Start arrow Wydarzenia arrow Aktualności 2011 arrow "Warszyc" w Senacie RP
 

"Warszyc" w Senacie RP PDF Drukuj Email
18.01.2011.
UchwaÅ‚Ä… Rady Miejskiej w Radomsku z 30 listopada 2009 roku, rok 2010 ogÅ‚oszony zostaÅ‚ Rokiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego. WczeÅ›niej, 11 listopada 2009 roku, prezydent RP Lech KaczyÅ„ski awansowaÅ‚ poÅ›miertnie kapitana StanisÅ‚awa SojczyÅ„skiego „Warszyca”, twórcÄ™ i dowódcÄ™ tej organizacji, na stopieÅ„ generaÅ‚a brygady.

W roku 2010 przypadÅ‚a także 65. rocznica powstania KWP oraz 100. rocznica urodzin, gen. SojczyÅ„skiego. OdbywaÅ‚o siÄ™ w zwiÄ…zku z tym wiele uroczystoÅ›ci patriotycznych, które miaÅ‚y upamiÄ™tnić sÅ‚ynnego „Warszyca” i jego żoÅ‚nierzy. W Parku SolidarnoÅ›ci w Radomsku odsÅ‚oniÄ™to pomnik poÅ›wiÄ™cony KWP, przedstawiono rekonstrukcjÄ™ historycznÄ…, dr Tomasz Toborek z łódzkiego oddziaÅ‚u IPN wygÅ‚osiÅ‚ cykl prelekcji. Również we wsi Rzejowice w powiecie radomszczaÅ„skim, gdzie urodziÅ‚ siÄ™ „Warszyc” odsÅ‚oniÄ™to tablicÄ™ pamiÄ…tkowÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… generaÅ‚owi i żoÅ‚nierzom KWP. Ostatnim z wydarzeÅ„, a zarazem uwieÅ„czeniem Roku KWP byÅ‚o zorganizowanie wystawy poÅ›wiÄ™conej gen. SojczyÅ„skiemu i jego żoÅ‚nierzom w siedzibie Senatu RP w Warszawie. Inicjatorami tego przedsiÄ™wziÄ™cia byli senatorowie WiesÅ‚aw Dobkowski i Piotr Andrzejewski oraz prezydent Radomska Anna Milczanowska, a otwarcia 12 stycznia dokonaÅ‚ marszaÅ‚ek Senatu Bogdan Borusewicz. W otwarciu uczestniczyÅ‚a także delegacja z Radomska.

Uroczystość poprowadził senator Dobkowski. Marszałek Borusewicz podczas swojego przemówienia wielokrotnie podkreślał zasługi gen. Sojczyńskiego i żołnierzy KWP w walce o niepodległość oraz potrzebę utrwalania pamięci o ich dokonaniach dla kolejnych pokoleń.
- PamiÄ™tajÄ…c o tych ludziach, bohaterach, którym nie dane byÅ‚o dotrwać do zwyciÄ™stwa, musimy pamiÄ™tać, że to dziÄ™ki nim i pamiÄ™ci o nich my, nastÄ™pne pokolenie mogliÅ›my tÄ… walkÄ™ podjąć i tÄ… walkÄ™ zwyciężyć - mówiÅ‚.

Sekretarz Miasta Radomska RadosÅ‚aw ZatoÅ„ odczytaÅ‚ list od prezydent Anny Milczanowskiej, która nie mogÅ‚a osobiÅ›cie uczestniczyć w uroczystoÅ›ciach. 
- Wierni ideaÅ‚om, za które walczyli i ginÄ™li najlepsi synowie tej ziemi, raz jeszcze udowodniliÅ›my, że prawdy nie da siÄ™ zabić, a pamiÄ™ci nie można rozstrzelać. Otwierana dzisiaj w Senacie Rzeczpospolitej wystawa (…) daje temu kolejne Å›wiadectwo. JesteÅ›my to winni Polsce i kolejnym pokoleniom - napisaÅ‚a w swoim liÅ›cie prezydent Radomska.

Na zakoÅ„czenie dr Tomasz Toborek przybliżyÅ‚ wszystkim postać „Warszyca”, przypomniaÅ‚ najważniejsze wydarzenia z okresu jego dziaÅ‚alnoÅ›ci konspiracyjnej i oprowadziÅ‚ goÅ›ci po wystawie.

W uroczystym otwarciu udziaÅ‚ wziÄ™li także pracownicy Muzeum Regionalnego w Radomsku, byli żoÅ‚nierze KWP, AK i Szarych Szeregów, przedstawiciele Towarzystwa Patriotycznego w Radomsku. WÅ›ród goÅ›ci znaleźli siÄ™ też wicemarszaÅ‚ek Senatu Zbigniew Romaszewski, eurodeputowany Janusz Wojciechowski, posÅ‚owie StanisÅ‚aw Witaszczyk i Robert Telus, byÅ‚y minister Zbigniew ZieliÅ„ski, autor książki „Gen. Bryg. StanisÅ‚aw SojczyÅ„ski „Warszyc” i jego żoÅ‚nierze z AK i KWP”, przedstawiciele łódzkiego oddziaÅ‚u IPN, przedstawiciele Å›rodowisk kombatanckich, a także krewni „Warszyca”: syn StanisÅ‚aw SojczyÅ„ski, córka Joanna Neumann i wnuk Grzegorz SojczyÅ„ski. Syn gen. SojczyÅ„skiego, StanisÅ‚aw, nie kryÅ‚ wzruszenia. 
- PrzypominaÅ‚em sobie jak też uczestniczyÅ‚em w tym, musieliÅ›my siÄ™ ciÄ…gle ukrywać, po caÅ‚ym powiecie - powiedziaÅ‚.

Nawet przypadkowi parlamentarzyści, którzy znaleźli się w hallu Senatu nie przechodzili obojętnie obok wystawy.

Po uroczystościach uczestnicy zwiedzili siedzibę parlamentu i udali się na poczęstunek.

Z Konspiracyjnym Wojskiem Polskim po raz pierwszy spotkaÅ‚em siÄ™ w roku 1990, kiedy byÅ‚em przewodniczÄ…cym rady pracowniczej w kopalni BeÅ‚chatów, wtedy zaczÄ™li siÄ™ aktywizować kombatanci z KWP, a my pomagaliÅ›my im w ich dziaÅ‚alnoÅ›ci. Kiedy zostaÅ‚em senatorem, pomyÅ›laÅ‚em, że „Warszyc” i Konspiracyjne Wojsko Polskie jest tutaj w Warszawie i w Polsce nieznane. ZaproponowaÅ‚em wiÄ™c marszaÅ‚kowi Borusewiczowi jego upamiÄ™tnienie. MarszaÅ‚ek znaÅ‚ postać „Warszyca” i zgodziÅ‚ siÄ™ na zorganizowanie wystawy. UstaliliÅ›my, że najpierw siÄ™ odbÄ™dÄ… uroczystoÅ›ci w KamieÅ„sku i Radomsku, a potem tutaj, już na zakoÅ„czenie obchodów setnej rocznicy urodzin gen. SojczyÅ„skiego. CieszÄ™ siÄ™ że ta wystawa zostaÅ‚a tutaj pokazana. Dwa lata o niej już myÅ›laÅ‚em i do tego momentu doszÅ‚o, że wystawa siÄ™ odbyÅ‚a i warto żeby siÄ™ mÅ‚odzież zainteresowaÅ‚a i żeby byÅ‚a w zbiorowej pamiÄ™ci Polaków bardziej znana. ByÅ‚o duże zainteresowanie senatorów i gratulujÄ™ tutaj Muzeum Regionalnemu w Radomsku i IPN-owi, bo rzeczywiÅ›cie jest to na poziomie wystawa i nie mamy siÄ™ czego wstydzić, a raczej być dumni z tego - powiedziaÅ‚ nam senator WiesÅ‚aw Dobkowski, główny inicjator zorganizowania wystawy.

EkspozycjÄ™ przygotowaÅ‚ łódzki oddziaÅ‚ IPN. WczeÅ›niej można jÄ… byÅ‚o oglÄ…dać w Muzeum Regionalnym im. StanisÅ‚awa Sankowskiego w Radomsku oraz w muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. SkÅ‚ada siÄ™ z 30 plansz, zawierajÄ…cych wycinki prasowe, dokumenty, mapy, fotografie dotyczÄ…ce życia oraz dziaÅ‚alnoÅ›ci konspiracyjnej „Warszyca” i żoÅ‚nierzy KWP.

Więcej o wystawie i gen. Sojczyńskim można przeczytać TUTAJ.

(pg)

 

Polecamy także:

O otwarciu wystawy na stronie Senatu RP

O otwarciu wystawy na stronie Urzędu Miejskiego w Radomsku

 

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
03a.jpg
5.
04.jpg
6.
05.jpg
7.
06.jpg
8.
07.jpg
9.
08.jpg
10.
09.jpg
11.
10.jpg
12.
11.jpg
13.
12.jpg
14.
13.jpg
15.
14.jpg
16.
15.jpg
17.
16.jpg
18.
17.jpg
19.
18.jpg
20.
19.jpg
21.
20.jpg
22.
21.jpg
23.
22.jpg
24.
23.jpg
25.
24.jpg
26.
25.jpg
27.
26.jpg
28.
27.jpg
29.
28.jpg
30.
29.jpg
31.
30.jpg
32.
31.jpg
33.
32.jpg
34.
33.jpg
35.
34.jpg
36.
35.jpg

 
« poprzedni artyku³

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański