Start arrow Historia arrow Bryd偶 sportowy w Przedborzu (Wies艂aw Domaga艂a)

Bryd偶 sportowy w Przedborzu (Wies艂aw Domaga艂a) PDF Drukuj Email
12.11.2011.

Bryd偶 sportowy, inaczej bryd偶 por贸wnawczy jest to odmiana gry w bryd偶a, w kt贸rej wynik osi膮gni臋ty w danym rozdaniu jest por贸wnywany z wynikami osi膮gni臋tymi przez innych graczy rozgrywaj膮cych to samo rozdanie z tym samym uk艂adem kart. Pozwala to ograniczy膰 element przypadkowo艣ci na rzecz oceny umiej臋tno艣ci graczy.  

W bryd偶u sportowym s膮 dwa podstawowe typy zawod贸w: mecze i turnieje. Systemem meczowym prowadzone s膮 rozgrywki w poszczeg贸lnych ligach (obecnie w I lidze gra 16 dru偶yn, w II s膮 4 grupy po 16 dru偶yn, w III jest 16 grup, itd.). W turniejach par przez ca艂e zawody partner pozostaje sta艂y, a w turniejach team贸w graj膮 dru偶yny sk艂adaj膮ce si臋 z co najmniej 4, a co najwy偶ej 6 zawodnik贸w tworz膮cych podczas kolejnych rund 2 pary. Wyniki poszczeg贸lnych rozda艅 i zawod贸w mog膮 by膰 podliczane na wiele sposob贸w, z kt贸rych najbardziej typowe to turnieje na zapis maksymalny ("maksy") i mecze na punkty meczowe ("IMPy").

Dlaczego warto gra膰 w bryd偶a? Bryd偶, szczeg贸lnie sportowy to rozrywka doskonal膮ca umys艂 i charakter, ma wiele pozytywnych cech:

1. Uczy podejmowania szybkich, samodzielnych i odpowiedzialnych decyzji, konieczna jest ci膮g艂a analiza aktualnej sytuacji, kt贸ra zmienia si臋 szybko.
2. Pozwala wykorzysta膰 wiedz臋 zdobyt膮 w szkole, a szczeg贸lnie: umiej臋tno艣膰 liczenia, elementy kombinatoryki i rachunku prawdopodobie艅stwa oraz oczywi艣cie logik臋.
3. Wyrabia ambicj臋, wol臋 rywalizacji, wygrywania i odpowiedniego przyjmowania pora偶ki.
4. Kszta艂tuje odpowiedzialno艣膰 gracza za dzia艂ania w zespole.
5. Wyrabia odporno艣膰 na stres, umo偶liwiaj膮c racjonalne dzia艂ania w trudnych warunkach.
6. Umo偶liwia nawi膮zywanie kontakt贸w towarzyskich.

Te niew膮tpliwe walory bryd偶a mog膮 pomaga膰 m艂odzie偶y w nauce, mog膮 r贸wnie偶 pomaga膰 w pracy i w 偶yciu. Bryd偶 sportowy to rozrywka, kt贸ra mo偶e w kr贸tkim czasie przynie艣膰 wymierne sukcesy. Potrzebni s膮 tylko 4 gracze i talia kart, a tak偶e umiej臋tno艣膰 logicznego my艣lenia, dobra pami臋膰, troch臋 psychologii i szcz臋艣cia.

W 1956 r. odby艂 si臋 zjazd za艂o偶ycielski Polskiego Zwi膮zku Bryd偶a Sportowego i od tego czasu polscy bryd偶y艣ci odnosz膮 bardzo du偶e sukcesy na arenie mi臋dzynarodowej w takich imprezach jak: Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa 艢wiata, Olimpiady Bryd偶owe czy liczne turnieje. Na mapie bryd偶owej Polski Przedb贸rz te偶 ma swoje miejsce.

 

Jak to si臋 zacz臋艂o?


Na pocz膮tek kilka zda艅 o sobie. Jako student matematyki na Uniwersytecie 艁贸dzkim pozna艂em gr臋 w bryd偶a. Wkr贸tce sta艂a si臋 ona moj膮 pasj膮. By艂em nie tylko sportowcem (zawodnikiem Widzewa 艁贸d藕), ale tak偶e s臋dzi膮 i organizatorem zawod贸w. Najcz臋艣ciej by艂y to rozgrywki na osiedlu akademickim Lumumbowo, a tak偶e na Politechnice 艁贸dzkiej.

 

  
Fot. 1. Legitymacja cz艂onkowska Wies艂awa Domaga艂y klubu RTS „Widzew”

 

Po zamieszkaniu w Przedborzu sta艂o si臋 dla mnie jasne, 偶e warto popularyzowa膰 t臋 gr臋 w moim, nowym 艣rodowisku. Pozna艂em kilku zapalonych bryd偶yst贸w graj膮cych towarzysko, kt贸rym bryd偶,  jako sport, spodoba艂 si臋 i pozosta艂 ich pasj膮 na d艂ugie lata. Wsp贸lnie postanowili艣my za艂o偶y膰 w istniej膮cym klubie MZKS Pilica Przedb贸rz sekcj臋 bryd偶a sportowego. Sta艂o si臋 to bardzo szybko, bo ju偶 jesieni膮 roku 1978. W艂a艣nie t臋 dat臋 nale偶y uzna膰 za pocz膮tek bryd偶a sportowego w Przedborzu. Pomoc okazali: Leszek Grabowski, Wojciech Todynek.

Pocz膮tkowo treningi odbywa艂y si臋 w budynku O艣rodka Sportu i Rekreacji, potem w 艣wietlicy Sp贸艂dzielni Mieszkaniowej. Z inicjatywy Jerzego B艂aszczyka pomieszczenia 艣wietlicy zosta艂y wyremontowane spo艂ecznie przez zawodnik贸w sekcji bryd偶owej: Leszka Grabowskiego, Jana Kwiatkowskiego, Antoniego Pigonia, Stanis艂awa Poborskiego, Wojciecha Todynka. Po kilku latach, z uwagi na coraz wi臋cej uczestnik贸w, spotkania odbywa艂y si臋 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu. Przy organizacji turniej贸w okr臋gowych korzystano z sal Ochotniczej Stra偶y Po偶arnej i Zak艂adu Doskonalenia Zawodowego w Przedborzu.

 

Dzia艂alno艣膰 organizacyjno-sportowa


Sekcja bryd偶owa, od pocz膮tku powstania, zajmowa艂a si臋 organizowaniem:

• szkolenia bryd偶owego,
• rozgrywek ligowych,
• cotygodniowych turniej贸w klubowych (z w艂膮czeniem wakacji), prowadzona by艂a tu punktacja miesi臋czna, roczna.

Przyk艂adem wzorowego uczestnika jest Kolega Antoni Chwastek, nawet po zamieszkaniu w Wolborzu przyje偶d偶a艂 ch臋tnie na te przedborskie turnieje.

• licznych turniej贸w z r贸偶nych okazji (np. Mistrzostw Przedborza), w tym tak偶e turniej贸w okr臋gowych, na kt贸re zapraszani byli bryd偶y艣ci z wojew贸dztwa 艂贸dzkiego i kieleckiego,
• wyjazd贸w na turnieje w ca艂ej Polsce.

G艂贸wni dzia艂acze to:

Wies艂aw Domaga艂a – w latach 1979 - 84 cz艂onek Zarz膮du OZBS w 艁odzi, odznaczony Br膮zow膮 Odznak膮 PZBS (1988 r.),
Leszek Grabowski – pomys艂odawca i organizator turniej贸w w Przedborzu w ramach Korespondencyjnych Mistrzostw Polski, odznaczony dyplomem uznania na 40-lecie PZBS,
Wojciech Todynek – w latach 1984 - 2000 cz艂onek Zarz膮du OZBS w Piotrkowie Trybunalskim,  w latach 2000 - 2007 cz艂onek Zarz膮du OZBS w 艁odzi, odznaczony Br膮zow膮 i Z艂ot膮 Odznak膮 PZBS (1994 r.) i dyplomem uznania na 40-lecie PZBS.

 

  
Fot. 2. Legitymacje nadania odznak dla Wojciecha Todynka oraz odznaka „zas艂u偶ony dzia艂acz”

 

 Fot. 3. Dyplom uznania dla Wojciecha Todynka z okazji 40-lecia PZBS

 

W czasie trwania r贸偶nych zawod贸w sportowych nieodzowni s膮 s臋dziowie, w Przedborzu te偶 ich mamy, s膮 to s臋dziowie z licencj膮: W. Domaga艂a i W. Todynek.

 

Fot. 4. Licencja s臋dziowska Wojciecha Todynka 

 

W roku 1984 zosta艂 powo艂any Okr臋gowy Zwi膮zek Bryd偶a Sportowego w Piotrkowie Trybunalskim. Bryd偶y艣ci z Przedborza, nie tylko przyczynili si臋 do jego powstania, ale tak偶e aktywnie dzia艂ali w nim a偶 do roku 2000.

 

  
Fot. 5. Legitymacja zawodnicza Wies艂awa Domaga艂y wydana przez OZBS w Piotrkowie Tryb.

 

Rozgrywki ligowe i turniejowe


Podstawow膮 form膮 dzia艂alno艣ci sportowej sekcji bryd偶owej jest udzia艂 w rozgrywkach ligowych. W roku 1979 dru偶yna MZKS Pilica przyst膮pi艂a do rozgrywek klasy C organizowanych przez Okr臋gowy Zwi膮zek Bryd偶a Sportowego w 艁odzi. Dru偶yna szybko awansowa艂a do klasy B, za rok do klasy A i nast臋pnie do Ligi Wojew贸dzkiej. W roku 1980 do rozgrywek zosta艂a zg艂oszona II dru偶yna Pilicy. Podstawowymi zawodnikami dru偶yn byli: Jerzy B艂aszczyk, Wies艂aw Domaga艂a, Henryk Du艅ski, Marian Gaj, Leszek Grabowski, Wojciech Karbownik, Jan Kwiatkowski,  Stanis艂aw Padula, Antoni Pigo艅, Stanis艂aw Poborski, Wojciech Todynek.

Od roku 1984 zawodnicy Pilicy grali w Lidze Okr臋gowej organizowanej przez OZBS w Piotrkowie Trybunalskim. Dla przyk艂adu: w sezonie 1985/86 sekcja zrzesza艂a 24 zawodnik贸w graj膮cych w dw贸ch dru偶ynach.

Do sezonu 2007/08 dru偶yna gra艂a w III lidze Okr臋gu 艁贸dzkiego. Od sezonu 2008/09 dru偶yna wyst臋puje w  III lidze Okr臋gu 艢wi臋tokrzyskiego i pr贸buje wywalczy膰 awans do II ligi, jak dotychczas nieskutecznie.

Na przestrzeni 33 lat istnienia sekcji bryd偶owej kapitanami zespo艂贸w byli: Wies艂aw Domaga艂a, Wojciech Todynek, Leszek Grabowski, Wojciech Mularczyk, Krzysztof Niebelski i Wojciech Karbownik.

Zawodnicy Pilicy startowali tak偶e w r贸偶nych turniejach, takich jak:

• Mistrzostwach Polski Par (jako sukces mo偶na uzna膰 dotarcie pary Domaga艂a – Grabowski w 1986 r. do p贸艂fina艂u we Wroc艂awiu),
• Mistrzostwach Polski Nauczycieli,
• Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski,
• Og贸lnopolskich Turniejach Par, takich jak: Grand Prix Warszawy, OTP Wiosenny w 艁odzi, OTP Barb贸rkowy w D膮browie G贸rniczej, OTP Energetyka w Be艂chatowie, OTP Niebieskie 卢r贸d艂a w Tomaszowie Mazowieckim,
• w turniejach okr臋gowych: w Radomsku, w Ko艅skich, w Piotrkowie Trybunalskim, (zwyci臋stwo pary: W. Domaga艂a – W. Karbownik w I Mityngu Trybunalskim),
• w turniejach nauczycielskich: w 艁ukowie (3 miejsce dru偶ynowo), w Krynicy G贸rskiej, w Zakopanem,
• w Mi臋dzynarodowych Turniejach Korespondencyjnych: EPSON, ALCATEL (w roku 1997 para Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik zaj臋艂a 8 miejsce – (Przegl膮d Bryd偶owy nr 3-4/97, s. 179).

 

Fot. 6. Dyplomy dla par: Wojciech Karbownik – Wojciech Todynek i Wojciech Karbownik – Stanis艂aw Padula za zaj臋cie wysokich miejsc w turnieju EPSON

 

 Fot. 7. Dyplom za zaj臋cie 2 miejsca w III Mityngu Trybunalskim

  

     

Fot. 8. Pami膮tkowy medal i puchar dla Wies艂awa Domaga艂y i Wojciecha Karbownika z turnieju bryd偶owego w Zakopanem z okazji 100-lecia ZNP

 

Fot. 9. Puchar za 1 miejsce w Og贸lnopolskim Turnieju Bryd偶a Sportowego Nauczycieli w Zakopanem w roku 2006 dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik

 

  

  

 

  

  

  

Fot. 10. Pami膮tkowe proporczyki z r贸偶nych turniej贸w bryd偶owych

 

Korespondencyjne Mistrzostwa Polski


W latach 1994 - 2000 zawodnicy z Przedborza startowali w Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski w Bryd偶u Sportowym. Pomys艂odawc膮 i organizatorem przest膮pienia do tych rozgrywek by艂 Leszek Grabowski. Opraw臋 s臋dziowsk膮 zapewniali: Wies艂aw Domaga艂a i Wojciech Todynek.

 

Fot. 11. Zg艂oszenie organizacji KMP i op艂ata za udzia艂, tylko 80 tys. z艂.

 

KMP w bryd偶u sportowym organizowane s膮 od roku 1993. Polega to na tym, 偶e co drugi poniedzia艂ek miesi膮ca o ustalonej godzinie rozpoczynaj膮 si臋 turnieje parami w r贸偶nych o艣rodkach w Polsce, a tak偶e o艣rodkach polonijnych na ca艂ym 艣wiecie. Grane s膮 takie same rozdania, mo偶na wi臋c por贸wna膰 wyniki wszystkich zawodnik贸w. Do punktacji rocznej bierze si臋 8 najlepszych wynik贸w. W podobny spos贸b odbywaj膮 si臋 turnieje indywidualne. Oto wyniki przedborskich zawodnik贸w. Je偶eli nie zaznaczono inaczej, to wszystkie dane dotycz膮ce KMP pochodz膮 z biuletyn贸w informacyjnych PZBS.

 

Rok 1994


W pierwszym roku startu 2. miejsce w Polsce w punktacji rocznej przypad艂o dla pary Domaga艂a – Karbownik, a indywidualnie – 37. miejsce dla W. Domaga艂y.

 

  

Fot. 12. Dyplomy z KMP z 1994 r.

 

Fot. 13. Dyplomy z KMP z 1994 r.

 

Rok 1995


Brak danych z punktacji rocznej. Poni偶ej wyniki jednego turnieju z 10 kwietnia – bra艂o w nim udzia艂 1181 par.

 

Para Miejsce w kraju 

1. Leszek Grabowski – Wojciech Todynek

2. Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik

3. Stanis艂aw Garbie艅 – Jan Kwiatkowski

4. Krzysztof Koski – Wojciech Mularczyk

5. Micha艂 Bielecki – Tadeusz Grabalski

6. Marian Gaj – Krzysztof Niebelski

7. Marek Kucharski – Wies艂aw Sujka

8. Jerzy Cie艣lak – Stanis艂aw Padula

- 4

- 109

- 144

- 812

- 887

- 923

- 1059

- 1145 

 

Rok 1996


W turnieju indywidualnym 76. miejsce dla  Krzysztofa Niebelskiego. (Przegl膮d Bryd偶owy nr 1-2/97, s. 211). W punktacji rocznej par wyniki s膮 nast臋puj膮ce:

Nazwisko i imi臋 Miejsce w kraju 
1. Domaga艂a Wies艂aw
2. Karbownik Wojciech
3. Garbie艅 Stanis艂aw
4. Grabowski Leszek
5. Todynek Wojciech
6. Kucharski Marek
7. Padula Stanis艂aw
8. Niebelski Krzysztof
9. Kwiatkowski Jan
10. Bielecki Micha艂
11. Grabalski Tadeusz
12. Gaj Marian
13. Cie艣lak Jerzy
14. Majchrowski Stanis艂aw
15. Patek Janusz
16. Pigo艅 Antoni
17. Mularczyk Wojciech
18. Cieciura Miros艂aw
19. Koski Krzysztof
20. Chwastek Antoni
21. Sujka Wies艂aw
22. Baran Lucjan
23. Konopka Andrzej
24. Marchewka Grzegorz
25. Koski Janusz
26. Kami艅ski Grzegorz
27. Bracichowicz Wac艂aw
- 3
- 4
- 190
- 307
- 308
- 497
- 582
- 739
- 909
- 958
- 959
- 997
- 1084
- 2311
- 2398
- 2696
- 2708
- 2839
- 3258
- 3496
- 3544
- 3940
- 3976
- 4085
- 4110
- 4732
- 4808

 


Fot. 14. Dyplom z KMP za rok 1996

 

Rok 1997


Wyniki w punktacji rocznej:
• par – 8. miejsce – Wies艂aw Domaga艂a, 8. miejsce - Wojciech Karbownik. (Przegl膮d Bryd偶owy nr 3-4/97, s. 169)
• indywidualne – 118. miejsce – Krzysztof Niebelski (Przegl膮d Bryd偶owy nr 3-4/97, s. 175)


Dla przyk艂adu wyniki turnieju z 8 grudnia (932 pary):

Para 
Miejsce w kraju 
1. Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik
2. Leszek Grabowski – Wojciech Todynek
3. Jerzy Cie艣lak – Stanis艂aw Padula
4. Tadeusz Grabalski -- Jan Kwiatkowski
5. Miros艂aw Cieciura – Andrzej Konopka
6. Stanis艂aw Garbie艅 – Marek Kucharski
7. Stanis艂aw Majchrowski – Jan Koski
8. Marian Gaj – Krzysztof Niebelski
- 3
- 85
- 100
- 290
- 306
- 912
- 922
- 923

 

Rok 1998


Wyniki turnieju indywidualnego (1292 zawodnik贸w):

Nazwisko i imi臋 Miejsce w kraju 
1. Todynek Wojciech
2. Domaga艂a Wies艂aw
3. Karbownik Wojciech
4. Grabowski Leszek
5. Cie艣lak Jerzy
6. Gaj Marian
7. Garbie艅 Stanis艂aw
8. Kucharski Marek
9. Cieciura Miros艂aw
10. Padula Stanis艂aw
11. Niebelski Krzysztof
12. Konopka Andrzej
- 17
- 35
- 450
- 586
- 705
- 729
- 769
- 879
- 893
- 935
- 1092
- 1217
 

Wyniki turnieju parami w punktacji rocznej:

Nazwisko i imi臋Miejsce w kraju 
1. Domaga艂a Wies艂aw
2. Karbownik Wojciech
3. Padula Stanis艂aw
4. Todynek Wojciech
5. Cie艣lak Jerzy
6. Niebelski Krzysztof
7. Garbie艅 Stanis艂aw
8. Grabowski Leszek
9. Kucharski Marek
10. Grabalski Tadeusz
11. Bielecki Micha艂
12. Kwiatkowski Jan
13. Cieciura Miros艂aw
14. Mularczyk Wojciech
15. Pigo艅 Antoni
16. Gaj Marian
17. Majchrowski Stanis艂aw
18. Patek Janusz
19. Konopka Andrzej
20. Du艅ski Henryk
21. Jezierski Wojciech
22. Koski Janusz
- 55
- 89
- 281
- 383
- 458
- 807
- 1144
- 1314
- 1324
- 1612
- 1907
- 2299
- 2332
- 2420
- 2762
- 2775
- 2842
- 3182
- 3417
- 3712
- 3982
- 4320
 

Rok 1999


Wyniki turnieju parami w punktacji rocznej:

Nazwisko i imi臋 Miejsce w kraju 
1. Karbownik Wojciech
2. Domaga艂a Wies艂aw
3. Cie艣lak Jerzy
4. Gaj Marian
5. Todynek Wojciech
6. Garbie艅 Stanis艂aw
7. Padula Stanis艂aw
8. Niebelski Krzysztof
9. Kucharski Marek
10. Grabalski Tadeusz
11. Koski Janusz
12. Grabowski Leszek
13. Mularczyk Wojciech
14. Cieciura Miros艂aw
15. Konopka Andrzej
16. Bielecki Micha艂
17. Jezierski Wojciech
18. Majchrowski Stanis艂aw
- 92
- 107
- 665
- 692
- 763
- 829
- 830
- 1051
- 1392
- 1488
- 1505
- 1544
- 1918
- 2048
- 2430
- 2470
- 3807
- 3814
 

Rok 2000


Wyniki turnieju parami w punktacji rocznej:

Nazwisko i imi臋 Miejsce w kraju 
1. Domaga艂a Wies艂aw
2. Karbownik Wojciech
3. Cie艣lak Jerzy
4. Todynek Wojciech
5. Grabowski Leszek
6. Mularczyk Wojciech
7. Padula Stanis艂aw
8. Garbie艅 Stanis艂aw
9. Gaj Marian
10. Kucharski Marek
11. Grabalski Tadeusz
12. Niebelski Krzysztof
13. Kwiatkowski Jan
14. Jezierski Wojciech
15. Majchrowski Stanis艂aw
16. Konopka Andrzej
- 89
- 161
- 303
- 367
- 384
- 982
- 997
- 1557
- 1696
- 1805
- 2065
- 2207
- 2539
- 2670
- 2745
- 3373 
 

Na koniec wyniki turnieju z 14 lutego (1088 par):

Para Miejsce w kraju 
1. Wies艂aw Domaga艂a – Leszek Grabowski
2. Jerzy Cie艣lak – Wojciech Karbownik
3. Stanis艂aw Garbie艅 – Marek Kucharski
4. Jan Kwiatkowski – Krzysztof Niebelski
5. Stanis艂aw Majchrowski – Tadeusz Grabalski
6. Wojciech Todynek – Stanis艂aw Padula
- 1
- 620
- 871
- 911
- 924
- 943 
 

Jak wida膰, wyniki osi膮gane w KMP przez bryd偶yst贸w w Przedborzu by艂y znakomite. Wysokie miejsca w klasyfikacji dawa艂y zawodnikom satysfakcj臋, nagrody oraz promowa艂y Przedb贸rz. Op艂aty uczestnictwa w tych turniejach by艂y coraz wy偶sze, w zwi膮zku z tym uczestnik贸w ubywa艂o, tak, 偶e w roku 2001 zaprzestano organizacji tych turniej贸w.

 

Mistrzostwa Polski Nauczycieli w Bryd偶u Sportowym


Mistrzostwa Polski Nauczycieli to impreza 艣rodowiskowa dla wszystkich pracownik贸w o艣wiaty. Trwaj膮 ju偶 od dziesi膮tk贸w lat. Przygoda przedborskich nauczycieli z mistrzostwami zacz臋艂a si臋 w 1986 roku. Wtedy para Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik wzi臋艂a udzia艂 w FINALE II OG贸LNOPOLSKICH MSTRZOSTW BRYD呕A SPORTOWEGO NAUCZYCIELI w Warszawie, zajmuj膮c 7. miejsce.

 

Fot. 15. Dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1986 r.

 

W nast臋pnym roku wyprawa maluchem do Jas艂a okaza艂a si臋 ju偶 ogromnym sukcesem.

Para Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik razem z par膮 Bogdan Najmrodzki –  Stanis艂aw Borowiecki, reprezentuj膮c wojew贸dztwo piotrkowskie, wywalczy艂a 1. miejsce w III Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Bryd偶u Sportowym w konkurencji team贸w.

Rywalizacja w parach przynios艂a Wicemistrzostwo Polski dla Wies艂awa Domaga艂y - Wojciecha Karbownika (przegrana tylko o 0,1 %).

 

 

Fot. 16. Dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1987 r.

 

Nast膮pi艂a kilkuletnia przerwa w tych rozgrywkach. Jednak ju偶 od 1990 roku z inicjatywy Prezesa Zarz膮du Oddzia艂u Zwi膮zku Nauczycielstwa Polskiego w Grudzi膮dzu Pana Wincentego Olszewskiego wznowiono rozgrywki. W latach 1990 - 1996 by艂 to Og贸lnopolski Turniej b臋d膮cy nieoficjalnymi Mistrzostwami Polski Nauczycieli, w roku 1997 Polski Zwi膮zek Bryd偶a Sportowego nada艂 turniejowi rang臋 Mistrzostw Polski Nauczycieli. W tym roku by艂o to ju偶 22 spotkanie przeprowadzone przez Zarz膮d Oddzia艂u ZNP w Grudzi膮dzu. Odbywaj膮 si臋 one w mi艂ej atmosferze, cechuje je 艣wietna organizacja.

Zawodnicy: Wac艂aw Bracichowicz, Wies艂aw Domaga艂a, Marian Gaj, Henryk Du艅ski, Grzegorz Kami艅ski, Grzegorz Marchewka, Krzysztof Niebelski i Stanis艂aw Padula odnie艣li wiele sukces贸w. Oto najwa偶niejsze:

 

Rok 1990


• Mistrzostwo Polski dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik

• Wicemistrzostwo Polski dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Wojciech Karbownik, Bogdan Najmrodzki i Stanis艂aw Borowiecki

 

 

Fot. 17. Dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1990 r.

 

Rok 1991


• 3. miejsce dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik

 

 

Fot. 18. Dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1991 r.

 

Rok 1992


• Wicemistrzostwo Polski dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik

 

Rok 1993


• Mistrzostwo Polski dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Henryk Du艅ski, Marian Gaj i Wojciech Karbownik

 

Fot. 19. Wies艂aw Domaga艂a i Wojciech Karbownik w pojedynku z par膮 z Piotrkowa Tryb.

 

 

Fot. 20. Dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1993 r.

 

  

Fot. 21. Zwyci臋zcy wraz z nagrodami, od prawej: Marian Gaj, Wojciech Karbownik, Henryk Du艅ski i Wies艂aw Domaga艂a

 

Rok 1995


• Wicemistrzostwo Polski dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik

• 5 miejsce dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Leszek Grabowski, Wojciech Karbownik, Wojciech Todynek

 

Fot. 22. Dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1995 r.

 

Rok 1996


• Mistrzostwo Polski dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik

 

 

Fot. 23. Dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1996 r.

 

Rok 1997


• 3. miejsce dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik 

• 28. miejsce – Stanis艂aw Padula – Wojciech Todynek 

• 42. miejsce – Marian Gaj – Leszek Grabowski

• 6. miejsce dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Wojciech Karbownik, Stanis艂aw Padula i Wojciech Todynek

 

  

Fot. 24. Puchar i dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1997 r.

 

  

Fot. 25. Dekoracja z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1997 r., od prawej: Wies艂aw Domaga艂a i Wojciech Karbownik

 

Rok 1998


• 6. miejsce dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Marian Gaj, Stanis艂aw Padula i Wojciech Todynek
• 10. miejsce – Wies艂aw Domaga艂a – Marian Gaj
• 30. miejsce – Stanis艂aw Padula – Wojciech Todynek (45 par)

 

Rok 1999


• Mistrzostwo Polski dla pary Stanis艂aw Padula – Wojciech Todynek

• Wicemistrzostwo Polski dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Marian Gaj

 

Fot. 26. Dyplomy z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1999 r.

 

 

Fot. 27. Puchary z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1999 r.

 

Fot. 28. Medale z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 1999 r. maj膮 swoj膮 wag臋 (dok艂adnie 315 g ka偶dy)

 

Rok 2002


• 8. miejsce – Wies艂aw Domaga艂a - Stanis艂aw Padula
• 28. miejsce – Wojciech Karbownik - Wojciech Todynek (44 pary)
• 19. miejsce dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Wojciech Karbownik, Stanis艂aw Padula i Wojciech Todynek (21 team贸w)

 

Rok 2004


• 6. miejsce dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Wojciech Karbownik, Stanis艂aw Padula i Wojciech Todynek (23 teamy)
• 11. miejsce – Wies艂aw Domaga艂a - Wojciech Karbownik
• 46. miejsce – Stanis艂aw Padula - Wojciech Todynek (50 par)

 

Rok 2005


• 3 miejsce dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Wojciech Karbownik, Stanis艂aw Padula i Wojciech Todynek

 

Fot. 29. Nagrody z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 2005 r., od lewej: Wojciech Todynek, Wies艂aw Domaga艂a i Wojciech Karbownik

 

Rok 2006


• 9. miejsce pary Stanis艂aw Padula - Wojciech Todynek (36 par)
• 24. miejsce pary Wies艂aw Domaga艂a - Wojciech Karbownik

 

Rok 2007


• Mistrzostwo Polski dla pary Wies艂aw Domaga艂a – Wojciech Karbownik

 

  

Fot. 30. Skupienie przed dekoracj膮, na pierwszym planie zwyci臋zcy

 

  

Fot. 31. Puchar i z艂oty medal z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 2007 r.

 

Rok 2008


• Wicemistrzostwo Polski dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Wojciech Karbownik, Krzysztof Niebelski i Wojciech Todynek

 

 

Fot. 32. Puchar i srebrny medal z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 2008 r.

 

  

Fot. 33. Jeszcze chwila i zaczynamy...

 

Rok 2009


• Wicemistrzostwo Polski dla Krzysztofa Niebelskiego

 

Fot. 34. Puchar zdobyty przez Krzysztofa Niebelskiego w 2009 r.

 

  

Fot. 35. Stanis艂aw Padula i Wojciech Todynek zapatrzeni w obiektyw

 

Rok 2010


• 4. miejsce pary Wies艂aw Domaga艂a - Wojciech Karbownik

 

 

Fot. 36. Dyplom z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 2010 r.

 

Rok 2011


• 3. miejsce dla dru偶yny w sk艂adzie: Wies艂aw Domaga艂a, Wojciech Karbownik, Stanis艂aw Padula i Wojciech Todynek

• 5. miejsce dla pary Wies艂aw Domaga艂a - Wojciech Karbownik

• 17. miejsce pary Stanis艂aw Padula - Wojciech Todynek

 

  

Fot. 37. Uczestnicy XV Mistrzostw Polski Nauczycieli

 

  

Fot. 38. Dyplomy z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 2011 r.

 

  

Fot. 39. Puchar i br膮zowy medal z Mistrzostw Polski w Bryd偶u Sportowym Nauczycieli 2011 r.

 

  

Fot. 40. Nagrody dla Wies艂awa Domaga艂y, jako jedynego uczestnika wszystkich turniej贸w bryd偶owych w Grudzi膮dzu (album, d艂ugopis i statuetka pomnika zwanego „U艂an i dziewczyna” – napis g艂osi: Bo serce u艂ana, gdy po艂o偶ysz je na d艂o艅: Na pierwszym miejscu panna, przed pann膮 tylko... ko艅)

 

Poni偶ej tabela przedstawiaj膮ca sumaryczne wyniki pracownik贸w o艣wiaty w Przedborza w Mistrzostwach Polski Nauczycieli:

  

Mo偶na powiedzie膰, 偶e bryd偶y艣ci nauczyciele spisali si臋 na medal, a nawet na 41 medali.

 

Lista bryd偶yst贸w w Przedborzu:


1. Baran Lucjan
2. Bielecki Micha艂
3. B艂aszczyk Jerzy.
4. Bracichowicz Wac艂aw
5. Budzy艅 Jan
6. Chwastek Antoni
7. Cieciura Miros艂aw
8. Cie艣lak Jerzy
9. Domaga艂a Wies艂aw
10. Du艅ski Henryk
11. Francuz Robert
12. Gaj Grzegorz
13. Gaj Marian
14. Garbie艅 Stanis艂aw
15. Grabalski Tadeusz
16. Grabowski Leszek
17. Jeske Jerzy
18. Jezierski Wojciech
19. Kami艅ski Grzegorz
20. Karbownik Wojciech
21. Konopka Andrzej
22. Koski Janusz
23. Koski Krzysztof
24. Kucharski Marek
25. Kwiatkowski Jan
26. Majchrowski Stanis艂aw
27. Marchewka Grzegorz
28. Mularczyk Wojciech
29. Niebelski Krzysztof
30. Padula Stanis艂aw
31. Patek Janusz
32. Pigo艅 Antoni
33. Poborski Stanis艂aw
34. Sujka Wies艂aw
35. Todynek Wojciech
36. Zalas Tadeusz
37. Zieli艅ski Tadeusz
38. 呕uchalski Marek

 

Zako艅czenie


Aktualnie bryd偶y艣ci z Przedborza posiadaj膮 nast臋puj膮ce tytu艂y klasyfikacyjne nadane przez Polski Zwi膮zek Bryd偶a Sportowego:

1. Domaga艂a Wies艂aw
2. Karbownik Wojciech
3. Todynek Wojciech
4. Cie艣lak Jerzy
5. Niebelski Krzysztof
6. Padula Stanis艂aw
7. Mularczyk Wojciech
8. Marek Kucharski 
Mistrz Mi臋dzynarodowy
Mistrz Mi臋dzynarodowy
Mistrz Krajowy
Mistrz Regionalny
Mistrz Regionalny
Mistrz Regionalny
Mistrz Okr臋gowy
Adept 
 

Dok艂adniejsze informacje mo偶na znale藕膰 na stronie: http://www.msc.com.pl/cezar

Obecnie mo偶na zagra膰 w bryd偶a zn贸w w 艣wietlicy SM w poniedzia艂ki wieczorem. Znacz膮cym u艂atwieniem dla graczy jest rozw贸j technik komunikacyjnych. Bez problemu mo偶na r贸wnie偶 zagra膰 w bryd偶a przez Internet. Poleca艂bym tu tzw. kurnik, podaj臋 adres: http://www.kurnik.pl

Przez ca艂y okres 33 lata dzia艂alno艣ci sekcji wsp贸艂praca z w艂adzami klubu uk艂ada艂a si臋 bardzo dobrze. Dzi臋kuj臋 wszystkim, a w szczeg贸lno艣ci Pani Alicji Grocholi i Panu Eugeniuszowi Dziedzicowi za wzorowe wsp贸艂dzia艂anie. Tylko raz dzia艂alno艣膰 sekcji zosta艂a przerwana, ze wzgl臋du na stan wojenny. Warto tutaj wspomnie膰, 偶e wtedy sekcja bryd偶owa, podobnie jak sekcja szachowa, wyst膮pi艂a do odpowiednich w艂adz o zgod臋 na rozgrywanie cotygodniowych turniej贸w lokalnych. Z uwagi na nieodpowiednie nazwiska na li艣cie zawodnik贸w taka zgoda nie zosta艂a wydana.

Przedstawione fakty dotycz膮ce bryd偶a w Przedborzu obrazuj膮, 偶e to nie tylko rozrywka i mi艂e sp臋dzanie wolnego czasu, ale r贸wnie偶 sport, kt贸ry przyni贸s艂 wiele znacz膮cych sukces贸w daj膮cych satysfakcj臋 i splendor wielu zawodnikom, sport, kt贸ry rozs艂awia艂 nasze miasto Przedb贸rz, nasz klub Pilica. Przypomn臋 w tym miejscu rozmow臋 zas艂yszan膮 w Grudzi膮dzu kilkana艣cie lat temu.
- O! W czo艂贸wce turnieju Piotrk贸w!
- A gdzie ten Piotrk贸w le偶y?
- Jak to, nie wiesz? Ko艂o Przedborza!


Opracowa艂em na podstawie materia艂贸w w艂asnych oraz Koleg贸w Wojciecha Todynka i Wojciecha Karbownika. Fakty przedstawione nie s膮 pe艂ne. Osoby chc膮ce je uzupe艂ni膰 proszone s膮 o kontakt: wdomagala4@wp.pl

 

Gra w bryd偶a poch艂ania wiele czasu. Chc臋 tutaj podzi臋kowa膰 呕onie za wyrozumia艂o艣膰 i cierpliwo艣膰, za to, 偶e potrafi艂a cieszy膰 si臋 moim sukcesami, 偶e potrafi艂a zrozumie膰 moje cz臋ste nieobecno艣ci w domu. DZI臋KUJ臋, BASIU.

 

Wies艂aw Domaga艂a

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski