Start arrow Historia arrow Kiedy Przedb贸rz zosta艂 miastem (Tomasz A. Nowak)

Kiedy Przedb贸rz zosta艂 miastem (Tomasz A. Nowak) PDF Drukuj Email
16.02.2011.

Brak najstarszego dokumentu lokacyjnego Przedborza powoduje, 偶e w sprawie nadania praw miejskich w 艣wiadomo艣ci mieszka艅c贸w wci膮偶 pokutuje wiele b艂臋d贸w i nie艣cis艂o艣ci. Jedni podaj膮, 偶e nast膮pi艂o to w latach panowania Kazimierza Wielkiego (1333-1370), inni u艣ci艣laj膮, 偶e to 1370 rok. W dokumentach Urz臋du Miejskiego, zawieraj膮cych program przygotowywanych obchod贸w rocznicy odnowienia praw miejskich przez W艂adys艂awa Jagie艂艂臋 [we wrze艣niu 2005 roku - przyp. PG], u偶yto b艂臋dnego sformu艂owania „600–lecia miejsko艣ci Przedborza”. Taki zapis mo偶e sugerowa膰, 偶e prawa miejskie nadano dopiero w 1405 roku, co oczywi艣cie nie jest zgodne z prawd膮. 

Trudno stwierdzi膰, kiedy osada Przedb贸rz powsta艂a. Pierwsza wzmianka o Przedborzu pochodzi z roku 1145, ale oczywi艣cie pierwszy zapis nie oddaje nam faktycznego momentu za艂o偶enia osiedla ludzkiego. Tego momentu nie spos贸b uchwyci膰. By艂oby to mo偶liwe, gdyby kto艣 postanowi艂 za艂o偶y膰 osad臋 na surowym korzeniu, czyli wybra膰 do tej pory niezamieszkane miejsce i sprowadzi膰 tam ludzi, ale na tych terenach osadnictwo jest bardzo stare.

Dla dziej贸w miasta uchwycenie momentu nadania mu praw miejskich jest rzecz膮 fundamentaln膮. W przypadku Przedborza najcz臋艣ciej przyjmuje si臋, 偶e mia艂o to miejsce za panowania kr贸la Kazimierza. Wydaje si臋 jednak, 偶e nast膮pi艂o to znacznie wcze艣niej. Argumentem za przesuni臋ciem tego momentu wstecz jest dobre po艂o偶enie miasta na wa偶nym szlaku handlowym i na rzece, na kt贸rej, jak wskazuj膮 藕r贸d艂a (1145 rok), by艂a komora celna.

W Polsce w XIII wieku przypada okres kolonizacji na prawie niemieckim. To czas przenoszenia miast z prawa polskiego na korzystniejsze – niemieckie. To w tym czasie swe prawa uzyska艂o pobliskie Radomsko. By艂oby wi臋c dziwne, gdyby z lokacj膮 Przedborza zwlekano, tym bardziej 偶e po艂o偶enie geograficzne korzystnie wp艂ywa艂o na rozw贸j miasta. Wydaje si臋 wi臋c, 偶e kr贸l Kazimierz albo przeni贸s艂 miasto z prawa polskiego na prawo niemieckie, albo – co bardziej prawdopodobne – odnowi艂 dawne prawo i obdarowa艂 mieszczan lepszymi przywilejami.

Trudno odgadn膮膰, co by艂o tego przyczyn膮, powod贸w mog艂o by膰 wiele, np. po偶ar. O najstarszej takiej tragedii mamy wzmiank臋 z 1341 roku. Kronikarz Janko z Czarnkowa stwierdzi艂 tylko, 偶e miasto i dw贸r zosta艂y odnowione przez Kazimierza Wielkiego, ale posk膮pi艂 daty i innych cennych dla nas szczeg贸艂贸w.

Reasumuj膮c, najprawdopodobniej Przedb贸rz w niewiadomym czasie uzyska艂 prawo polskie (mo偶e wiek XII lub pocz膮tek XIII), z kt贸rego by膰 mo偶e przeniesiony zosta艂 na prawo niemieckie w XIII wieku lub najp贸藕niej za panowania Kazimierza Wielkiego, Ale ten w艂adca m贸g艂 tylko odnowi膰 uzyskane wcze艣niej przywileje, podobnie jak zrobi艂 to w 1405 roku W艂adys艂aw Jagie艂艂o.

Po偶ar, jaki nawiedzi艂 miasto w pierwszych latach XV wieku, spowodowa艂 zniszczenie miasta i utrat臋 dokumentu z przywilejem lokacyjnym. Zniszczenie dokumentu uniemo偶liwi艂o zwyczajne potwierdzenie go przez kolejnego w艂adc臋, konieczno艣ci膮 sta艂o si臋 wystawienie nowego przywileju. Z pro艣b膮 o to zwr贸cono si臋 do W艂adys艂awa Jagie艂艂y, kt贸ry przychyli艂 si臋 do pro艣by mieszczan i nada艂 miastu przywilej z prawem niemieckim. Sta艂o si臋 to 2 kwietnia 1405 roku. Jagie艂艂o wzorowa艂 si臋 przy tym na Ch臋cinach. Akt ten – to wyra藕na cezura w dziejach miasta.

Ma艂o wiadomo na temat w艂adz miejskich Przedborza, tyle jedynie, 偶e uposa偶enie przedborskiego w贸jta wynosi艂o 3 艂any ziemi. Nieco 艣wiat艂a na dzieje miasta rzucaj膮 ustalenia wybitnego historyka – Feliksa Kiryka. W 1424 roku znany jest w贸jt Marcin, kt贸ry kupi艂 u dziedzica R膮czek, Macieja, cz臋艣膰 boru przy drodze z Prawkowic (Pratkowic) do R膮czek. Las ten wnuk Marcina, Maciej, przekaza艂 w 1439 roku prebendarzowi przedborskiemu Stanis艂awowi. Na prze艂omie XV i XVI wieku w贸jtostwo przesz艂o w r臋ce rodziny Wnuk贸w. W 1501 roku zosta艂o ono sprzedane przez Wojciecha i Jana Wnuk贸w mieszczaninowi przedborskiemu Stanis艂awowi Bowczowskiemu za 120 grzywien, w 1514 roku odkupi艂 je Jan Wantuszek, w贸jt radomszcza艅ski, wraz z so艂ectwem w Zuzowych i sprzeda艂 w niewiadomym czasie Marcinowi Ligoniowi z Che艂ma. Ten odsprzeda艂 je dziedzicowi Che艂ma, Janowi Le偶e艅skiemu. Le偶e艅ski w 1547 roku cz臋艣膰 d贸br w贸jtowskich, o warto艣ci 100 grzywien, odst膮pi艂 swemu s艂udze Jerzemu Nowodworskiemu.
W p贸藕niejszych czasach nale偶a艂o do rodziny Kazanowskich, a od 1569 roku do Macieja Zali艅skiego (呕uli艅skiego?). W 1540 roku w贸jtostwo to obejmowa艂o 3 艂any ziemi, dwie du偶e 艂膮ki i 艂a藕ni臋. W sumie by艂o warte 125 grzywien.

Znamy tylko nieliczne nazwiska mieszczan z okresu staropolskiego. Z listy student贸w Uniwersytetu Krakowskiego domy艣la膰 si臋 mo偶emy, 偶e funkcjonowa艂a tu szko艂a. W poczet 偶ak贸w krakowskich wpisa艂 si臋 Stanis艂aw w 1400 roku, Andrzej w 1426 roku, Maciej w 1429, W艂adys艂aw w 1569 roku, Jan w 1469 roku, Piotr w 1499 i w 1456 nieznany z imienia mieszczanin.
W poszukiwaniu lepszego bytu przedborzanie osiedlali si臋 te偶 w innych miastach. Znamy kilka takich przypadk贸w z Krakowa. W 1482 roku osiedli艂 si臋 w 贸wczesnej stolicy Marcin z Przedborza, Trzy lata p贸藕niej w jego 艣lady poszed艂 Jan, z zawodu krawiec. W 1491 roku do艂膮czy艂 do nich Maciej Xunsky de Przedbor.

Ale migrowano te偶 do mniejszych miast. Na prze艂omie XVI i XVII wieku z Przedborza wyjecha艂a do Wojnicza Ewa Pitkowa. Pozostawiony w rodzinnym mie艣cie maj膮tek przekaza艂a w 1605 roku Wawrzy艅cowi Ligoniowi, swemu krewnemu, za sum臋 84 z艂p. Czterdzie艣ci lat p贸藕niej mieszczanin przedborski Pawe艂 Rad艂owski procesowa艂 si臋 o maj膮tek nale偶ny jego drugiej 偶onie Jadwidze Grzelakowej, pochodz膮cej z Wojnicza.

W dniu 29 listopada 1637 roku jako 艣wiadkowie na dokumencie konsystorza kurzelowskiego wyst臋puj膮 mieszczanie: Tomasz W膮troba, Marcin Bedella, Wawrzyniec Czajka, Andrzej Pleba艅czyk, B艂a偶ej Tondera, Stanis艂aw Ry艣, Wojciech Myszka.

Kolejn膮 wyra藕n膮 granic膮 w dziejach miasta jest wiek XVII, a zw艂aszcza zniszczenia, jakich dokona艂 potop szwedzki. W tym czasie nie zmieni艂 si臋 jeszcze uk艂ad miasta nadany w 艣redniowieczu. Centrum miasta stanowi艂 rynek i jego najbli偶sze okolice. Tu by艂 ko艣ci贸艂 (istniej膮ca do dzi艣 wie偶a zosta艂a wybudowana w XIV wieku), karczma, w przyrynkowych domach by艂y sklepy, warsztaty i kramy. Na prze艂omie XVII i XVIII wieku wybudowano w pierzei p贸艂nocnej domy z podcieniami. Do dzi艣, po ogromnych zniszczeniach miasta w 1939 roku, zachowa艂y si臋 tylko nieliczne. Nieopodal by艂 zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Dzi艣 pozosta艂y tylko niewielkie fragmenty podzamcza.

Do cennych zabytk贸w zaliczy膰 mo偶na dawn膮 karczm臋 z XVII wieku, dzi艣 siedzib臋 Muzeum Ludowego Ziemi Przedborskiej. W Przedborzu by艂o kilka karczem. Jedna z nich po艂o偶ona w mie艣cie (chodzi zapewne o t臋 ko艂o ko艣cio艂a), w 1765 roku okre艣lona by艂a jako wielka, z pokojami go艣cinnymi po obydwu stronach. Obok niej sta艂a du偶a stajnia Druga karczma nazywana by艂a „Bugaj” i sta艂a pod zamkiem. Mia艂a wielk膮 izb臋 i jedn膮 komor臋. W 1724 roku zastrze偶ono, by prowadzi艂 j膮 wy艂膮cznie katolik. By艂a te偶 i trzecia karczma – za mostem. T臋 nazywano „Widom膮”.

Z synem karczmarki wi膮偶e si臋 ciekawa historia. Mia艂o to miejsce w latach 30. XVII wieku. 艁ukowski s艂u偶y艂 u szlachcica Jerzego Gomoli艅skiego w Krze艣lowie niedaleko Piotrkowa. W niewyja艣nionych okoliczno艣ciach zabi艂 tam wo藕nic臋, za co zosta艂 skazany na wi臋zienie w 1627 roku. Zdo艂a艂 uciec i po 4 latach wr贸ci艂 do rodzinnego Przedborza. Uwi贸d艂 c贸rk臋 burmistrza, ale o 艣lubie nie by艂o mowy, by艂by to klasyczny mezalians. M艂odzi postanowili uciec. Panna wcze艣niej zabra艂a ojcu kilkaset z艂otych. Niestety, po艣cig dogoni艂 ich i 艁ukowskiemu znowu grozi艂a kara 艣mierci. I tym razem szcz臋艣cie mu dopisa艂o, gdy偶 uwolni艂 go oddzia艂 przeje偶d偶aj膮cych przez miasto 偶o艂nierzy niemieckich. Przy艂膮czy艂 si臋 do nich, gdy偶 jako wojskowy nie podlega艂 s膮dom cywilnym. Nic nie wiadomo o jego dalszych losach. Podobnie jest z jego wybrank膮. Przypuszcza膰 mo偶na, 偶e dziewczyn臋 z tak nadwer臋偶on膮 reputacj膮 wydano za jakiego艣 biednego mieszczanina lub nawet ch艂opa.

Dzieje 艁ukowskiego opisa艂 Walerian Nekanda Trepka. Tropi艂 on zawzi臋cie wszystkich, kt贸rzy nieprawnie przypisywali sobie tytu艂 szlachecki. W swym dziele umie艣ci艂 te偶 i innych przedborzan na tyle zaradnych, by uchodzi膰 za szlachetnie urodzonych. Takim by艂 Janczu艂kowic, s艂u偶膮cy w Wielkopolsce u Iwi艅skiego i u Tomickiego w 1619 roku. „Z czasem za szlachcica mocno udawa艂 si臋”. Jego brat by艂 baka艂arzem w Krakowie, a p贸藕niej karmelit膮 w Wi艣niczu.

Oko艂o 1633 roku mieszczanka przedborska, niejaka Ci臋kli艅ska, wysz艂a za szlachetnego Tomasza Olewi艅skiego. Jej ma偶 by艂 nawet przez kilka lat podstaro艣cim wielu艅skim. Do niez艂ego maj膮tku doszed艂 niejaki Przedborski w latach 20 i 30 XVII wieku, kt贸ry w dzier偶aw臋 bra艂 maj膮tki w Ma艂opolsce. Jego syn Stanis艂aw za艣 cz臋sto zaci膮ga艂 si臋 do wojska.

Ma艂o wiadomo na temat struktury gospodarczej miasta. W 1536 roku Przedb贸rz posiada艂 130 dom贸w i ok. 700 mieszka艅c贸w. W ci膮gu XVI wieku liczba mieszkaj膮cych tu ludzi mog艂a dochodzi膰 do 1000. W1636 roku liczy艂o nawet 1200 mieszka艅c贸w. Samo miasto mia艂o w 1540 roku 64 艂any ziemi, do kt贸rych dochodzi艂y ogrody i 艂膮ki. Taka liczba 艂an贸w ziemi w stosunku do liczby mieszka艅c贸w pozwoli艂a F. Kirykowi na wyci膮gniecie wniosk贸w, 偶e pomimo funkcjonowania tu rzemios艂a, Przedb贸rz mia艂 charakter rolniczy.

W 1775 roku by艂y 154 domy, w tym 40 nale偶膮cych do katolik贸w, 21 – do duchowie艅stwa, 3 domy folwarczne, 10 w browarze, karczmach i m艂ynach oraz zdezelowany pa艂ac (zamek). W 1790 roku wszystkich dom贸w by艂o 123. Og贸艂em mieszka艅c贸w – 758.

Dalszy rozw贸j miasta nast膮pi艂 w pierwszej po艂owie XIX wieku, gdy zlokalizowano tu dobrze prosperuj膮c膮 fabryk臋 sukiennicz膮. Wzrasta艂a liczba ludno艣ci. W XIV wieku mieszka艂o tu prawdopodobnie ok. 300 mieszczan, w XVI wieku ju偶 blisko 700, a w pocz膮tkach XIX ju偶 ponad 1500. Tendencja ta wci膮偶 ros艂a, tak 偶e po 1862 roku Przedb贸rz liczy艂 6600 mieszka艅c贸w a tu偶 przed wybuchem drugiej wojny 艣wiatowej mieszka艂o tu 7100 mieszka艅c贸w, w tym ponad 50 proc. pochodzenia 偶ydowskiego.

Ogromny wp艂yw na zast贸j w rozwoju miasta mia艂 fakt omini臋cia Przedborza przez kolej 偶elazn膮. Mia艂aby ona zbawczy wp艂yw na losy miasta, nawet po upadku fabryki Cockerilla. A tak – z czasem Przedb贸rz stawa艂 si臋 coraz bardziej upadaj膮cym miasteczkiem o lokalnym znaczeniu, gdzie ju偶 nie zago艣ci艂 na d艂u偶ej 偶aden podmiot przemys艂owy. Mo偶na by zaryzykowa膰 stwierdzenie, 偶e czyja艣 decyzja podj臋ta w XIX wieku swoje skutki ma tak偶e i dzi艣.

Dop贸ki Przedborzem nie zainteresuje si臋 jaki艣 zawodowy historyk, kt贸ry po艣wi臋ci temu miastu rzeteln膮 prac臋 (cho膰by magistersk膮), dop贸ty wiedza o staropolskich dziejach b臋dzie nik艂a i pe艂na b艂臋d贸w. Do podj臋cia takiej inicjatywy powinny zach臋ca膰 w艂adze miasta, cho膰by przez og艂oszenie konkursu na prace magisterskie oparte na podstawie 藕r贸d艂owej. Nagrod膮 mog艂aby by膰 publikacja. Z czasem mo偶na by si臋 tak doczeka膰 szerokiej podstawy do powstania porz膮dnej monografii.

 

Tomasz A. Nowak

Muzeum Regionalne im. Stanis艂awa Sankowskiego w Radomsku

 

Artyku艂 opublikowa艂a Gazeta Radomszcza艅ska z 15.09.2005 r.

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski