Start arrow Historia arrow Brydż sportowy w Przedborzu (Wiesław Domagała)

Brydż sportowy w Przedborzu (Wiesław Domagała) PDF Drukuj Email
12.11.2011.

Brydż sportowy, inaczej brydż porównawczy jest to odmiana gry w brydża, w której wynik osiągnięty w danym rozdaniu jest porównywany z wynikami osiągniętymi przez innych graczy rozgrywających to samo rozdanie z tym samym układem kart. Pozwala to ograniczyć element przypadkowości na rzecz oceny umiejętności graczy.  

W brydżu sportowym są dwa podstawowe typy zawodów: mecze i turnieje. Systemem meczowym prowadzone są rozgrywki w poszczególnych ligach (obecnie w I lidze gra 16 drużyn, w II są 4 grupy po 16 drużyn, w III jest 16 grup, itd.). W turniejach par przez całe zawody partner pozostaje stały, a w turniejach teamów grają drużyny składające się z co najmniej 4, a co najwyżej 6 zawodników tworzących podczas kolejnych rund 2 pary. Wyniki poszczególnych rozdań i zawodów mogą być podliczane na wiele sposobów, z których najbardziej typowe to turnieje na zapis maksymalny ("maksy") i mecze na punkty meczowe ("IMPy").

Dlaczego warto grać w brydża? Brydż, szczególnie sportowy to rozrywka doskonaląca umysł i charakter, ma wiele pozytywnych cech:

1. Uczy podejmowania szybkich, samodzielnych i odpowiedzialnych decyzji, konieczna jest ciągła analiza aktualnej sytuacji, która zmienia się szybko.
2. Pozwala wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole, a szczególnie: umiejętność liczenia, elementy kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa oraz oczywiście logikę.
3. Wyrabia ambicję, wolę rywalizacji, wygrywania i odpowiedniego przyjmowania porażki.
4. Kształtuje odpowiedzialność gracza za działania w zespole.
5. Wyrabia odporność na stres, umożliwiając racjonalne działania w trudnych warunkach.
6. Umożliwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich.

Te niewątpliwe walory brydża mogą pomagać młodzieży w nauce, mogą również pomagać w pracy i w życiu. Brydż sportowy to rozrywka, która może w krótkim czasie przynieść wymierne sukcesy. Potrzebni są tylko 4 gracze i talia kart, a także umiejętność logicznego myślenia, dobra pamięć, trochę psychologii i szczęścia.

W 1956 r. odbył się zjazd założycielski Polskiego Związku Brydża Sportowego i od tego czasu polscy brydżyści odnoszą bardzo duże sukcesy na arenie międzynarodowej w takich imprezach jak: Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata, Olimpiady Brydżowe czy liczne turnieje. Na mapie brydżowej Polski Przedbórz też ma swoje miejsce.

 

Jak to się zaczęło?


Na początek kilka zdań o sobie. Jako student matematyki na Uniwersytecie Łódzkim poznałem grę w brydża. Wkrótce stała się ona moją pasją. Byłem nie tylko sportowcem (zawodnikiem Widzewa Łódź), ale także sędzią i organizatorem zawodów. Najczęściej były to rozgrywki na osiedlu akademickim Lumumbowo, a także na Politechnice Łódzkiej.

 

  
Fot. 1. Legitymacja członkowska Wiesława Domagały klubu RTS „Widzew”

 

Po zamieszkaniu w Przedborzu stało się dla mnie jasne, że warto popularyzować tę grę w moim, nowym środowisku. Poznałem kilku zapalonych brydżystów grających towarzysko, którym brydż,  jako sport, spodobał się i pozostał ich pasją na długie lata. Wspólnie postanowiliśmy założyć w istniejącym klubie MZKS Pilica Przedbórz sekcję brydża sportowego. Stało się to bardzo szybko, bo już jesienią roku 1978. Właśnie tę datę należy uznać za początek brydża sportowego w Przedborzu. Pomoc okazali: Leszek Grabowski, Wojciech Todynek.

Początkowo treningi odbywały się w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji, potem w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej. Z inicjatywy Jerzego Błaszczyka pomieszczenia świetlicy zostały wyremontowane społecznie przez zawodników sekcji brydżowej: Leszka Grabowskiego, Jana Kwiatkowskiego, Antoniego Pigonia, Stanisława Poborskiego, Wojciecha Todynka. Po kilku latach, z uwagi na coraz więcej uczestników, spotkania odbywały się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu. Przy organizacji turniejów okręgowych korzystano z sal Ochotniczej Straży Pożarnej i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Przedborzu.

 

Działalność organizacyjno-sportowa


Sekcja brydżowa, od początku powstania, zajmowała się organizowaniem:

• szkolenia brydżowego,
• rozgrywek ligowych,
• cotygodniowych turniejów klubowych (z włączeniem wakacji), prowadzona była tu punktacja miesięczna, roczna.

Przykładem wzorowego uczestnika jest Kolega Antoni Chwastek, nawet po zamieszkaniu w Wolborzu przyjeżdżał chętnie na te przedborskie turnieje.

• licznych turniejów z różnych okazji (np. Mistrzostw Przedborza), w tym także turniejów okręgowych, na które zapraszani byli brydżyści z województwa łódzkiego i kieleckiego,
• wyjazdów na turnieje w całej Polsce.

Główni działacze to:

Wiesław Domagała – w latach 1979 - 84 członek Zarządu OZBS w Łodzi, odznaczony Brązową Odznaką PZBS (1988 r.),
Leszek Grabowski – pomysłodawca i organizator turniejów w Przedborzu w ramach Korespondencyjnych Mistrzostw Polski, odznaczony dyplomem uznania na 40-lecie PZBS,
Wojciech Todynek – w latach 1984 - 2000 członek Zarządu OZBS w Piotrkowie Trybunalskim,  w latach 2000 - 2007 członek Zarządu OZBS w Łodzi, odznaczony Brązową i Złotą Odznaką PZBS (1994 r.) i dyplomem uznania na 40-lecie PZBS.

 

  
Fot. 2. Legitymacje nadania odznak dla Wojciecha Todynka oraz odznaka „zasłużony działacz”

 

 Fot. 3. Dyplom uznania dla Wojciecha Todynka z okazji 40-lecia PZBS

 

W czasie trwania różnych zawodów sportowych nieodzowni są sędziowie, w Przedborzu też ich mamy, są to sędziowie z licencją: W. Domagała i W. Todynek.

 

Fot. 4. Licencja sędziowska Wojciecha Todynka 

 

W roku 1984 został powołany Okręgowy Związek Brydża Sportowego w Piotrkowie Trybunalskim. Brydżyści z Przedborza, nie tylko przyczynili się do jego powstania, ale także aktywnie działali w nim aż do roku 2000.

 

  
Fot. 5. Legitymacja zawodnicza Wiesława Domagały wydana przez OZBS w Piotrkowie Tryb.

 

Rozgrywki ligowe i turniejowe


Podstawową formą działalności sportowej sekcji brydżowej jest udział w rozgrywkach ligowych. W roku 1979 drużyna MZKS Pilica przystąpiła do rozgrywek klasy C organizowanych przez Okręgowy Związek Brydża Sportowego w Łodzi. Drużyna szybko awansowała do klasy B, za rok do klasy A i następnie do Ligi Wojewódzkiej. W roku 1980 do rozgrywek została zgłoszona II drużyna Pilicy. Podstawowymi zawodnikami drużyn byli: Jerzy Błaszczyk, Wiesław Domagała, Henryk Duński, Marian Gaj, Leszek Grabowski, Wojciech Karbownik, Jan Kwiatkowski,  Stanisław Padula, Antoni Pigoń, Stanisław Poborski, Wojciech Todynek.

Od roku 1984 zawodnicy Pilicy grali w Lidze Okręgowej organizowanej przez OZBS w Piotrkowie Trybunalskim. Dla przykładu: w sezonie 1985/86 sekcja zrzeszała 24 zawodników grających w dwóch drużynach.

Do sezonu 2007/08 drużyna grała w III lidze Okręgu Łódzkiego. Od sezonu 2008/09 drużyna występuje w  III lidze Okręgu Świętokrzyskiego i próbuje wywalczyć awans do II ligi, jak dotychczas nieskutecznie.

Na przestrzeni 33 lat istnienia sekcji brydżowej kapitanami zespołów byli: Wiesław Domagała, Wojciech Todynek, Leszek Grabowski, Wojciech Mularczyk, Krzysztof Niebelski i Wojciech Karbownik.

Zawodnicy Pilicy startowali także w różnych turniejach, takich jak:

• Mistrzostwach Polski Par (jako sukces można uznać dotarcie pary Domagała – Grabowski w 1986 r. do półfinału we Wrocławiu),
• Mistrzostwach Polski Nauczycieli,
• Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski,
• Ogólnopolskich Turniejach Par, takich jak: Grand Prix Warszawy, OTP Wiosenny w Łodzi, OTP Barbórkowy w Dąbrowie Górniczej, OTP Energetyka w Bełchatowie, OTP Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim,
• w turniejach okręgowych: w Radomsku, w Końskich, w Piotrkowie Trybunalskim, (zwycięstwo pary: W. Domagała – W. Karbownik w I Mityngu Trybunalskim),
• w turniejach nauczycielskich: w Łukowie (3 miejsce drużynowo), w Krynicy Górskiej, w Zakopanem,
• w Międzynarodowych Turniejach Korespondencyjnych: EPSON, ALCATEL (w roku 1997 para Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik zajęła 8 miejsce – (Przegląd Brydżowy nr 3-4/97, s. 179).

 

Fot. 6. Dyplomy dla par: Wojciech Karbownik – Wojciech Todynek i Wojciech Karbownik – Stanisław Padula za zajęcie wysokich miejsc w turnieju EPSON

 

 Fot. 7. Dyplom za zajęcie 2 miejsca w III Mityngu Trybunalskim

  

     

Fot. 8. Pamiątkowy medal i puchar dla Wiesława Domagały i Wojciecha Karbownika z turnieju brydżowego w Zakopanem z okazji 100-lecia ZNP

 

Fot. 9. Puchar za 1 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Brydża Sportowego Nauczycieli w Zakopanem w roku 2006 dla pary Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik

 

  

  

 

  

  

  

Fot. 10. Pamiątkowe proporczyki z różnych turniejów brydżowych

 

Korespondencyjne Mistrzostwa Polski


W latach 1994 - 2000 zawodnicy z Przedborza startowali w Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski w Brydżu Sportowym. Pomysłodawcą i organizatorem przestąpienia do tych rozgrywek był Leszek Grabowski. Oprawę sędziowską zapewniali: Wiesław Domagała i Wojciech Todynek.

 

Fot. 11. Zgłoszenie organizacji KMP i opłata za udział, tylko 80 tys. zł.

 

KMP w brydżu sportowym organizowane są od roku 1993. Polega to na tym, że co drugi poniedziałek miesiąca o ustalonej godzinie rozpoczynają się turnieje parami w różnych ośrodkach w Polsce, a także ośrodkach polonijnych na całym świecie. Grane są takie same rozdania, można więc porównać wyniki wszystkich zawodników. Do punktacji rocznej bierze się 8 najlepszych wyników. W podobny sposób odbywają się turnieje indywidualne. Oto wyniki przedborskich zawodników. Jeżeli nie zaznaczono inaczej, to wszystkie dane dotyczące KMP pochodzą z biuletynów informacyjnych PZBS.

 

Rok 1994


W pierwszym roku startu 2. miejsce w Polsce w punktacji rocznej przypadło dla pary Domagała – Karbownik, a indywidualnie – 37. miejsce dla W. Domagały.

 

  

Fot. 12. Dyplomy z KMP z 1994 r.

 

Fot. 13. Dyplomy z KMP z 1994 r.

 

Rok 1995


Brak danych z punktacji rocznej. Poniżej wyniki jednego turnieju z 10 kwietnia – brało w nim udział 1181 par.

 

Para Miejsce w kraju 

1. Leszek Grabowski – Wojciech Todynek

2. Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik

3. Stanisław Garbień – Jan Kwiatkowski

4. Krzysztof Koski – Wojciech Mularczyk

5. Michał Bielecki – Tadeusz Grabalski

6. Marian Gaj – Krzysztof Niebelski

7. Marek Kucharski – Wiesław Sujka

8. Jerzy Cieślak – Stanisław Padula

- 4

- 109

- 144

- 812

- 887

- 923

- 1059

- 1145 

 

Rok 1996


W turnieju indywidualnym 76. miejsce dla  Krzysztofa Niebelskiego. (Przegląd Brydżowy nr 1-2/97, s. 211). W punktacji rocznej par wyniki są następujące:

Nazwisko i imię Miejsce w kraju 
1. Domagała Wiesław
2. Karbownik Wojciech
3. Garbień Stanisław
4. Grabowski Leszek
5. Todynek Wojciech
6. Kucharski Marek
7. Padula Stanisław
8. Niebelski Krzysztof
9. Kwiatkowski Jan
10. Bielecki Michał
11. Grabalski Tadeusz
12. Gaj Marian
13. Cieślak Jerzy
14. Majchrowski Stanisław
15. Patek Janusz
16. Pigoń Antoni
17. Mularczyk Wojciech
18. Cieciura Mirosław
19. Koski Krzysztof
20. Chwastek Antoni
21. Sujka Wiesław
22. Baran Lucjan
23. Konopka Andrzej
24. Marchewka Grzegorz
25. Koski Janusz
26. Kamiński Grzegorz
27. Bracichowicz Wacław
- 3
- 4
- 190
- 307
- 308
- 497
- 582
- 739
- 909
- 958
- 959
- 997
- 1084
- 2311
- 2398
- 2696
- 2708
- 2839
- 3258
- 3496
- 3544
- 3940
- 3976
- 4085
- 4110
- 4732
- 4808

 


Fot. 14. Dyplom z KMP za rok 1996

 

Rok 1997


Wyniki w punktacji rocznej:
• par – 8. miejsce – Wiesław Domagała, 8. miejsce - Wojciech Karbownik. (Przegląd Brydżowy nr 3-4/97, s. 169)
• indywidualne – 118. miejsce – Krzysztof Niebelski (Przegląd Brydżowy nr 3-4/97, s. 175)


Dla przykładu wyniki turnieju z 8 grudnia (932 pary):

Para 
Miejsce w kraju 
1. Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik
2. Leszek Grabowski – Wojciech Todynek
3. Jerzy Cieślak – Stanisław Padula
4. Tadeusz Grabalski -- Jan Kwiatkowski
5. Mirosław Cieciura – Andrzej Konopka
6. Stanisław Garbień – Marek Kucharski
7. Stanisław Majchrowski – Jan Koski
8. Marian Gaj – Krzysztof Niebelski
- 3
- 85
- 100
- 290
- 306
- 912
- 922
- 923

 

Rok 1998


Wyniki turnieju indywidualnego (1292 zawodników):

Nazwisko i imię Miejsce w kraju 
1. Todynek Wojciech
2. Domagała Wiesław
3. Karbownik Wojciech
4. Grabowski Leszek
5. Cieślak Jerzy
6. Gaj Marian
7. Garbień Stanisław
8. Kucharski Marek
9. Cieciura Mirosław
10. Padula Stanisław
11. Niebelski Krzysztof
12. Konopka Andrzej
- 17
- 35
- 450
- 586
- 705
- 729
- 769
- 879
- 893
- 935
- 1092
- 1217
 

Wyniki turnieju parami w punktacji rocznej:

Nazwisko i imięMiejsce w kraju 
1. Domagała Wiesław
2. Karbownik Wojciech
3. Padula Stanisław
4. Todynek Wojciech
5. Cieślak Jerzy
6. Niebelski Krzysztof
7. Garbień Stanisław
8. Grabowski Leszek
9. Kucharski Marek
10. Grabalski Tadeusz
11. Bielecki Michał
12. Kwiatkowski Jan
13. Cieciura Mirosław
14. Mularczyk Wojciech
15. Pigoń Antoni
16. Gaj Marian
17. Majchrowski Stanisław
18. Patek Janusz
19. Konopka Andrzej
20. Duński Henryk
21. Jezierski Wojciech
22. Koski Janusz
- 55
- 89
- 281
- 383
- 458
- 807
- 1144
- 1314
- 1324
- 1612
- 1907
- 2299
- 2332
- 2420
- 2762
- 2775
- 2842
- 3182
- 3417
- 3712
- 3982
- 4320
 

Rok 1999


Wyniki turnieju parami w punktacji rocznej:

Nazwisko i imię Miejsce w kraju 
1. Karbownik Wojciech
2. Domagała Wiesław
3. Cieślak Jerzy
4. Gaj Marian
5. Todynek Wojciech
6. Garbień Stanisław
7. Padula Stanisław
8. Niebelski Krzysztof
9. Kucharski Marek
10. Grabalski Tadeusz
11. Koski Janusz
12. Grabowski Leszek
13. Mularczyk Wojciech
14. Cieciura Mirosław
15. Konopka Andrzej
16. Bielecki Michał
17. Jezierski Wojciech
18. Majchrowski Stanisław
- 92
- 107
- 665
- 692
- 763
- 829
- 830
- 1051
- 1392
- 1488
- 1505
- 1544
- 1918
- 2048
- 2430
- 2470
- 3807
- 3814
 

Rok 2000


Wyniki turnieju parami w punktacji rocznej:

Nazwisko i imię Miejsce w kraju 
1. Domagała Wiesław
2. Karbownik Wojciech
3. Cieślak Jerzy
4. Todynek Wojciech
5. Grabowski Leszek
6. Mularczyk Wojciech
7. Padula Stanisław
8. Garbień Stanisław
9. Gaj Marian
10. Kucharski Marek
11. Grabalski Tadeusz
12. Niebelski Krzysztof
13. Kwiatkowski Jan
14. Jezierski Wojciech
15. Majchrowski Stanisław
16. Konopka Andrzej
- 89
- 161
- 303
- 367
- 384
- 982
- 997
- 1557
- 1696
- 1805
- 2065
- 2207
- 2539
- 2670
- 2745
- 3373 
 

Na koniec wyniki turnieju z 14 lutego (1088 par):

Para Miejsce w kraju 
1. Wiesław Domagała – Leszek Grabowski
2. Jerzy Cieślak – Wojciech Karbownik
3. Stanisław Garbień – Marek Kucharski
4. Jan Kwiatkowski – Krzysztof Niebelski
5. Stanisław Majchrowski – Tadeusz Grabalski
6. Wojciech Todynek – Stanisław Padula
- 1
- 620
- 871
- 911
- 924
- 943 
 

Jak widać, wyniki osiągane w KMP przez brydżystów w Przedborzu były znakomite. Wysokie miejsca w klasyfikacji dawały zawodnikom satysfakcję, nagrody oraz promowały Przedbórz. Opłaty uczestnictwa w tych turniejach były coraz wyższe, w związku z tym uczestników ubywało, tak, że w roku 2001 zaprzestano organizacji tych turniejów.

 

Mistrzostwa Polski Nauczycieli w Brydżu Sportowym


Mistrzostwa Polski Nauczycieli to impreza środowiskowa dla wszystkich pracowników oświaty. Trwają już od dziesiątków lat. Przygoda przedborskich nauczycieli z mistrzostwami zaczęła się w 1986 roku. Wtedy para Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik wzięła udział w FINALE II OGÓLNOPOLSKICH MSTRZOSTW BRYDŻA SPORTOWEGO NAUCZYCIELI w Warszawie, zajmując 7. miejsce.

 

Fot. 15. Dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1986 r.

 

W następnym roku wyprawa maluchem do Jasła okazała się już ogromnym sukcesem.

Para Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik razem z parą Bogdan Najmrodzki –  Stanisław Borowiecki, reprezentując województwo piotrkowskie, wywalczyła 1. miejsce w III Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Brydżu Sportowym w konkurencji teamów.

Rywalizacja w parach przyniosła Wicemistrzostwo Polski dla Wiesława Domagały - Wojciecha Karbownika (przegrana tylko o 0,1 %).

 

 

Fot. 16. Dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1987 r.

 

Nastąpiła kilkuletnia przerwa w tych rozgrywkach. Jednak już od 1990 roku z inicjatywy Prezesa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Grudziądzu Pana Wincentego Olszewskiego wznowiono rozgrywki. W latach 1990 - 1996 był to Ogólnopolski Turniej będący nieoficjalnymi Mistrzostwami Polski Nauczycieli, w roku 1997 Polski Związek Brydża Sportowego nadał turniejowi rangę Mistrzostw Polski Nauczycieli. W tym roku było to już 22 spotkanie przeprowadzone przez Zarząd Oddziału ZNP w Grudziądzu. Odbywają się one w miłej atmosferze, cechuje je świetna organizacja.

Zawodnicy: Wacław Bracichowicz, Wiesław Domagała, Marian Gaj, Henryk Duński, Grzegorz Kamiński, Grzegorz Marchewka, Krzysztof Niebelski i Stanisław Padula odnieśli wiele sukcesów. Oto najważniejsze:

 

Rok 1990


• Mistrzostwo Polski dla pary Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik

• Wicemistrzostwo Polski dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Wojciech Karbownik, Bogdan Najmrodzki i Stanisław Borowiecki

 

 

Fot. 17. Dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1990 r.

 

Rok 1991


• 3. miejsce dla pary Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik

 

 

Fot. 18. Dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1991 r.

 

Rok 1992


• Wicemistrzostwo Polski dla pary Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik

 

Rok 1993


• Mistrzostwo Polski dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Henryk Duński, Marian Gaj i Wojciech Karbownik

 

Fot. 19. Wiesław Domagała i Wojciech Karbownik w pojedynku z parą z Piotrkowa Tryb.

 

 

Fot. 20. Dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1993 r.

 

  

Fot. 21. Zwycięzcy wraz z nagrodami, od prawej: Marian Gaj, Wojciech Karbownik, Henryk Duński i Wiesław Domagała

 

Rok 1995


• Wicemistrzostwo Polski dla pary Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik

• 5 miejsce dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Leszek Grabowski, Wojciech Karbownik, Wojciech Todynek

 

Fot. 22. Dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1995 r.

 

Rok 1996


• Mistrzostwo Polski dla pary Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik

 

 

Fot. 23. Dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1996 r.

 

Rok 1997


• 3. miejsce dla pary Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik 

• 28. miejsce – Stanisław Padula – Wojciech Todynek 

• 42. miejsce – Marian Gaj – Leszek Grabowski

• 6. miejsce dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Wojciech Karbownik, Stanisław Padula i Wojciech Todynek

 

  

Fot. 24. Puchar i dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1997 r.

 

  

Fot. 25. Dekoracja z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1997 r., od prawej: Wiesław Domagała i Wojciech Karbownik

 

Rok 1998


• 6. miejsce dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Marian Gaj, Stanisław Padula i Wojciech Todynek
• 10. miejsce – Wiesław Domagała – Marian Gaj
• 30. miejsce – Stanisław Padula – Wojciech Todynek (45 par)

 

Rok 1999


• Mistrzostwo Polski dla pary Stanisław Padula – Wojciech Todynek

• Wicemistrzostwo Polski dla pary Wiesław Domagała – Marian Gaj

 

Fot. 26. Dyplomy z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1999 r.

 

 

Fot. 27. Puchary z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1999 r.

 

Fot. 28. Medale z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 1999 r. mają swoją wagę (dokładnie 315 g każdy)

 

Rok 2002


• 8. miejsce – Wiesław Domagała - Stanisław Padula
• 28. miejsce – Wojciech Karbownik - Wojciech Todynek (44 pary)
• 19. miejsce dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Wojciech Karbownik, Stanisław Padula i Wojciech Todynek (21 teamów)

 

Rok 2004


• 6. miejsce dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Wojciech Karbownik, Stanisław Padula i Wojciech Todynek (23 teamy)
• 11. miejsce – Wiesław Domagała - Wojciech Karbownik
• 46. miejsce – Stanisław Padula - Wojciech Todynek (50 par)

 

Rok 2005


• 3 miejsce dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Wojciech Karbownik, Stanisław Padula i Wojciech Todynek

 

Fot. 29. Nagrody z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 2005 r., od lewej: Wojciech Todynek, Wiesław Domagała i Wojciech Karbownik

 

Rok 2006


• 9. miejsce pary Stanisław Padula - Wojciech Todynek (36 par)
• 24. miejsce pary Wiesław Domagała - Wojciech Karbownik

 

Rok 2007


• Mistrzostwo Polski dla pary Wiesław Domagała – Wojciech Karbownik

 

  

Fot. 30. Skupienie przed dekoracją, na pierwszym planie zwycięzcy

 

  

Fot. 31. Puchar i złoty medal z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 2007 r.

 

Rok 2008


• Wicemistrzostwo Polski dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Wojciech Karbownik, Krzysztof Niebelski i Wojciech Todynek

 

 

Fot. 32. Puchar i srebrny medal z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 2008 r.

 

  

Fot. 33. Jeszcze chwila i zaczynamy...

 

Rok 2009


• Wicemistrzostwo Polski dla Krzysztofa Niebelskiego

 

Fot. 34. Puchar zdobyty przez Krzysztofa Niebelskiego w 2009 r.

 

  

Fot. 35. Stanisław Padula i Wojciech Todynek zapatrzeni w obiektyw

 

Rok 2010


• 4. miejsce pary Wiesław Domagała - Wojciech Karbownik

 

 

Fot. 36. Dyplom z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 2010 r.

 

Rok 2011


• 3. miejsce dla drużyny w składzie: Wiesław Domagała, Wojciech Karbownik, Stanisław Padula i Wojciech Todynek

• 5. miejsce dla pary Wiesław Domagała - Wojciech Karbownik

• 17. miejsce pary Stanisław Padula - Wojciech Todynek

 

  

Fot. 37. Uczestnicy XV Mistrzostw Polski Nauczycieli

 

  

Fot. 38. Dyplomy z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 2011 r.

 

  

Fot. 39. Puchar i brązowy medal z Mistrzostw Polski w Brydżu Sportowym Nauczycieli 2011 r.

 

  

Fot. 40. Nagrody dla Wiesława Domagały, jako jedynego uczestnika wszystkich turniejów brydżowych w Grudziądzu (album, długopis i statuetka pomnika zwanego „Ułan i dziewczyna” – napis głosi: Bo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko... koń)

 

Poniżej tabela przedstawiająca sumaryczne wyniki pracowników oświaty w Przedborza w Mistrzostwach Polski Nauczycieli:

  

Można powiedzieć, że brydżyści nauczyciele spisali się na medal, a nawet na 41 medali.

 

Lista brydżystów w Przedborzu:


1. Baran Lucjan
2. Bielecki Michał
3. Błaszczyk Jerzy.
4. Bracichowicz Wacław
5. Budzyń Jan
6. Chwastek Antoni
7. Cieciura Mirosław
8. Cieślak Jerzy
9. Domagała Wiesław
10. Duński Henryk
11. Francuz Robert
12. Gaj Grzegorz
13. Gaj Marian
14. Garbień Stanisław
15. Grabalski Tadeusz
16. Grabowski Leszek
17. Jeske Jerzy
18. Jezierski Wojciech
19. Kamiński Grzegorz
20. Karbownik Wojciech
21. Konopka Andrzej
22. Koski Janusz
23. Koski Krzysztof
24. Kucharski Marek
25. Kwiatkowski Jan
26. Majchrowski Stanisław
27. Marchewka Grzegorz
28. Mularczyk Wojciech
29. Niebelski Krzysztof
30. Padula Stanisław
31. Patek Janusz
32. Pigoń Antoni
33. Poborski Stanisław
34. Sujka Wiesław
35. Todynek Wojciech
36. Zalas Tadeusz
37. Zieliński Tadeusz
38. Żuchalski Marek

 

Zakończenie


Aktualnie brydżyści z Przedborza posiadają następujące tytuły klasyfikacyjne nadane przez Polski Związek Brydża Sportowego:

1. Domagała Wiesław
2. Karbownik Wojciech
3. Todynek Wojciech
4. Cieślak Jerzy
5. Niebelski Krzysztof
6. Padula Stanisław
7. Mularczyk Wojciech
8. Marek Kucharski 
Mistrz Międzynarodowy
Mistrz Międzynarodowy
Mistrz Krajowy
Mistrz Regionalny
Mistrz Regionalny
Mistrz Regionalny
Mistrz Okręgowy
Adept 
 

Dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie: http://www.msc.com.pl/cezar

Obecnie można zagrać w brydża znów w świetlicy SM w poniedziałki wieczorem. Znaczącym ułatwieniem dla graczy jest rozwój technik komunikacyjnych. Bez problemu można również zagrać w brydża przez Internet. Polecałbym tu tzw. kurnik, podaję adres: http://www.kurnik.pl

Przez cały okres 33 lata działalności sekcji współpraca z władzami klubu układała się bardzo dobrze. Dziękuję wszystkim, a w szczególności Pani Alicji Grocholi i Panu Eugeniuszowi Dziedzicowi za wzorowe współdziałanie. Tylko raz działalność sekcji została przerwana, ze względu na stan wojenny. Warto tutaj wspomnieć, że wtedy sekcja brydżowa, podobnie jak sekcja szachowa, wystąpiła do odpowiednich władz o zgodę na rozgrywanie cotygodniowych turniejów lokalnych. Z uwagi na nieodpowiednie nazwiska na liście zawodników taka zgoda nie została wydana.

Przedstawione fakty dotyczące brydża w Przedborzu obrazują, że to nie tylko rozrywka i miłe spędzanie wolnego czasu, ale również sport, który przyniósł wiele znaczących sukcesów dających satysfakcję i splendor wielu zawodnikom, sport, który rozsławiał nasze miasto Przedbórz, nasz klub Pilica. Przypomnę w tym miejscu rozmowę zasłyszaną w Grudziądzu kilkanaście lat temu.
- O! W czołówce turnieju Piotrków!
- A gdzie ten Piotrków leży?
- Jak to, nie wiesz? Koło Przedborza!


Opracowałem na podstawie materiałów własnych oraz Kolegów Wojciecha Todynka i Wojciecha Karbownika. Fakty przedstawione nie są pełne. Osoby chcące je uzupełnić proszone są o kontakt: wdomagala4@wp.pl

 

Gra w brydża pochłania wiele czasu. Chcę tutaj podziękować Żonie za wyrozumiałość i cierpliwość, za to, że potrafiła cieszyć się moim sukcesami, że potrafiła zrozumieć moje częste nieobecności w domu. DZIĘKUJĘ, BASIU.

 

Wiesław Domagała

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański