Start arrow Historia arrow Browar w Woli Przedborskiej (Paweł Grabalski, Paweł Zięba)

Browar w Woli Przedborskiej (Paweł Grabalski, Paweł Zięba) PDF Drukuj Email
16.10.2008.
Na przestrzeni wieków w Przedborzu istniało kilka browarów w różnych okresach, m. in. w okolicy dawnego zamku, a także nad Pilicą (dzisiejsza ul. Browarna). W XIX w. jeden z browarów funkcjonował na terenie folwarku Wola Przedborska, jego budowaniczym był Wojciech Lange, dzierżawca folwarku i Ekonomii Przedborskiej, a projektantem Jan Straus, były burmistrz miasta Przedborza.

Władze miejskie nie przejawiały zainteresowania tą inwestycją, tłumacząc, że nie mają pod nią placu ani drewna potrzebnego do budowy. Wówczas Lange zaproponował, że da "własny plac" z folwarku Wola Przedborska i zakupi drewno z własnych środków. Budowa browaru ruszyła w 1824 roku, a oddano go do użytku w październiku 1825 roku. Był to budynek murowany z kamienia łupanego "na wapno", kryty gontem. Niedługo potem zamieniono go na farbiarnię fabryki sukna.

Browar wystawiono za sumę 5315 złotych polskich i 7 groszy dla miasta Przedbórz na koszt dzierżawcy propinacji Wojciecha Lange. "Skierowane do Komisji Reskryptu Województwa Sandomierskiego dnia 31 maja 1825 roku."

Opis browaru oraz rys. 1 pochodzą z książki Józefa Śmiałowskiego "Wojciech Lange (1783-1830) Dzieje jednego awansu"; pozostałe skany udostępnił Paweł Zięba (podziękowania!), a oryginały znajdują się w AP w Radomiu.

 


Elewacja browaru w Przedborzu

 


Miejsce wystawienia browaru (rys. z 1825 roku)

 


Plan browaru (rys. z 1825 roku)

 


Plan browaru z 1861 roku

 


Rys browaru z 1825 roku

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański