Start arrow Wydarzenia arrow Aktualności 2015 arrow Jerozolimska Via Dolorosa
 

Jerozolimska Via Dolorosa PDF Drukuj Email
02.04.2015.
Via Dolorosa, z łac. droga cierpienia, droga krzyżowa. To jeden z głównych obrzędów chrześcijańskich w okresie Wielkiego Postu, odprawiany na pamiątkę ostatniej drogi i męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Składa się z czternastu stacji, czternastu ważniejszych momentów w drodze Jezusa z pretorium Golgotę. Ale jest jedna taka Droga Krzyżowa, którą przemierzają co roku setki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Znajduje się tam, gdzie Jezus spędził ostatnie dni swojego życia, gdzie został ukrzyżowany i zmartwychwstał. To Via Dolorosa w Jerozolimie.

  


Panorama Jerozolimy

  

Współczesna Jerozolima to najwiÄ™ksze miasto Izraela, stolica paÅ„stwa, liczy ponad 700 tys. mieszkaÅ„ców. Jest to także miejsce kultu trzech religii: judaizmu, chrzeÅ›cijaÅ„stwa oraz islamu. Znajduje siÄ™ tu Wzgórze ÅšwiÄ…tynne, najwiÄ™kszy obszar  sakralny na Å›wiecie, na którym wzniesiono Å›wiÄ™te dla muzuÅ‚manów meczety, jedne z najważniejszych na Å›wiecie: Al-Aksa i KopuÅ‚a na Skale, a w ich sÄ…siedztwie znajduje siÄ™ najÅ›wiÄ™tsze miejsce judaizmu – Mur Zachodni, czyli Åšciana PÅ‚aczu. ChrzeÅ›cijanie także majÄ… w Jerozolimie wiele swoich Å›wiÄ™tych miejsc, wymienić tu należy Ogrójec i BazylikÄ™ Agonii, GrotÄ™ Pojmania Jezusa czy BazylikÄ™ Grobu ÅšwiÄ™tego, poÅ‚ożonÄ… przy Wzgórzu ÅšwiÄ…tynnym, do której prowadzi Via Dolorosa.

  


Åšciana PÅ‚aczu
  


Wzgórze świątynne z widoczną Ścianą Płaczu oraz meczetami Al-Aksa i Kopuła na skale

  

Ewangelie nie zawierajÄ… dokÅ‚adnych danych o Drodze Krzyżowej. Jej dzisiejszy przebieg wytyczony zostaÅ‚ ostatecznie pod koniec XVIII wieku, jest  wiÄ™c symboliczna, jednak nie to jest najważniejsze, pielgrzymi przybywajÄ… tu przede wszystkim po to, aby w skupieniu rozważać mÄ™kÄ™ i Å›mierć Jezusa na ziemi, po której kiedyÅ› chodziÅ‚, nieważne, czy blisko dwa tysiÄ…ce lat temu niósÅ‚ krzyż dokÅ‚adnie tÄ… samÄ… drogÄ…, czy może ukÅ‚ad uliczek byÅ‚ inny. Via Dolorosa to ciÄ…g wÄ…skich uliczek, znajduje siÄ™ w starej części Jerozolimy, w dzielnicy muzuÅ‚maÅ„skiej. Oznaczonych jest pierwsze dziewięć stacji, pozostaÅ‚e znajdujÄ… siÄ™ w Bazylice Grobu. ZwykÅ‚emu przechodniowi trudno je zauważyć, nie sÄ… to bowiem przepiÄ™kne figury, rzeźby czy obrazy, jakie spotykamy w koÅ›cioÅ‚ach. CzÄ™sto sÄ… to jedynie rzymskie cyfry wyrzeźbione na murach.

  


Oznaczenie Via Dolorosa
  


Stacja III Drogi Krzyżowej, po lewej widoczny meczet, w dali synagoga

  

Jerozolimska Droga Krzyżowa rozpoczyna siÄ™ przy Bramie Lwów (Bramie Å›w. Szczepana), obok koÅ›cioÅ‚a Å›w. Anny. StÄ…d pielgrzymi wyruszajÄ…, niosÄ…c na ramionach duży drewniany krzyż. Stacja pierwsza znajduje siÄ™ na dziedziÅ„cu szkoÅ‚y muzuÅ‚maÅ„skiej, stacja druga, w której Jezus bierze na barki krzyż – przez KaplicÄ… Skazania i KoÅ›cioÅ‚em Biczowania. Dalej mamy kolejne dwie stacje, odnowione po II wojnie Å›wiatowej przez polskich żoÅ‚nierzy jako wotum. Dalszy odcinek Via Dolorosa biegnie przez ciasnÄ… i ruchliwÄ… ulicÄ™ handlowÄ…, gdzie modlitwa pielgrzymów miesza siÄ™ z gwarem codziennoÅ›ci, sprzedawcy walczÄ… o klientów, zachÄ™cajÄ…c do zakupu towarów. Tak też mogÅ‚o być dwa tysiÄ…ce lat temu, kiedy Jezus szedÅ‚ uliczkami Jerozolimy na GolgotÄ™. Tu znajduje siÄ™ stacja piÄ…ta, a nieopodal szósta – koÅ›ciół greckokatolicki, czyli Dom Å›w. Weroniki. Na skrzyżowaniu Via Dolorosa z bazarem wznosi siÄ™ kolumna, oznaczajÄ…ca stacjÄ™ siódmÄ… – drugi upadek Jezusa pod krzyżem. MijajÄ…cy pielgrzymów muzuÅ‚manie czÄ™sto rzucajÄ… w ich stronÄ™ nieprzyjazne spojrzenia. Dalej, na murze klasztoru prawosÅ‚awnego umieszczony jest kamieÅ„ z wyrzeźbionym krzyżem, symbolizujÄ…cy stacjÄ™ ósmÄ… – miejsce, w którym Jezus spotkaÅ‚ pÅ‚aczÄ…ce niewiasty. Stacja dziewiÄ…ta – trzeci upadek Jezusa – znajduje siÄ™ w Å›lepej uliczce przy wejÅ›ciu do koÅ›cioÅ‚a koptyjskiego, a oznacza jÄ… kolumna z czasów rzymskich. Tu pielgrzymi zostawiajÄ… krzyż. MijajÄ…c kaplice koptyjskie, wchodzi siÄ™ do Bazyliki Grobu ÅšwiÄ™tego, gdzie znajdujÄ… siÄ™ kolejne stacje Drogi Krzyżowej.

  


Pielgrzymi podczas Drogi Krzyżowej
  


Via Dolorosa biegnie przez dzielnicę muzułmańską
  


Stacja IX przed wejściem do kościoła koptyjskiego

  

WedÅ‚ug tradycji chrzeÅ›cijaÅ„skiej Bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania, pogrzebania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Na poczÄ…tku I wieku znajdowaÅ‚y siÄ™ tu nieczynne kamienioÅ‚omy, w których wykuwano grobowce. Budynek byÅ‚ wielokrotnie niszczony i odbudowywany, stÄ…d jego dzisiejsza architektura jest nieco chaotyczna, ale wrażenie robi jej wielkość. WnÄ™trze oÅ›wietlajÄ… liczne lampy oliwne. Bazylika nie należy do żadnego z wyznaÅ„, opiekujÄ… siÄ™ niÄ… przedstawiciele różnych wyznaÅ„ chrzeÅ›cijaÅ„skich, z których każda ma swoje kaplice i oÅ‚tarze i odpowiada za utrzymanie porzÄ…dku w Å›ciÅ›le okreÅ›lonej części. Swoje siedziby majÄ… tu przedstawiciele trzech koÅ›ciołów: greckiego PrawosÅ‚awnego Patriarchatu Jerozolimy, KoÅ›cioÅ‚a Å‚aciÅ„skiego reprezentowanego przez Zakon Braci Mniejszych, czyli franciszkanów oraz Apostolskiego KoÅ›cioÅ‚a OrmiaÅ„skiego. W wybrane Å›wiÄ™ta bazylika udostÄ™pniana jest czÅ‚onkom syryjskiego i etiopskiego koÅ›cioÅ‚a ortodoksyjnego, natomiast  Koptyjski KoÅ›ciół Ortodoksyjny ma prawa tylko do kilku pomieszczeÅ„, a w Å›ciÅ›le okreÅ›lone Å›wiÄ™ta może sprawować obrzÄ™dy w swojej niewielkiej kaplicy, znajdujÄ…cej siÄ™ z tyÅ‚u Grobu Jezusa.

  


Kaplica Śmierci na Krzyżu
  


Miejsce ukrzyżowania Jezusa na Golgocie
  


Kaplica Åšmierci na Krzyżu

  

Stacja dziewiÄ…ta Drogi Krzyżowej, przy której wspomina siÄ™ obdarcie z szat Jezusa, znajduje siÄ™ zaraz za wejÅ›ciem do Bazyliki, tuż przy schodach prowadzÄ…cych na GolgotÄ™. NiegdyÅ› byÅ‚a to otwarta przestrzeÅ„, dlatego dziÅ›, stojÄ…c we wnÄ™trzu Bazyliki, trudno to sobie wyobrazić, nic nie przypomina wzgórza, w Kaplicy Ukrzyżowania, przez szyby znajdujÄ…ce siÄ™ w podÅ‚odze można dojrzeć jedynie wapienne fragmenty Golgoty. W centralnej części kaplicy znajduje siÄ™ oprawiony w srebro otwór, przez który można dotknąć miejsca, gdzie staÅ‚ krzyż. W Kaplicy Ukrzyżowania sÄ… dwa oÅ‚tarze katolickie i jeden należący do prawosÅ‚awnych greków, nad miejscem ukrzyżowania. Kolejne trzy stacje: ukrzyżowanie, Å›mierć na krzyżu i zdjÄ™cie z krzyża znajdujÄ… siÄ™ przy kaplicach Å‚aciÅ„skiej i greckiej, ostatnia – zÅ‚ożenie do grobu – w głównej rotundzie Bazyliki, poniżej Kaplicy Grobu PaÅ„skiego. Dalej przechodzi siÄ™ do niewielkiej Kaplicy AnioÅ‚a, gdzie znajduje siÄ™ oÅ‚tarz wykonany z kawaÅ‚ka kamienia, który zakrywaÅ‚ wejÅ›cie do Grobu Jezusa. StÄ…d przez niskie, 1,33 m przejÅ›cie, wchodzi siÄ™ do celu pielgrzymki – niewielkiej ciasnej groty, w której po Å›mierci zÅ‚ożono ciaÅ‚o Jezusa. Tutaj milknÄ… wszelkie rozmowy, które sÅ‚ychać byÅ‚o jeszcze w bazylice. Po dÅ‚ugim oczekiwaniu w kolejce, tu każdy ma chwilÄ™ na skupienie i krótkÄ… modlitwÄ™, krótkÄ…, bo zaraz przerywa jÄ… stukanie dÅ‚oniÄ… o sklepienie wejÅ›cia przez mnicha prawosÅ‚awnego, pilnujÄ…cego grobu, aby jak najwiÄ™kszej liczbie pielgrzymów udaÅ‚o siÄ™ tu wejść, bo przecież po to przybyli z caÅ‚ego Å›wiata i przemierzyli DrogÄ™ KrzyżowÄ…, aby dotrzeć wÅ‚aÅ›nie w to miejsce i zobaczyć na wÅ‚asne oczy, że Grób Jezusa jest naprawdÄ™ pusty.

  


Grób Jezusa
  


Grób Jezusa
  


Bazylika Grobu Świętego - wejście główne

  

Współczesna Jerozolima

  


Panorama Jerozolimy
  



  


Góra Oliwna z Bazyliką Agonii
  


Młody Żyd pod Ścianą Płaczu
  


Bazylika Agonii

  


Dzielnica muzułmańska Jerozolimy
  


Panorama Jerozolimy, w dole widoczny największy cmentarz w Jerozolimie

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański