Start arrow Historia arrow Studnia na przedborskim Rynku (Pawe艂 Grabalski)

Studnia na przedborskim Rynku (Pawe艂 Grabalski) PDF Drukuj Email
06.03.2012.
W 2003 roku na Rynku przedborskim odtworzono naziemn膮 cz臋艣膰 studni z drewnianym zadaszeniem, istniej膮cej niegdy艣 w tym miejscu. Studnia istnia艂a tu ju偶 w XIX wieku. W sierpniu 2002 roku, na zlecenie Urz臋du Miejskiego, na Rynku przeprowadzono badania archeologiczne, pod kierunkiem Janusza Pietrzaka, kt贸re mia艂y na celu odnalezienie i zbadanie relikt贸w starej studni.

 W wyniku bada艅 stwierdzono, 偶e pierwsza studnia w tym miejscu powsta艂a ok. 1840 roku, w tym czasie tak偶e wykonano zadaszenie, kt贸re przykrywa艂o powierzchni臋 ok. 20 m. kw., a jego s艂upy rozstawione by艂y w odleg艂o艣ci ok. 3,5 m. Nie wiadomo czym pierwotnie pokryte by艂o zadaszenie, na fotografiach pochodz膮cych z okresu mi臋dzywojennego wida膰, 偶e pokryte by艂o blach膮 (dzi艣 gontem) i znajdowa艂o si臋 wy偶ej, ni偶 obecnie. Po wybudowaniu studni po艂o偶ono bruk z kamieni polnych, kt贸ry przetrwa艂 do ko艅ca XX w., ale nie by艂a to najstarsza utwardzona nawierzchnia Rynku, poprzedni bruk z kamieni polnych powsta艂 prawdopodobnie w XVIII w. W latach 50-tych XX w. wymieniono dawn膮, kamienn膮 cembrowin臋 studni i u艂o偶ono now膮, z kr臋g贸w 偶elbetonowych. Studnia u偶ytkowana by艂a do czasu wybudowania w mie艣cie wodoci膮gu. Wtedy te偶 zdemontowano zadaszenie i naziemn膮 cz臋艣膰 studni, a wlot zamurowano.

W wykopach znaleziono tak偶e wiele 艣lad贸w dawnego osadnictwa. Najstarszym z nich by艂 wczesno艣redniowieczny u艂amek ceramiki, kt贸ry datowa膰 mo偶na na prze艂om XII i XIII w., jednak o intensywnym u偶ytkowaniu tego terenu mo偶na m贸wi膰 dopiero od II po艂owy XVI w., przypuszczalnie z tym okresem zwi膮zany jest relikt budynku, odkryty w wykopie (fragment czworobocznej belki), kt贸ry m贸g艂 stanowi膰 element zabudowy 艣r贸drynkowej.

Podobnie jak we wcze艣niejszych badaniach, prowadzonych na terenie Rynku przez inne zespo艂y, nie odkryto nawarstwie艅, kt贸re mo偶na by wi膮za膰 z osad膮 przedlokacyjn膮 i 艣redniowiecznym miastem. Wszyscy badaj膮cy teren rynku przedborskiego s膮 zgodni co do jednego, 偶e najstarsze, zar贸wno miejskie, jak i przedmiejskie centrum Przedborza mog艂o by膰 zlokalizowane na p贸艂nocny wsch贸d od obecnego Rynku.

(Artyku艂 powsta艂 na podstawie: Janusz Pietrzak, "Wyniki bada艅 archeologicznych przeprowadzonych w sierpniu 2002 roku na Rynku w Przedborzu, woj. 艂贸dzkie", [w:] 艁贸dzkie Sprawozdania Archeologiczne, t. VIII/2002-2003, s. 331-336).

Pawe艂 Grabalski

  

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski