Start arrow Wydarzenia arrow 2014 arrow Dzisiaj w Betlejem...

Dzisiaj w Betlejem... PDF Drukuj Email
22.12.2014.
„Dzieci臋 nam si臋 narodzi艂o, Syn zosta艂 nam dany... Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, B贸g Mocny, Odwieczny Ojciec, Ksi膮偶臋 Pokoju” (Iz 9,5).

„S艂owa proroka Izajasza s膮 zapowiedzi膮 przyj艣cia na 艣wiat Zbawiciela. I w艂a艣nie tutaj, w Betlejem, ta wielka obietnica si臋 spe艂ni艂a. Od ponad dw贸ch tysi臋cy lat chrze艣cijanie - z pokolenia na pokolenie - wypowiadali nazw臋 Betlejem z g艂臋bokim wzruszeniem i radosn膮 wdzi臋czno艣ci膮. Jak pasterze i m臋drcy, my tak偶e tutaj przybyli艣my, by zobaczy膰 Dzieci臋 „owini臋te w pieluszki i le偶膮ce w 偶艂obie” (艁k 2,12). Podobnie jak tylu pielgrzym贸w przed nami, kl臋kamy pe艂ni podziwu i uwielbienia dla niewypowiedzianej tajemnicy, kt贸ra si臋 tutaj spe艂ni艂a. (Jan Pawe艂 II)

  

Potrzeba maksymalnie czterech godzin, aby z przeci臋tnego lotniska w Europie - przez fale Morza 艢rodziemnego - dotrze膰 do portu lotniczego w Tel Avivie. Wychodz膮c  na zewn膮trz terminalu dotykamy nie tylko ciep艂ego klimatu Bliskiego Wschodu, ale ze wzruszeniem czytamy szereg drogowskaz贸w, prowadz膮cych do znanych z Biblii miejsc 艣wi臋tych. Obieraj膮c kierunek do Jerozolimy, potrzebujemy nieca艂ych sze艣膰dziesi臋ciu minut, aby dotrze膰 do 艢wi臋tego Miasta. A stamt膮d - zaledwie kwadransa, aby znale藕膰 si臋 w Betlejem...

  

Wsp贸艂czesne Betlejem roi si臋 od nazw w stylu: Plac 呕艂贸bka, ulica 呕艂贸bka, ulica Gwiazdy, ulica Pasterzy. S膮 te偶 dwa pola Pasterzy i niezliczona liczba obiekt贸w, kt贸re przyj臋艂y nazw臋 od Bo偶ego Narodzenia. Ale dla wi臋kszo艣ci podr贸偶nych, wychowanych w tradycji chrze艣cija艅skiej, wyprawa do Ziemi 艢wi臋tej bez wizyty w miejscu narodzenia Zbawiciela - by艂aby nie do pomy艣lenia. Ko艣ci贸艂, wzniesiony nad powszechnie uznawanym miejscem narodzin Chrystusa, to dostojna budowla bez 艣ladu odpustowego nastroju.

  

Bazylika Narodzenia

Wej艣cie Pokory prowadz膮ce do Bazyliki Narodzenia

Nawa g艂贸wna Bazyliki Narodzenia

  

Dawniej z Jerozolimy do Betlejem mo偶na by艂o przej艣膰 piechot膮 - tak jak przed dwoma tysi膮cami lat. To przecie偶 nieca艂e dziesi臋膰 kilometr贸w. W czasach bardziej nam wsp贸艂czesnych, autokar z centrum 艢wi臋tego Miasta pokonuje t臋 tras臋 w kilkana艣cie minut. Z daleka wida膰 przyci膮gaj膮ce wzrok miasteczko, roz艂o偶one na dw贸ch wzg贸rzach, kt贸rych zbocza pokryte s膮 winnicami, gajami figowymi, oliwkowymi, migda艂owymi i granatowymi. Nie brak p贸l z 艂anami pszenicy i j臋czmienia, pomi臋dzy kt贸rymi pasterze nadal pas膮 stada owiec i k贸z. Na noc zap臋dzaj膮 je do grot, gdzie usytuowane s膮 stajnie. Domy w przewa偶aj膮cej wi臋kszo艣ci s膮 jedno-, dwupi臋trowe (gdzieniegdzie tylko wida膰 wielokondygnacyjne hotele), zbudowane z bia艂ego i r贸偶owego kamienia. Mi臋dzy nimi wznosz膮 si臋 wie偶e ko艣cio艂贸w chrze艣cija艅skich i minarety muzu艂ma艅skich meczet贸w. Tylko w dali, na wschodnim horyzoncie, bieleje niebo nad Pustyni膮 Judzk膮.

  

Panorama Betlejem

Mezet naprzeciw Bazyliki Narodzenia

  

W spos贸b zupe艂nie naturalny Betlejem to nieustanne odniesienia do Bo偶ego Narodzenia; tradycj臋 t膮 spotykamy tu na ka偶dym kroku. Oczywi艣cie we wszystkich sklepach pami膮tkarskich mo偶na zaopatrzy膰 si臋 w najr贸偶niejsze szopki - du偶e i ma艂e, plastikowe, drewniane i papierowe. S膮 tak偶e gwiazdy betlejemskie na bramach triumfalnych przerzuconych nad g艂贸wnymi ulicami miasta, a w sklepach dominuj膮 艣wi臋te obrazy, nie tylko o tematyce bo偶onarodzeniowej. Chocia偶 w mie艣cie przewa偶aj膮 chrze艣cijanie, to muzu艂manie s膮 r贸wnie偶 coraz bardziej widoczni, a 艣piew muezina s艂ycha膰 pi臋膰 razy w ci膮gu dnia. A w nocy wzg贸rza wok贸艂 Miasta Dawidowego przypominaj膮 choink臋, roz艣wietlon膮 tysi膮cami r贸偶nokolorowych 艣wiate艂ek.

Od staro偶ytno艣ci Betlejem by艂o miejscem pielgrzymkowym, najcz臋艣ciej odwiedzanym w ca艂ej Ziemi 艢wi臋tej. Nic dziwnego, wystarczy zej艣膰 kilkoma schodkami w d贸艂, aby znale藕膰 si臋 w punkcie, gdzie historia na nowo zacz臋艂a liczy膰 czas - w Grocie Narodzenia dotykamy przecie偶 autentycznego sacrum. Srebrna gwiazda umieszczona w miejscu Narodzenia b艂yszczy, wypolerowana ustami i d艂o艅mi milion贸w pielgrzym贸w. Tu s艂yszy si臋 szept dw贸ch tysi膮cleci chrze艣cija艅stwa. Tu czuje si臋 modlitwy wszystkich wyznawc贸w Dzieci臋cia narodzonego z Dziewicy. Tu tak偶e, gdzie艣 w ciemnym k膮cie, kto艣 cichutko 艣piewa "Cicha noc, 艣wi臋ta noc". Dreszcz wzruszenia ogarnia, kiedy u艣wiadomimy sobie, 偶e w tej przestrzeni "wszystko" si臋 zacz臋艂o. 呕e tu, w pewn膮 noc, przyj艣cie na 艣wiat Dzieci臋cia rozpocz臋艂o nasz膮 er臋. 呕e tu "S艂owo cia艂em si臋 sta艂o i zamieszka艂o mi臋dzy nami". 呕e tu tajemnica wieczno艣ci zespoli艂a si臋 ze zwyk艂膮 codzienno艣ci膮. 呕e tu w艂a艣nie nieograniczony i nieogarniony B贸g zechcia艂 sta膰 si臋 kruchym cz艂owiekiem. By膰 mo偶e dlatego ka偶dy chce, przyk艂adaj膮c sw膮 d艂o艅 do srebrnej gwiazdy, dotkn膮膰 Wielkiej Tajemnicy Boga-Cz艂owieka.

  

Gwiazda w miejscu Narodzenia Jezusa

  

Kasia Jakielaszek od prawie dekady pracuje w Ziemi 艢wi臋tej. Jest tu przewodnikiem, pos艂uguj膮c zar贸wno w Izraelu, jak i w Autonomii Palesty艅skiej. Jej ciekawa osobowo艣膰 i duchowa wra偶liwo艣膰 mog膮 uj膮膰 od pierwszego momentu spotkania. Nie ulega w膮tpliwo艣ci - osoby, pracuj膮ce w tzw. turystyce pielgrzymkowej, winny by膰 nie tylko szczerze oddane swej profesji, ale r贸wnie偶 winny nosi膰 w sobie g艂臋bokie zainteresowanie tematyk膮 religijn膮. W臋drowanie po szlakach Ziemi 艢wi臋tej to dotykanie nie tylko Prawdy o Bogu w 艣wietle wiary katolickiej, ale tak偶e spotkanie z dwiema innymi wielkimi religiami 艣wiata - judaizmem i islamem.

Rozmow臋 z Kasi膮 udaje si臋 nam przeprowadzi膰 dos艂ownie w przede-dniu Bo偶ego Narodzenia. Zapraszamy na pielgrzymk臋 do Betlejem...

  

* Kasiu, Betlejem – w „rankingu” miejsc 艣wi臋tych – to bardzo wa偶ny punkt na mapie pielgrzymkowych wypraw. Jakie emocje towarzysz膮 dotykaj膮cym miejsca, gdzie B贸g narodzi艂 si臋 dla cz艂owieka?
* Kasia Jakielaszek:
Pielgrzymowanie po Ziemi 艢wi臋tej to nawiedzanie obszar贸w, naznaczonych obecno艣ci膮 samego Boga; nie bez powodu wi臋c nazywamy te tereny Ojczyzn膮 Chrystusa. Mapa 艣wiata wype艂niona jest g臋sto miejscami zwi膮zanymi z 偶yciem aposto艂贸w, 艣wi臋tych, b艂ogos艂awionych, czy te偶 miejscami Objawie艅 Maryjnych. Jednak w spos贸b szczeg贸lny ten fragment biblijnej Palestyny mo偶na nazwa膰 Ziemi膮 艢wi臋t膮. S膮 to mi臋dzy innymi: Nazaret - miejsce Zwiastowania Naj艣wi臋tszej Maryi Panny, Galilea – miejsce licznych cud贸w naszego Mistrza, jakich dokona艂 wok贸艂 Jeziora Genezaret, Jerozolima - “miasto pokoju” - miasto pojmania, pasji i 艣mierci na krzy偶u naszego Pana, Jezusa Chrystusa. I oczywi艣cie Betlejem - miasto Narodzenia Pa艅skiego po艂o偶one niespe艂na osiem kilometr贸w Jerozolimy. W tych dniach nasze my艣li kr膮偶膮 wi臋c wok贸艂 skromnego 藕艂贸bka betlejemnskiego, gdzie na 艣wiat “przyszed艂 Chrystus, Pan Zbawiciel”.
Opieraj膮c si臋 na t艂umaczeniu s艂owa z j臋zyka hebrajskiego, Betlejem oznacza „Dom Chleba”. Pierwsze wzmianki odnajdujemy w Ksi臋dze Rodzaju: to miasto Jessego, nale偶膮ce do pokolenia Judy. Szczeg贸ln膮 chwa艂膮 okry艂o si臋 jako miejsce urodzenia Dawida, kt贸rego tutaj Samuel nama艣ci艂 na kr贸la. Jednak dopiero Narodzenie Jezusa w Betlejem sprawi艂o, 偶e to najmniejsze spo艣r贸d miast Judy, nabra艂o zupe艂nie innego znaczenia i rozros艂o si臋, dzi臋ki nap艂ywaj膮cym tu pielgrzymom. Po okresie kultu poga艅skiego bo偶ka Adonisa, w 330 r. Konstantyn Wielki odda艂 te ziemie kultowi chrze艣cija艅skiemu, wznosz膮c pot臋偶n膮 Bazylik臋 Narodzenia Pa艅skiego. Poprzez koleje losu  - najazd perski, arabski, wyprawy krzy偶owe - miasto doczeka艂o si臋 odbudowy. Dzi艣 opiekuj膮 si臋 t膮 艣wi膮tyni膮 trzy wsp贸lnoty - ko艣ci贸艂 ormia艅ski, prawos艂awni Grecy oraz franciszkanie (kt贸rzy osiedlili si臋 na tych terenach w XIV w.). Niestety, kiedy Grecy byli w posiadaniu Bazyliki, usun臋li w 1847 roku gwiazd臋 z miejsca Narodzenia, umieszczon膮 tam w 1717 r. Dopiero po ustanowieniu status quo w 1853 roku, zagwarantowano 艣ci艣le okre艣lone zasady porozumienia i przywr贸cono gwiazd臋 na swoje miejsce. Obecnie te wszystkie przedziwne spory i niuanse mi臋dzy wiernymi poszczeg贸lnych obrz膮dk贸w przyczyniaj膮 si臋 do niezwykle skromnego wystroju samej Groty i 艣wi膮tyni. Papie偶 Benedykt XVI napisa艂 kiedy艣, 偶e w Betlejem B贸g - poprzez skromno艣膰 miejsca swego narodzenia - pokazuje cz艂owiekowi, jak wielk膮 pokor臋 偶ywi wobec nas.

  

Grota Narodzenia

  

* Pomimo przeszk贸d, konflikt贸w mi臋dzynarodowych i innych niedogodno艣ci dla Bliskiego Wschodu, ruch nap艂ywaj膮cych z ca艂ego globu nie ustaje. Co wi臋c zwiedzaj膮 pielgrzymi w tym wyj膮tkowym punkcie na mapie 艣wiata?
* Kasia Jakielaszek:
Podobnie, jak przed wiekami, tak偶e dzi艣 w tej do艣膰 specyficznej atmosferze pielgrzymi docieraj膮 do Betlejem. Stoj膮c na Placu przed Bazylik膮 Narodzenia Pa艅skiego, s艂yszy si臋 od wiek贸w nie tyle litanie, co modlitwy muezina, pi臋膰 razy dziennie rozlegaj膮ce si臋 z meczetu, le偶膮cego dok艂adnie po przeciwleg艂ej stronie Placu. Chrze艣cijanie - kieruj膮c swe kroki do wej艣cia 艣wi膮tyni - nie mog膮 omin膮膰 miejscowych sprzedawc贸w oferuj膮cych korale, pami膮tkowe torby czy r贸偶a艅ce z drzewa oliwnego. Nast臋pnie - najcz臋艣ciej w po艣piechu - ustawiaj膮 si臋 w kolejce do Groty Narodzenia, gdzie dopiero po zej艣ciu stromymi schodami maj膮 okazj臋 (t艂ocz膮c si臋 w grocie o wymiarach 12 m x 3,5 m) dotkn膮膰 gwiazdy z 艂aci艅sk膮 inskrypcj膮: “Tu narodzi艂 si臋 z Maryi Dziewicy Jezus Chrystus”. Grota o艣wietlana jest lampami elektrycznymi i oliwnymi, 艣ciany zabezpieczono obecnie ogniotrwa艂ymi tapetami, a posadzki wy艂o偶one zosta艂y marmurowymi p艂ytami. Mo偶e dziwi膰 fakt, ale katolicy nie maj膮 prawa celebrowa膰 nabo偶e艅stw przy samym o艂tarzu narodzenia; winni natomiast zadowoli膰 si臋 faktem posiadania czterech lamp oliwnych zwisaj膮cych nad sam膮 gwiazd膮. W艂asno艣ci膮 艂aci艅sk膮 jest wy艂膮cznie Kaplica 卢艂贸bka, gdzie oddali ho艂d Jezusowi Jego pierwsi czciciele, wezwani g艂osem anio艂贸w.
Bazylika Narodzenia Pa艅skiego kryje w sobie wiele zakamark贸w. Jest tu na przyk艂ad Kaplica podziemna 艣w. J贸zefa, upami臋tniaj膮ca moment ukazania sie podczas snu anio艂a, kt贸ry chcia艂 ostrzec J贸zefa o gro偶膮cym 艢wi臋tej Rodzinie niebezpiecze艅stwie. Nie spos贸b nie wspomnie膰 r贸wnie偶 o Kaplicy 艣w. Hieronima, w kt贸rej znamienity Doktor Ko艣cio艂a przez d艂ugie lata 偶y艂 i pracowa艂 nad t艂umaczeniem Pisma 艢wi臋tego z j臋zyka greckiego na 艂aci艅ski (przek艂ad nazywamy Wulgat膮).
Po nawiedzeniu przylegaj膮cego bezpo艣rednio do Bazyliki Ko艣cio艂a 艢w. Katarzyny, b臋d膮cego ko艣cio艂em parafialnym katolik贸w z Betlejem, pielgrzymi rozumiej膮 ju偶, 偶e 艣piew kol臋d nigdy tu nie ustaje, a towarzysz膮ce miastu niepokoje polityczne i spory religijne, nie mog膮 przes艂oni膰 dobra p艂yn膮cego z betlejemskiej stajenki.

  

* Jak zmienia si臋 atmosfera Betlejem w okresie 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia? Czy miastu temu towarzyszy skomercjalizowany klimat znany z Europy Zachodniej, czy te偶 pozostawia si臋 miejsce na religijne, g艂臋bokie wspomnienie czasu Narodzenia Pa艅skiego?
* Kasia Jakielaszek:
Na kilka tygodni przed 艣wi臋tami dekorowana jest lampkami g艂贸wna trasa z Jerozolimy do Betlejem. Miasto wi臋c nabiera wyj膮tkowego, 艣wi膮tecznego charakteru, a w powietrzu wyczuwa si臋 niepowtarzaln膮 atmosfer臋 przygotowa艅. Nadchodzi 24 grudnia. Na placu przed Bazylik膮 Narodzenia Pa艅skiego zaczynaj膮 zbiera膰 si臋 pielgrzymi, tury艣ci, jak r贸wnie偶 miejscowi chrze艣cijanie, oczekuj膮c z niecierpliwo艣ci膮 na przybycie patriarchy 艂aci艅skiego. Nast臋pnie wszyscy - w otoczeniu w艂adz cywilnych, wojskowych, zar贸wno izraelskich jak palesty艅skich, a tak偶e w towarzystwie przedstawicieli pa艅stw akredytowanych w Izraelu - udaj膮 si臋 najpierw na Gr贸b Racheli. Nie zapominamy bowiem o tym, 偶e Betlejem po raz pierwszy zosta艂o wspomniane w Pi艣mie 艢wi臋tym w zwi膮zku ze 艣mierci膮 Racheli (Rdz 35, 19-20) kt贸ra zmar艂a, wydaj膮c na 艣wiat jednego z dwunastu syn贸w Jakuba - Benjamina.
Nast臋pnie o godz.14:00 -  przy biciu dzwon贸w - procesyjnie wchodzi si臋 do Ko艣cio艂a 艣w. Katarzyny (Aleksandryjskiej). Po nieszporach i nawiedzeniu Groty Narodzenia, ma miejsce spotkanie z w艂adzami cywilnymi i korpusem dyplomatycznym. Jednocze艣nie w Ko艣ciele 艣w. Katarzyny czytane s膮 stosowne fragmenty Pisma 艢wi臋tego oraz 艣piewane s膮 kol臋dy w wielu j臋zykach, w tym tak偶e po polsku. Kiedy wybija p贸艂noc - a ca艂y 艣wiat chrze艣cija艅ski gromadzi si臋 na liturgii wigilijnej - tu, w Betlejem, pod przewodnictwem Patriarchy Jerozolimy, rozpoczyna si臋 Pasterka. Msza 艢wi臋ta odprawiana jest po 艂acinie, czytania i kazanie prezentowane jest w j臋zyku arabskim i powtarzane w j臋zyku francusku, natomiast modlitwy powszechne - w r贸偶nych j臋zykach. Liturgi臋 wzbogaca swoim 艣piewem ch贸r Kustodii Ziemi 艢wi臋tej, kt贸ry wykonuje kol臋dy po arabsku i po 艂acinie. Po zako艅czonej Mszy, Patriarcha bierze (z艂o偶on膮 wcze艣niej pod o艂tarzem na pszennych k艂osach) figurk臋 Dzieci膮tka Jezus i przy 艣piewie kol臋d i biciu dzwon贸w kieruje swe kroki do Groty Narodzenia, gdzie sk艂ada j膮 na gwie藕dzie o czternastu promieniach; a po okadzeniu i modlitwie - k艂adzie do kamiennego 藕艂贸bka. Potem figurka powraca do Ko艣cio艂a 艢w. Katarzyny i pozostawiana jest do adoracji wiernym. Niekiedy zdarza si臋, 偶e po pasterce pielgrzymi udaj膮 si臋 na Pole Pasterzy - oko艂o trzech kilometr贸w od Betlejem - gdzie pastuszkowie jako pierwsi us艂yszeli dobr膮 nowin臋. “Chwa艂a Bogu na wysoko艣ciach, a na ziemi pok贸j ludziom Jego upodobania”.

  

Pole Pasterzy

  

* Kasiu, sp臋dzi艂a艣 w Ziemi 艢wi臋tej niezliczon膮 ilo艣膰 dni. Twoja osoba towarzyszy艂a wielu dziesi膮tkom pielgrzym贸w, w臋druj膮cym tutejszymi wzruszaj膮cymi szlakami. Czy masz w swej pami臋ci zachowane w艂asne, najbardziej wzruszaj膮ce wspomnienia z Betlejem?
* Kasia Jakielaszek:
Przez wiele lat pielgrzymowania trudno wybra膰 wydarzenie o mniejszym znaczeniu. Z jednej strony wizyta w Betlejem opiera si臋 zazwyczaj na pi臋knym pielgrzymim szlaku; z drugiej jednak ka偶dorazowo nastroje miejscowych ludzi - w po艂膮czeniu z nastawieniem go艣ci - gwarantuj膮 odmienne odczucia. Bywaj膮 wspomnienie trudne, bo zwi膮zane z sytuacjami politycznymi. Zdarza si臋, 偶e Betlejem - jako teren w艂adzy palesty艅skiej - staje si臋 w 艣wiadomo艣ci ludzi miejscem niebezpiecznym. Ilo艣膰 pielgrzym贸w do Ziemi 艢wi臋tej drastycznie spada, 艣rodki masowego przekazu podaj膮 informacje o napi臋tej sytuacji, w wyniku czego mieszka艅cy Betlejem na w艂asnej sk贸rze odczuwaj膮 kryzys ekonomiczny, polityczny, spo艂eczny. Wtedy przykro patrze膰, jak szybko zmieniaj膮 si臋 nastroje na granicy Betlejem - Jerozolima, jak nagle sytuacja polityczna dominuje 偶ycie przeci臋tnych rodzin. W efekcie tych wydarze艅 powsta艂 mur dziel膮cy tereny izraelskie od autonomii; mur tworz膮cy teren zamkni臋ty dla nieoczekiwanych „go艣ci”. 呕ycie w tym mie艣cie naznaczone jest zawik艂aniem codzienno艣ci, jednak nie stanowi to 偶adnego zagro偶enia dla pielgrzym贸w, kt贸rzy zawsze s膮 przyjmowani ciep艂o, serdecznie. Nie mo偶emy zapomina膰 o bliskowschodniej go艣cinno艣ci. Betlejem czeka na pielgrzym贸w z otwartymi rekami. Ka偶dy mo偶e odnale藕膰 tu swoj膮 histori臋.

  

Mur Autonomii Palesty艅skiej

  

* Kasiu, bardzo ubogaci艂a艣 nas swoimi s艂owami i wiedz膮 o tym wyj膮tkowym obszarze. Czy mog臋 prosi膰 o 偶yczenia 艣wi膮teczne dla naszych Czytelnik贸w, wypowiedziane w duchu atmosfery z Betlejem?
* Kasia Jakielaszek:
W Betlejem, wydarzenie Bo偶ego Narodzenia jest wspominane przez 365 dni, bo przez ca艂y rok, rozbrzmiewaj膮 tu s艂owa kol臋d 艣piewanych nieustannie przez pielgrzym贸w z ca艂ego 艣wiata.
Dobra nowina z Betlejem przekazywana jest ju偶 od ponad 2000 lat w r贸偶nych j臋zykach wiernych, pozw贸lmy wi臋c, aby w tym szczeg贸lnym czasie Narodzenia Pana dotar艂a r贸wnie偶 do naszych serc. Korzystaj膮c z okazji pragn臋 przekaza膰 na r臋ce Czytelnik贸w portalu Przedb贸rz.com.pl, p艂yn膮ce z tego miejsca prawdziwe przes艂anie nadziei, pokoju i mi艂o艣ci.
Pozostawmy swoje codzienne sprawy, obowi膮zki, smutki i zmartwienia, cho膰 na chwil臋 pochylaj膮c si臋 nad ma艂ym dzieci膮tkiem, kt贸re w艂a艣nie tutaj przysz艂o na 艣wiat, nadaj膮c sens naszej codzienno艣ci.
Radosnych i rodzinnych 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia.

  

Rozmawia艂 Pawe艂 Grabalski

  

Od kilku dni w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Przedborzu mo偶na ogl膮da膰 wystaw臋 fotografii z Ziemi 艢wi臋tej - zapraszamy. A poni偶ej kilka zdj臋膰 wsp贸艂czesnego Betlejem.

  

 
nast阷ny artyku »

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski