Start arrow Ciekawe miejsca arrow nieistniej─ůce

Obiekty nieistniej─ůce
Cmentarz ┼╝ydowski PDF Drukuj Email
Cmentarz ┼╝ydowski (kirkut), jeden ze starszych cmentarzy w Polsce pochodz─ůcy w XVI w. Po┼éo┼╝ony po lewej stronie rzeki Pilicy ko┼éo Zalewu poro┼Ťni─Öty ┼Ťwierkami. Macewy (kamienie nagrobne) s─ů bardzo zniszczone.
Czytaj ca│oŠ
 
Cmentarz ewangelicki PDF Drukuj Email
Cmentarz ewangelicki przy ul. Częstochowskiej. Powstał w XIX w., kiedy Wojciech Lange założył w Przedborzu fabrykę sukna, a do pracy w niej przybyli m.in. ewangelicy z Prus. Cmentarz jest zniszczony.
Czytaj ca│oŠ
 
Bo┼╝nica ┼╝ydowska PDF Drukuj Email
Jak pisz─ů Maria i Kazimierz Piechotkowie w ksi─ů┼╝ce "Bo┼╝nice drewniane" (W-wa 1957 r.) pierwsza wzmianka o istnieniu przedborskiej bo┼╝nicy datowana jest na rok 1638. Jest tam szczeg├│┼éowy opis jednej z pi─Ökniejszych bo┼╝nic modrzewiowych w Polsce.
Czytaj ca│oŠ
 
Przedborska manufaktura PDF Drukuj Email
W latach 20-tych XIX w. powstała w Przedborzu fabryka sukna założona przez Wojciecha Lange, Inspektora Generalnego Budowli Wodnych Królestwa Polskiego. Była to jedna z pierwszych i większych fabryk w Królestwie Polskim. W II połowie XIX w. fabryka zbankrutowała, a w okresie międzywojennym jej budynki popadły w ruinę i zostały rozebrane podczas okupacji hitlerowskiej.
Czytaj ca│oŠ
 

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański