Start arrow Ciekawe miejsca arrow Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego PDF Drukuj Email
16.10.2008.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się na ul. Częstochowskiej. Sama ul. Częstochowska składa się z dwóch osobnych jezdni w każdą stronę oraz pasażu między nimi, na którym 11.11.1931 r. postawiono pomnik Marszałkowi Piłsudskiemu.

Zieleń wokół pomnika zaprojektowana została w stylu Schönbrunn w Wiedniu. Decyzję o budowie pomnika J. Piłsudskiego podjęto 18 października 1930 r., a 11.11.1930 r. wmurowano kamień węgielny pod pomnik. Pomnik wykonała wytwórnia rzeźbiarsko-kamieniarska Władysława Niedziałka. 11.11.1931 r. w kościele odprawiono uroczyste nabożeństwo, z udziałem miejscowego duchowieństwa z ks. Prałatem Antonim Ręczajskim na czele. Jednocześnie odbyły się uroczyste nabożeństwa w synagodze i bożnicy na przedmieściu Widoma. Po nabożeństwie nastąpił odmarsz delegacji, organizacji i publiczności do pomnika, gdzie o godz. 12.30 Wicestarosta Młoszewski dokonał odsłonięcia pomnika, wśród tłumów, przy biciu dzwonów kościelnych, dźwięku orkiestr i śpiewie Hymnu Narodowego. Ukazał się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z marmurową tablicą poległych w obronie Ojczyzny Jego żołnierzy: Władysława Gorzelewskiego i Józefa Ziółkowskiego (z Przedborza) oraz Władysława Dziuby (ze wsi Zuzowy) i Piotra Kuzdaka (ze wsi Nosalewice). Delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a ks. wikary Lorand dokonał poświęcenia pomnika. Po tej części uroczystości z trybuny wygłosili przemówienia okolicznościowe: ks. Leonard, wicestarosta Młoszewski, Stanisław Bielecki (od ludności miasta i gminy Przedbórz) i Zysman Tyberg (od ludności żydowskiej). W czasie II wojny światowej pomnik został zniszczony przez Niemców, natomiast w 1994 roku pomnik został odtworzony [z inicjatywy burmistrza Lucjana Cerkaskiego - przyp.], z wyjątkiem orła i zieleni. (opis oraz zdjęcie archiwalne - Z. Wnuk "Ścieżka przyrodniczo-historyczna w Przedborzu", 1998 r., zdj. współczesne P. Grabalski).

W 2009 roku podjęto prace nad odnowieniem pomnika i dobudowaniem do niego orła. Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia odnowionego pomnika dokonano 12 maja 2009 roku w 74. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Zdjęcie z uroczystości można obejrzeć TUTAJ, a zdjęcia z kolejnych etapów renowacji TUTAJ.

 

1.
00.jpg
2.
00a.jpg
3.
01.jpg
4.
03.jpg
5.
04.jpg
6.
06.jpg
7.
07.jpg
8.
10.jpg
9.
13.jpg
10.
14.jpg
11.
15.jpg
12.
16.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański