Start arrow Historia arrow Dokument wystawiony w Przedborzu przez Bolesława Wstydliwego 9 lipca 1239 r. (Paweł Zięba)

Dokument wystawiony w Przedborzu przez Bolesława Wstydliwego 9 lipca 1239 r. (Paweł Zięba) PDF Drukuj Email
14.03.2011.

W lipcu 1239 roku w Przedborzu miał miejsce zjazd książąt piastowskich z udziałem możnych świeckich i duchownych. Na zjeździe tym książę sandomierski Bolesław V Wstydliwy, wraz ze swoją matką, księżną Grzymisławą, wydają dokument, w którym potwierdzają nadnie wsi Kępino przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Pełkę (znanego też jako Fulko) na rzecz opactwa cystersów w Sulejowie. 

Jest to pierwszy samodzielny dokument wydany przez księcia Bolesława Wstydliwego, na którym tytułuje się on księciem sandomierskim. Dokumenty tego typu, będące poświadczeniami i potwierdzeniami nadań były bardzo popularnymi dokumentami pisanymi w XIII wieku.

Dokument z 1239 roku 

Jest to dokument pergaminowy o wymiarach 19,4 cm x 15,4 cm. Pod dokumentem pierwotnie znajdowało się pięć pieczęci, z których pierwsza, trzecia, czwarta i piąta zawieszone były na sznurkach z pąsowego jedwabiu, a pieczęć druga na sznurku z jedwabiu białego i zielonego.

Pierwsza z zachowanych pieczęci przedstawia biskupa siedzącego w infule, czyli wysokim szpiczasto zakończonym nakryciu głowy. Postać biskupa w lewej dłoni trzyma pastorał, zaś prawą ma wzniesioną w geście błogosławieństwa. Na pieczęci piątej widnieje postać jeźdzca skierowanego w lewą stronę. Jeździec w prawej ręce unosi nad głową miecz.

Jak już wspomniano, obiektem potwierdzenia nadania była wieś Kępino. Wieś ta położona była w kasztelani rozpierskiej, obecnie nie istnieje.

Dokument oprócz książęcego potwierdzenia nadania zawiera też listę świadków, jacy byli obecni przy spisaniu tego aktu. Dowiedzieć się możemy, że w Przedborzu 9 lipca 1239 roku oprócz dwunastoletniego księcia Bolesława i jego matki Grzymisławy obecny był też książę Konrad Mazowiecki wraz z synem Siemomysłem, arcybiskup gnieźnieński Pełka oraz możni, między innymi:
WISŁAW - biskup krakowski, PAKOSŁAW - wojewoda sandomierski, MŚCIWOJ - wojewoda łęczycki, PAKOSŁAW - kasztelan wiślicki, JAKUB - kasztelan sandomierski, TOMASZ - kasztelan łęczycki, ZDZISŁAW - kasztelan małogojski, MICHAŁ - cześnik, MIKOŁAJ  - sędzia, PRANDOTA - prepozyt kielecki ("prepozyt" - przewodniczący kapituły kanoników - kapituły katedralnej lub kolegiackiej), PIOTR - podkomorzy, FALIBÓG - komornik arcybiskupi, WOLIMIR - archidiakon z Rudy i niewymieniony z pełnionej funkcji BRONISZ.

 

Paweł Zięba

Autor jest członkiem Towarzystwa Miłośników Przedborza

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański