Start
 

Fabryka no偶y Boles艂awa Michalskiego (Janusz 艁angowski) PDF Drukuj Email
19.02.2015.

By艂em niezwykle zadowolony gdy, dzi臋ki pomocy jednego z koleg贸w odwiedzaj膮cych na moj膮 pro艣b臋 Przedb贸rz, otrzyma艂em numer telefonu do pana Marka Michalskiego, a ju偶 ze wszech miar zachwycony, gdy okaza艂o si臋, 偶e pan Marek to niezwykle sympatyczny cz艂owiek, kt贸ry w dodatku obieca艂 mi wszechstronn膮 pomoc w przeprowadzeniu mojego przedsi臋wzi臋cia. Sk膮d taka rado艣膰?

Ano st膮d, 偶e pan Marek Michalski jest synem Boles艂awa Michalskiego, jednego z ostatnich w Polsce no偶ownik贸w, wytw贸rcy no偶y, kt贸ry dzia艂a艂 jeszcze w przedwojennej Polsce i swoj膮 prac臋 kontynuowa艂 w艂a艣ciwie a偶 do 艣mierci w 1997 roku. Co wi臋cej, pan Marek pracowa艂 wraz ze swoim ojcem w jego warsztacie, tak wi臋c zna od podszewki spos贸b w jaki dzia艂a艂a taka manufaktura, a i sam proces wytwarzania no偶y jest mu doskonale znany.

By艂em niezwykle podekscytowany faktem, 偶e mog臋 u 藕r贸d艂a dowiedzie膰 si臋 jak kiedy艣 dzia艂a艂 warsztat no偶owniczy, jakie no偶e w nim wytwarzano, a przede wszystkim oczywi艣cie tym, 偶e uzyskanie takich informacji z pierwszej r臋ki jest w dzisiejszych czasach w og贸le mo偶liwe! W swoim zapale poznawczym wyeksploatowa艂em chyba pana Marka do cna, za co serdecznie go przepraszam, jak r贸wnie偶 i za "n臋kanie" go telefonami oraz za zadawanie mn贸stwa pyta艅 dodatkowych, jednocze艣nie bardzo dzi臋kuj臋 za niezwyk艂膮 偶yczliwo艣膰 i zrozumienie.

Poni偶szy tekst zosta艂 uzupe艂niony o biografi臋 Boles艂awa Michalskiego, autorstwa pana Marka (link pod tekstem), w kt贸rej znajdziecie wiele ciekawych informacji zar贸wno o panu Boles艂awie, jak i o jego fabryce. Informacji, kt贸rych nie powiela艂em w tym wywiadzie, dlatego te偶 naprawd臋 warto j膮 przeczyta膰. Gor膮co zach臋cam.

Na wst臋pie kilka niezb臋dnych informacji o miejscowo艣ci, w kt贸rej mie艣ci艂a si臋 fabryka Boles艂awa Michalskiego.

Przedb贸rz to ma艂e miasto znajduj膮ce si臋 mniej wi臋cej po艣rodku tr贸jk膮ta wyznaczonego przez Cz臋stochow臋, Kielce i Piotrk贸w Trybunalski, w regionie, kt贸rym istnia艂a wielowiekowa tradycja wytwarzania no偶y. Imponuj膮ca w przypadku Przedborza jest przedsi臋biorczo艣膰 mieszka艅c贸w tego miasteczka, w najlepszym okresie dzia艂a艂o w nim oko艂o 140 warsztat贸w rzemie艣lniczych r贸偶nego typu, a w艣r贸d nich 21 warsztat贸w metalowych (1936 rok), warto zaznaczy膰, 偶e maksymalna liczba mieszka艅c贸w Przedborza wynosi艂a oko艂o 7000 os贸b (lata trzydzieste XX wieku) - obecnie miasto liczy oko艂o 4000 mieszka艅c贸w.

  


Zabudowania rodziny Michalskich w Przedborzu. Po lewej stronie budynek mieszkalny, w budynku na wprost, na parterze mie艣ci艂 si臋 warsztat, a na pi臋trze znajdowa艂y si臋 pomieszczenia mieszkalne

  

Od czego si臋 to w og贸le zacz臋艂o, jak to si臋 sta艂o, 偶e pa艅ski ojciec za艂o偶y艂 fabryk臋 no偶y? Czy to by艂o co艣 nowego czy mo偶e kontynuacja rodzinnej tradycji?

Zacz臋艂o si臋 ok. 1936-37 r. od wej艣cia mojego Ojca w sp贸艂k臋 z dwoma przedsi臋biorcami pochodzenia 偶ydowskiego z 艁odzi (p. Josef Byk i p. Mosze Pulke), kt贸rzy jako wytw贸rcy odzie偶y (m.in. dres贸w sportowych) poszukiwali dostawc贸w tzw. zamk贸w b艂yskawicznych  (ekler, gw. 艂贸dz. ekspres), towaru trudnego do pozyskania w tych latach. Nie mog膮c znale藕膰 oczekiwanych dostawc贸w postanowili za艂o偶y膰 wytw贸rnie tych komponent贸w odzie偶owych. Dowiedzieli si臋 o moim Ojcu, kt贸ry pracowa艂 wtedy jako majster w miejscowych (przedborskich) fabryczkach wyrob贸w no偶owniczych i galanterii u偶ytkowej (W贸jcickiego, Wajmana), ciesz膮c si臋 opini膮 dobrego, ambitnego 艣lusarza i organizatora. Zaproponowali Ojcu sp贸艂k臋: oni pokrywali koszty zwi膮zane z inwestycj膮, Ojciec: oprzyrz膮dowanie, uruchomienie i utrzymywanie produkcji. Projekt zosta艂 zrealizowany i przez kilka (kilkana艣cie) miesi臋cy, do wrze艣nia 1939 r. produkowano przedmiotowe zamki b艂yskawiczne, kiedy to w wyniku dzia艂a艅 frontowych wytw贸rnia zosta艂a spalona i zlikwidowana w okoliczno艣ciach nieobecno艣ci rodziny Ojca, kt贸ra uciek艂a na okres kilku tygodni do oddalonej o ok. 15 km od Przedborza wioski Zagacie.

  


Jacek Michalski (wnuk Boles艂awa) z synem Karolem wewn膮trz warsztatu

  

Pozosta艂o艣膰 (niewielka, bo "zagospodarowana" wcze艣niej przez Niemc贸w) pos艂u偶y艂a Ojcu, po kilku latach pracy w zmilitaryzowanych przez Niemc贸w zak艂adzie wyrobu metalowych 艂贸偶ek wojskowych ("Fabryka Machuderskiego" – dzisiejszy Zak艂ad Doskonalenia Zawodowego w Przedborzu, jako zal膮偶ek wytw贸rni no偶y – kozik贸w, kt贸rych produkcj臋 r贸wnolegle z funkcj膮 mistrza produkcji w Fabryce Machuderskich Ojciec rozpocz膮艂. Z opowiada艅 rodzinnych wiem, 偶e pierwsze komponenty (gotowe ostrza) do ich produkcji pozyskiwa艂 (przemyca艂) ojciec od przedsi臋biorc贸w pochodzenia 偶ydowskiego, spacyfikowanych ju偶 w miejscowym (przedborskim) gettcie przy ul. Cz臋stochowskiej. Z czasem zakupi艂 od miejscowych rzemie艣lnik贸w prasy r臋czne 艣rubowe ("balans贸wki"), nast臋pnie oko艂o 1943 r. uszkodzon膮 pras臋 mimo艣rodow膮 z Zak艂ad贸w "GERLACH" w Drzewicy, kt贸rej p臋kni臋ty 偶eliwny korpus sam skutecznie i trwale naprawi艂 przez za艂o偶enie "艂at". Tam te偶 zakupi艂 polerki do wyka艅czaj膮cej obr贸bki no偶y oraz osadzenie kamieni szlifierskich (piaskowc贸w). Inny, drobny osprz臋t pozyskiwa艂 od miejscowych rzemie艣lnik贸w (np. drewniany b臋ben czyszcz膮cy – zamawia艂 u miejscowego bednarza, metalowe elementy uchwyt贸w i pomocy produkcyjnych u kowala, korzysta艂 te偶 z us艂ug tokarsko-frezarskich, g艂贸wnie w miejscowym zak艂adzie mechanicznym braci Zieli艅skich).

Po wojnie produkcja si臋 wyra藕nie powi臋kszy艂a, Ojciec zakupi艂 dodatkowo pras臋 ciern膮 艣rubow膮, za pomoc膮 kt贸rej realizowane by艂y operacje t艂oczenia i prostowania, a tak偶e nacinania tzw. „pazurk贸w” na ostrzach kozik贸w i scyzoryk贸w, kt贸re stanowi艂y 贸wczesny asortyment produkcji firmy pod nazw膮: "Warsztat No偶owniczy Boles艂aw Michalski, Przedb贸rz ul. Krakowska 39".

  


Jacek Michalski (wnuk Boles艂awa) wewn膮trz warsztatu

  

Kto by艂 nauczycielem Boles艂awa Michalskiego? Sk膮d czerpa艂 on sw膮 wiedz臋 o no偶ownictwie?

Nauczycielem zawodu Ojca by艂 mistrz 艣lusarski z Warszawy Aleksander Kryski maj膮cy sw贸j warsztat 艣lusarski w Warszawie przy ul. Wroniej 34 (44), gdzie Ojciec w latach: ok. 1925-1927 by艂 terminatorem (uczniem) w zakresie 艣lusarstwa. Dyplom czeladnika uzyska艂 (chyba) ju偶 po powrocie do Przedborza, za艣 dyplom mistrzowski zosta艂 mu nadany przez Izb臋 Rzemie艣lnicz膮 w 艁odzi – w 1941 r.

  


Eugenia i Boles艂aw Michalscy

  

Jakie by艂y pocz膮tki tej manufaktury, sk膮d pa艅ski ojciec wzi膮艂 narz臋dzia i maszyny?

Jak ju偶 wspomnia艂em wcze艣niej, na pocz膮tek Ojciec kupi艂 od miejscowych rzemie艣lnik贸w r臋czne prasy 艣rubowe, tzw. „balans贸wki", oko艂o 1943 r. dokupi艂 i nast臋pnie w艂asnor臋cznie naprawi艂 uszkodzon膮 pras臋 mimo艣rodow膮, wraz z pras膮 kupi艂 te偶 polerki do wyka艅czaj膮cej obr贸bki no偶y oraz osadzenie kamieni szlifierskich (piaskowc贸w). Drobny sprz臋t warsztatowy zam贸wi艂 u miejscowych rzemie艣lnik贸w (np. b臋ben czyszcz膮cy u miejscowego bednarza), a osprz臋t metalowy, np. uchwyty, zam贸wi艂 u kowala. Oprzyrz膮dowanie wykonywa艂 sam, lub z pomoc膮 miejscowych tokarzy, frezer贸w (mechaniczn膮 obr贸bk膮-skrawaniem) i kowali (przer贸bka plastyczna na gor膮co). Je艣li nie mia艂 jaki艣 narz臋dzi mechanicznych, zleca艂 wykonanie konkretnych element贸w innym rzemie艣lnikom, np. korzysta艂 z us艂ug miejscowego zak艂adu mechanicznego w zakresie us艂ug tokarsko-frezarskich.

  

  

  

Z jakich maszyn sk艂ada艂o si臋 wyposa偶enie fabryki?

Wyposa偶enie warsztatu sk艂ada艂o si臋 z:

- uk艂adu przeniesienia nap臋du z silnika elektrycznego (ok. 5,5 kW) za pomoc膮 pasa p艂askiego (tkaninowo-gumowego) o szeroko艣ci ok. 100 mm i gr. 6-8 mm, 艂膮czonego za pomoc膮 „spinaczy do pas贸w” (wytwarzanych w pobliskich Ko艅skich przez rzemie艣lnik贸w: Pi臋t臋 i Orli艅skiego) na poszczeg贸lne maszyny i obrabiarki – tzw. „transmisji” czyli ok. 10 metrowego wa艂u p臋dnianego o 艣rednicy ok. 60-70 mm, posadowionej przy na 艣cianie, przy stropie na kliku 艂o偶yskowanych podporach. Pomi臋dzy podporami osadzone by艂y ko艂a pasowe (stalowe, lub drewniane) r贸偶nej 艣rednicy, przynale偶ne (po艂o偶eniowo) konkretnym maszynom prasy mimo艣rodowej. Dla uruchomienia maszyny nale偶a艂o za艂o偶y膰 pas pomi臋dzy ko艂em p臋dnym „transmisji” i ko艂em nap臋dowym urz膮dzenia (maszyny), co ze wzgl臋du bezpiecze艅stwa wymaga艂o wy艂膮czenia nap臋dowego silnika elektrycznego; od艂膮czenie nap臋du odbywa艂o si臋 „w ruchu” poprzez jego „zrzucenie” za pomoc膮 r臋cznej listwy drewnianej,

- prasy mimo艣rodowej o nacisku ok. 15 ton, nap臋dzanej z „transmisji” za pomoc膮 ko艂a pasowego 偶eliwno (piasta) – drewnianego (wieniec) o 艣rednicy ok. 1000 – 1200 mm; tu ze wzgl臋du na potrzeb臋 uzyskania odpowiedniego kierunku obrot贸w pas p臋dniany musia艂 by膰 „skrzy偶owany”. Prasa mimo艣rodowa (z niemiecka: „loch maszyna”) s艂u偶y艂a do wycinania element贸w metalowych (ostrza, spr臋偶yny p艂askie, ok艂adki, wk艂adki – „pletyny”) za pomoc wykrojnik贸w („sznit贸w”), a po zainstalowaniu no偶yc (d艂ugo艣ci ok. 400 mm) s艂u偶y艂a jako mechaniczne no偶yce do ci臋cia blach, z kt贸rych nast臋pnie wycinano elementu stalowe no偶y,

- prasy ciernej 艣rubowej o nacisku nominalnym ok. 10 t, posiadaj膮cej indywidualny nap臋d za pomoc膮 silnika elektrycznego o mocy ok. 3,5 kW; s艂u偶y艂a do t艂oczenia ok艂adek (scyzoryki „grawerki”) prostowanie wyci臋tych element贸w stalowych no偶y oraz do t艂oczenia tzw. „pazurk贸w” s艂u偶膮cych do otwierania ostrzy kozik贸w i scyzoryk贸w.

- pras r臋cznych 艣rubowych („balans贸wek”) – do wykonywania operacji dziurkowania i cechowania („B.M.”, „A.M.” – Antoni Michalski- syn Boles艂awa) ostrzy, ok艂adek i wk艂adek („pletyn”) oraz rolowania skuwek „kozikowych”,

- b臋bn贸w: stalowy do b臋bnowania wyci臋tych element贸w na sucho w trocinach oraz drewniany do b臋bnowania na mokro z dodatkiem materia艂贸w 艣ciernych,

- kamieni szlifierskich – 2 szt. (1 – do szlifowania zgrubnego ostrzy; 2 – do szlifowania ko艅cowego ostrzy) – wykonanych z piaskowca wydobywanego w okolicach 呕arnowa, Opoczna. 艢rednica nowego ok. 1800 mm, szeroko艣膰: ok. 120 mm,

- szlifierki dwug艂owicowej - do szlifowania zgrubnego ostrzy, operacji wykonywanej dla zast膮pienia szlifowania zgrubnego na kamieniu piaskowcu. Zakupiona w zak艂adach „Gerlach” w Drzewicy ok. 1975 r. – posiada艂a w艂asne nap臋dy elektryczne i zamkni臋ty (wodny0 system ch艂odzenia. Szlifowanie za pomoc膮 mi臋kkich tarcz 艣ciernych pier艣cieniowych o spoiwie magnetyzowym, wykazuj膮cych si臋 dobrymi w艂a艣ciwo艣ciami w zakresie odporno艣ci na obecno艣膰 przypale艅 szlifierskim (produkowane w Grodzisku Maz.- lepsze i w 呕ywcu - gorsze),

szlifierko - polerka 2 – g艂owicowa – s艂u偶膮ca do finalnego szlifowania ostrzy, finalnego szlifowania (wyko艅czania) niedok艂adno艣ci monta偶owych scyzoryk贸w na specjalnych drewnianym tarczach szlifierskich obijanych pasami sk贸rzanymi (≠ 6-8 mm), na kt贸re nanoszona (naklejana) by艂a warstwa (2-3 mm) materia艂u 艣ciernego. Polerka s艂u偶y艂a do polerowania wyko艅czaj膮cego scyzoryk贸w (szczeg贸lnie „grawerk贸w”) przy u偶yciu filcowych tarcz polerskich o 艣rednicy ok. 400 mm i gotowych past polerskich,

- kotlina kowalska (na koks) – s艂u偶膮ca do hartowania i odpuszczania ostrzy i spr臋偶yn. Temperatura hartowania ustalana by艂a „na kolor” (najcz臋艣ciej: „ciemnoczerwony”) a temperatura odpuszczania (po wcze艣niejszym zabieleniu pakietu ostrzy, spr臋偶yn) „na barw臋 nalotow膮” (najcz臋艣ciej: „s艂omkow膮”). Nap臋d dmuchawy wentylatora kotliny – r臋czny (z wykorzystaniem wycinka ramy rowerowej i przek艂adni 艂a艅cuchowej),

- st贸艂 monta偶owy – drewniany, s艂u偶膮cy do monta偶u (sk艂adania) cz臋艣ci sk艂adowych no偶y w gotowy wyr贸b.

  


Boles艂aw Michalski (po lewej) wraz z synem Markiem i wnukiem Jackiem. W tle kamienne ko艂a szlifierskie

  

Jakie no偶e produkowano w fabryce pa艅skiego ojca?

Koziki, scyzoryki grawerki, scyzoryki p艂askie, no偶e rze藕nicze 5” i 10” (przej艣ciowo te偶: no偶e kuchenne 4” i 6”, no偶e jarzyniaki – 4”).

  

   

  

Jakich materia艂贸w u偶ywano do produkcji no偶y?

Na ostrza no偶y u偶ywano stali konstrukcyjnej w臋glowej zwyk艂ej jako艣ci (St6, St7), lub sporadycznie stali konstrukcyjnej w臋glowej wy偶szej jako艣ci („45”). Warunkiem zastosowanie nieznanych gatunk贸w stali by艂a jej utwardzalno艣膰 w hartowaniu (zdolno艣膰 do tworzenie struktur o twardo艣ci min. 50 HRC). W trudnych czasach lat pi臋膰dziesi膮tych pami臋tam sytuacje, kiedy jedynym dost臋pnym, dla indywidualnych, drobnych rzemie艣lnik贸w, by艂y sk艂adowisko z艂omu, np. to w miejscowo艣ci Herby ko艂o Cz臋stochowy. Nale偶a艂o w贸wczas, po uzyskaniu zezwolenia na odsprzeda偶 z艂omu (na tzw. „potrzeby gospodarskie”) dokona膰 segregacji jako艣ciowej odpad贸w blach stalowych grubo艣ci: 1,5 – 2,0 mm. Ze stosu jednorodnych odpad贸w pobiera艂o si臋 pr贸bk臋, kt贸r膮 hartowano i sprawdzano jej „utwardzalno艣膰” w ten spos贸b, 偶e je偶eli po zahartowaniu, w pr贸bie zginania p臋ka艂a przy k膮cie do ok. 300 – to jednorodny rodzajowo stos odpad贸w by艂 zakwalifikowany pozytywnie i by艂 potem wykorzystywany do produkcji ostrzy i spr臋偶yn (scyzorykowych).

Na ok艂adki i wk艂adki (tzw. „pletyny”) do scyzoryk贸w u偶ywano stali konstrukcyjnej niskow臋glowej, wysokot艂ocznej (np. „08X”), ≠ 0,60 – 0,80 mm, wyzyskuj膮c najcz臋艣ciej odpady arkuszy z t艂oczenia blach karoseryjnych w Kieleckich Zak艂adach Wyrob贸w Metalowych (dawne nazwy” „Huta Ludwik贸w”, SHL w Kielcach). W latach 70-tych ubieg艂ego wieku wykorzystywano na ok艂adki scyzoryk贸w p艂askich stal t艂oczn膮 powlekan膮 (laminowan膮), u偶ywana do produkcji mebli sklepowych.

Trzonki no偶y rze藕niczych i kuchennych oraz kozik贸w wykonywano z drzewa brzozowego. Na nity stosowano drut stalowy zmi臋kczany (w latach 80-tych XX wieku – drut stalowy zmi臋kczany ocynkowany). Skuwki do kozik贸w wykonywano z tej samej co ok艂adki scyzoryk贸w blachy niskow臋glowej, wysokot艂ocznej.

  

  

  

Jak wygl膮da艂 proces powstawania no偶y w fabryce pa艅skiego ojca i jak to si臋 zmienia艂o na przestrzeni lat?

Ostrza - Wycinanie na prasie mimo艣rodowej („lochmaszynie”), b臋bnowanie (gratowanie) w b臋bnie stalowym - trociny, prostowanie w pakietach na prasie ciernej 艣rubowej („talerz贸wce”), dziurkowanie na prasie r臋cznej 艣rubowej („balans贸wce”), cechowanie na prasie r臋cznej 艣rubowej, pazurkowanie na prasie ciernej 艣rubowej, a nast臋pnie:

Do lat siedemdziesi膮tych ubieg艂ego wieku: szlifowanie wst臋pne na piaskowcu (do grubo艣ci ostrza - ok. 0,40 mm), hartowanie, odpuszczanie, prostowanie (r臋czne, m艂otkiem: m艂otkowanie), szlifowanie ko艅cowe na piaskowcu, szlifowanie wyko艅czaj膮ce („blatowanie”) na drewnianych tarczach ("szajbach”), obci膮gni臋tych na walcowej ich powierzchni pasem sk贸rzanym ≠ 6-8 mm pokrytym warstw膮 klejow膮 materia艂u 艣ciernego (elektrokorundu, granulacji 80-100), czyszczenie w trocinach.

Po po艂owie lat siedemdziesi膮tych: hartowanie, odpuszczanie, prostowanie (m艂otkowanie), szlifowanie wst臋pne na szlifierce p贸艂automatycznej (produkcji: GERLACH Drzewica), szlifowanie ko艅cowe na piaskowcu, szlifowanie wyko艅czaj膮ce („blatowanie”), czyszczenie.

Ok艂adki scyzoryk贸w grawerowanych - Wycinanie formatek na dwie ok艂adki na prasie mimo艣rodowej, t艂oczenie („grawerowanie”) ok艂adek na prasie ciernej 艣rubowej, wycinanie ok艂adek z formatek na prasie mimo艣rodowej, b臋bnowanie (gratowanie), dziurkowanie na prasie r臋cznej 艣rubowej, polerowanie (po ko艅cowym monta偶u scyzoryk贸w).

Wk艂adki („pletyny”) - Wycinanie na prasie mimo艣rodowej, b臋bnowanie (gratowanie), prostowanie w pakietach na prasie ciernej 艣rubowej, dziurkowanie na prasie r臋cznej 艣rubowej.

Spr臋偶yny (do scyzoryk贸w) - Wycinanie na prasie mimo艣rodowej, b臋bnowanie (gratowanie), prostowanie pojedynczo na prasie ciernej 艣rubowej, dziurkowanie, hartowanie, odpuszczanie.

Trzonki (r臋koje艣ci) do kozik贸w - Toczenie na tokarce do drewna z no偶nym nap臋dem (operacja zlecana wykonawcom jarmarcznej galanterii drewnianej w pobliskich wioskach: p. Cie艣lik ze wsi D臋ba i p. Dymczyk ze wsi Wierzchlas), suszenie, malowanie: w czerwonej w farbie wodnej i nast臋pnie politurowanie, lakierowanie zanurzeniowe w lakierze „NITRO”, a nast臋pnie prze偶ynanie (wykonanie rowka na ostrze), nabijanie skuwki, obrzynanie ko艅c贸wki czopa, wiercenie otworu na zamocowanie ostrza.

  

  
  

  

Czy pa艅ski ojciec produkowa艂 wy艂膮cznie no偶e?

W zasadzie tylko no偶e, scyzoryki i koziki. W okresie wojny produkowa艂 te偶 blaszki do but贸w, kt贸rymi „wzmacniane” by艂y powszechnie ich podeszwy i obcasy; p贸藕niej w latach sze艣膰dziesi膮tych ubieg艂ego wieku ich produkcj膮 zajmowa艂y si臋 (jednorazowo, 1- seria blaszek) dzieci Boles艂awa Michalskiego: Maciek (Wojciech) i Marek. Stanowi艂o to element zach臋cenia dorastaj膮cych dzieci pracami warsztatowymi, co w po艂膮czeniu z oczekiwanymi (cho膰 niespe艂nianymi) „w艂asnymi” dochodami z tej produkcji by艂o „mi臋kkim” wprowadzaniem syn贸w w 艣wiat produkcji artyku艂贸w metalowych powszechnego u偶ytku.

Na specjalne zam贸wienie (dla znajomych) wykonywa艂 te偶 kosy do sieczkarni, kt贸re cieszy艂y si臋 b. dobr膮 opini膮, lecz ich produkcja nie by艂a w 偶aden spos贸b oprzyrz膮dowana, a rozwa偶ania o jej ewentualnym uruchomieniu ko艅czy艂y si臋 na barierze zaopatrzenia w materia艂 (pe艂nowymiarow膮 blach臋 stalow膮, wobec dost臋pnego zaopatrzenia w odpady tej偶e blachy nadaj膮ce si臋 do wykorzystania przy produkcji ostrzy no偶y).


Maciej (Wojciech) Michalski, syn Boles艂awa

  

Kto by艂 odbiorc膮 produkt贸w wytwarzanych w tej manufakturze?

Do lat 70-tych, g艂贸wnymi odbiorcami wyrob贸w no偶owniczych by艂y dwie prywatne hurtownie artyku艂贸w gospodarstwa domowego, a mianowicie:

Stanis艂aw Zuchora, Warszawa ul. Pr贸偶na 9 (pl. Grzybowski 3),
Henryk Szumla艅ski, Cz臋stochowa ul. Katedralna 7,

oraz w艂a艣ciciele stoisk (tzw. budek) na bazarach przy pl. Szembeka w Warszawie (Wolicki, Wysocki, Prz膮stkowa), przy pl. R贸偶yckiego w Warszawie (J贸zef Minczenko), a tak偶e sklepy galanteryjne w Cz臋stochowie (Szyma, Nowak), kt贸re prowadzi艂y zar贸wno sprzeda偶 detaliczn膮 (o bardzo niskim udziale) i wydatna sprzeda偶 hurtow膮 dla kramarzy handluj膮cych na odpustach i targowiskach.

W latach 70-tych i p贸藕niej (po zlikwidowaniu hurtowni prywatnych przez ekip臋 Gierka) wyroby no偶ownicze produkowane w warsztacie Boles艂awa Michalskiego kierowane by艂y r贸wnie偶 na bezpo艣rednie zam贸wienia do sklep贸w galanterii metalowej i AGD, g艂贸wnie na obszar tzw. „艣ciany wschodniej” i Ma艂opolski.

Czy Boles艂aw Michalski pracowa艂 sam?

Do kwietnia 1951 r., kiedy to warsztat zosta艂 zabrany pod tzw. „przymusowy zarz膮d pa艅stwowy” zatrudnione by艂o w nim ok. 7-9 pracownik贸w najemnych (patrz zdj臋cie): bracia Jan i J贸zef Wyciszkiewicz, bracia Madejscy, Wies艂aw Cie艣lak i jego matka, p. Cieslakowa, p. Mo艂olepszy. P. Ka艂uzi艅ski i inni. Po oddaniu wyposa偶enia w 1957/8 roku zatrudnionych by艂o 2-ch pracownik贸w: Jan i J贸zef Wyciszkiewicz, potem ze wzgl臋d贸w fiskalnych pozosta艂 tylko J贸zef Wyciszkiewicz. Oko艂o 1962/3 roku w warsztacie pozosta艂 sam Boles艂aw Michalski z najstarszym synem Antonim, kt贸ry w 1974 r. przej膮艂 po ojcu warsztat. W ka偶dym okresie dzia艂alno艣ci warsztatu aktywny udzia艂 w jego pracach bra艂a ma艂偶onka Boles艂awa – Eugenia, synowie Maciej (Wojciech) i Marek oraz w okresie urlopowym zi臋膰 w艂a艣ciciela, a m膮偶 jego c贸rki Boles艂awa Michalskiego Barbary – Alfred Kaak, zamieszkuj膮cy stale w Gorzowie Wlkp.

  


Pracownicy Fabryki No偶y Boles艂awa Michalskiego
  

  

Z jakimi problemami musia艂 boryka膰 si臋 producent no偶y? Czy by艂y one zale偶ne od, np. sytuacji politycznej?

G艂贸wnym problem dla dzia艂alno艣ci warsztatu by艂y trudno艣ci zaopatrzeniowe; sytuacja polityczna w zasadzie nie mia艂a tu istotnego znaczenia. raczej sytuacja spo艂eczno- gospodarcza wp艂ywa艂a bezpo艣rednia na popyt, kt贸ry np. w okresie kryzysu lat 80-tych przybra艂 niepoczytne rozmiary; sprzedawa艂o si臋 wszystko, w ka偶dych ilo艣ciach i ka偶dej jako艣ci i za ka偶d膮 cen臋. Z tego okresu pochodz膮 „atrapy” no偶y sto艂owych z plastikowymi trzonkami, kt贸re produkowane by艂y ze zbrakowanych w „Gerlachu” kutych ostrzy („KLING”), kt贸re po szlifowaniu i „blatowaniu” oprawiane by艂y w trzonki na wtryskarkach w ramach kooperacji rzemie艣lniczej.

Je艣li za艣 idzie o inne problemy, to faktycznie czasy tu偶 po wojnie nie sprzyja艂y prywatnej przedsi臋biorczo艣ci, mam tu na my艣li przymusowe przej臋cia przez pa艅stwo.

Do tzw. przej臋cia warsztatu „pod przymusowy zarz膮d pa艅stwowy” dosz艂o w kwietniu 1951 r., po wcze艣niejszym odrzuceniu przez Boles艂awa Michalskiego propozycji zatrudnieniu go na funkcji kierownika warsztatu (zak艂adu). Ojciec kierowa艂 si臋 nies艂usznym przekonaniem, 偶e w艂asno艣膰 „dorobkowa” nie mo偶e zosta膰 zabrana. By艂 to zasadniczy b艂膮d  w rozpoznaniu zamiar贸w 贸wczesnej W艂adzy, kt贸ry skutkowa艂 wieloma przykrymi konsekwencjami osobistymi (depresja) i rodzinnymi (bieda). To偶samy warsztat no偶owniczy, b臋d膮cy w艂asno艣ci膮 Franciszka Piotrowskiego (w Przedborzu by艂y tylko te prywatne warsztaty no偶ownicze) przekazany zosta艂 „dobrowolnie” pod przymusowy zarz膮d pa艅stwowy, jego w艂a艣ciciel by艂 jego kierownikiem i tak膮 sytuacj臋 chwali艂 sobie ze wzgl臋du na brak k艂opot贸w w艂a艣cicielskich i du偶膮 swobod臋 w rozliczaniu efekt贸w produkcji, a tak偶e  bezkosztowe utrzymywanie jego wyposa偶enia w ci膮g艂ej sprawno艣ci technicznej.

Po zmianach politycznych 1956 r., w 1957 r. pojawi艂a si臋 mo偶liwo艣膰 odzyskania zabranego do miejscowego zak艂adu przemys艂u terenowego „Staldrzew” (produkuj膮cego r贸wnie偶 m.in. no偶e) wyposa偶enia warsztatu. Boles艂aw Michalski pojecha艂 osobi艣cie (taki by艂 wym贸g) do Warszawy z wnioskiem o zwrot przej臋tego, gdzie zosta艂 przyj臋ty przez 贸wczesnego Przewodnicz膮cego Komitetu Drobnej Wytw贸rczo艣ci – min. Moskw臋, kt贸ry obieca艂 zwrot wyposa偶enia. Na pocz膮tku 1958 r. Boles艂aw Michalski z synem Antonim zacz臋li demonta偶 urz膮dze艅 wyposa偶enia warsztatowego w miejscowym zak艂adzie „Staldrzew”, podczas kt贸rego powa偶nemu wypadkowi zmia偶d偶enia stopy uleg艂 20 –letni syn Antoni przy za艂adunku prasy mimo艣rodowej. Ponowne uruchomienie warsztatu odby艂o si臋 przy poniesieniu olbrzymich koszt贸w, jak na skromne mo偶liwo艣ci rodziny w艂a艣ciciela Boles艂awa Michalskiego. Trudna sytuacja materialna firmy (warsztatu) trwa艂a nieprzerwanie do pocz膮tku lat siedemdziesi膮tych uw., kiedy to zosta艂y cz臋艣ciowo uwolnione zakazy zaopatrzeniowe, w艂a艣ciciel – Boles艂aw Michalski przeszed艂 na emerytur臋 (ca艂y czas uczestnicz膮c aktywnie w prowadzeniu warsztatu), warsztat przej膮艂  formalnie syn Antoni, a ja zaj膮艂em si臋 ca艂膮 sfer膮 logistyczn膮.

  

  
  
  

  

Jak d艂ugo dzia艂a艂a manufaktura pa艅skiej rodziny?

Warsztat no偶owniczy powsta艂 w istocie w okresie wojny ok. 1942 r., zlikwidowany czasowo w okresie 1951-1957, reaktywowany w 1958 r. (wyposa偶enie zwr贸cone po doj艣ciu do w艂adzy W艂adys艂awa Gomu艂ki) dzia艂a艂 do pocz膮tku lat 90-tych ubieg艂ego wieku, chocia偶 oficjalnie istnia艂 do roku 2001, czyli do roku, w kt贸rym zmar艂 ostatni z jego w艂a艣cicieli, Antoni Michalski.

  

  
  

  

Serdecznie dzi臋kuj臋 Maciejowi Umi艅skiemu za pomoc.

Zdj臋cia pochodz膮 ze zbior贸w prywatnych pana Marka Michalskiego oraz od koleg贸w z forum Knives.pl (cz臋艣膰 zdj臋膰 no偶y).

  

Janusz 艁angowski (1974-2017)

  

Artyku艂 pochodzi ze strony navaja.pl Publikujemy za zgod膮 Autora. Orygina艂 znajduje si臋 TUTAJ.

  

Polecamy tak偶e:

Biogram Boles艂awa Michalskiego w Przedborskim S艂owniku Biograficznym http://psbprzedborz.pl/michalski-boleslaw/

 
« poprzedni artyku   nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski