Start arrow Historia arrow Przedbórz na mapie Ferdynanda Naxa (Paweł Zięba)

Przedbórz na mapie Ferdynanda Naxa (Paweł Zięba) PDF Drukuj Email
14.03.2011.

Ferdynad Nax (1735-1810) urodziÅ‚ siÄ™ w GdaÅ„sku. ByÅ‚ czÅ‚owiekiem blisko zwiÄ…zanym z obozem reformatorskim, któremu przewodziÅ‚ król StanisÅ‚aw August Poniatowski. Ferdynand Nax popieraÅ‚ rozwój krajowej gospodarki, ekonomii i infrastruktury. Dlatego też jako architekt (jego dzieÅ‚em jest np. paÅ‚ac w Szczekocinach) i zwolennik usprawnienia spÅ‚awnoÅ›ci polskich rzek zostaÅ‚ skierowany w latach 1775-1776, przez RadÄ™ NieustajÄ…cÄ…, do prac nad zbadaniem możliwoÅ›ci poÅ‚Ä…czenia kanaÅ‚em Pilicy i Warty. Nax zajÄ…Å‚ siÄ™ też pracami zwiÄ…zanymi z poprawÄ… spÅ‚awnoÅ›ci Pilicy. UdaÅ‚o siÄ™ nawet oczyÅ›cić koryto rzeki na odcinku od Przedborza do Skotnik. Prace jednak zostaÅ‚y przerwane ze wzglÄ™du na brak Å›rodków finansowych. W zwiÄ…zku z prowadzonymi przez Naxa robotami wodnymi na Pilicy powstaÅ‚a mapa "Bieg Pilicy od Przedborza do ujÅ›cia". Mapa powstaÅ‚a w roku 1776, ma wymiary ok. 50 cm szerokoÅ›ci na ponad 3 metry dÅ‚ugoÅ›ci. Jak sugeuje tytuÅ‚, mapa zaczyna siÄ™ od Przedborza. Naniesiono na niÄ… miasto wraz z okolicÄ…. Nie jest mapÄ… dokÅ‚adnÄ…, ale korzystajÄ…c z lustracji królewskich Przedborza z roku 1765 i 1789 możemy dość dokÅ‚adnie jÄ… opisać. 

 

Mapa Ferdynanda Naxa

 

Numerem 1 oznaczyłem kościół (budynek z czerwonym krzyżykiem). Numer 2 to oczywiście Rynek, wkół którego zaznaczono dość gęstą zabudowę. Miasteczko zdaje się być przyklejone swoją zabudową do rzeki. Ciekawostką jest to, iż Pilica rozwidlała się i płynęła dwoma korytami, by na wysokości zamku (nr 3) znów się połączyć. Królewski zamek w tamtych latach znajdował się już w stanie ruiny. Numerem 4 oznaczyłem budynek opisany w lustracji z 1789 roku jako austeryja - czyli zajazd, karczma. Wedle opisu lustracyjnego, była ona największą karczmą w Przedborzu. Posiadała murowane kominy. Dla podróżnych znajdowały się w niej małe pokoiki. Mieściły się też w niej dwa mieszkania, usytuowane naprzeciw siebie.

Nad rozwidlonÄ… rzekÄ… poÅ‚ożony byÅ‚ most (nr 5), który z pozwolenia PrzeÅ›wietnej Komisji Edukacyjnej nowo, porzÄ…dnie, wygodno i bezpiecznie dla przejeżdżajÄ…cych wystawiony z dużym kosztem.* Komisja Edukacji Narodowej decydowaÅ‚a o moÅ›cie w Przedborzu jako zwierzchniczka Akademii Krakowskiej. Na rzecz Akademii wÅ‚aÅ›nie przeznaczane byÅ‚o mostowe pobierane w Przedborzu. Xsięża Sadzawka (nr 6), jak sama nazwa wskazuje, należaÅ‚a do miejscowego plebana. O staw ten w latach 30-tych XVII wieku proboszcz miejscowej parafii toczyÅ‚ spór ze starostÄ…. Nad stawem tym staÅ‚ też mÅ‚yn zwany Ligonowskim - jednak w latach, kiedy mapa ta powstaÅ‚a, nie zostaÅ‚ po nim już żaden Å›lad. O samym stawie z lustracji z roku 1789 dowiadujemy siÄ™, że byÅ‚ zaroÅ›niÄ™ty.  Naprzeciw stawu, po drugiej stronie rzeki, znajdowaÅ‚ siÄ™ folwark na Woli Przedborskiej, o którym w lustracji czytamy:

Jest dworek niedawno wystawiony, do którego wchodzÄ…c po prawj rÄ™ce pokoików jest 2, komnatka i spiżarka. Na drugiej stronie izba czeladna, pokoików 2, w Å›rodku kuchnia z kominem wymurowanym (...). Na przeciwko tego gospodarski folwark, do którego wchodzÄ…c jest izdebka z komórkÄ… mieszkalnÄ…. Na drugiej stronie przez sien piekarnia z komórkami na schowanie czeladne. Ten budynek caÅ‚y stary. W tyle tego mieszkalnego dworku piwniczka drweniana, od tej piwniczki idÄ…c spichlerz na zboża gontem pokryty. Przy tym spichlerzu chlewików 2 na drób. Dalej stajnie, wozownia i chlewy na bydÅ‚o w okół wystawione. Za temi oborami gumno, w którm stodół 3, jedna o 2 bojowiskach, druga o jednym z spichlerzem w jednym zapolu, trzecia, także o jednym, z komorÄ… na plewy. Te stodoÅ‚y wszystkie dobre, nowo wystawione, z oparkanieniem i zamkniÄ™ciem tegoż gumna, jako też caÅ‚ego podworca.*

Nad rzekÄ… (nr 8) widzimy mÅ‚yn zwany Ceglanym lub też Cegielnia. PosiadaÅ‚ on dwa koÅ‚a jednak czÄ™sto on wakuje i dÅ‚ugo.* Powodem takiego stanu rzeczy byÅ‚y czÄ™ste powodzie. MÅ‚yn ten czÄ™sto nie mieliÅ‚ podczas suszy, ponieważ powodzie niszczyÅ‚y tamÄ™, która spiÄ™trzaÅ‚a wodÄ™ potrzebnÄ… do napÄ™dzania kół mÅ‚yna. ByÅ‚o to powodem do obniżenia mÅ‚ynarzowi podatku z 60 na 50 groszy. MÅ‚ynarz zobowiÄ…zany byÅ‚ do hodowania dwóch wieprzów. Do mÅ‚yna należaÅ‚o też kilka Å‚anów pola i Å‚Ä…k. W pobliżu mÅ‚yna znajduje siÄ™ Cegielnia, od której zapewne nosi nazwÄ™ ulica w tamtej części Przedborza.

Na mapie naniesiona jest struga lub też maÅ‚a rzeczka - miÄ™dzy PilicÄ… a WidomÄ…. Tak wiÄ™c zapewne Lange w latach 20-tych XIX wieku nie wybudowaÅ‚ kanaÅ‚u prowadzÄ…cego do fabryki, a jedynie poszerzyÅ‚ i pogÅ‚Ä™biÅ‚ istniejÄ…cy już ciek wodny.

 

¬ródła:

1) "Dekanat konecki", ks. Jan Wiśniewski,

2) "Lustracja woj. sandomierskiego 1789 r.", tom 1.

Paweł Zięba

Autor jest członkiem Towarzystwa Miłośników Przedborza

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański