Start arrow Ciekawe miejsca arrow Relikt zamku

Relikt zamku PDF Drukuj Email
16.10.2008.
Zamek nie przetrwał do dziś, został zniszczony podczas "potopu szwedzkiego", a w XIX w. całkowicie rozebrany, oglądać możemy jedynie jego relikt w postaci narożnika muru (budynku) z przyporą przy ul. Podzamcze, pochodzący z XV w. Przy ul. Koneckiej znajduje się fragment muru z bramą, ale mylnie jest on uważany za pozostałość po zamku, prawdopodobnie wybudowany został w wieku XVI w wyniku porządkowania wzgórza zamkowego.

Zamek położony był na wzgórzu w pn.-zach. części miasta i ufundowany został przez króla Kazimierza Wielkiego w II poł. XIV wieku. Budulcem był miejscowy kamień. Powstał prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu warownego, choć istnienie grodu jest jedynie hipotezą, niepotwierdzoną w dotychczas znanych źródłach. Zamek stanowił część systemu obronnego Polski stworzonego przez króla Kazimierza Wielkiego. Podstawową funkcją zamku była obrona przeprawy przez rzekę oraz szlaku handlowego. Do końca nie wiemy, czy był to zamek, czy dwór. Po raz pierwszy wymieniony jest w kronice Jana z Czarnkowa i określony jest mianem curia (po łac. dwór), tego samego terminu używa później Jan Długosz. W XV w. rozbudowany został przez Władysława Jagiełłę, otoczony murem, wtedy dopiero mógł uzyskać charakter zamku. W XVI w. był siedzibą starostwa niegrodowego. Wielokrotnie uszkodzony w czasie pożarów, które nawiedzały miasto i poważnie zniszczony w czasie "potopu szwedzkiego" już nie wrócił do dawnej świetności. W XVIII wieku został całkowicie opuszczony. Stopniowo rozbierany do połowy XIX w. Do dziś zachował się jedynie relikt muru przy ul. Podzamcze. Badania archeologiczne prowadzone w roku 1991 pod kierunkiem Jerzego Augustyniaka z Łodzi pozwoliły na odtworzenie przebiegu dawnych murów zamkowych.

Na zamku zatrzymywali się różni królowie, sam król budowniczy przebywał na zamku 2 razy i stąd wyruszył w swoje słynne ostatnie polowanie we wrześniu 1370 roku, a najczęstszym gościem był Władysław Jagiełło, potwierdzone jest 13 pobytów tego króla w Przedborzu (za "Itinerarium Króla Władysława Jagiełły 1386-1434"). Przedbórz (i zapewne zamek) był także ostatnim przystankiem dla orszaków królewskich w drodze na sejm do Piotrkowa.

O historii zamku można przeczytać TUTAJ.

(pg)

 

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański