Start arrow Wydarzenia arrow Aktualno艣ci 2010 arrow Rajd Szlakiem Kr贸lewskich 艁ow贸w
 

Rajd Szlakiem Kr贸lewskich 艁ow贸w PDF Drukuj Email
21.10.2010.
Rajd Szlakiem Kr贸lewskich 艁ow贸w zorganizowa艂 w sobot臋 16 pa藕dziernika Przedborski Park Krajobrazowy. Wzi臋艂o w nim udzia艂 ok. 80 os贸b, a w艣r贸d nich uczniowie szk贸艂 z 呕arnowa, Bia艂aczowa, Skotnik, Dobromierza, Przedborza, cz艂onkowie k贸艂 PTTK i Towarzystwa Mi艂o艣nik贸w Przedborza.

Organizacja rajdu mia艂a zwi膮zek z otwarciem nowej 艣cie偶ki, biegn膮cej na terenie PPK. Na pocz膮tek z Miejskim Domu Kultury wyg艂oszono trzy kr贸tkie prelekcje. O powi膮zaniach z warto艣ciami historycznymi, jakie Zesp贸艂 Nadpilicznych Park贸w Krajobrazowych ma za zadanie chroni膰 i kultywowa膰, o historii Kazimierza Wielkiego i jego zwi膮zkach z Przedborzem m贸wi艂 Piotr Wypych, dyrektor ZNPK. Witold Sobolewski, z-ca Dyrektora ZNPK (Oddzia艂 w Przedborzu) opowiedzia艂 jak wygl膮da艂o 艂owiectwo w 艣redniowieczu, om贸wi艂 te偶 tras臋 rajdu: Te drogi i te tereny, kt贸re wybrali艣my przemierza艂 kiedy艣 kr贸l Kazimierz Wielki, a inni w艂adcy wcze艣niej czy p贸藕niej r贸wnie偶, m贸wi艂. W艂odzimierz Szafi艅ski, prezes Porozumienia Oddzia艂贸w PTTK Wojew贸dztwa 艁贸dzkiego oraz prezes PTTK w 呕arnowie przybli偶y艂 histori臋 tej organizacji, powiedzia艂 te偶 kilka s艂贸w o rajdach pieszych organizowanych przez PTTK.
Przewodnikiem na szlaku by艂 Dariusz Sommerfeld, kierownik ds. edukacji w Zespole Nadpilicznych Park贸w Krajobrazowych. Uczestnicy przemierzyli jedynie ok. 7-kilometrowy fragment szlaku (ca艂y ma d艂ugo艣膰 ok. 36 km i biegnie od Przedborza do Krasocina), cz臋sto pokonuj膮c strome zbocza wzg贸rz. Rajd rozpocz臋to od G贸ry Koz艂owej, 艣cie偶k膮 edukacyjn膮 „Osobliwo艣ci G贸ry Koz艂owej”, id膮c w kierunku Starej Wsi, gdzie by艂 krotki post贸j na zwiedzanie Centrum Japo艅skich Sport贸w i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wie艣”. Dalej trasa bieg艂a przez Star膮 Wie艣, do sosny pomnikowej i kompleksem le艣nym wzd艂u偶 Starej Wsi a偶 do 呕ele藕nicy, a zako艅czy艂a si臋 przy obelisku upami臋tniaj膮cym wypadek kr贸la Kazimierza Wielkiego. Podczas rajdu uczestnicy poznawali rzadkie gatunki ro艣lin, zwierz膮t i owad贸w wyst臋puj膮ce na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz ich biologi臋.

Rajd Szlakiem Kr贸lewskich 艁ow贸w jest to taka impreza, kt贸ra ma popularyzowa膰 nowopowstaj膮cy szlak pieszy, szlak biegn膮cy pasmem przedborsko-ma艂ogoskim przez centrum PPK, od Przedborza do samego Krasocina, czyli po granice po艂udniowo-wschodnie dzia艂ania PPK. Pasmo Przedborsko-Ma艂ogoskie le偶y w centrum naszego parku i ju偶 od wielu, wielu lat mieli艣my taki zamys艂, aby jego grzbietami poprowadzi膰 szlak turystyczny. Ten szlak mia艂by by膰 takim wyj艣ciem mi臋dzyregionalnym, pomi臋dzy ziemi膮 艂贸dzk膮 a ziemi膮 艣wi臋tokrzysk膮. Gmina Przedb贸rz le偶膮ca na terenie powiatu radomszcza艅skiego nale偶y do wojew贸dztwa 艂贸dzkiego, ale geograficznie pasmo przedborsko-ma艂ogoskie le偶y na ziemi 艣wi臋tokrzyskiej i ta naturalna wychodnia w kierunku po艂udniowo-wschodnim jest takim przyczynkiem do tego, aby poprowadzi膰 szlak turystyczny. Jest to zupe艂nie naturalne i mamy taki zamys艂, aby pracownicy czy te偶 dzia艂acze PTTK z Kielc przed艂u偶yli ten szlak od Krasocina w kierunku Ma艂ogoszczy i dalej z Ma艂ogoszczy mo偶na by pod膮偶a膰 szlakami ju偶 istniej膮cymi do Ch臋cin. Mieliby艣my takie historyczne powi膮zanie Przedborza z Ch臋cinami, wiadomo 偶e to z historii r贸wnie偶 wynika. By膰 mo偶e te偶 zostanie zaktywizowany ruch turystyczny pomi臋dzy tymi dwoma regionami – powiedzia艂 nam Dariusz Sommerfeld. – Szlak biegnie przez teren PPK, mogliby艣my go potraktowa膰 jako wewn臋trzny szlak parkowy, chcemy jednak, aby funkcjonowa艂 poza PPK, dlatego w艂膮czamy go w system szlak贸w PTTK, podobnie jak zielony szlak PPK, kt贸ry w tym systemie jest zewidencjonowany i tam zaliczany do szlak贸w PTTK.

Po kilkugodzinnym spacerze strudzonym uczestnikom pracownicy PPK zaserwowali groch贸wk臋 i gor膮c膮 herbat臋. Ka偶dy te偶 otrzyma艂 plakietk臋 i zielon膮 czapeczk臋 z logo Rajdu.

(pg)

 

Przebieg ca艂ego szlaku (opisuje Dariusz Sommerfeld z ZNPK):
- Przebieg szlaku jest nast臋puj膮cy: z Przedborza przez Rynek ulic膮 Ko艣cieln膮, Cmentarn膮, do Jab艂onnej, w Jab艂onnej skr臋camy w kompleks le艣ny i wychodzimy na wysoko艣ci Brzostku. Przez Brzostek szlak prowadzi drog膮, mo偶na skorzysta膰 z punktu sklepowego. Przy kapliczce skr臋camy w prawo w kierunku Wymys艂owa. Na odcinku mi臋dzy Jab艂onn膮 a lasem przy Gaju mamy pi臋kne panoramy na dolin臋 rzeki Pilicy i nast臋pna partia wzniesie艅 radomszcza艅skich, czyli wzg贸rza radomszcza艅skie: G贸ra Che艂mo przede wszystkim jest widoczna i dolina Pilicy. Dalej idziemy tzw. cesarskim sto艂em, jest to kompleks le艣ny w miejscowo艣ci Gaj. Po przej艣ciu tego kompleksu dochodzimy do kulminacji Fajnej Ryby i tam ten szlak projektowy 艂膮czy si臋 ze szlakiem zielonym, czyli szlakiem PPK i w tym odcinku Fajnej Ryby, do zej艣cia w G贸rach Suchych biegnie r贸wnolegle ze szlakiem zielonym. Dalej szlak projektowany biegnie w kierunku G贸ry Koz艂owej i p贸藕niej 艣cie偶k膮 edukacyjn膮 „Osobliwo艣ci G贸ry Koz艂owej” biegnie a偶 do miejscowo艣ci Stara Wie艣, wychodz膮c na wysoko艣ci DOJO w Starej Wsi. P贸藕niej kr贸tki odcinek przez Star膮 Wie艣 do sosny pomnikowej i kompleks le艣ny wzd艂u偶 Starej Wsi i 呕ele藕nicy na granicy p贸l, 艂膮k, las贸w, a p贸藕niej do samej 呕ele藕nicy, a w艂a艣ciwie Zamo艣cia, ko艂o ko艣cio艂a i do obelisku upami臋tniaj膮cego wypadek Kazimierza Wielkiego. Szlak dalej biegnie i tutaj mieli艣my dwie koncepcje. Albo poprowadzi膰 go kr贸tsz膮 drog膮 przez wiadukt nad CMK albo przez miejscowo艣膰 Laski pod CMK ale tam by艂 bardziej skomplikowany przebieg szlaku i zdecydowali艣my si臋 na kr贸tszy przebieg przez wiadukt. W Olesznie mo偶na skorzysta膰 z komunikacji autobusowej i przerwa膰 w臋dr贸wk臋, mo偶na skorzysta膰 z restauracji, bar贸w, sklep贸w, jest gospodarstwo agroturystyczne, a wi臋c miejsce noclegowe, mo偶na si臋 tam zatrzyma膰, co te偶 jest wa偶ne przy projektowaniu takiego szlaku. Dalej w kierunku Krasocina, Wola 艢widzi艅ska, ju偶 po 2 km z drogi schodzimy w lewo w kulminacj臋 pasma przedborsko-ma艂ogoskiego i od tego momentu pasmo jest ju偶 nie zalesione, przepi臋kne panoramy, dooko艂a 360 stopni widoczno艣ci, kulminacj臋 G贸ry Koz艂owej, Fajnej Ryby, w艂a艣nie ze strony wzniesie艅 za Olesznem. Za Olesznem poprzez wzniesienia Woli 艢widzi艅skiej przez 艢wibno dochodzimy do miejscowo艣ci Krasocin, szlak ko艅czy si臋 nie w samym Krasocinie, a przy murowanym wiatraku, gdzie kiedy艣 mie艣ci艂o si臋 muzeum chleba. Tylko dlatego nie dochodzimy do Krasocina, poniewa偶 mamy takie informacje, 偶e ludzie zwi膮zani z oddzia艂em PTTK kieleckim projektuj膮 przed艂u偶enie tego szlaku dalej w kierunku Ma艂ogoszczy.

 

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg
6.
06.jpg
7.
07.jpg
8.
08.jpg
9.
09.jpg
10.
10.jpg
11.
11.jpg
12.
12.jpg
13.
13.jpg
14.
14.jpg
15.
15.jpg
16.
16.jpg
17.
17.jpg
18.
18.jpg

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski