Start
 

Światowy festiwal poezji z Przedborzu PDF Drukuj Email
17.08.2017.
Tegoroczny XXVI już Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej odbywał się od 14 sierpnia do 15 sierpnia w Przedborzu. W ramach festiwalu przeprowadzono konkursy, odbywały się recitale, pokazy i prezentacje programów dowolnych. Nie mogło też zabraknąć koncertów.

Na festiwal przyjechało 250 osób z czterech krajów: Ukrainy, Białorusi, Rosji i Litwy. Byli to zarówno stali bywalcy przedborskich festiwali, jak i nowi uczestnicy, w różnym wieku, i starsi i młodsi, większość z nich od lat regularnie uczęszcza do polskich ośrodków kultury w swoich krajach, kultywując polskie tradycje.

Pierwszego dnia festiwalu od rana odbywały się przesłuchania w konkursach recytatorskim i poezji śpiewanej, a po południu prezentacje konkursowe programów dowolnych, dlatego że festiwal to nie tylko poezja, wielu artystów chce pokazać coś więcej i mają taką możliwość, prezentują swoje programy artystyczne, podczas których tańczą, śpiewają, grają na instrumentach, tu mają pełną dowolność. Można było podziwiać nie tylko umiejętności uczestników, ale także ich barwne stroje, również polskie stroje ludowe. Wieczorem zagrał dla wszystkich zespół muzyczny Pulsar z Przedborza. Drugi dzień rozpoczął się porankiem poetyckim pisarzy oraz poetów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Ogłoszono wyniki konkursów, najlepszym wręczono nagrody, zwycięzcy mieli okazję raz jeszcze zaprezentować się mieszkańcom Przedborza oraz gościom przyjezdnym podczas finałowego koncertu laureatów, który odbył się na scenie plenerowej w Rynku. Śpiewano tradycyjne polskie pieśni, przyśpiewki, popularne piosenki biesiadne, zachęcając publiczność do wspólnej zabawy. Ten dzień był także okazją do wręczenia odznaczeń przyznanych przez Towarzystwo im. Marii Konopnickiej osobom zasłużonym dla towarzystwa oraz działającym na rzecz kultury. Na zakończenie w niedzielny wieczór wystąpiła Kapela Fakiry z Piotrkowa Trybunalskiego, która kilkakrotnie bisowała.

Tradycją jest, że na większość festiwali przyjeżdżają także przedstawiciele rodziny Marii Konopnickiej, tak było i w tym roku. Rodzinę reprezentowała prawnuczka poetki, Joanna Modrzejewska, która oglądała większość występów, spotykała się z uczestnikami i publicznością, pozowała do wspólnych zdjęć.

(pg)

   

Fakiry

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański