Start arrow Wydarzenia arrow 2015 arrow Powitanie Obrazu MB Serdecznej
 

Powitanie Obrazu MB Serdecznej PDF Drukuj Email
20.05.2015.

Po p贸艂rocznej nieobecno艣ci do ko艣cio艂a 艣w. Aleksego w Przedborzu powr贸ci艂 cudowny obraz Matki Bo偶ej Serdecznej. Przez ten czas poddany by艂 gruntownej renowacji i konserwacji. W niedziel臋 17 maja obraz uroczy艣cie powitano i wprowadzono do 艣wi膮tyni.

Prace wykona艂 konserwator dzie艂 sztuki B艂a偶ej Zawadzki. Wcze艣niej przeprowadzone zosta艂y niezb臋dne badania, kt贸re mia艂y na celu ustali膰 wiek obrazu, rodzaj materia艂贸w u偶ytych do jego namalowania i przede wszystkim zakres zniszcze艅. Badania nie odpowiedzia艂y na pytanie kto by艂 autorem obrazu, ani w kt贸rym dok艂adnie roku powsta艂. Obraz namalowano farb膮 olejn膮 na deskach z drzewa iglastego, ma wymiary 100 x 65 cm. W ci膮gu wiek贸w by艂 na r贸偶ne sposoby zabezpieczany, ale by艂y to g艂贸wnie dzia艂ania dora藕ne, polegaj膮ce na usuwaniu zniszcze艅, powsta艂ych w wyniku up艂ywu czasu b膮d藕 dzia艂ania czynnik贸w zewn臋trznych, natomiast nigdy wcze艣niej nie wykonywano gruntownej konserwacji. Stan obrazu by艂 bardzo z艂y i gdyby nie prace zabezpieczaj膮ce ulega艂by dalszemu niszczeniu. Renowacja obejmowa艂a ca艂y obraz, pocz膮wszy od deski, kt贸r膮 zabezpieczono i usuni臋to z niej szkodniki, powoduj膮ce niszczenie. Uzupe艂niono wiele ubytk贸w, kt贸re nale偶a艂o na nowo namalowa膰, wype艂niono tak偶e ubytki z艂oce艅. Na lico obrazu na艂o偶ono specjalny lakier tzw. werniks. Podejmowane wcze艣niej pr贸by zabezpieczenia warstwy malarskiej, maj膮ce uchroni膰 j膮 przed dalszym niszczeniem, wp艂yn臋艂y negatywnie na obraz, poniewa偶 u偶yto zbyt du偶o wosku. Inicjatorem renowacji by艂 proboszcz parafii Przedb贸rz, ks. Henryk Dziadczyk. Koszty pokry艂 sponsor. W o艂tarzu zamontowano nowy, elektroniczny mechanizm, kt贸ry b臋dzie odsuwa艂 obraz 艣w. Aleksego, zas艂aniaj膮cego obraz Matki Bo偶ej, a tak偶e sukienk臋 obrazu, podczas niekt贸rych uroczysto艣ci b臋dzie widoczny ca艂y wizerunek Matki Bo偶ej Serdecznej.

Obraz namalowany zosta艂 w XVI wieku, w 艣rodowisku artyst贸w krakowskich. Sukienka zdobi膮ca wizerunek wykonana w I po艂. XVIII wieku ze srebra, z艂ocona, korony i wizerunki anio艂k贸w pochodz膮 z pocz膮tku XX wieku. Obraz sprowadzony zosta艂 do Przedborza w 1618 roku z Krakowa przez 贸wczesnego proboszcza ks. Adriana Barskiego, na zam贸wienie powsta艂ego w Przedborzu Bractwa 艣w. Anny. Pierwsza, pisemna, znana wzmianka o przedborskim obrazie Matki Bo偶ej Serdecznej pochodzi z pracy XVII-wiecznego pisarza krakowskiego Piotra Hiacynta Pruszcza pt. „Morze 艁aski Bo偶ej”, wydanej drukiem w roku 1662. Pruszcz pisa艂: „W mie艣cie Przedborzu, w Diecezji Gnie藕nie艅skiej jest Obraz Panny Naj艣wi臋tszej R贸偶a艅ca 艢wi臋tego, kt贸ry tamtejsi obywatele wnosz膮c do Ko艣cio艂a Farnego (…) bior膮c Pann臋 B艂ogos艂awion膮 sobie i miastu wszystkiemu za szczeg贸ln膮 Patronk臋 i Opiekunk臋. (…) Obraz pi臋kny bardzo, 艣liczny i cudowny.” Dalej Pruszcz pisze o po偶arze, kt贸ry nawiedzi艂 miasto i ocaleniu obrazu: „Gdy miasto nieostro偶nie zapalone od 呕yd贸w, wszytko zgorza艂o z Ko艣cio艂em pospo艂u w roku 1636, sam tylko cudownie zosta艂 wolny i nienaruszony od ognia, co po tym by艂o wielk膮 pociech膮 frasobliwych z po偶aru tak ci臋偶kiego tamtejszych obywateli”.

Obraz posiada dwie szczeg贸lne cechy, kt贸re wyr贸偶niaj膮 go spo艣r贸d wi臋kszo艣ci wizerunk贸w Matki Bo偶ej. Na przedborskim obrazie Madonna trzyma ma艂ego Jezusa na prawej r臋ce, podczas gdy na wi臋kszo艣ci wizerunk贸w trzyma na r臋ce lewej. Drug膮 ciekawostk膮 jest to, co przedborska Matka Bo偶a Serdeczna trzyma w palcach lewej d艂oni, jest to gruszka, kszta艂tem przypominaj膮ca serce. W literaturze r贸偶nie si臋 interpretuje symbolik臋 tego owocu. Gruszka jako symbol inkarnacji, mi艂o艣ci, serdeczno艣ci, grusza - symbol mi艂o艣ci macierzy艅skiej. Owoc ten pojawia艂 si臋 cz臋sto w malarstwie weneckim w scenach przedstawiaj膮cych uczucie 艂膮cz膮ce Maryj臋 z Dzieci膮tkiem. Kilka przyk艂ad贸w Madonny z gruszk膮 mo偶na znale藕膰 tak偶e w Polsce, ale s膮 one nieliczne.

Obraz uwa偶any jest przez wiernych za s艂yn膮cy 艂askami, niegdy艣 wok贸艂 niego znajdowa艂y si臋 wota dzi臋kczynne, kt贸re wida膰 jeszcze na starych fotografiach o艂tarza. Czynione s膮 starania, aby utworzy膰 w Przedborzu sanktuarium Matki Bo偶ej Serdecznej.

(pg)

  

  

Obraz przed renowacj膮 i po renowacji

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski