Start arrow Ciekawe miejsca arrow istniejące

Obiekty istniejące
Budynek po dawnej karczmie (obecnie siedziba muzeum) PDF Drukuj Email
Budynek pochodzi z XVII w., znajduje się na rogu ul. Kieleckiej i Pocztowej, blisko kościoła. Mieściła się w nim karczma, jedna z 19 dawnych przedborskich karczem, w której wg Tadeusza Michalskiego bawił kiedyś Władysław Reymont, urodzony w pobliskich Kobielach Wielkich. Budynek był także siedzibą gminy oraz szkoły rolniczej. Od 1999 roku mieści się w nim Muzeum Ludowe.
Czytaj całość
 
Cmentarz parafialny w Przedborzu PDF Drukuj Email
Cmentarz rzymskokatolicki - znajduje się między ul. Cmentarną a Krakowską, zajmuje powierzchnię 2,5 ha. Powstał w XVIII w. obok nieistniejącego już cmentarza przy byłym kościółku św. Leonarda. W 1989 roku z inicjatywy proboszcza Wacława Tomczyka wybudowano kaplicę cmentarną.
Czytaj całość
 
Kamienica przy ul. Koneckiej PDF Drukuj Email
Kamienica z charakterystycznym stromym dachem, wybudowana w XIX w. Mieścił się w niej Zbór Ewangelicki dla ewangelików przybyłych z Prus do powstającej w Przedborzu manufaktury sukienniczej Wojciecha Lange. Obecnie budynek jest własnością prywatną. W 2010 roku spłonął, dziś jest w stanie ruiny.
Czytaj całość
 
Pomnik Partyzantów Ziemi Przedborskiej PDF Drukuj Email

Pomnik znajduje się przy końcu mostu, obok ronda. Zbudowany w formie obelisku składającego się z 9 brył sześciennych z białego piaskowca, ustawionych jedna na drugiej. Na szczytowej bryle wykuty Orzeł Polski, pomalowany, a na środkowej daty: 1939-1945. Obelisk ustawiony jest na prostokątnej płycie z łamanego marmuru.

Czytaj całość
 
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego PDF Drukuj Email
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się na ul. Częstochowskiej. Sama ul. Częstochowska składa się z dwóch osobnych jezdni w każdą stronę oraz pasażu między nimi, na którym 11.11.1931 r. postawiono pomnik Marszałkowi Piłsudskiemu.
Czytaj całość
 
Rynek przedborski PDF Drukuj Email
Kiedyś brukowany, czworokątny na wzór petersburski, przy którym znajduje się kilka kamieniczek z kompleksem piwnic kolebkowych z XVII i XVIII w.,
Czytaj całość
 
Ratusz miejski PDF Drukuj Email
Ratusz w Przedborzu, wybudowany został w latach 1838-1840. Budynek murowany, z kamienia, w stylu późnoklasycystycznym architektury belwederskiej. Dwukondygnacyjny, na planie prostokąta, podpiwniczony, piwnice o sklepieniu kolebkowym.
Czytaj całość
 
Kościół św. Aleksego PDF Drukuj Email
Skutkiem pożarów w r. 1341-1638-1834 spłonęły dokumenty dotyczące miasta i świątyni. - Notatki na trumnach domyślać się każą, że kościół został zbudowany w r. 1278 - kaplice zostały później przybudowane - taki napis widnieje przy wejściu do nawy głównej kościoła przedborskiego.
Czytaj całość
 
Relikt zamku PDF Drukuj Email
Zamek nie przetrwał do dziś, został zniszczony podczas "potopu szwedzkiego", a w XIX w. całkowicie rozebrany, oglądać możemy jedynie jego relikt w postaci narożnika muru (budynku) z przyporą przy ul. Podzamcze, pochodzący z XV w. Przy ul. Koneckiej znajduje się fragment muru z bramą, ale mylnie jest on uważany za pozostałość po zamku, prawdopodobnie wybudowany został w wieku XVI w wyniku porządkowania wzgórza zamkowego.
Czytaj całość
 

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Ormański