Start arrow Wydarzenia arrow 2009 arrow Nowo艣ci wydawnicze

Nowo艣ci wydawnicze PDF Drukuj Email
29.10.2009.

Polecamy Pa艅stwu dwie ciekawe pozycje ksi膮偶kowe dotycz膮ce naszego miasta i regionu. Pierwsza z nich to 34. tom Prac i Materia艂贸w Serii Etnograficznej Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w 艁odzi. Zeszyt ukaza艂 si臋 na pocz膮tku pa藕dziernika, opisuje wybrane sfery 偶ycia mieszka艅c贸w trzech s膮siaduj膮cych ze sob膮 gmin: Wielgom艂yny, Mas艂owice i Przedb贸rz. Jeden z rozdzia艂贸w po艣wi臋cony jest przedborskiemu nikiforowi, J贸zefowi Turniakowi.

Tekst uzupe艂niaj膮 kolorowe fotografie, wsp贸艂czesne i kilka archiwalnych. Ksi膮偶k臋 mo偶na zakupi膰 w Muzeum Regionalnym w Radomsku. Cena 25 z艂.

 

Wkr贸tce na lokalnym rynku wydawniczym pojawi si臋 nowa pozycja ksi膮偶kowa autorstwa Tomasza Ku藕nickiego "Z dziej贸w m艂ynarstwa Radomska i regionu", wydana przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami o/ w Radomsku. Ksi膮偶ka opisuje histori臋 m艂ynarzy, m艂yn贸w i m艂ynarstwa Radomska i powiatu, w ci膮gu kilku stuleci, a偶 do czas贸w wsp贸艂czesnych. Pocz膮tkowe rozdzia艂y ukazuj膮 og贸lny zarys zagadnienia, natomiast kolejne opisuj膮 m艂ynarstwo na terenie poszczeg贸lnych gmin i miejscowo艣ci obecnego i dawnego powiatu. Jeden z rozdzia艂贸w ksi膮偶ki po艣wi臋cony jest m艂ynom Przedborza i gminy Przedb贸rz. Opisane s膮 m. in. m艂yny Tenenbaumana i Znamirowskiego w Przedborzu, m艂yn M膮kosy, m艂yn przy ul. Pocztowej oraz m艂yn Bieleckich. Dowiadujemy si臋 tak偶e o nieistniej膮cych osadach m艂ynarskich, wiatrakach, tak偶e na terenie naszej gminy, a ca艂o艣膰 uzupe艂niaj膮 archiwalne fotografie oraz rysunki.

 

 

1.
00.jpg
2.
01.jpg

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski