Start arrow Wydarzenia arrow Aktualności 2010 arrow Spotkanie z czytelnikami
 

Spotkanie z czytelnikami PDF Drukuj Email
02.07.2010.
W zwiÄ…zku z wydaniem swojej nowej książki „Imienna lista ofiar m. Przedborza w II wojnie Å›wiatowej” w sobotÄ™ 26 czerwca ppÅ‚k. Wojciech Zawadzki spotkaÅ‚ siÄ™ z czytelnikami w ksiÄ™garni w Przedborzu. Książka jest już w sprzedaży, kosztuje 8 zÅ‚otych.

Przyszło wiele osób i nie tylko po to, by zakupić książkę i otrzymać pamiątkowy wpis, ale też po to, by porozmawiać o historii Przedborza i okolicy. Ppłk. Zawadzki bardzo chętnie dzielił się z czytelnikami swoją wiedzą, odpowiadał na pytania, opowiadał o swoich badaniach i pracach nad książką.

Książka ma 40 stron.
To niewiele, ale to dowód na 61% strat osobowych naszego miasta podczas tej wojny – mówi autor.

We wstÄ™pie czytamy: „OddajÄ™ zatem Przedborzanom próbÄ™ bilansu strat ludzkich naszego miasta w caÅ‚ej rozpiÄ™toÅ›ci ich wojennych, dramatycznych wyborów, postaw i zachowaÅ„. Każda Å›mierć byÅ‚a inna i każda tragiczna i niepotrzebna. O ile piÄ™kniejsze nasze życie, bogatsze byÅ‚oby nasze miasto, gdyby żyli.”

Straty sÄ… ujÄ™te na 11 listach tematycznych, wedÅ‚ug zasadniczego kryterium – ofiar wojny, czyli ludzi, którzy ponieÅ›li Å›mierć, bo oprócz tych ludzi byli jeszcze ci, którzy utracili majÄ…tki, utracili zdrowie, byli szykanowani, siedzieli w wiÄ™zieniach czy obozach koncentracyjnych. Ostatni rozdziaÅ‚ książki zawiera listÄ™ zdrajców. Autentyczne wykazy zdrajców, przestÄ™pców gospodarczych, konfidentów powstawaÅ‚y już w czasie wojny, robili je AK-owcy, jednak autor ujawnia tylko część dotyczÄ…cÄ… tych zdrajców, na których wykonano wyrok Å›mierci. Nie ujawnia natomiast pozostaÅ‚ych ze wzglÄ™du na to, że część tych ludzi jeszcze żyje, bÄ…dź żyjÄ… ich rodziny, a jest to do koÅ„ca nie udowodnione i dziÅ› nie do udowodnienia.

Na dobrÄ… sprawÄ™ do dnia dzisiejszego nie ma jeszcze dokÅ‚adnego bilansu strat Polski w II wojnie Å›wiatowej i żeby coÅ› takiego powstaÅ‚o potrzebne sÄ… takie jednostkowe opracowania, za Przedbórz czy za inne maÅ‚e miejscowoÅ›ci, żeby to wszystko daÅ‚o wÅ‚aÅ›nie bilans polskich strat. To bÄ™dzie ta „cegieÅ‚ka” za Przedbórz – mówi ppÅ‚k. Wojciech Zawadzki – WydaÅ‚em tÄ… książkÄ™ teraz, dlatego że trwajÄ… badania nad stanem ofiar Polaków w II wojnie Å›wiatowej. Opracowanie wysÅ‚ane zostaÅ‚o już m. in. do biblioteki w Nowym Jorku i do Flossenbürga.

Próby sporzÄ…dzenia wykazu ofiar wojennych podejmowano już wczeÅ›niej. W 1977 roku komisja ZBOWiD-u dokonaÅ‚a spisu ale ten spis byÅ‚ niedokÅ‚adny, nie byÅ‚o w nim informacji o wieku ani nie wiadomo byÅ‚o co z tymi ludźmi siÄ™ staÅ‚o. Jest wiele źródeÅ‚ dotyczÄ…cych strat Polski w II wojnie Å›wiatowej, ale zawarte w nich informacje sÄ… nieprecyzyjne i czÄ™sto niepotwierdzone. PrzykÅ‚adem może być historia plut. AK Mariana Margasa ps. „Mars”. DotÄ…d uważano, że zostaÅ‚ rozstrzelany na cmentarzu żydowskim w Radomsku w 1944 roku. Autorowi „Listy” udaÅ‚o siÄ™ ustalić, że wraz z grupÄ… Radomszczan „Mars” zostaÅ‚ wysÅ‚any do Gross-Rosen, stamtÄ…d trafiÅ‚ do Flossenbürga i zginÄ…Å‚ podczas ewakuacji obozu po rok później. W trakcie wielomiesiÄ™cznych badaÅ„, sprawdzania nazwisk i poszukiwania materiałów do książki ppÅ‚k. Zawadzki odkryÅ‚ wiele podobnych historii i wiele zapomnianych, a ważnych postaci.

Mam nadziejÄ™, że zrobiÄ™ jeszcze kilka opracowaÅ„ dotyczÄ…cych Przedborza w czasie wojny – podsumowuje ppÅ‚k. Zawadzki.

(pg)

 

O książce pisaliśmy już na naszych stronach. Artykuł można przeczytać TUTAJ

 

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg
6.
06.jpg
7.
08.jpg
8.
09.jpg

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański