Start arrow Wydarzenia arrow 2009 arrow Unikat w Bibliotece

Unikat w Bibliotece PDF Drukuj Email
30.04.2009.

Księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Przedborzu powiększył się o ciekawą pozycję. Jest nią książka Henryki Sasal-Sadowskiej „W poszumie lasów koneckich. Tajne nauczanie, walka, martyrologia nauczycieli i młodzieży w powiecie koneckim w okresie okupacji 1939-1945.”, Wydawnictwo Literackie 1983 r.

Ta unikatowa książka została nieodpłatnie przekazana przedborskiej bibliotece przez pana Marka Tomczyńskiego ze Starachowic, który przypadkowo natrafił na nią w Internecie, w zbiorach prywatnego kolekcjonera i miłośnika książek, pana Jurka Urbana ze Słupska, gdy szukał materiałów dotyczących profesorki Jadwigi Ludwikowskiej. Z kolei pan Jurek Urban na książkę natknął się w księgarni w Słupsku i nieodpłatnie przekazał panu Markowi Tomczyńskiemu, który po zapoznaniu się z nią, za pośrednictwem dyrektora Szkoły Podstawowej w Skotnikach, pana Andrzeja Wołoszyna, przekazał ją przedborskiej książnicy.

Uroczyste przekazanie tego wyjątkowego egzemplarza odbyło się w dniu 22.04.2009 r. Podczas przekazania był obecny Burmistrz Miasta Przedborza pan Miłosz Naczyński oraz Dyrektor Muzeum Ludowego w Przedborzu pan Tadeusz Michalski, na którego ręce trafiły stare pamiątkowe zdjęcia wręczone przez pana Tomczyńskiego (dostępne w zbiorach Muzeum).

Książka Henryki Sasal-Sadowskiej, o której mowa, znajduje się w zbiorach Biblioteki i można z niej skorzystać jedynie na miejscu w czytelni, co jest związane z jej wartością historyczną, niepowtarzalnością i życzeniem darczyńcy.

 

Sylwia Tymińska

Dyrektor MBP w Przedborzu

 

1.
img01.jpg
2.
img02.jpg
3.
img03.jpg
4.
img04.jpg
5.
img05.jpg
6.
img06.jpg
7.
img07.jpg
8.
img08.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański