Start

Historia

W tym miejscu publikujemy (za zgod膮 Autor贸w) artyku艂y oraz opracowania dotycz膮ce historii Przedborza. Autorom dzi臋kujemy za udost臋pnienie. Zapraszamy do wsp贸艂pracy. Materia艂y do opublikowania prosimy przesy艂a膰 na adres: admin@przedborz.com.pl

Wykorzystanie artyku艂贸w opublikowanych na naszych stronach jest mo偶liwe wy艂膮cznie z podaniem 藕r贸d艂a oraz Autora artyku艂u.



Widzia艂am 艣mier膰 Baczy艅skiego PDF Drukuj Email
„By艂 bardzo mi艂y, ale w og贸le to by艂 bardzo smutny, bardzo, 藕le wygl膮da艂, by艂 smutny, by艂 tak jakby by艂 cz艂owiekiem przera偶onym…” - tak zapami臋ta艂a Krzysztofa Kamila Baczy艅skiego Przedborzanka Halina 呕elaska, pseudonim „Halinchen”, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Dzie艅 p贸藕niej widzia艂a, jak poet臋 si臋gn臋艂a kula niemieckiego snajpera.
Czytaj ca硂舵
 
Fabryka no偶y Boles艂awa Michalskiego (Janusz 艁angowski) PDF Drukuj Email
Czytaj ca硂舵
 
Ul. Trytwa - sk膮d taka nazwa? (Pawe艂 Grabalski) PDF Drukuj Email
Niekt贸rzy uwa偶aj膮 偶e to dziwna nazwa, a mieszka艅cy zapytani przez przyjezdnych o nazw臋 wzruszaj膮 ramionami. Podczas gdy nazwy ulic upami臋tniaj膮 osoby, wydarzenia, pochodz膮 od nazw miejscowo艣ci, obiekt贸w b膮d藕 wyra偶one s膮 w j臋zyku polskim (np. Le艣na, Krzywa, Po艂udniowa), nie ma z tym problemu, ale je艣li nazwa pochodzi z obcego j臋zyka, a w dodatku okre艣la co艣, co ju偶 od dawna nie funkcjonuje? A tak w艂a艣nie jest z ul. Trytwa.
Czytaj ca硂舵
 
Wyzwolenie Przedborza we wspomnieniach mieszka艅c贸w PDF Drukuj Email
Stycze艅 1945 roku by艂 wa偶nym okresem w 偶yciu mieszka艅c贸w regionu piotrkowskiego. Wojska sowieckie wyzwala艂y kolejne miasta i wioski spod okupacji niemieckiej. Po niemal sze艣ciu latach dobiega艂a ko艅ca okrutna wojna. 16 stycznia wyzwolone zosta艂o Radomsko, a 17 stycznia po zaci臋tych walkach oddzia艂y I Frontu Ukrai艅skiego zdoby艂y Przedb贸rz. Dzie艅 p贸藕niej wolno艣膰 odzyska艂 Piotrk贸w Trybunalski. Tak偶e 16 stycznia wyzwolone zosta艂y Ko艅skie. W styczniu tego roku min臋艂o dok艂adnie 70 lat od tych wydarze艅.
Czytaj ca硂舵
 
Wspomnienia Amelii Mamczar (Pawe艂 Zi臋ba) PDF Drukuj Email
W roku 1943 Wo艂y艅 sta艂 si臋 miejscem krwawej 艂a藕ni, jak膮 ukrai艅scy nacjonali艣ci zgotowali mieszkaj膮cej tam ludno艣ci polskiej. Na skutek masowej eksterminacji, 艣mier膰 ponios艂o do 80 tys. Polak贸w zamieszkuj膮cych obszar, na kt贸rym dokonywano bestialskich mord贸w. Ci kt贸rym uda艂o si臋 prze偶y膰, Niemcy wywozili w g艂膮b okupowanej Polski i do Rzeszy. Jedn膮 z takich os贸b, by艂a Amelia Mamczar, kt贸ra wraz z matk膮 i m艂odsz膮 siostr膮 znalaz艂a si臋 w maju 1944 roku w Przedborzu.
Czytaj ca硂舵
 
Patrz Ko艣ciuszko na nas z nieba! (Wojciech Zawadzki) PDF Drukuj Email
Gdy 220 lat temu w ostatnim odruchu wolnej jeszcze I Rzeczypospolitej nar贸d chwyci艂 za bro艅, to nie kr贸l i nie szlachta stan臋li w pierwszym szeregu jej obro艅c贸w. W贸dz tego zrywu nazwa艂 siebie Naczelnikiem, a przysi臋g臋 wierno艣ci z艂o偶y艂 24 marca 1794 r. na bruku krakowskiego rynku.
Czytaj ca硂舵
 
100-lecie przedborskiego zegara wie偶owego (Pawe艂 Zi臋ba) PDF Drukuj Email
Od wieku ju偶, jego tarcze zegarowe spogl膮daj膮 z ko艣cielnej wie偶y, niczym oblicza s艂owia艅skiego b贸stwa 艢wiatowida, na cztery strony 艣wiata. Ze zmiennym szcz臋艣ciem, dziel膮c los Przedborza i jego mieszka艅c贸w.
Czytaj ca硂舵
 
Przedborska fabryka porcelany (Pawe艂 Zi臋ba) PDF Drukuj Email
W dziejach wielu miast i miasteczek, s膮 historie zapomniane i ukryte w przesz艂o艣ci dziej贸w. Ulotna ludzka pami臋膰 nie przekaza艂a ich potomnym. Tak jest te偶 w przypadku Przedborza. Sk膮po艣膰 materia艂贸w 藕r贸d艂owych, niszczonych przez po偶ary czy zaginionych podczas wojen, jak r贸wnie偶 znikoma liczba przeprowadzonych na jego terenie prac archeologicznych, w spos贸b do艣膰 dotkliwy ogranicza szersze poznanie dziej贸w miasta i jego mieszka艅c贸w. Jedn膮 z wielu zapomnianych kart historii Przedborza, jest budowa fabryki porcelany.
Czytaj ca硂舵
 
Carski krzy偶 (Pawe艂 Grabalski) PDF Drukuj Email
W Przedborzu, przy prawym brzegu Pilicy, obok mostu, stoi kapliczka z figur膮 Matki Boskiej. Jej historia nie jest d艂uga, liczy niewiele ponad p贸艂 wieku. Jednak cok贸艂, na kt贸rym stoi figura jest o wiele starszy i pochodzi ze stoj膮cej w tym miejscu niegdy艣 XIX-wiecznej kapliczki.
Czytaj ca硂舵
 
Punkt Oporu Przedb贸rz (Micha艂 Figza艂) PDF Drukuj Email
Czytaj ca硂舵
 
Parcelacja Pohulanki (Micha艂 Paszkowski) PDF Drukuj Email
Okres od uw艂aszczenia ch艂op贸w do pierwszej wojny 艣wiatowej charakteryzowa艂 si臋 masow膮 parcelacj膮 wielkich maj膮tk贸w ziemskich. Po 1864 r., czyli od zniesienia pa艅szczyzny w Kr贸lestwie Polskim, maj膮tki ziemskie nie potrafi艂y przystosowa膰 si臋 do nowej sytuacji ekonomicznej i spo艂ecznej. Nie potrafi膮cy przestawi膰 si臋 na nowe tory gospodarowania w艂a艣ciciele wielkich gospodarstw i folwark贸w coraz cz臋艣ciej odczuwali brak pieni臋dzy potrzebnych na zakup inwentarza oraz na wynaj臋cie robotnik贸w rolnych. Zmusza艂o ich to do sprzedania swego maj膮tku poprzez podzielenie na mniejsze cz臋艣ci. Dodatkowym czynnikiem, kt贸ry wywo艂a艂 taki stan by艂 niezaspokojony reformami uw艂aszczeniowymi i rosn膮cy pod wp艂ywem du偶ego przyrostu naturalnego ch艂opski g艂贸d ziemi. Szybko powi臋ksza艂a si臋 liczba coraz to mniejszych gospodarstw powstaj膮cych w wyniku dzielenia du偶ych maj膮tk贸w pomi臋dzy ch艂op贸w. Sytuacja ta nie omin臋艂a r贸wnie偶 maj膮tku ziemskiego Pohulanka.
Czytaj ca硂舵
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 21 z 50

Pierwszy portal o Przedborzu  
Design by Studio Orma艅ski