Start arrow Ciekawe miejsca arrow Pomnik Partyzantów Ziemi Przedborskiej

Pomnik Partyzantów Ziemi Przedborskiej PDF Drukuj Email
16.10.2008.

Pomnik znajduje się przy końcu mostu, obok ronda. Zbudowany w formie obelisku składającego się z 9 brył sześciennych z białego piaskowca, ustawionych jedna na drugiej. Na szczytowej bryle wykuty Orzeł Polski, pomalowany, a na środkowej daty: 1939-1945. Obelisk ustawiony jest na prostokątnej płycie z łamanego marmuru.

Projekt pomnika wykonał Adolf Tomasik z Końskich. Inicjatorem budowy był Zarząd Koła ZBoWiD w Przedborzu, który powołał Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Przedborzu. Uroczyste odsłonięcie odbyło się w Dniu Zwycięstwa, 9 maja 1975 r.

Przy obelisku znajdują się dwie tablice. Z początku po prawej stronie pomnika umieszczony był znicz, który palił się podczas świąt państwowych, ale później został zdemontowany. Całość ustawiona jest na prostokątnej płycie z łamanego marmuru. Od czasu odsłonięcia pomnik przeszedł kilka zmian swojego wyglądu. Pierwotnie była jedna płyta i napis na niej brzmiał: „BOJOWNIKOM O WYZWOLENIE NARODOWE I SPOŁECZNE POLEGŁYM W WALCE Z OKUPANTEM HITLEROWSKIM – SPOŁECZEŃSTWO PRZEDBORZA W XXX ROCZNICĘ POWSTANIA PRL”. W 1993 roku napis zmieniono, miał on treść: „PARTYZANTOM ZIEMI PRZEDBORSKIEJ A.K. PONTYFIKAT JANA PAWŁA II A.D. 1993”. W latach 90-tych przy pomniku stanął metalowy krzyż. W 2008 roku obok istniejącej tablicy zamontowano drugą, granitową, a rok później skrócono nieco napis na pierwszej i także wykonano ją z granitu. Pod koniec 2010 roku dobudowano 6-metrowy krzyż, wykonany z czarnego granitu krzyż.

(pg)

Zdjęcia z odsłonięcia pomnika można obejrzeć TUTAJ. O przebudowie pomnika pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg
6.
06.jpg
7.
07.jpg
8.
08.jpg
9.
09.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański