Start
 

DOJO znaczy początek drogi PDF Drukuj Email
31.08.2009.

Na 10 października tego roku planowane jest uroczyste otwarcie Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”, budowanego w Starej Wsi w gminie Przedbórz. Uroczystości, które rozpoczną się już 8 października w Łodzi, zostaną połączone z centralnymi obchodami 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były prezydent Polski Lech Wałęsa. Ceremonii otwarcia Centrum towarzyszyć będą zawody V Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym, w programie otwarcia planowane jest rozegranie finałowego meczu Pucharu. W zawodach zmierzą się najlepsi na świecie zawodnicy karate tradycyjnego. Jak podaje strona internetowa PZKT, Polskę reprezentować będą Małgorzata Baranowska, Anna Stachurska, Paweł Janusz i Łukasz Wójcik.

Budowę Centrum „Dojo – Stara Wieś” rozpoczęto 6 lat temu, 23 maja 2003 roku został podpisany akt erekcyjny. Głównym inwestorem jest Fundacja Rozwoju Karate Tradycyjnego oraz Polski Związek Karate Tradycyjnego. Ten unikalny na skalę europejską ośrodek ma na celu nie tylko szkolenie w japońskich sportach oraz sztukach walki, ale także propagowanie kultury japońskiej wśród Europejczyków. Oprócz treningu takich sportów i sztuk walki jak aikido, judo, jujitsu, karate, kendo, kyudo, organizowane będą zajęcia przybliżające kulturę japońską, takie jak kaligrafia (sztuka starannego pisania), ikebana (sztuka układania kwiatów), origami (sztuka tworzenia figurek z papieru), bonsai (sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów), japońska poezja haiku.

Ośrodek malowniczo położony na skraju Starej Wsi, pod lasem, w obrębie Przedborskiego Parku Krajobrazowego na terenie o pow. 60 ha będzie kompleksem sportowo-noclegowym, o zabudowie wzorowanej na architekturze japońskiej. Będzie składał się z części noclegowej, gastronomicznej oraz treningowej. W skład kompleksu wchodzić będzie m. in. 16 domków (każdy na 7 osób), otoczonych ogrodem japońskim, 2 budynki halowe z salami do ćwiczeń (dojo) i pomieszczeniem odnowy biologicznej, górujące nad całym kompleksem, budynek do rehabilitacji ruchowej, stajnia oraz herbaciarnia. W planach jest także wytyczenie ścieżek rowerowych i wydzielenie części przeznaczonej do uprawiania jazdy konnej oraz japońskiej sztuki łucznictwa konnego yabusame. Część energii zasilającej Ośrodek pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Na dachach niektórych budynków oraz obok sali do ćwiczeń zamontowano panele słoneczne.

Centrum „Dojo – Stara Wieś” będzie drugim tego typu obiektem w Polsce (pierwszy – Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” powstał w 1994 roku w Krakowie). Ośrodek powstaje głównie ze środków finansowych Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz funduszy własnych Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, otrzymano także pomoc od Rządu Japonii. Będzie stanowił zaplecze głównie dla stałych, a organizowanych obecnie w różnych miejscach w Polsce imprez zarówno o zasięgu ogólnokrajowym jak i międzynarodowym, szkoleń oraz seminariów z udziałem największych japońskich mistrzów karate tradycyjnego.

1 lipca tego roku zakończył się I etap budowy ośrodka, obecnie trwają prace nad ukończeniem II etapu budowy. Do użytku oddano już halę treningową oraz 12 domków, co umożliwia rozpoczęcie treningów. 10 lipca odbył się tam pierwszy trening karate tradycyjnego, a w dniach 18-26 sierpnia odbyło się zgrupowanie kadry narodowej Polskiego Związku Karate Tradycyjnego (pierwsze zgrupowanie kadry w ośrodku). Kolejne zgrupowanie odbyło się w dniach 13-20 września. Zgrupowania kadry są częścią przygotowań do mistrzostw Europy, które odbędą się pod koniec października w Casale Monferrato we Włoszech.

Ośrodek ma być nazwany imieniem Hidetaki Nishiyamy, założyciela i wieloletniego prezydenta Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF), zmarłego w listopadzie ubiegłego roku, który zapoczątkował to przedsięwzięcie.

W czerwcu tego roku Gmina Przedbórz rozpoczęła budowę ok. 3-kilometrowego odcinka asfaltowej drogi prowadzącej ze Starej Wsi do ośrodka „DOJO”. Końcowa część drogi, prowadząca na teren ośrodka wykonana jest z kostki brukowej (zdjęcie 1, poniżej). We wrześniu droga została oddana do użytku. Gmina pozyskała dofinansowanie 75% kosztów tej inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 

(pg)

 

Informacje pochodzą ze strony http://www.karate.pl/  

 

Tak budowa wyglądała w połowie sierpnia.

 

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg
6.
06.jpg
7.
07.jpg
8.
08.jpg
9.
09.jpg
10.
10.jpg
11.
11.jpg
12.
12.jpg
13.
13.jpg
14.
14.jpg
15.
15.jpg
16.
16.jpg
17.
17.jpg
18.
18.jpg
19.
19.jpg
20.
20.jpg
21.
21.jpg
22.
22.jpg
23.
23.jpg
24.
24.jpg
25.
25.jpg
26.
26.jpg
27.
27.jpg
28.
28.jpg
29.
29.jpg
30.
30.jpg
31.
31.jpg
32.
32.jpg
33.
33.jpg
34.
34.jpg
35.
35.jpg
36.
36.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański