Nadchodzi jaki艣 miejscowy obywatel, zwabiony widokiem kogo艣, kto najwyra藕niej szuka, czego nie zgubi艂. T艂umacz臋 mu, 偶e w skale zawarte s膮 muszle wskazuj膮ce, 偶e tu kiedy艣 by艂o morze, w kt贸rym 偶y艂y takie oto zwierz臋ta. - G艂upstwa pan gada – s艂ysz臋 odpowied藕 – siedemdziesi膮t lat 偶yj臋 i 偶adnego tu morza nie by艂o.

             


Majowa G贸ra na rosyjskim zdj臋ciu lotniczym z 1915 roku
    

W czasach II wojny 艣wiatowej, niemieccy okupanci do pracy w kamienio艂omie jako taniej si艂y roboczej wykorzystywali 呕yd贸w przetrzymywanych w miejscowym getcie. Kamie艅 tu wydobywany i kruszony wykorzystywano do budowy strategicznej drogi wiod膮cej z Radomska ku Ko艅skim. Wzg贸rze zosta艂o te偶 przez Niemc贸w wykorzystane ze wzgl臋d贸w militarnych. W艂膮czone zosta艂o one do systemu umocnie艅 jakie hitlerowcy budowali od lata 1944 roku po lewej stronie Pilicy. Linia tych umocnie艅, nazywana przez Niemc贸w „Stellung A 2 Merkur” mia艂a za zadanie zatrzyma膰 nawa艂臋 wojsk Armii Czerwonej pr膮cej na zach贸d. Umocnienia roli swej nie spe艂ni艂y. Pozosta艂y po nich pami膮tki w postaci wykonanych z 偶elbetu  bunkrach typu  ringstand 58c, popularnie zwanych schronami „Tobruk”. Jeden z nich znajduje si臋 na samej Majowej G贸rze, a kilka innych tego typu obiekt贸w rozsiana jest w艣r贸d p贸l okalaj膮cych wzg贸rze. Do dzi艣 widoczne te偶 s膮 pozosta艂o艣ci niemieckich okop贸w u podn贸偶a g贸ry. Ich kopaniem zajmowali si臋 przymusowi robotnicy przetrzymywani na terenie by艂ego getta jak r贸wnie偶 tutejsi mieszka艅cy.  Wykorzystuj膮c dobr膮 widoczno艣膰 z  wzg贸rza, Niemcy umie艣cili na nim dwie 88-o艣mio mm armaty przeciwpancerne. Ich obs艂uga mia艂a za zadanie ostrzeliwa膰 odzia艂y radzieckie. Za Majow膮 G贸r膮 id膮c w kierunku wsi Korytno zachowa艂y si臋 resztki row贸w przeciwpancernych.

      


Zniszczone dzia艂o przeciwpancerne na szczycie Majowej G贸ry

   


Zniszczone dzia艂o przeciwpancerne na szczycie Majowej G贸ry

    


Zachowany bunkier typu "tobruk" na Majowej G贸rze

                        

W sierpniu 1944 roku na terenie Majowej G贸ry zosta艂 rozstrzelany przez niemieckich 偶andarm贸w Tomasz Smok, gajowy w miejscowo艣ci Taras, cz艂onek Armii Krajowej. Miejscowe ko艂o ZBOWiD w latach 70 XX w. ufundowa艂o w miejscu jego ka藕ni pami膮tkow膮 tablic臋. Znajduje si臋 ona w g艂臋bi w膮wozu.

                  


Tablica pami膮tkowa w miejscu rozstrzelania cz艂onka AK, Tomasza Smoka

      

Kamie艅 na Majowej G贸rze wydobywano jeszcze w latach 60 XX wieku. W czasie obecnym, Majow膮 G贸r膮 w艂ada wsp贸lnota wsi Wola Przedborska, na zasadach posiadania samoistnego. Teren wzg贸rza zgodnie z Uchwa艂膮 Rady Miejskiej w Przedborzu Nr XXI/153/94 z 23.03.1994 , zosta艂 uznany za zesp贸艂 przyrodniczo-krajobrazowy podlegaj膮cy ochronie. Wok贸艂 terenu zespo艂u wyznaczono 30 metrow膮 stref臋 ochronn膮. Zakazano w nim stawiana obiekt贸w budowlanych oraz linii komunikacyjnych, urz膮dze艅 lub instalacji zagra偶aj膮cych rodzimej przyrodzie.

          

Bibliografia:

B. Jastrz臋bowski, „Historja naturalna zastosowana do potrzeb 偶ycia praktycznego i do rzeczy krajowych”, tom III, Warszawa 1851.
W. Kolberg, „O brukach warszawskich i brukowaniu w og贸le”, w: „Biblioteka Warszawska”, Warszawa, 1843.
K. Konarski, „Ostatnia podr贸偶 wizytacyjna ks Stanis艂awa Staszica”, w: „Ziemia”, nr 2, Warszawa 1928.
K. Kozakiewicz, „Wspomnienia Burmistrza Przedborza 1939 – 1942”, mnps.
B. Kwapisz, „Obja艣nienia do szczeg贸艂owej mapy geologicznej Polski. Arkusz Przedb贸rz”, Warszawa 1983.
J. Lewi艅ski, „Pasmo Przedborskie”, w: „Rozprawy Akademii Umiej臋tno艣ci”, Krak贸w 1908.
W. Michalec, „Majowa G贸ra”, w: „Przedb贸rz i okolice”, nr. 6, Przedb贸rz .
M. Rouget, „Nauka budownictwa praktycznego czyli dor臋cznik dla buduj膮cych”, Warszawa 1827.
E. Passendorfer, „Z w臋dr贸wek geologa”, Warszawa, 1951.
J. 艢mia艂owski, „Wojciech Lange (1783 – 1830) Dzieje jednego awansu”, 艁贸d藕 2000.
Z. Wnuk, „艢cie偶ka przyrodniczo – historyczna w Przedborzu”, Moszczenica-Przedb贸rz 1998.

                       

Dokumenty:

Akta Urz臋du Municypalnego Miasta Przedborza tycz膮ce si臋 wystawienia ratusza i wydzier偶awienia lokali w nim.
Odpowied藕 UM w Przedborzu z dnia 08. 12. 2011r. na wniosek o udost臋pnienie informacji publicznej w sprawie terenu Majowej G贸ry.
Za艂膮cznik do Uchwa艂y Nr XL/253/09 Rady Miejskiej w Przedborzu z dnia 14 maja 2009 roku.

                       

Strony internetowe:

Tomasz Smok - Biogram w PSB

http://www.stellunga2.pl/

                    

Artyku艂 ten nie jest artyku艂em naukowym ani do takiego miana nie pretenduje. Jest to praca powsta艂a po zebraniu informacji z podanych ksi膮偶ek, dokument贸w, stron internetowych oraz zas艂yszanych informacji. Wszelkie uwagi jak r贸wnie偶 informacje mog膮ce uzupe艂ni膰 tekst mile widzine. Prosz臋 o ich przesy艂anie na adres historia@przedborz.net

                                  

Pawe艂 Zi臋ba - cz艂onek Towarzystwa Mi艂o艣nik贸w Przedborza

Fot. Pawe艂 Zi臋ba, Pawe艂 Grabalski

   

Zdj臋cia Majowej G贸ry mo偶na obejrze膰 TUTAJ i TUTAJ.

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski