Start arrow Ciekawe miejsca arrow nieistniejące

Obiekty nieistniejące
Cmentarz żydowski PDF Drukuj Email
Cmentarz żydowski (kirkut), jeden ze starszych cmentarzy w Polsce pochodzący w XVI w. Położony po lewej stronie rzeki Pilicy koło Zalewu porośnięty świerkami. Macewy (kamienie nagrobne) są bardzo zniszczone.
Czytaj całość
 
Cmentarz ewangelicki PDF Drukuj Email
Cmentarz ewangelicki przy ul. Częstochowskiej. Powstał w XIX w., kiedy Wojciech Lange założył w Przedborzu fabrykę sukna, a do pracy w niej przybyli m.in. ewangelicy z Prus. Cmentarz jest zniszczony.
Czytaj całość
 
Bożnica żydowska PDF Drukuj Email
Jak piszą Maria i Kazimierz Piechotkowie w książce "Bożnice drewniane" (W-wa 1957 r.) pierwsza wzmianka o istnieniu przedborskiej bożnicy datowana jest na rok 1638. Jest tam szczegółowy opis jednej z piękniejszych bożnic modrzewiowych w Polsce.
Czytaj całość
 
Przedborska manufaktura PDF Drukuj Email
W latach 20-tych XIX w. powstała w Przedborzu fabryka sukna założona przez Wojciecha Lange, Inspektora Generalnego Budowli Wodnych Królestwa Polskiego. Była to jedna z pierwszych i większych fabryk w Królestwie Polskim. W II połowie XIX w. fabryka zbankrutowała, a w okresie międzywojennym jej budynki popadły w ruinę i zostały rozebrane podczas okupacji hitlerowskiej.
Czytaj całość
 

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański