Start arrow Wydarzenia arrow Aktualności 2010 arrow Nowości w muzeum
 

Nowości w muzeum PDF Drukuj Email
10.11.2010.
W Muzeum Ludowym Ziemi Przedborskiej od niedawna na zwiedzających czekają dwie nowe ekspozycje. Pierwsza z nich to znachorówka, druga to tablice edukacyjne o tematyce żydowskiej.

Znachorówka to niewielki drewniany budynek, wykonany przez Zygmunta Kaczmarka według projektu i pomysłu dyrektora przedborskiego muzeum, Tadeusza Michalskiego, stojący na 4 balach na środku podwórza muzeum (o budowie znachorówki pisaliśmy na naszych stronach na początku lipca, artykuł można przeczytać TUTAJ). Do wejścia prowadzi dziesięć drewnianych schodków. W środku można podziwiać bogate zbiory eksponatów związanych ze znachorami działającymi niegdyś na terenie ziemi przedborskiej. Znajdują się tam przyrządy, zioła, mikstury używane przez znachorów, a także galeria ich portretów. Z zewnątrz budynek ozdobiony jest rzeźbami ludowymi, wykonanych przez lokalnych twórców. Pod znachorówką stoi stoliczek i stołki, zrobione z pni drzewa, aby strudzeni goście mogli siąść i odpocząć. Wkrótce zostanie wydany folder oraz pocztówki promujące ten nowy obiekt.

Drugą nowością, którą można oglądać od końca października w muzeum przedborskim są cztery tablice edukacyjne dotyczące judaizmu i historii przedborskich Żydów. Pomysłodawcą i autorem jest łódzki judaista Dariusz Dekiert. Tablice znajdują się na wewnętrznej stronie muru otaczającego podwórze muzeum, zaraz przy furtce. Pierwsza z nich opowiada ogólnie o założeniach judaizmu, symbolice świątynnej, czym się kieruje ta religia, jakie święta obchodzi. Druga opowiada o Żydach w Przedborzu, o początkach ich osadnictwa oraz o drewnianej synagodze, która tutaj kiedyś istniała (została spalona przez Niemców w 1939 roku). Trzecia tablica opowiada o roli cmentarzy żydowskich w kulturze i tradycji, jako jednych z ważniejszych miejsc w gminie. Czwarta tablica zawiera krótki opis symboliki nagrobnej oraz tłumaczenia napisów z trzech nagrobków, które są na podwórku muzeum oraz tłumaczenie inskrypcji, znajdującej się na tablicy wymurowanej na terenie cmentarza żydowskiego w Przedborzu, w miejscu pochówku cadyków. Opisy uzupełnione są archiwalnymi i współczesnymi fotografiami. Jak mówi dyrektor Michalski, w przyszłości warto by wydać także folder z opisem tablic.

ChciaÅ‚em za pomocÄ… tych tablic wypeÅ‚nić takÄ… lukÄ™ edukacyjnÄ…, jeżeli chodzi o żydowskich mieszkaÅ„ców Przedborza, ponieważ na dobrÄ… sprawÄ™ w chwili obecnej nie jest ten temat bardzo szeroko poruszany wÅ›ród tutejszej spoÅ‚ecznoÅ›ci, natomiast pozostaÅ‚y w Przedborzu w dalszym ciÄ…gu miejsca, które chociaż sÄ… pustymi miejscami, to w jakiÅ› sposób nawiÄ…zujÄ… do bogatej tradycji i bogatej historii Å»ydów przedborskich. Ja tymi tablicami staraÅ‚em siÄ™ również te miejsca zapeÅ‚nić, tzn. piszÄ™ i o synagodze, i o cmentarzu, obok tych miejsc niewiele siÄ™ tych rzeczy już zachowaÅ‚o, żeby troszkÄ™ przywrócić tÄ… pamięć o żydowskich mieszkaÅ„cach Przedborza – mówi Dariusz Dekiert.

(pg)

 

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg
6.
06.jpg
7.
07.jpg
8.
08.jpg
9.
09.jpg
10.
10.jpg
11.
11.jpg
12.
12.jpg
13.
13.jpg
14.
14.jpg

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański